Ποια ξένη γλώσσα προτιμάτε μετά τα αγγλικά;

Theo K.

Νεοφερμένος

Ο Theo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχοντας περάσει από τη φάση του σχολείου, του πανεπιστημίου και 5-6 χρόνια τώρα στην αγορά εργασίας μπορώ να σας πω, ότι εάν επιλέξετε μια γλώσσα με μικρή προσφορά (δηλαδή που να την ξέρουν καλά λίγοι στην Ελλάδα) αλλά με παγκόσμια ζήτηση, θα κάνετε την καλύτερη κίνηση της ζωής σας.

Το έκανα με τα Κινέζικα και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή.Πέρα από τα Κινέζικα (για να μη νομίσει κανένας ότι προωθώ κάτι):

Αραβικά, χίντι (ινδία - ανερχόμενη οικονομική δύναμη), παντζάμπι (πακιστάν) και ταγκάλογκ (φιλιππίνες) είναι γλώσσες που σε λίγο καιρό θα είναι τοπ σε ζήτηση (ειδικά οι δύο πρώτες).

Καλές είναι και οι δυτικές γλώσσες αλλά αν το κοιτάξει κάποιος καθαρά επαγγελματικά νομίζω ότι στην Ελλάδα έχουμε φάει κόλλημα με Αγγλικά (τα οποία είναι απαραίτητα πια)-Γαλλικά-Γερμανικά-Ιταλικά-Ισπανικά και ενώ στο εξωτερικό υπάρχει η τάση για εκμάθηση σπάνιων γλωσσών σε δυτικά κράτη εδώ σφυρίζουμε αδιάφορα.

Τώρα αν κάποιος θέλει να μάθει Γαλλικά, Γερμανικά κ.ο.κ., για την πάρτη του είναι άλλο καπέλο. Εγώ ξέρω Αγγλικά, Γαλλικά και Κινέζικα (τα οποία δεν σταματάς να τα μαθαίνεις ποτέ).

Μαντέψτε τι μου είναι πιο χρήσιμο από τα δύο τελευταία...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stergios1919

Νεοφερμένος

Ο stergios1919 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εγω θα διαλεγα γαλλικα κινεζικα και ισπανικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
αν και θα ακουστει κοινοτυπο αλλα ου αρεσουν παρα παρα πολυ τα γαλλικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ισπανικά
Κινέζικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ξερω αγγλικα κ γερμανικα. επισης εχω παρει πτυχιο σε υπολογιστες και τωρα σκεφτομαι να παω ισπανικα.

χαχαχα, πολυ μου αρεσε... ειναι σα να λεει: τους μιλαω σε assembly και το καταλαβαινουν:D

γαλλικα!!!!:clapup::clapup:
και αν μου δωθει η ευκαιρια, ιταλικα, ρωσικα και ισπανικα αμα λαχει δεν εχω προβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.melina

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ιταλικά( τα λατρεύω!!!!!!!!!)
Γαλλικά
Ισπανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panellinios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panellinios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
γαλλικά εχουν ωραια προφορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
παιδιά ας το παραδεχτουμε επιτελους!!!:P τα γαλλικά είναι η πιο ομορφη γλωσσα που υπαρχει σ'ολο τον κοσμο!! εχουν απιστευτη λογικη και μια ιδιαιτερη ομορφια που είναι μοναδική.τα λατρευω!!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
γαλλικα (μεγαλη λατρεια!)
πολυ θα ηθελα να ηξερα και γερμανικα!!πολυ επιβλητικη γλωσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω όσες περισσότερες γίνεται! :D Τα Αγγλικά είναι μεγάλο κόλλημα(:redface:), έχω κάνει και Γαλλικά αλλά στο όνομα του άντε-να-πάρω-πτυχίο-να-τελειώνω, δεν έχω μάθει πολύ καλά! Θα τα συνεχίσω όμως για C2! Θέλω να μάθω και Σουηδικά, δεν ξέρω γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
προς το παρων ξερω μονο γερμανικα αρα θα πω αυτα..βεβαια τωρα που θα αρχισω ιταλικα ισως αλλαξω γνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris 96

Νεοφερμένος

Ο dimitris 96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εγω εχω Proficiency στα αγγλικα και στα Τουρκικα θα δωσω LOWER.....οταν φτασω C2 τα τουρκικα θα αρχισω γαλλικα ισως και ισπανικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Γερμανικά και θα ήθελα να μάθω Ισπανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ και πριν τα αγγλικα (:P) τα γαλλικά! Και θα ήθελα να μάθω ιταλικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaEchelon

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γερμανικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ισπανικά (θέλω να μαθω 1 χρονο θα μου παρει :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
περα απο τα αγγλικα; χμ... ξερω τα γαλλικα που τα λατρευω :) και θα ηθελα να μαθω ιταλικα, ισπανικα κ τπτ εξωτικο :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
έχω ψώρα να μάθω ιταλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Japanese FTW!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Για δεύτερη γλώσσα κάνω γαλλικά. :P Πολύ ωραία γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top