Γενικό -  Προετοιμασία για την Ισπανική Φιλολογία από το μηδέν

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

irene

Νεοφερμένος

Η irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παρακαλώ να μου πείτε, αν γνωρίζετε, σε τί επίπεδο θα πρέπει να βρίσκονται οι γνώσεις Ισπανικών για τις πανελλήνιες; Αν κάποιος μαθητής αρχίσει τώρα με ιδιαίτερα, προλαβαίνει να φθάσει σε ικανοποιητικό στάδιο μέχρι το Μάιο; Προσωπικά, το βλέπω δύσκολο έως αδιανόητο, αλλά, αν δεν είναι πολύ υψηλές οι απαιτήσεις, ίσως να κάνω λάθος. Εξάλλου, σχετίζονται με τα Γαλλικά, τα Λατινικά, τα Ιταλικά κ.λ.π., όμως και πάλι... Το πρόβλημα είναι ότι ένα τέτοιο εγχείρημα ίσως να του κοστίσει την επίδοση σε κάποιο ή κάποια από τα υπόλοιπα μαθήματα. Κατά τα άλλα, είναι αλήθεια ότι λατρεύει τα Ισπανικά (όχι λόγω της χαμηλής τους βάσης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Φέτος έδωσα Ισπανικά ειδικό μάθημα. Δεν είναι πολύ δύσκολα. Ακόμα και τώρα να αρχίσει άνετα προλαβαίνει μέχρι τον Μάιο. Είναι επίπεδο Β2 (Lower). Αν γνωρίζει και καμιά λατινογενή γλώσσα θα είναι ακόμη πιο εύκολα. Ελπίζω να βοήθησα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Το επίπεδο πρέπει να είναι Basico.Σε λεξιλόγιο πάντα
Και εγώ εκεί θέλω να περάσω Ισπανική φιλολογία Αθήνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irene

Νεοφερμένος

Η irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά, σας ευχαριστώ. Εξακολουθώ, όμως, να φοβάμαι, αν και η απόφαση δεν θα είναι, φυσικά, δική μου. Εκτός από το Lower, λίγα Γαλλικά και τα Λατινικά του λυκείου δεν έχει άλλες γνώσεις και δεν έχω εμπιστοσύνη ότι θα καθίσει να μελετήσει όσο χρειάζεται. Εσείς πόσο χρόνο κάνατε Ισπανικά και πόσες ώρες νομίζετε ότι πρέπει να κάνει ο μαθητής μου τη βδομάδα για να προλάβει; Μίλησα με αμερικανίδα καθηγήτρια της Ισπανικής φιλολογίας, η οποία σπούδασε στη Βοστώνη και μου είπε ότι είναι δύσκολο. Επίσης, ότι θα τα βρει σκούρα στο πανεπιστήμιο, διότι εκεί θα πρέπει να μελετήσει Θερβάντες κ.λ.π. (λογικό και αυτονόητο). Με τί όπλα άραγε; Θα ψάξω θέματα των πανελλαδικών στο διαδίκτυο, μήπως βρω κάτι. Μπορώ να διαβάσω, αλλά δεν μπορώ να τα μιλήσω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Παιδιά, σας ευχαριστώ. Εξακολουθώ, όμως, να φοβάμαι, αν και η απόφαση δεν θα είναι, φυσικά, δική μου. Εκτός από το Lower, λίγα Γαλλικά και τα Λατινικά του λυκείου δεν έχει άλλες γνώσεις και δεν έχω εμπιστοσύνη ότι θα καθίσει να μελετήσει όσο χρειάζεται. Εσείς πόσο χρόνο κάνατε Ισπανικά και πόσες ώρες νομίζετε ότι πρέπει να κάνει ο μαθητής μου τη βδομάδα για να προλάβει; Μίλησα με αμερικανίδα καθηγήτρια της Ισπανικής φιλολογίας, η οποία σπούδασε στη Βοστώνη και μου είπε ότι είναι δύσκολο. Επίσης, ότι θα τα βρει σκούρα στο πανεπιστήμιο, διότι εκεί θα πρέπει να μελετήσει Θερβάντες κ.λ.π. (λογικό και αυτονόητο). Με τί όπλα άραγε; Θα ψάξω θέματα των πανελλαδικών στο διαδίκτυο, μήπως βρω κάτι. Μπορώ να διαβάσω, αλλά δεν μπορώ να τα μιλήσω :(

Αν το θέλει πραγματικά θα το καταφέρει. Εγώ προσωπικά όταν ήμουν σε εκείνο το επίπεδο έκανα 5 ώρες την εβδομάδα. Για να φτάσω σε εκείνο το επίπεδο χρειάστηκα 2 χρόνια αλλά με εντατικά μπορεί να τα καταφέρει κα σε λιγότερο χρόνο. Πιστεύω ότι στη Βοστώνη θα είναι πιο δύσκολα από την Αθήνα. Έχω ακούσει περίπτωση παιδιού που δεν ηξερε γρι ισπανικά και στην τρίτη λυκείου εκανε εντατικά και πέρασε. Μετά θα έχει τον καιρό να τα τελειοποίησει. Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irene

Νεοφερμένος

Η irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ευχαριστώ, Στέφανε. Ναι, με βοήθησες πολύ. Σου εύχομαι υγεία, καλές σπουδές και πολλές επιτυχίες στους στόχους, που έχεις θέσει. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Κοίταξτε,αν το παιδί του αρέσουν τα Ισπανικά με λίγο διάβασμα τα πάντα γίνονται.Αν τον βοηθήσετε και εσείς λίγο παραπάνω του επουλώστε τα κενά,με τα θέματα και με λίγες ασκήσεις όλα καλά θα πάνε.
Αν είναι καλός μαθητής τότε μην φοβάστε τίποτα:iagree:
-----------------------------------------
https://pneuma.gr/fora/viewforum.php?f=18
Ελπίζω να βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irene

Νεοφερμένος

Η irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ραφαέλα η απόφαση πάρθηκε. Τελικά θα δώσει Ισπανικά και ελπίζω να τα καταφέρει. Το ζήτημα είναι να αντέξω κι εγώ αυτό το λίγο παραπάνω, που δεν είναι λίγο, γιατί τα μαθήματα της κατεύθυνσης δεν είναι παιγνίδι. Και εγώ έχω να κάνω με αυτά, δηλαδή με το μεγάλο κομμάτι. Αν κουραστεί.... τρέχα γύρευε. Θα δούμε... Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καλή επιτυχία και καλή δύναμη σας ευχομαι και στους δυο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top