Μηχανικών Πληροφορικής και Ηλεκτρονικών Συστημάτων (Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδας)

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Στην αρχή η σχολή όταν ιδρύθηκε οντως ανήκε στο ΑΠΘ αλλά πάντα είχε έδρα τη Κοζανη.Λίγο αργότερα μεταφέρθηκε στο πανεπιστήμιο δυτικής Μακεδονιας.Πλέον έγιναν μηχανολογοι μηχανικοι ενώ σχεδιάζεται για τα επόμενα χρόνια πιθανή μεταφορά της σχολής σε αλλο μέρος της κοζάνης σε καινούργιες εγκαταστάσεις.Δεν ξέρω αν θα το προλάβω ούτε εγώ βέβαια:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Στην αρχή η σχολή όταν ιδρύθηκε οντως ανήκε στο ΑΠΘ αλλά πάντα είχε έδρα τη Κοζανη.

αυτο δεν το ηξερα γι αυτο παραξενευτηκα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σέρμπης Κώστας

Νεοφερμένος

Ο Σέρμπης Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μάγκες μόλις γύρισα από κοζάνη πήγα χτες και σήμερα το πρωί γράφτηκα
θα ανέβω δευτέρα 5 του μηνός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George Kwn

Νεοφερμένος

Ο George Kwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπερα και απο μενα...μηχ/γος μηχ/κος κοζανη και γω...αντε με το καλο να γνωριστουμε και να μαθουμε και την πολη..Κωστα αντε να βγαλουμε και το διπλωματακι εκει μηπως παρουμε και κανα αμαξακι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
εγω λεω αματο παρετε να το κανετε βιδες και να φτιαξετε ενα δικο σας,τι σοι μηχανολογοι θα γινετε???:P

και εγω εκει περασα,και νομιζω οτι θα ναι πολυ ομορφα,αλλα παω αθηνα...
καλα να περασετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George Kwn

Νεοφερμένος

Ο George Kwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μωρε λες;τεσπα κριμα που πας αθηνα...διαφορετικη φαση εκει..αντε καλα να περασεις και καλες σπουδες*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σέρμπης Κώστας

Νεοφερμένος

Ο Σέρμπης Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
έλα γιώργο θα τα πούμε ρε εννοείται!!!όσο για το αμάξι...η ascona μου δε λύνεται για κανενα λόγο!!!1μόνο για βελτίωση..αχχααχχαχαχα
-----------------------------------------
Κωστα αντε να βγαλουμε και το διπλωματακι εκει μηπως παρουμε και κανα αμαξακι...
είσαι της παλιάς ή της καινούργιας σχολής???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George Kwn

Νεοφερμένος

Ο George Kwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κωστα ασκονα πισωκουνα για τρελες;να κανεις ιστοριες και με τεταρτη μεσα;αχαχαχ για κατι τετοιο σε φανταζομαι παντως...εγω δν ειμαι γ πολλα πολλα αλλα εχω ορεξη για κουβεντα παντως μ αρεσει και ασ μην ξερω πολλα πολλα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σέρμπης Κώστας

Νεοφερμένος

Ο Σέρμπης Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
και με τετάρτη????όχι κι έτσι ρε φίλε...εντάξει είπαμε...με πόσα χιλιόμετρα να διπλώσουμε δηλαδή???χαχχαχχαχαχ
τέλος πάντων..θα τα πούμε από κοντά και ελπίζω να σου αλλάξω τα μυαλά και να είσαι μετά για...περοσσότερα περισσότερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George Kwn

Νεοφερμένος

Ο George Kwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εχω δει αλλα κ αλλα...!εννοειται θ τ πουμε απο κοντα ...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greek1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ascona=undead το χούμε εδώ και καμια 20 χρόνια(αν δεν κάνω λάθος) και ρολάρει σαν καινουριο παρόλο π μερικά άλογα έμειναν πίσω :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σέρμπης Κώστας

Νεοφερμένος

Ο Σέρμπης Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
πάρτο και ανέστησέ το!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!όχι τώρα....ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!εκτός αν είναι το C (μπροστοκίνητο)..αυτό λείαν επιοικώς ΔΕΝ είναι ascona..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Παιδιά έχετε ξεφύγει από το θέμα.Δεν είναι φόρουμ γι αυτοκίνητα εδώ.Θα σας τα πω κι από κοντα:hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σέρμπης Κώστας

Νεοφερμένος

Ο Σέρμπης Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
αχαχχα σωστό...
ας επιστρέψουμε λοιπόν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saru

Νεοφερμένος

Ο saru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια περίπτωση.Η σχολή στερείται
υποδομής και πολλών μαθημάτων για κάτι τέτοιο.
Να σου κάνω μια ερώτηση? Η δική σου σχολή που μετονομάστηκε
έχει καλύτερες υποδομές?Γιατί γνωρίζω πως δεν έχετε ούτε βιβλιοθήκη ούτε αμφιθέατρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Να σου κάνω μια ερώτηση? Η δική σου σχολή που μετονομάστηκε
έχει καλύτερες υποδομές?Γιατί γνωρίζω πως δεν έχετε ούτε βιβλιοθήκη ούτε αμφιθέατρο.
Πρώτον έχουμε βιβλιοθήκη απλά δεν είναι τόσο μεγάλη αλλά σύντομα θα δημιουργηθεί καινούργια.Δεύτερον όταν λέω υποδομή εννοώ μαθήματα και εργαστήρια.Η δική μου η σχολή δεν διαφέρει σε τίποτα από τις υπόλοιπες σχολές μηχανολογων μηχανικών τόσο από το προγραμμα σπουδών(που διδασκομαστε ότι και οι υπόλοιποι μηχανολογοι) όσο και από εργαστήρια.Εσείς αν δεις τον οδηγό σπουδών σου δεν έχετε πολλές ομοιότητες με τους ηλεκτρολογους στα μαθήματα οπότε μη ζητάτε μετονομασιες από το τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saru

Νεοφερμένος

Ο saru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Με τους ηλεκτρολόγους εχεις δικαιο εχουμε μεγαλη διαφορα στο προγραμμα σπουδων, αλλα πως εξηγεις την επικειμενη μετονομασια του βολου και της κρητης στα χανια οπου το προγραμμα σπουδων δεν εχει παρα2-3 μαθηματα απλα σε αλλα εξάμηνα. Επίσης εαν δεν κάνω λαθος η σχολη σου αλλαξε 3 φορες προγραμμα σπουδων για να μετονομαστει και αλλαξε αρκετα μαθηματα αρα εχω και δικαιωμα να ελπιζω..χωρις κανενα ιχνος ειρωνιας αλλα 4 χρονια παλιοτερη σχολη απο εμας ειστε και αλλαξατε φετος (συγχαρητηρια) δεν ειμαστε και το τελιο τμημα αλλα στο ιδιο πανεπιστιμιο ειμαστε και πιστευω πως εχουμε κανει αξιολογα πραγματα σαν σχολη με μολις 5 χρονια λειτουργιας (βιβλιοθηκη,αμφιθεατρο). Αν δεν κανω λαθος εχετε αποροφησει και ολεσ τισ θεσεισ ΔΕΠ απο το πανεπιστιμιο δυτ μακεδονιας για να μετονομαστειτε εμεις εχουμε αρκετα λιγοτερες (4 στον αριθμο) αλλα ευελπιστω να φτασουμε συντομα ικανοποιητικο αριθμο θεσεων ΔΕΠ και να εκλεχτει επιτελους προεδρος τμηματος ο Δημητροπουλος και Πρυτανης ο Μασσαλας και επι τι ευκαιρια αυριο θα γινει η υποδοχη πρωτοετων στο τμημα μας στο αμφιθεατρο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Με τους ηλεκτρολόγους εχεις δικαιο εχουμε μεγαλη διαφορα στο προγραμμα σπουδων, αλλα πως εξηγεις την επικειμενη μετονομασια του βολου και της κρητης στα χανια οπου το προγραμμα σπουδων δεν εχει παρα2-3 μαθηματα απλα σε αλλα εξάμηνα. Επίσης εαν δεν κάνω λαθος η σχολη σου αλλαξε 3 φορες προγραμμα σπουδων για να μετονομαστει και αλλαξε αρκετα μαθηματα αρα εχω και δικαιωμα να ελπιζω..χωρις κανενα ιχνος ειρωνιας αλλα 4 χρονια παλιοτερη σχολη απο εμας ειστε και αλλαξατε φετος (συγχαρητηρια) δεν ειμαστε και το τελιο τμημα αλλα στο ιδιο πανεπιστιμιο ειμαστε και πιστευω πως εχουμε κανει αξιολογα πραγματα σαν σχολη με μολις 5 χρονια λειτουργιας (βιβλιοθηκη,αμφιθεατρο). Αν δεν κανω λαθος εχετε αποροφησει και ολεσ τισ θεσεισ ΔΕΠ απο το πανεπιστιμιο δυτ μακεδονιας για να μετονομαστειτε εμεις εχουμε αρκετα λιγοτερες (4 στον αριθμο) αλλα ευελπιστω να φτασουμε συντομα ικανοποιητικο αριθμο θεσεων ΔΕΠ και να εκλεχτει επιτελους προεδρος τμηματος ο Δημητροπουλος και Πρυτανης ο Μασσαλας και επι τι ευκαιρια αυριο θα γινει η υποδοχη πρωτοετων στο τμημα μας στο αμφιθεατρο!!
Η αλήθεια είναι ότι τα τμήματα Βόλου και Κρήτης είναι πιο κοντά στους ηλεκτρολόγους γιατί όπως βλέπεις απο το όνομά τους είναι ήδη μηχανικοί η/υ.Η διαφορά είναι ότι τους λείπουν ενεργειακά μαθήματα για να γίνουν ηλεκτρολόγοι μηχανικοί.Και κανείς δεν είπε ότι η μετονομασία θα έρθει πριν μπουν αυτά τα μαθήματα.Πρώτα μπαίνουν τα μαθήματα και έρχονται νέοι καθηγητές και μετά γίνεται η αξιολόγηση η οποία αργεί κάπως.Για παράδειγμα στη σχολή μου ο οδηγός σπουδών άλλαξε και έγινε ίδιος με τα υπόλοιπα τμήματα μηχανολόγων εδώ και 3 χρόνια αλλά η μετονομασία ήρθε φέτος.
Ναι σαν σχολή είμαστε παλιότεροι αλλά δεν είμασταν από την αρχή μηχανολόγοι.Δεν είχε στραφεί η σχολή από την αρχή σε αυτή τη κατεύθυνση.Στην αρχή η σχολή ήταν ένα μίγμα ηλεκτρολόγων-μηχανολόγων με έμφαση σε ενεργειακά θέματα και μετά στράφηκε στη μηχανολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saru

Νεοφερμένος

Ο saru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι τα τμήματα Βόλου και Κρήτης είναι ιο κοντά στους ηλεκτρολόγους γιατί όπως βλέπεις απο το όνομά τους είναι ήδη μηχανικοί η/υ.
Οι ονομασίες στις οποίες αναφέρεσαι είναι:

Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών - Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας.

Τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων - Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πολυτεχνείου Κρήτης

Δεν νομίζω αυτό που λες να ευσταθεί... ή πολύ απλά αναφέρεσαι σε ένα θέμα, χωρίς να γνωρίζεις τις ονομασίες των τμημάτων.Αναφέρεις επίσης οτι οι άλλες 2 σχολές είναι ήδη μηχανικοί η/υ. Αναγράφεται κάτι άλλο στον τίτλο του δικού μας τμήματος?

Σχετικά τώρα με τα επαγγελματικά δικαιώματα των σχολών:

Οι απόφοιτοι των τμημάτων Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πολυτεχνείου Κρήτης, Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Πατρών, Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (μέχρι να γίνει η μετονομασία σε Ηλεκτρολόγων ΜΜΥ), Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου, Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας αποτελούν την βασική ειδικότητα των Ηλεκτρονικών Μηχανικών.

Αν θέλεις τσέκαρε τους τελευταίους οδηγούς σπουδών των σχολών και θα δείς οτι η διαφορά τους είναι σε 2~3 μαθήματα.Σχετικά με τις κτηριακές
εγκαταστάσεις νομίζω οτι τα 2 ΑΕΙ της κοζάνης, βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο.
Επιπλέον σήμερα στην υποδοχή των πρωτοετών στο αμφιθέατρο της σχολής μας ο ίδιος ο πρύτανης ανέφερe οτι η σχολή θα μπεί στην διαδικασία μετονομασίας της σε ΗΜΜΥ και δεν είναι τελικά πόθος των φοιτητών της σχολής όπως σχολίασες σε προήγούμενη δήλωση σου με τόσο απόλυτο τρόπο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Οι ονομασίες στις οποίες αναφέρεσαι είναι:

Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών - Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας.

Τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων - Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πολυτεχνείου Κρήτης

Δεν νομίζω αυτό που λες να ευσταθεί... ή πολύ απλά αναφέρεσαι σε ένα θέμα, χωρίς να γνωρίζεις τις ονομασίες των τμημάτων.Αναφέρεις επίσης οτι οι άλλες 2 σχολές είναι ήδη μηχανικοί η/υ. Αναγράφεται κάτι άλλο στον τίτλο του δικού μας τμήματος?

Σχετικά τώρα με τα επαγγελματικά δικαιώματα των σχολών:

Οι απόφοιτοι των τμημάτων Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πολυτεχνείου Κρήτης, Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Πατρών, Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (μέχρι να γίνει η μετονομασία σε Ηλεκτρολόγων ΜΜΥ), Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου, Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας αποτελούν την βασική ειδικότητα των Ηλεκτρονικών Μηχανικών.

Αν θέλεις τσέκαρε τους τελευταίους οδηγούς σπουδών των σχολών και θα δείς οτι η διαφορά τους είναι σε 2~3 μαθήματα.Σχετικά με τις κτηριακές
εγκαταστάσεις νομίζω οτι τα 2 ΑΕΙ της κοζάνης, βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο.
Επιπλέον σήμερα στην υποδοχή των πρωτοετών στο αμφιθέατρο της σχολής μας ο ίδιος ο πρύτανης ανέφερe οτι η σχολή θα μπεί στην διαδικασία μετονομασίας της σε ΗΜΜΥ και δεν είναι τελικά πόθος των φοιτητών της σχολής όπως σχολίασες σε προήγούμενη δήλωση σου με τόσο απόλυτο τρόπο..
Όπως είπα τα τμήματα Βόλου και Κρήτης έχουν ήδη στο τίτλο τον όρο μηχανικός η/υ ενώ της Κοζάνης έχει τον όρο μηχανικός πληροφορικής.Άλλο μηχανικός πληροφορικής άλλο μηχανικός η/υ.Τα επαγγελματικά δικαιώματα της σχολής τα ξέρω.Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι στο ΤΕΕ υπάρχουν οι ειδικότητες του ηλεκτρολόγου μηχανικού και του ηλεκτρονικού μηχανικού.Δεν βρίσκω το λόγο να μετονομαστεί η σχολή από τη στιγμή που έχει κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα.Οι περισσότερες σχολές που μετονομάζονται το κάνουν επειδή οι απόφοιτοι δεν έχουν δικαιώματα και δεν μπορούν να δουλέψουν.Για παράδειγμα στη δική μου σχολή,όταν λεγόταν μηχανικών διαχείρισης ενεργειακών πόρων οι απόφοιτοι δεν είχαν επαγγελματικά δικαιώματα μηχανικού για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπήρχε τέτοια ειδικότητα στο ΤΕΕ.Έτσι αναγκάστηκαν να επικεντρωθούν σε ένα τομέα και να εμβαθύνουν για να πάρουν τη μετονομασία και φυσικά τα δικαιώματα.
Ο πρύτανης δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα.Δεν εξαρτάται από αυτόν η μετονομασία.Χρειάζονται χρήματα,πολλοί νέοι καθηγητές και πολλά νέα μαθήματα καθώς και εργαστήρια φυσικά.Πρέπει να υπάρξει έγκριση από το ΤΕΕ,πρέπει να ενημερωθεί ο υπουργός παιδείας και να υπογράψει ο πρόεδρος της Δημοκρατίας,να βγει ΦΕΚ.Είναι πολλά που πρέπει να γίνουν.Το λέω για να καταλάβεις ότι η μετονομασία δεν είναι απλή υπόθεση και δεν μπορεί να γίνει έτσι εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top