Διαιτολογία vs Χημικό

It's mOnEy honey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο It's mOnEy honey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Καλημέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για μία φίλη μου που βρίσκεται σε τρομερό δίλλημα.
Αρχικά πέρσυ έδωσε πανελλήνιες εξετάσεις και πέρασε στο Διατροφής & Διαιτολογίας του Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονίκης..
Παρ' όλα αυτά με στόχο τα Παιδαγωγικά Νηπιαγωγών αποφάσε να ξαναδοκιμάσει τη τύχη της και κατάφερε να εισαχθεί στο Χημικό Ιωαννίνων.
Τώρα βρίσκεται σε δίλλημα ποια σχολή να επιλέξει καθώς έχασε το στόχο της (Νηπιαγωγών) για ελάχιστα μόρια..Τι να κάνει?
Προτιμά το Διατροφής & Διαιτολογίας του Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονίκης καθώς υποστηρίζει οτι έχει ταχύτερη επαγγελματική αποκατάσταση και λιγότερο διάβασμα..ενώ το Χημικό και ιδιαίτερα των Ιωαννίνων είναι "δύσκολη" σχολή με απαιτητικούς καθηγητές?
τι Θα κάνατε εσείς στη θέση της?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εγώ θα επέλεγα το Χημικό, γιατί μου αρέσουν οι θετικές επιστήμες.

Προτείνω στη φίλη σου να επιλέξει αυτό που της αρέσει και όχι αυτό που θα την αποκαταστήσει επαγγελματικά. Ας δει λίγο τι επιλογές για μεταπτυχιακά θα έχει από το χημικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

It's mOnEy honey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο It's mOnEy honey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Εγώ θα επέλεγα το Χημικό, γιατί μου αρέσουν οι θετικές επιστήμες.

Αλλά προτείνω στη φίλη σου να επιλέξει αυτό που της αρέσει και όχι αυτό που θα την αποκαταστήσει επαγγελματικά. Ας δει λίγο τι επιλογές για μεταπτυχιακά θα έχει από το χημικό.
λέει οτι θέλει το διαιτολογίας μόνο για να αποφύγει τα μαθηματικά τη φυσική τα οποία το χημικό τα έχει στο έπακρο!όμως απ την άλλη σκέφτεται ότι η σχολή είναι καταρχήν ΑΕΙ και επιλέγεται απο τους υποψηφίους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
λέει οτι θέλει το διαιτολογίας μόνο για να αποφύγει τα μαθηματικά τη φυσική τα οποία το χημικό τα έχει στο έπακρο!
Τα μαθηματικά και η φυσική που γίνεται στο χημικό είναι λίγα-η. Αν της αρέσει πολύ η χημεία να πάει οπωσδήποτε εκεί. Αν στο χημικό είναι στο έπακρο τότε στο φυσικό και στο μαθηματικό τι είναι?
όμως απ την άλλη σκέφτεται ότι η σχολή είναι καταρχήν ΑΕΙ και επιλέγεται απο τους υποψηφίους
Κατά τη γνώμη μου σωστά σκέφτεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
λέει οτι θέλει το διαιτολογίας μόνο για να αποφύγει τα μαθηματικά τη φυσική τα οποία το χημικό τα έχει στο έπακρο!όμως απ την άλλη σκέφτεται ότι η σχολή είναι καταρχήν ΑΕΙ και επιλέγεται απο τους υποψηφίους

δεν ειναι σοβαρο κριτηριο αυτο.

καλύτερα να σκεφτει τα εξης
(α) σε ποια σχολη θα παρακολουθει τα μαθηματα πιο ευχαριστα (οχι ομως με την απαγωγη σε ατοπο, "δεν μου αρεσει η φυσικη αρα θα ανεχτω τη διαιτολογια")
(β) πως φανταζεται τον εαυτο της σε 5-10 χρονια (αν θα ηθελε να εργαζεται σαν ιδιωτης ξερω γω ή σαν καθηγητρια για παραδειγμα)

προσωπικα, θα επελεγα το χημικο, γιατι αφενος μου αρεσει το αντικειμενο αρκετα σε σχεση με τη διαιτολογια, αφετερου εχει μεγαλυτερο φασμα (απο καθηγητρια μέχρι ελεγχο τροφιμων και εργασια σε φαρμακοβιομηχανια) και δινει περισσοτερες προοπτικες.

παρ ολ αυτα αν θέλει να ιδιωτευσει, διαιτολογια ασυζητιί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
αφετερου εχει μεγαλυτερο φασμα (απο καθηγητρια μέχρι ελεγχο τροφιμων και εργασια σε φαρμακοβιομηχανια) και δινει περισσοτερες προοπτικες.
Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό προτέρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

It's mOnEy honey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο It's mOnEy honey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό προτέρημα.
νομίζω οτι επιλέγουν σ αυτές τις θέσεις τους αποφοίτους φαρμακευτικών σχολων ε?:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
νομίζω οτι επιλέγουν σ αυτές τις θέσεις τους αποφοίτους φαρμακευτικών σχολων ε?:jumpy:
Δε ξέρω, αλλά εγώ μίλησα γενικά για το ευρύ φάσμα εργασίας που σου προσφέρει. Και ειδικά με μεταπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
νομίζω οτι επιλέγουν σ αυτές τις θέσεις τους αποφοίτους φαρμακευτικών σχολων ε?:jumpy:

οχι ζητανε και χημικους . (οι φαρμακοποιοι συνηθως δεν πανε γιατι σαν ελευθεροι επαγγελματιες εχουν πολυ υψηλοτερα εισοδηματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

It's mOnEy honey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο It's mOnEy honey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Και τελικά......
ταρατατάμ
ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΟ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top