Βιβλία για Proficiency

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ναι γενικα αν δεν ξερουμε το γενικοτερο υποβαθρο γνωσεων σου δεν μπορουμε να προτεινουμε κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ναι γενικα αν δεν ξερουμε το γενικοτερο υποβαθρο γνωσεων σου δεν μπορουμε να προτεινουμε κατι.
δεν το ειπα μονο για αυτο...αλλα παιδια το ecpe ειναι ευκολο...ελεος δλδ...καθηστε διαβαστε εναν αριθμο λεξεων δειτε και 100 γραμματικα φαινομενα καντε και 50 ακουστικα και τελος!!Στο φροντιστηριο δεν θα μαθετε να μιλατε αγγλικα!!Πηγαιντε και ενα ερασμους σαν φοιτητες στην αγγλια και εισαστε τζετ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza97

Νεοφερμένος

Ο pizza97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιάααα, εγώ για να προετοιμαστώ για ecpe θα κάνω μάλλον την σειρά των βιβλίων του Griva: 1) On Course for the Michigan ECPE (Coursebook), 2) New generation Practice Tests for ECPE, 3) Grammar & Structure for the ECPE και 4) Writing Skills for the ECPE. Τα δείχνει και εδώ στο βίντεο: https://www.grivas.gr/index.php?id=232 Υπόψιν πως έχω πάρει το ecce και πως σκέφτομαι να δώσω ή τον Μάιο ή τον άλλο Δεκέμβριο. Πως βλέπετε τα βιβλία είναι καλά ? Κάποιος που τα έχει κάνει ? Μήπως χρειάζονται άλλα βιβλία για πλήρη κάλυψη ? Απαντήστε μου όσο πιο σύντομα γίνεται... :redface: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ποια είναι η άποψη σας για το βιβλίο CPE Use of English 2 απ'τις εκδόσεις του Γρίβα; Είναι καλό για όσους προετοιμάζονται για CPE;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτό που ρώτησα πριν, εαν γνωρίζει το συγκεκριμένο βιβλίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτό που ρώτησα πριν, εαν γνωρίζει το συγκεκριμένο βιβλίο;

ειναι ενα απο τα καλα βιβλια για το συγκεκριμενο διπλωμα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Li@Ν@

Νεοφερμένος

Η Li@Ν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
φετος θα δωσω proficiency,περισυ στην advanced εκανα τα new trends.αλλα φετος μας ειπαν στο φροντιστηριο οτι δεν θα εχουμε course book -workbook-companion(1η φορα λενε θα το εφαρμοσουν αυτο εκει), παρα μονο βιβλια με practice tests + καποια γραμματικη κλπ...πως το βλεπετε αυτο?ειναι καλυτερο ή να αρχισω να ανυσηχω?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο thread οπότε θα το γράψω εδώ.
Σκέφτομαι να δώσω το Michigan Proficiency τώρα τον Μάιο. Δεν μπορώ να πάω σε φροντιστήριο γιατί δεν έχω χρόνο οπότε θα καθίσω να διαβάσω μόνη μου. Έχω κατεβάσει sample tests και όλα τα σχετικά αλλά χρειάζομαι και κάποια βιβλία.

Είναι λοιπόν κανείς απο Θεσσαλονίκη που έχει πρόσφατα βιβλία απο το Michigan Proficiency με τεστ, λεξιλόγιο και όλα τα σχετικά απο το φροντιστήριο που πήγαινε? Θα ήθελα να τα δανειστώ για λίγο καιρό μέχρι να δώσω τις εξετάσεις τον Μάιο. Αν κάποιος θα μπορούσε να μου τα δανείσει ας με στείλει ΠΜ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agia93

Νεοφερμένος

Η :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους !!! ετοιμάζομαι να δώσω proficiency του χρόνου και θα ηθέλα να πάρω γνώμες για το βιβλίο που μου πρότειναν . Το honors . Το έχει κάνει κανείς σας ? Πως σας φάνηκε ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους !!! ετοιμάζομαι να δώσω proficiency του χρόνου και θα ηθέλα να πάρω γνώμες για το βιβλίο που μου πρότειναν . Το honors . Το έχει κάνει κανείς σας ? Πως σας φάνηκε ? :hmm:

Να το βγάλεις στην αρχή της προετοιμασίας όσο πιο γρήγορα μπορείς και να συνεχίσεις με άλλα βιβλία με tests. Και όσον αφορά τη Sylvia Kar επειδή είδα το πρώτο post, ένα έχω να πω, proficiency δε δίνεις χωρίς αυτό το βιβλίο. Ήταν το πρώτο που έβγαλα στον πρώτο μήνα της προετοιμασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_97

Νεοφερμένος

Η _97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Γεια σας! Αυτό το βιβλίο είναι καλό?? Έχω το αντίστοιχο για ecce αλλά τα παλιά όχι του 2013
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
πάρα πολύ καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_97

Νεοφερμένος

Η _97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
πάρα και το companion. άπειρεεεες λέεεεεεξειςςς!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Να το βγάλεις στην αρχή της προετοιμασίας όσο πιο γρήγορα μπορείς και να συνεχίσεις με άλλα βιβλία με tests. Και όσον αφορά τη Sylvia Kar επειδή είδα το πρώτο post, ένα έχω να πω, proficiency δε δίνεις χωρίς αυτό το βιβλίο. Ήταν το πρώτο που έβγαλα στον πρώτο μήνα της προετοιμασίας.
πραγαματι τα βιβλια της σιλβια καρ ειναι εξαιρετικα και ειναι ισως πολυ κοντα οσον αφορα το λεξιλογιο με αυτα πιθανον να αντιμετωπισεις στις εξετασεις εξαιρετικο και το βιβλιο του andrew betsis για ecpeπαντα.γιατι στο βιβλιο που παρατιθεται το honors λεει 2013 new format υπαρχουν αλλαγες στο ecpe?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ECPE το Super Final,είναι μες το κλίμα των εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_97

Νεοφερμένος

Η _97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
πάρα και το companion. άπειρεεεες λέεεεεεξειςςς!!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,όταν είναι να το πάρω θα πάρω και το companion! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ έχω το On Course του Γρίβα (βιβλίο + companion), το New Generation Practice Tests του Γρίβα πάλι (βιβλίο + companion), για γραμματική το FCE Use of English της Virginia Evans (αν και είναι για επίπεδο fce κάνει και για proficiency καθώς η ύλη είναι ίδια) και τέλος τα 3 βιβλία της με τα practice tests. (στην εικόνα δείχνει μόνο το 1ο) Είμαι καλυμμένη για το proficiency???????? όποιος γνωρίζει τα βιβλία ας μου απαντήσει!!!

Αααα και όσον αφορά το βιβλίο Words you need της Σίλβια Καρ, έχω κάποιες επιφυλάξεις, γτ είναι λίγο αρχαίο. :P Αξίζει να το αγοράσω? :hmm:

Μπορεί κάποιος να απαντήσει???????????/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • on_course_ecpe_final.JPG
    on_course_ecpe_final.JPG
    214.1 KB · Εμφανίσεις: 367
  • michigan_ecpe_12_tests.JPG
    michigan_ecpe_12_tests.JPG
    338.5 KB · Εμφανίσεις: 551
  • lc1846795695.jpg
    lc1846795695.jpg
    120.2 KB · Εμφανίσεις: 260
  • ECPE 1-1315369053.jpg
    ECPE 1-1315369053.jpg
    50.7 KB · Εμφανίσεις: 295
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

XristinoOz^_^

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγώ φέτος που τελείωσα έκανα το Gold.. Είναι πάρα πολύ καλό βιβλίο, έχει τα πάντα, αλλά είναι ζόρικο από την άποψη ότι είναι για το proficiency του cambridge... Για τα τεστ του Michigan είχα της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης το βιβλίο... To Ecpe Book 1..Μαζί με το Compani0on του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους !!! ετοιμάζομαι να δώσω proficiency του χρόνου και θα ηθέλα να πάρω γνώμες για το βιβλίο που μου πρότειναν . Το honors . Το έχει κάνει κανείς σας ? Πως σας φάνηκε ? :hmm:

Το έκανα απο πέρσι τν Οκτώβρη! Πολύ καλό βιβλίο.. με παρα πολυ καλη θεματολογια! Ειδικα σε εκθεση και προφορικα! Το λεξιλογιο αρκετα ανεπτυγμενο. Το αρχισες ;; Πως σου φανηκε;
Παιδια εγω μαλλον για Δεκεμβρη θα δωσω..αλλα δεν ξερω,δεν νιωθω καλα προετοιμασμένη. Αρχισαμε και κανουμε τεστ και δεν τα παω καλα. Τεστ καν απο το Super Final..! Απιστευτο βιβλιο!!!!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top