Πως διώχνω τον καθηγητή;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπόν κάνω ιδιαίτερο με έναν καθηγητή και θέλω να σταματήσω. Πως του λέω; Πρώτη φορά έχω τέτοιο κόμπλεξ να του πω ευθέως, μια φόρα μάλιστα το είχα πεί και με sms :P.

Ο λόγος που σταματάω είναι επειδή ο καθηγητής που εκτιμώ σε αυτόν τον τομέα δεν είχε ώρα εκείνο το διάστημα αλλά ήταν σίγουρο ότι θα είχε μετά από 3-4 μήνες, όποτε αναγκάστηκα να διαλέξω κάποιον άλλον για αυτούς του μήνες ...
Πέρασαν αυτοί οι μήνες, δεν θέλω να του πω στα ίσα επειδή έχει κάνει δουλεία φοβερή και σε θέμα επεξεργασίας υλικού και γενικά είχε αποτέλεσμα η δουλεία του, αλλά είναι ο τύπος καθηγητής που για χάρη της ευκολίας διαστρεβλώνει τα μαθηματικά ...

Καλά το ιδανικό είναι να κάνω και με τους 2 αλλά οι γονείς μου σιγά μην συμφωνήσουν και επίσης εγώ δεν έχω τόσο χρόνο

Σκέφτομαι να του πω ότι ο χρόνος μου τελικά δεν φτάνει και για ιδιαίτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Πέρασαν αυτοί οι μήνες, δεν θέλω να του πω στα ίσα επειδή έχει κάνει δουλεία φοβερή και σε θέμα επεξεργασίας υλικού και γενικά είχε αποτέλεσμα η δουλεία του, αλλά είναι ο τύπος καθηγητής που για χάρη της ευκολίας διαστρεβλώνει τα μαθηματικά ...


Τι εννοείς "χάριν της ευκολίας διαστρεβλώνει τα μαθηματικά"?:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καταρχας μην είσαι τόσο σίγουρος ότι οι γονείς σου δε θα θέλουν....
πέραν αυτού, το πιο σωστό είναι να του πεις ότι όντως δεν έχεις πλέον χρόνο για ιδιαίτερο ή ότι υπάρχει οικονομικό πρόβλημα.
Μη του πεις δλδ ότι προτιμας ένα άλλο συνάδελφο του... μαμακία είναι :/:
Και αν είναι δυνατόν.... μη του το πεις μέσα στις γιορτες :/: πακέτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι εννοείς "χάριν της ευκολίας διαστρεβλώνει τα μαθηματικά"?:(:(:(

Φαντάζομαι οτι εννοεί οτι είναι απο τους καθηγητές που το μόνο που τους απασχολεί είναι να γράψει ο μαθητής τους καλά και όχι να μάθει μαθηματικά. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να διδάσκουν τα μαθηματικά ως μια σειρά απο τυφλοσούρτηδες και να θεωρούν άστοχες ερωτήσεις πέρα απο τη διδακτέα ύλη, κάτι ιδιαιτέρως εκνευριστικό για κάποιον που θέλει να μάθει και όχι μόνο να γράψει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
...βέβαια μην έχεις αυταπάτες ότι δεν θα το μάθει! Στο Αγρίνιο είσαι όχι στη Ν.Υόρκη! Το λέω γιατί και η ίδια σε μικρή πόλη μεγάλωσα και επειδή ο πατέρας μου είναι καθηγητής ξέρω από πρώτο χέρι ότι αυτά μαθαίνονται. Και αν δεν το μάθει άμεσα θα το μάθει σίγουρα.

Κάνε ότι θέλεις απλά έχε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου γιατί οκ, λίγοι μήνες έμειναν αλλά φαντάζομαι ότι αφού δεν έχεις ουσιαστικό παράπονο από αυτόν θα θέλεις να του λες καλημέρα και αργότερα. :)

Απλά θέτω μια παράμετρο που ίσως δεν έχεις λάβει υπόψη σου... Η απόφαση εν τέλει δική σου είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ είμαι πάντως υπερ της ειλικρίνειας. Καλύτερα να πεις την αλήθεια, απλά με τρόπο που να μην τον στεναχωρήσει ιδιαίτερα. Πχ οτι ήταν προκαθορισμένο οτι θα αλλάξεις καθηγητή, οτι είναι πολύ καλός αυτός αλλά δεν μπορεις να κάνεις δύο ιδιαίτερα κοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ είμαι πάντως υπερ της ειλικρίνειας. Καλύτερα να πεις την αλήθεια, απλά με τρόπο που να μην τον στεναχωρήσει ιδιαίτερα. Πχ οτι ήταν προκαθορισμένο οτι θα αλλάξεις καθηγητή, οτι είναι πολύ καλός αυτός αλλά δεν μπορεις να κάνεις δύο ιδιαίτερα κοκ.


Δε νομίζω βρε Michelle. Προκαθορισμένο μονόπλευρα; Άλλο αν του το είχε πει από την αρχή.

Εγώ δεν ξέρω μωρέ, αν είσαι ικανοποιημένος από αυτόν για ποιόν λόγο να τον αλλάξεις; Ok, καταλαβαίνω ότι μπορεί να σε πειράζει το υπεραπλουστευτικό, αλλά λίγους μήνες πριν τις Πανελλήνιες μήπως καλύτερα να επικεντρωθείς σε αυτό; Κάτσε να "δέσεις τον γαϊδαρό σου" και από του χρόνου εντρύφησε όσο θες.:P

Πάντως να του το πεις στα ίσια και μένα δεν μου αρέσει σαν ιδέα. Για ποιό λόγο να του δημιουργήσεις κόμπλεξ του ανθρώπου ενώ είναι και καλός στην δουλειά του; Πες του για έλλειψη χρόνου.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι έπρεπε να του το είχες πει από την αρχή οτι θα τον χρειαστείς για τόσο λίγο καιρό. Είναι πολύ άσχημο κάποιος να ξεκινάει μια δουλειά που πιστεύει οτι θα κάνει ένα χρόνο κι εσύ έτσι ξαφνικά να του τη σταματάς...
Τώρα βέβαια, ο,τι έγινε έγινε, δικαιολογία πρέπει να βρεις να του πεις, διάλεξε μια από αυτές που σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δε νομίζω βρε Michelle. Προκαθορισμένο μονόπλευρα; Άλλο αν του το είχε πει από την αρχή.

Εγώ δεν ξέρω μωρέ, αν είσαι ικανοποιημένος από αυτόν για ποιόν λόγο να τον αλλάξεις; Ok, καταλαβαίνω ότι μπορεί να σε πειράζει το υπεραπλουστευτικό, αλλά λίγους μήνες πριν τις Πανελλήνιες μήπως καλύτερα να επικεντρωθείς σε αυτό; Κάτσε να "δέσεις τον γαϊδαρό σου" και από του χρόνου εντρύφησε όσο θες.:P

Πάντως να του το πεις στα ίσια και μένα δεν μου αρέσει σαν ιδέα. Για ποιό λόγο να του δημιουργήσεις κόμπλεξ του ανθρώπου ενώ είναι και καλός στην δουλειά του; Πες του για έλλειψη χρόνου.:confused:

Ναι αλλά δεν ζει στην Αθήνα ο Πάνος ώστε να μην μαθευτεί τίποτα και όλα ωραία και καλά μετά. Ζει στο Αγρίνιο που σίγουρα θα μαθευτεί αυτό και ο καθηγητής του θα νιώσει ΠΟΛΥ πιο άσχημα απ'ότι να του έλεγε εξ αρχής την αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι έπρεπε να του το είχες πει από την αρχή οτι θα τον χρειαστείς για τόσο λίγο καιρό. Είναι πολύ άσχημο κάποιος να ξεκινάει μια δουλειά που πιστεύει οτι θα κάνει ένα χρόνο κι εσύ έτσι ξαφνικά να του τη σταματάς...
Τώρα βέβαια, ο,τι έγινε έγινε, δικαιολογία πρέπει να βρεις να του πεις, διάλεξε μια από αυτές που σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω.

+1 :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
συμφωνώ ακριβώς με τη Michelle ακριβώς για αυτό το λόγο!!

Θα μαθευτεί σίγουρα και θα είναι χειρότερο γιατί θα είναι διπλή κοροιδία...

Αν έλεγες την αλήθεια με ... διπλωματικό τρόπο?

Ότι δλδ είχες απευθυνθεί παλιά, σου είχε πει δεν έχει χρόνο αλλά έμαθες ότι έχει τώρα και "δεν είναι ότι δεν εκτιμώ τη δουλειά σας και όσα κάνουμε μαζί αλλά καταλάβετε και το δικό μου άγχος και δεν απορρίπτω εσάς με τον οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά από την αρχή είχα στο μυαλό μου κάτι άλλο και τώρα που έμαθα ότι μπορώ να το έχω θέλω να το έχω, και δυστυχώς δεν μπορώ να πληρώσω 2 ιδιαίτερα οπότε θα σταματήσουμε"... κάπως έτσι τέσπα...

βέβαια να κάνω μια "αφελή" ερώτηση? Τον 'καινούριο' καθηγητή τον ξέρεις? εννοώ σαν καθηγητή ή είναι ο "καλός", ο "διάσημος", η "φίρμα"? Ρωτάω γιατί μου φαίνεται λίγο περίεργη η κατάσταση... Δλδ, αυτός θα σε αναλάβει "τελευταία στιγμή"? Είσαι σίγουρος ότι θα ταιριάξει η χημεία σας? Τα έχεις συμφωνήσει με αυτόν? Γιατί θέλεις να πας σε αυτόν?

Να σου πω γιατί σε ρωτάω... Ο πατέρας μου έσπασε το πόδι του στην αρχή της χρονιάς και για αυτό το λόγο (δεν μπορούσε να μετακινηθεί και τα παιδιά δεν μπορούσαν να κάνουν μαθήματα σπίτι) αναγκάστηκε να μην κάνει μάθημα σε 2 παιδιά που είχαν κανονίσει να κάνουν. Πλέον από τη νέα χρονιά θα μπορεί να μετακινηθεί και τα παιδιά τον προ
σεγγισαν εκ νέου [έχουν πάει σε κάποιον άλλο καθηγητή αυτή τη στιγμή] και ο ίδιος τους απέρριψε γιατί πέραν του γεγονότος ότι δεν του αρέσει να παίρνει τη δουλειά των άλλων (άσχετο με το θέμα αυτό) δεν θεωρεί ότι είναι σωστό να αλλάζουν τα παιδιά σε "κρίσιμες" χρονιές καθηγητές [εκτός πια και αν είναι πολύ σοβαροί λόγοι αναποτελεσματικότητας!] ακριβώς γιατί εν μέσω χρονιάς χάνεται πολύτιμος χρόνος για να προσασμοστεί και ο καθηγητής στο μαθητή και το ανάποδο και σε χρονιές όπως η 3η λυκείου είναι στενά τα περιθώρια.

Αν βέβαια δεν είναι έτσι τα πράγματα και λέω βλακείες απλά αγνόησε με :)
-----------------------------
αλλά όχι στο κομμάτι της ειλικρίνιας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω μωρέ, αν είσαι ικανοποιημένος από αυτόν για ποιόν λόγο να τον αλλάξεις; Ok, καταλαβαίνω ότι μπορεί να σε πειράζει το υπεραπλουστευτικό, αλλά λίγους μήνες πριν τις Πανελλήνιες μήπως καλύτερα να επικεντρωθείς σε αυτό; Κάτσε να "δέσεις τον γαϊδαρό σου" και από του χρόνου εντρύφησε όσο θες.:P

ετσι ακριβως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Συμφωνω κι εγω με το θεμα της χημειας.. Με τον τωρινο καθηγητη σιγουρα εχετε μαθει να δουλευετε ο ενας με τον αλλο, πιθανον εχει βρει "φορμες" για να μαθαινεις ο,τι χρειαζεται καλυτερα, με τον καινουριο θα χρειαστειτε εναν χρονο προσαρμογης που μπορει να ειναι εις βαρος σου χωρις σημαντικο λογο.. Επιπλεον, τον καινουριο καθηγητη τον ειχες ποτε, η απ'ο,τι εχεις ακουσει? Μπορει να μη σου ταιριαξει, η να μη διαφερει απ'τον προηγουμενο, εχει ενα ρισκο.. Αν εισαι στην τριτη λυκειου θα λεγα να μην κανεις μια τετοια κινηση (αν εχεις τοση ορεξη με τα μαθηματικα που δε σε καλυπτουν οι λυσεις για να γραψεις καλα στις πανελληνιες εχεις οοοολον τον καιρο μπροστα σου να εντρυφησεις στο αντικειμενο..). Στην καλυτερη που μπορεις, συνδυασε τα μαθηματα, πχ μαθηματικα κατευθυνσης με τον καθηγητη που θεωρεις κορυφη, και γενικης με τον παλιο..εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα εννοειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν ζει στην Αθήνα ο Πάνος ώστε να μην μαθευτεί τίποτα και όλα ωραία και καλά μετά. Ζει στο Αγρίνιο που σίγουρα θα μαθευτεί αυτό και ο καθηγητής του θα νιώσει ΠΟΛΥ πιο άσχημα απ'ότι να του έλεγε εξ αρχής την αλήθεια.

Και πάλι είναι ανάλογα στον άνθρωπο. Αν του το πει στα ίσια πιθανώς η αμηχανία να είναι πολύ μεγάλη. Και όσο ευγενικός κι αν είναι το νόημα παραμένει ίδιο, υποβιβάζει την δουλειά του.

Εντάξει, αν τον έχει κόψει ότι είναι άτομο που εκτιμάει την ειλικρίνεια παρόλες τις συνέπεις ας του το πει.:hmm: Αν και νομίζω πως οι σχέσεις θα κλονιστούν ούτως ή άλλως, οπότε καλύτερα να αποφευχθεί η αμηχανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπόν το αλλον καθηγητή τον ξέρω μου έκανε μαθήματα πριν δώσω εξετάσεις πέρσυ και γενικά τον έχω στο τμήμα του φροντιστηρίου 2 χρόνια ... Είναι ακριβώς αυτό που ορίζω εγώ σαν καθηγητή, βέβαια είναι ψωναρά, σε σημείο που ζητάει τα διπλάσια την ώρα και άλλα πολλά τέτοια χαριτομένα πραγματάκια, αλλά για εμένα είναι πλεονέκτημα.

Τώρα θα μου πείτε ότι αφού κάνω φροντιστήριο τι τον χρειάζομαι και άλλη ώρα ... Χμ αυτή την ώρα σχεδόν πότε δεν κάνουμε βατά θέματα και συχνά ήμαστε πολύ μακριά από την φιλοσοφία των πανελλήνιων και κάποιες φόρες εκτός ύλης, το κάνω σχεδόν καθαρά από δικιά μου μάθηση.

Να το μάθουν είναι λιγάκι δύσκολο αφού είναι full ανταγωνιστές αλλά ναι φυσικά και ξέρω ότι είναι δυνατόν να μαθευτεί.

Αν μπορούσα θα έκανα και με τους 2 απλώς εκτός το ότι τα money είναι πολλά θα πρέπει να ξεκαθαρίσω σε κάποιον ότι δεν θα διαβάζω για το μάθημά του, έχω φοβερή πίεση χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τώρα θα μου πείτε ότι αφού κάνω φροντιστήριο τι τον χρειάζομαι και άλλη ώρα ... Χμ αυτή την ώρα σχεδόν πότε δεν κάνουμε βατά θέματα και συχνά ήμαστε πολύ μακριά από την φιλοσοφία των πανελλήνιων και κάποιες φόρες εκτός ύλης, το κάνω σχεδόν καθαρά από δικιά μου μάθηση.

Αν καταλαβαίνω καλά πηγαίνεις ήδη φροντιστήριο μαθηματικά αλλά τα ιδιαίτερα τα θες για να εμβαθύνεις σε κάποιες έννοιες επειδή σου αρέσει το αντικείμενο.Σωστά;
Exp λυπάμαι που θα στην χαλάσω αλλά αν ισχύει αυτό λάθος χρονιά διάλεξες να ασχοληθείς σφαιρικά με τα μαθηματικά.Πρέπει δυστυχως να συνηδειτοποιήσεις πως οι παραπάνω γνώσεις δεν θα σε βοηθήσουν στην παρούσα φάση.Δεν είναι παραλογο αυτο που κάνεις, απλα ανεπίκαιρο.
Δυστυχώς το σύστημα εισαγωγής στην Ελλάδα είναι ετσι φτιαγμένο(άλλη μεγάλη συζήτηση αυτή) που ευνοεί την ξύλινη γνώση και μόνο, πιθανότητες επιτυχίας έχει αυτος που έχει παπαγαλίσει ή μάθει τυφλοσουρτη κάποια πράγματα κι όχι αυτος που κατανοεί τι γράφει αλλα δεν το γράφει όπως δόθηκε.
Και δυστυχώς αυτήν την πραγματικότητα την βιωσαμε πιο έντονα όσοι περάσαμε τις περίφημες δέσμες.
Οπότε προσωπικά νομίζω πως πολύ κακώς σπαταλάς έστω και μια ώρα την εβδομάδα σε εκτός ύλης δραστηριότητες.Προσηλώσου στο στόχο να περάσεις και μετά θα έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να εντρυφήσεις όσο θες στο αντικείμενο που σου αρέσει.

Αν πάλι δεν έχω καταλάβει καλά αγνόησε όλα όσα γράφω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Λ

Να το μάθουν είναι λιγάκι δύσκολο αφού είναι full ανταγωνιστές αλλά ναι φυσικά και ξέρω ότι είναι δυνατόν να μαθευτεί.

Be serious!!!! Σε μικρό μέρος και full ανταγωνιστές???? ΤΟΤΕ (πόσο περισσότερο να το τονίσω??? :P) είναι βέβαιο ότι θα το μάθει!!!

Όχι ότι αυτό ειναι λόγος βέβαια για να μην σταματήσεις πχ. Διαφωνώ με τους λόγους (αμφισβητώ έντονα τέτοια "ψώνια" καθηγητές που πουλάνε τρέλα και κορδέλα και οι άλλοι ψαρώνουν και τους χρυσοπληρώνουν αλλά στην τελική δική σου επιλογή δική σου ζωή, απλά μην δίνεις τα λεφτά σου για λάθος λόγους), αλλά αν εσύ αυτό θες τότε τι θέλεις εσύ φυσικά και προέχει.

Εγώ πάντως είμαι υπέρ της διπλωματικής ειλικρίνιας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όχι ότι αυτό ειναι λόγος βέβαια για να μην σταματήσεις πχ. Διαφωνώ με τους λόγους (αμφισβητώ έντονα τέτοια "ψώνια" καθηγητές που πουλάνε τρέλα και κορδέλα και οι άλλοι ψαρώνουν και τους χρυσοπληρώνουν αλλά στην τελική δική σου επιλογή δική σου ζωή, απλά μην δίνεις τα λεφτά σου για λάθος λόγους), αλλά αν εσύ αυτό θες τότε τι θέλεις εσύ φυσικά και προέχει.

Εγώ πάντως είμαι υπέρ της διπλωματικής ειλικρίνιας. :)
Δεν πουλάει τρέλλα ούτε το παίζει αφασία κτλ, ίσα ίσα είναι ο πιο επαγγελματίας καθηγητής που έχω γνωρίσει, για άλλους λόγους τον λέω "ψωνάρα" :) Τέσπα, πατήστε delete σε αυτό το σημείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν καταλαβαίνω καλά πηγαίνεις ήδη φροντιστήριο μαθηματικά αλλά τα ιδιαίτερα τα θες για να εμβαθύνεις σε κάποιες έννοιες επειδή σου αρέσει το αντικείμενο.Σωστά;
Exp λυπάμαι που θα στην χαλάσω αλλά αν ισχύει αυτό λάθος χρονιά διάλεξες να ασχοληθείς σφαιρικά με τα μαθηματικά.Πρέπει δυστυχως να συνηδειτοποιήσεις πως οι παραπάνω γνώσεις δεν θα σε βοηθήσουν στην παρούσα φάση.Δεν είναι παραλογο αυτο που κάνεις, απλα ανεπίκαιρο.
Δυστυχώς το σύστημα εισαγωγής στην Ελλάδα είναι ετσι φτιαγμένο(άλλη μεγάλη συζήτηση αυτή) που ευνοεί την ξύλινη γνώση και μόνο, πιθανότητες επιτυχίας έχει αυτος που έχει παπαγαλίσει ή μάθει τυφλοσουρτη κάποια πράγματα κι όχι αυτος που κατανοεί τι γράφει αλλα δεν το γράφει όπως δόθηκε.
Και δυστυχώς αυτήν την πραγματικότητα την βιωσαμε πιο έντονα όσοι περάσαμε τις περίφημες δέσμες.
Οπότε προσωπικά νομίζω πως πολύ κακώς σπαταλάς έστω και μια ώρα την εβδομάδα σε εκτός ύλης δραστηριότητες.Προσηλώσου στο στόχο να περάσεις και μετά θα έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να εντρυφήσεις όσο θες στο αντικείμενο που σου αρέσει.

Αν πάλι δεν έχω καταλάβει καλά αγνόησε όλα όσα γράφω:P

Κάνεις μέγα λάθος εδώ. Ποτέ δεν διάβασα μαθηματικά για το σχολείο στο λύκειο παρα μόνο 1 μέρα πριν τις Πανελλήνιες. Πάντα διάβαζα άσχετα μαθηματικά, για να εμβαθύνω στο αντικείμενο επειδή μου άρεσε και ήμουν τελείως εκτός ύλης (στην τρίτη λυκείου πχ διάβαζα μαθηματικά του πρώτου έτους). Τα των πανελληνίων τα έπαιρνα μόνο απο το σχολείο και το φροντηστήριο, στο οποίο έκανα και συνεχώς πλάκα και σπανίως πρόσεχα. Φυσικά περιττό να αναφέρω οτι ποτέ δεν παπαγάλισα τίποτα (ούτε καν αυτά που έπρεπε, ήθελα να είμαι σε θέση να τα βγάζω μόνη μου) και σίγουρα όχι "τυφλοσούρτηδες".
Έγραψα 19,9 στην κατεύθυνση και 20 στη γενική παιδεία...
Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Το σύστημα είναι μια χαρά. Ένα προβληματάκι ίσως να το έχουν οι διορθωτές, αν και σίγουρα μικρότερο απ'ότι λέγεται. Και δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ που να έχασε στις πανελλήνιες επειδή ήξερε παραπάνω πράγματα. Αυτά συνήθως τα λένε οι άλλοι, για να δικαιολογήσουν τη δική τους παπαγαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εσύ είχες αγάπη για τα μαθηματικά και αρκετά γερές βάσεις.Δεν ξεκίνησες ξαφνικά στην τρίτη λυκείου την συστηματική ενασχόληση.
Ειλικρινά τι ποσοστό μαθητών πιστεύεις πως έχει κατι παρόμοιο;
(δεν αναφέρομαι ούτε μόνο στα μαθηματικά ούτε μόνο στον Πάνο)

Υ.Γ.Την παπαγαλία όχι μόνο την καταδικάζω αλλά δεν μπορώ να την εφαρμόσω, σε σημείο που δεν έδωσα Πανελλαδικές όταν έπρεπε (1997) για αυτο ακριβώς τον λόγο, αρνιόμουν να μάθω ο,τιδήποτε έτσι.
Πέρα αυτού δεν γνωρίζω τις αποδόσεις του Πάνου ως μαθητή και το πιο φυσικό είναι να τον προτρέψω να μείνει προσηλωμένος στο στόχο των πανελληνίων και μόνο.

Υ.Γ.2 Τώρα είμαστε για τα καλα οφτόπικ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top