Βιβλία για Proficiency

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Teol20 διαβαζω τις αποψεις σου και θελω να σου δωσω συγχαρητηρια για την οξυδερκεια σου,την ωριμοτητα σου και γενικα τις σκεψεις σου.Εισαι εκπληκτικος για την ηλκια σου και βλεπω ενα πολλα υποσχομενο μελλον.Αρκει να ανοιξεις τα φτερα σου και να πας για Master η PhD στο εξωτερικο.

Eυχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια!:thanks:
Αυτό που θέλω ειναι απλά να βοηθήσω τα παιδια του φόρουμ αλλα και ταυτοχρονα να βοηθηθω και γω γιατι κανεις δεν ειναι παντογνώστης και αυθεντία.:)

Τωρα μην ξεχνάμε πως το handbook του FCE/CAE/CPE προτεινει οι υποψηφιοι να διαβαζουν οσο πιο πολυ μπορουν και οτιδηποτε μπορουν.
Tα κειμενα που πέφτουν στις εξετασεις δεν ειναι μονο λογοτεχνικα και Formal.Ειναι απο περιοδικα και εφημερίδες ακομα και συνταγές.
Αρα δεν ειναι μονο η λογοτεχνια για να σου βελτιωσει το range του λεξιλογιου αλλα και παντώς είδους γραπτού κειμενου.
Αυτο σημαινει πως εισαι Proficient User της Αγγλικης.Οτι μπορείς να διαβασεις και να κατανοήσεις οποιοδηποτε γραπτό κείμενο και να καταλαβαινεις και τα Finer Points αυτού!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Doctor

Νεοφερμένος

Ο The_Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Teol20 αξιζεις τα καλα λογια.

Χαρουλινι,

Μια καλη σειρα του BBC ειναι το πασιγνωστο Doctor Who.Σου συνιστω να κατεβασεις την σειρα απο το 2006 και μετα που πρωταγωνιστει ο David Tenant.Ειναι εκπληκτικος.


Για τα λογοτεχνηματα που σου προτεινουν ,καταλαβαινω πως αισθανεσαι.Ειναι οντως βαρετα χωρις παθος και καμμια σχεση με την μοντερνα νοοτροπια που διεπει τους νεους στις μερες μας.Ειναι απλα εκτος εποχης.Συνηθως κατι γεροντοκορες η μεγαλες καθηγητριες τα προτεινουν αυτα η κατι ανεραστες συνηθως ασχημες συναδελφοι.Τα εχω ζησει αυτα ,αστα να πανε.Ειναι και επιθετικες χωρις να τις προκαλεσει κανεις....πολυ γελιο κατα βαθος.

To Salem's Lot εχει ρομαντικα στοιχεια γιατι ο πρωταγωνιστης Ben Mears ερωτευεται μια κοπελα στο χωριο που εχει παει να μεινει προσωρινα για να εμπνευστει να γραψει ενα μυθιστορημα τρομου.

Επειδη εχω μερικους-ες φιλους και φιλες Αγγλιδες εδω στην Ελλαδα καθηγητριες θα τις ρωτησω αυριο να μου προτεινουν κατι και αν κρινω οτι αξιζει θα στο αναφερω εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ok,ευχαριστω και παλι.Εχω δει λιγο Doctor Who στο ΣΚΑΙ και ο συγκεκριμενος ηθοποιος ειναι οντως πολυ καλος,αλλα δεν ξετρελαινομαι για τετοιου ειδους σειρες ειναι η αληθεια.Αυτο το βιβλιο του Stephen King ομως λεω να το αγορασω.Καλο μου φανηκε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Διαβαζεις βιβλια και περιοδικα και βλεπεις και ακους αυτο που σου αρεσει.
Αυτο εχει σημασια.Να διαβαζεις κατι που να σε ελκυει και να το διαβαζεις με χαρα και οχι με αγγαρεία.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Teol20 αξιζεις τα καλα λογια.

Χαρουλινι,

Μια καλη σειρα του BBC ειναι το πασιγνωστο Doctor Who.Σου συνιστω να κατεβασεις την σειρα απο το 2006 και μετα που πρωταγωνιστει ο David Tenant.Ειναι εκπληκτικος.


Για τα λογοτεχνηματα που σου προτεινουν ,καταλαβαινω πως αισθανεσαι.Ειναι οντως βαρετα χωρις παθος και καμμια σχεση με την μοντερνα νοοτροπια που διεπει τους νεους στις μερες μας.Ειναι απλα εκτος εποχης.Συνηθως κατι γεροντοκορες η μεγαλες καθηγητριες τα προτεινουν αυτα η κατι ανεραστες συνηθως ασχημες συναδελφοι.Τα εχω ζησει αυτα ,αστα να πανε.Ειναι και επιθετικες χωρις να τις προκαλεσει κανεις....πολυ γελιο κατα βαθος.


To Salem's Lot εχει ρομαντικα στοιχεια γιατι ο πρωταγωνιστης Ben Mears ερωτευεται μια κοπελα στο χωριο που εχει παει να μεινει προσωρινα για να εμπνευστει να γραψει ενα μυθιστορημα τρομου.

Επειδη εχω μερικους-ες φιλους και φιλες Αγγλιδες εδω στην Ελλαδα καθηγητριες θα τις ρωτησω αυριο να μου προτεινουν κατι και αν κρινω οτι αξιζει θα στο αναφερω εδω.

Προσωπικά, πάντως, θεωρώ πως τα κλασικά λογοτεχνήματα (π.χ. Shakespeare, Oscar Wilde, Austen, Dickens etc) έχουν μια ιδιαίτερη αξία, σε όποια εποχή κι αν αναφέρονται... Όπως και στην ελληνική λογοτεχνία έχουν αξία τα έργα του Παπαδιαμάντη ή του Βιζυηνού, παρ'ότι γράφτηκαν στον 19ο αιώνα... Είναι εξ'άλλου καταξιωμένα από τις τόσες ανατυπώσεις και αναγνώσεις, γεγονός που τα καθιστά διαχρονικά... Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελούν οι αρχαίες τραγωδίες: Παρ'ότι γράφτηκαν πολλούς αιώνες πριν, εξακολουθούν να παίζονται στα μεγάλα θέατρα της Ελλάδας και του κόσμου, γιατί τα προβλήμτα που θίγουν είναι διαχρονικά...

Εν τέλει, όμως, εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα του καθενός... Υπάρχουν διάφορα είδη λογοτεχνίας (genres), για όλα τα γούστα... Ακόμη και μεταξύ των φιλολόγων (οποιασδήποτε γλώσσας) έχουν διατυπωθεί διάφορες απόψεις. Άλλοι υποστηρίζουν ότι θα έπρεπε νε μελετούμε μόνο τα παλαιότερα, καταξιωμένα και "κλασικά" κείμενα, ενώ άλλοι θεωρούν πως πρέπει να δίνουμε έμφαση στα πιο σύγχρονα κείμενα, ακόμη και σε αυτά που γράφτηκαν από ελάσσονες λογοτέχνες... Προσωπικά, θεωρώ πως πρέπει να μελετούνται όλα με την ίδια σοβαρότητα και να αφήνεται στον αναγνώστη η απόφαση της επιλογής βιβλίου, άρα και η καταξίωσή του, με πολλές ανατυπώσεις...

Για να γίνω πιο ακριβής, αυτό που λές (για την έλλειψη πάθους και για το ότι είναι βαρετά), είναι καθαρά υποκειμενικό... Μπορεί σε κάποιον να αρέσουν αυτά τα παλαιά βιβλία και σε κάποιον όχι... Εμένα, π.χ., που μου αρέσει πολύ η λογοτεχνία και, παρ'οτι σπουδάζω ελληνική φιλολογία, εντούτοις διαβάζω αγγλική λογοτεχνία, μου αρέσει πάρα πολύ ο Oscar Wilde... Τον θεωρώ ιδιαιτέρως καινοτόμο, ανοιχτόμυαλο και με εξαιρετικές ικανότητες στον χειρισμό του λόγου, αρετές δηλαδή διαχρονικές... Και όχι, δεν είμαι γριά...:P:P:P:P:P:P

Φιλικά,:bye::bye::bye:
Lita Athens
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Doctor

Νεοφερμένος

Ο The_Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Lita baby, it all depends.Generally speaking you are right.

But the truth is seldom general , I find it is always subjective.And all the great classics like Wilde whom I happen to find enjoyable too, were very revolutionary and were hitting hard all the so called ''established'' ideas.So today's Euripides or Wilde could be long haired anarchists breaking store windows if you are catching my drift.

Anyway, I have noticed you have been trying hard to get my attention and if you are young and pretty since I'm also a young and handsome teacher I suggest meeting and having a cup of coffee and talking about these things in detail?

In the words of Aragorn from the Lord of the Rings, ''what say you''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
For the record, I am not trying to attract your attention...
I'm not at all interested in meeting you personally...
I just expressed my views on literature, which I always treat with respect, an by no means was I trying to have a dialogue with you personally, using literature as a pretext...

In other, more simplified words, I say no!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Doctor

Νεοφερμένος

Ο The_Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Fine.It is just that you kept making comments upon my comments for too long and I misunderstood your intentions.

Well to get back to the point. You may be young,but no offence, your views are too old hat. So no use making references to my points,is there? We simply are of a different mind.

Have a good evening.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
My views are personal... I don't care if they are outdated or modern...
Never did I intend to attract your attention by my comments. Anyway, it was clearly a misunderstanding.

Have a good evening too.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Παρακαλώ γράφετε στα ελληνικά.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Λοιπόν ρίξτε παρακαλώ μια ματιά στα βιβλία που κάνω-
1)CAE GOLD PLUS(COURSEBOOK PEARSON LONGMAN)
2)GRAMMAR AND VOCABULARY FOR CAMBRIDGE ADVANCED AND PROFICIENCY(LONGMAN)
3)NEW PROFICIENCY WRITING(LONGMAN)
4)PHRASAL VERBS FOR CAE AND PROFICIENCY.(TSEKOURAS,ZACHAROPOULOU)

και θα κάνω και αυτά-
1)CPE GOLD PLUS
2)PROFICIENCY SPEAKING AND LISTENING
3)το τεστ book του longman για το CPE.
4)τα past papers του μπέτσι για το CPE

To sum up what is your point of view?I am looking forward to hearing from all of you.Thanks you beforehand for your kind advice....:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Παρακαλώ γράφετε στα ελληνικά.
Ευχαριστώ.

Παρομοιως.
Αυτο που ειπε η Lita Athens δεν ηταν ουτε παλιομοδιτικο ουτε οι αποψεις της ειναι αυτες μιας γριας κατι την γνωμη μου.Καθε αλλο.Εγω πιστευω πως καθε εποχη εχει και καιποιουσ συγγραφεις που ξεχωριζουν,χωρις να 'μαι και καμια φανατικη βιβλιοφαγος.Απλα,αλλα τα βιβλια της παλιας εποχης και αλλα τα τωρινα.Απλα,κρινω και εγω η ιδια για τον εαυτο μου και η αδεφη μου(με την οποια συζητουσαμε για το θεμα των αγγλικων βιβλιων)για μενα οτι βιβλια οπως τοθ Oscar Wilde και της Jane Austen δεν ειναι τοσο της ηλικιας μου και οτι ισως και να τα διαβασα αλλα μαλλον θα καταλαβαινα πολυ περισσοτερα σε ηλικια ας πουμε φοιτιτικη παρα τωρα και το πιστευω κι εγω αυτο.Παντως,η αποψη ειναι καθαρα λογικη και την υποστηριζω κι εγω.Δεν πρεπει να υποτιμαμε τιποτα και κανεναν γιατι ποτε δεν ξερεις .Το ιδιο,κατα τη γνωμη μου,ισχυει για τα βιβλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Doctor

Νεοφερμένος

Ο The_Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αυτο το θεμα των παλιων συγγραφεων παιδια ειναι καθαρα υποκειμενικο.Στην συγχρονη Αγγλια δεν μπορεις πλεον να χρησιμοποιησεις τα Αγγλικα που εγραφαν και μιλουσαν αυτοι οι ανθρωποι ,οσο μεγαλοι συγγραφεις κι αν ηταν.Αυτο ειναι γεγονος.

Ειναι δε οχι μονο διαφορετικα στο λεξιλογιο,αλλα και στο υφος και στην συνταξη.Πιο στο θεμα,πιο συμπαγη και με αλλη νοοτροπια.Οπως ισχυει και στα Ελληνικα και σε καθε αλλη γλωσσα.Ειναι η λεγομενη γλωσσικη εξελιξη που υφισταται για διαφορους λογους,κοινωνικους,ιστορικους,ιδεολογικους,λογω της τεχνολογιας κ.τ.λ.
Παραδειγμα στην μοντερνα Αγγλια ο ερωτικος συντροφος σε μια σοβαρη σχεση,που δεν ειναι υποχρεωτικα γαμος η αρραβωνας,σε αυτα οι Αγγλοι εχουν πολυ πιο μοντερνες ιδεες απο την Ελληνικη κοινωνια,λεγεται partner. Καποτε που αυτο δεν ηταν αποδεκτο απο την κοινωνια τους μεχρι πριν 40 χρονια και αρα ηταν συνηθως κατι που δεν το εβγαζαν προς τα εξω λεγοταν lover και η γυναικα mistress.Τωρα θεωρειται γελοιο και προσβλητικο να το πεις αυτο για μια γυναικα.

Οπως καταλαβαινετε για εναν ξενο που θελει να μαθει Αγγλικα για επαγγελματικους λογους ,η επαγγελματικη λογικη λεει να του μαθεις την συγχρονη εκδοχη,αυτην που θα χρησιμοποιει στην καθημερινοτητα.

Αν καποιος ομως θελει να διδαξει την γλώσσα σαν φοιτητης της Αγγλικης Φιλολογιας τοτε λογικο ειναι να μαθει τα παντα γυρω απο αυτην ,να μελετησει σε βαθος ολη την εξελιξη της.

Παντως και οι ιδεες,αλλα και η ηθικη των ανθρωπων παλιων εποχων ειναι για σημερα απο απαραδεκτες μεχρι ξεπερασμενες και οποτε και τα βιβλια τους που ειναι σε μεγαλο βαθμο δομημενα σε αυτες,ειναι αρκετα βαρετα και κουραστικα.Αυτο δεν ειναι μονο προσωπικη μου αποψη αλλα το συμμεριζονται και οι πιο πολλοι μαθητες μου.Το συντριπτικο ποσοστο των συγγραφεων που απορριπτουν απο αυτους που τους προτεινω να διαβασουν ειναι αυτοι της παλιας σχολης.Οπως αλλωστε και εσυ Χαρουλινι.

Σοφιστη,

Τα βιβλια που ανεφερες τα διδασκουν σε πολλα φροντιστηρια και ειναι αρκετα καλα.Αυτο που κανει την διαφορα ειναι πως τα διδασκουν και οπως ειπα σε προηγουμενη σελιδα την διαφορα θα την κανει κατα την αποψη μου ποσο θερμα ασχολεισαι και ποσο ασχολεισαι εξωσχολικα με τα Αγγλικα.

Μεγαλο ρολο παιζει απο τι επιπεδο μαθητων γνωσιακα αλλα και απο αποψη συμπεριφορας απαρτιζεται η ταξη.Συνηθως επικρατει μεγαλη ανωμοιομορφια με αποτελεσμα οι αριστοι μαθητες να μενουν πισω λογω του μετριου μεσου ορου προοδου στο μαθημα γιατι ο καθηγητης δεν μπορει να αδιαφορησει για τους κακους η μετριους μαθητες και να προχωρησει μονο με τους καλους.Ετσι πολλες φορες αναγκαζεται ο καλος να βαριεται μεσα ατην ταξη ακουγωντας ξανα και ξανα τα ιδια πραγματα και αρα τα χρηματα του δεν πιανουν τοπο γιατι η ταξη ειναι αργορυθμη.

Επομενως αν καποιος εχει την οικονομικη δυνατοτητα πιστευω οτι μονο απο επιπεδο Proficiency και πανω τον/την συμφερει η συνεργασια με καθηγητη σε επιπεδο ιδωτικων μαθηματων οπου προχωρα βασει των δικων του ρυθμων και μονο.Ετσι οι πιθανοτητες του για επιτυχια αυξανονται σημαντικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Αυτο το θεμα των παλιων συγγραφεων παιδια ειναι καθαρα υποκειμενικο.Στην συγχρονη Αγγλια δεν μπορεις πλεον να χρησιμοποιησεις τα Αγγλικα που εγραφαν και μιλουσαν αυτοι οι ανθρωποι ,οσο μεγαλοι συγγραφεις κι αν ηταν.Αυτο ειναι γεγονος.

Ειναι δε οχι μονο διαφορετικα στο λεξιλογιο,αλλα και στο υφος και στην συνταξη.Πιο στο θεμα,πιο συμπαγη και με αλλη νοοτροπια.Οπως ισχυει και στα Ελληνικα και σε καθε αλλη γλωσσα.Ειναι η λεγομενη γλωσσικη εξελιξη που υφισταται για διαφορους λογους,κοινωνικους,ιστορικους,ιδεολογικους,λογω της τεχνολογιας κ.τ.λ.
Παραδειγμα στην μοντερνα Αγγλια ο ερωτικος συντροφος σε μια σοβαρη σχεση,που δεν ειναι υποχρεωτικα γαμος η αρραβωνας,σε αυτα οι Αγγλοι εχουν πολυ πιο μοντερνες ιδεες απο την Ελληνικη κοινωνια,λεγεται partner. Καποτε που αυτο δεν ηταν αποδεκτο απο την κοινωνια τους μεχρι πριν 40 χρονια και αρα ηταν συνηθως κατι που δεν το εβγαζαν προς τα εξω λεγοταν lover και η γυναικα mistress.Τωρα θεωρειται γελοιο και προσβλητικο να το πεις αυτο για μια γυναικα.

Οπως καταλαβαινετε για εναν ξενο που θελει να μαθει Αγγλικα για επαγγελματικους λογους ,η επαγγελματικη λογικη λεει να του μαθεις την συγχρονη εκδοχη,αυτην που θα χρησιμοποιει στην καθημερινοτητα.

Αν καποιος ομως θελει να διδαξει την γλώσσα σαν φοιτητης της Αγγλικης Φιλολογιας τοτε λογικο ειναι να μαθει τα παντα γυρω απο αυτην ,να μελετησει σε βαθος ολη την εξελιξη της.

Παντως και οι ιδεες,αλλα και η ηθικη των ανθρωπων παλιων εποχων ειναι για σημερα απο απαραδεκτες μεχρι ξεπερασμενες και οποτε και τα βιβλια τους που ειναι σε μεγαλο βαθμο δομημενα σε αυτες,ειναι αρκετα βαρετα και κουραστικα.Αυτο δεν ειναι μονο προσωπικη μου αποψη αλλα το συμμεριζονται και οι πιο πολλοι μαθητες μου.Το συντριπτικο ποσοστο των συγγραφεων που απορριπτουν απο αυτους που τους προτεινω να διαβασουν ειναι αυτοι της παλιας σχολης.Οπως αλλωστε και εσυ Χαρουλινι.



Τα λογια σας εχουν καποια βαση,αλλα εγω θα προτεινα ας πουμε, σε καποιον που ξερει αρκετα καλα αγγλικα και ειναι και τουλαχιστον πανω απο 18,να διαβασει καποια απο αυτα τα παλια βιβλια.Αυτο δε σημαινει οτι ο αναγνωστης θα αφομιωσει παλιες λεξεις,εννοιες,ιδεες.πεποιθησεις και τα λοιπα οι οποιες ειτε σημερα δε χρησιμοποιουνται,ειτε θεωρουνται παλιομοδιτικεςς και ουτω καθε εξης..Αντιθετα,θα 'ταν καλο απο την αποψη οτι τετοιου ειδους αναγνωσματα ειναι αρκετα ευχαρσιτα και θα βοηθουσαν στο να φανταστει ο αλλος πώς ηταν εκεινη την εποχη,να κανει συγκρισεις με την σημερινη και αλλα.Και γενικα πιστευω οτι δεν προκειται να υπαρξει καποιο γλωσσικο προβλημα ή δυσκολια στο να ξεχωρισει καποιος το τοτε απο το τωρα και την διαφορα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Doctor

Νεοφερμένος

Ο The_Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Οπως ειπα και πριν Χαρουλινι μου ειναι υποκειμενικο θεμα.Εγω προσωπικα ειμαι υπερμοντερνος θα ελεγα και σαν καθηγητης και σαν ανθρωπος.Λατρευω την καινοτομια,την ανατροπη και απεχθανομαι την αναμασηση των ιδιων παλιων αντιληψεων.

Αν τελικα διαβασεις το Salem's Lot πες μου εντυπωσεις εδω,η μεσω προσωπικου μυνηματος.

Ευχομαι σε σενα και στα αλλα παιδια καλη προοδο.
(Και αν θες οποιαδηποτε γνωμη για τα Αγγλικα,στειλε μυνημα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Καλα ,αλλα το οτι σε καποιον αρεσουν τα παλια βιβλια ή μαλλον και τα παλια βιβλια δεν τον καθιστουν απαιραιτητα μη καινοτομο και μη μοντερνο.Ισως ψαγμενο θα το 'λεγα εγω.Α τωρα που το πατε να κοιταξω το plot για να δω αν θα το παραγγειλω αυριο.

Για να αλλαξουμε λιγο θεμα ομως,σημερα ειχα 1η μερα μαθημα και συνεχεια ακομα και μες στο μαθημα εχω την εντυπωση οτι στο Advanced(αμα δωσω)και στο Proficiency θα τα παω χαλια.Και αυτο μονο και μονο γιατι στις ασκησεις εχει ενα σωρο αγνωστες λεξεις και πανικοβαλομαι.Το ξερω οτι δεν πρεπει και μου 'χει και η καθηγητρια οτι ετσι και δεν θα της ξερω ολες τις λεξεις και οτι θα τα βγαζω απ'τα συμφραζομενα ,αλλαπαλι εγω νιωθω οτι κατι δεν παει καλα και συυνεχεια νιωθω οτι δεν δουλευω αρκετα.Τι να κανω αμαν αμαν;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
- ecpe tests for the michigan prof (express publishing)
-stars & stripes coursebook michigan ecpe
-stars & stripes companion
-10 practice final examinations for the michigan prof by sylvia kar


???

και γενικα ποια βιβλια προετοιμασιας ειναι καλα εκ πειρας πολλων απο εσας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Από αυτά που αναφέρεις αυτό που είχα δουλέψει πέρυσι είναι της Sylvia Kar το οποίο είναι καλό όπως και όλα τα υπόλοιπα που έχει κυκλοφορήσει.

Πολύ καλά βιβλία είναι επίσης τα:
Skills Builder (New Editions)
Final Countdown (New Editions)
ECPE Honours (Burlington)


*Όλα αυτά είναι βέβαια για Michigan Proficiency.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ms.Amazable

Νεοφερμένος

Η Ms.Amazable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τι συνδυασμό βιβλίων προτείνετε για κάποιον που θέλει να πάρει μόνος του τον μεθεπόμενο Δεκέμβριο το ECPE ? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Σορυ κιολας αλλα ποσο χρονων εισαι?Το lower ποτε το πηρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top