Όσοι γερμανόφιλοι γλωσσομαθείς προσέλθετε!

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
εγω δινω φετος β1 ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Παιδια αυριο δινουμε β1 στη θεσ/νικη!!!! Καλη μας επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pocaxontas23

Νεοφερμένος

Η pocaxontas23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
εμ εγώ να σου πω δεν τρελαίνομουν με τα γεερμανικά αλλά με τον καιρό τα αγάπησα.. τώρα δίνω δευτερη φορα c1 και ελπίζω να το παρω.. γερμανία δεν εχω πάει αλλά θα γίνει κι αυτο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
εγω παιδια λατρευω τα γερμανικα!!!μου αρεσουν παρα πολυ!!!:)εχω παρει το b1 και το φεβρουαρη παω για b2!!!δεν εχω παει γερμανια αλλα θελω παρα πολυ(βεβαια εχω παει αυστρια που μοιαζει λιγο):Pμαλλον θα παω να μεινω για ενα διαστημα γερμανια!!!!:clapup:ο καθηγητης που μου κανει γερμανικα εχει μεγαλωσει στην γερμανια και μου εχει πει τα παντα,για την ζωη,την κουλτουρα και την εχω λατρεψει!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
μια υπεροχη γλωσσα και μια υπεροχη χωρα...γερμανια εχω παει μοναχα 1 φορα με το σχολειο (7 μερουλες μια χαρα )στο υπεροχο Μοναχο..!!και πραγματικα την ερωτευτηκα την πολη!!
απο πτυχια εχω β1 goethe και συνεχιζω μαθηματα για β2 !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
ήταν κεραυνοβόλος! :redface::inlove::inlove::inlove::baby::jumpy:αααααααααααααααααααααααααααααααα!!!:P:spasiklas::spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Eγώ παιδιά διαφωνώ. Καταρχάς δεν γνωρίζω γερμανικά αλλά είμαι αντικειμενικός.

Τα γερμανικά δεν ακούγονται ωραία...

Δεν έχουν την μελωδικότητα της ιταλικής γλώσσας, της αριστορκρατία της Γαλλικής και την απλότητα της αγγλικής.

Οι Γερμανοί όπως μιλάνε μου φαίνεται πως βαριούνται να ανοίξουν το στόμα τους.

Κοιτάξτε πως ακούγεται το ίδιο τραγούδι στα γερμανικά



στα γαλλικά



στα ιταλικά


στα αγγλικά


και στα ελληνικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εγω πηρα β1και παω για β2
θελω να σπουδασω Γερμανια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Eγώ παιδιά διαφωνώ. Καταρχάς δεν γνωρίζω γερμανικά αλλά είμαι αντικειμενικός.

Τα γερμανικά δεν ακούγονται ωραία...

Δεν έχουν την μελωδικότητα της ιταλικής γλώσσας, της αριστορκρατία της Γαλλικής και την απλότητα της αγγλικής.

Οι Γερμανοί όπως μιλάνε μου φαίνεται πως βαριούνται να ανοίξουν το στόμα τους.

Αυτο οφειλεται στο κλιμα, απο ο,τι ξερω... οι γλωσσες χωρων με πιο ζεστο κλιμα (ιταλια, ισπανια, ελλαδα, αφρικανικες χωρες κ.λπ.) χαρακτηριζονται απο την συχνη χρηση φωνηεντων, ενω αντιθετα γλωσσες χωρων με πιο κρυο κλιμα χαρακτηριζοται απο τη συχνη χρηση συμφωνων... Αυτο κυριως εχει να κανει με την εισπνοη αερα... Στη ζεστη η εισπνοη αερα σε δροσιζει, ενω στο κρυο σε παγωνει, αρα στην πρωτη περιπτωση την επιδιωκεις, ενω στη δευτερη την "αποφευγεις" οσο γινεται... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Αυτο οφειλεται στο κλιμα, απο ο,τι ξερω... οι γλωσσες χωρων με πιο ζεστο κλιμα (ιταλια, ισπανια, ελλαδα, αφρικανικες χωρες κ.λπ.) χαρακτηριζονται απο την συχνη χρηση φωνηεντων, ενω αντιθετα γλωσσες χωρων με πιο κρυο κλιμα χαρακτηριζοται απο τη συχνη χρηση συμφωνων... Αυτο κυριως εχει να κανει με την εισπνοη αερα... Στη ζεστη η εισπνοη αερα σε δροσιζει, ενω στο κρυο σε παγωνει, αρα στην πρωτη περιπτωση την επιδιωκεις, ενω στη δευτερη την "αποφευγεις" οσο γινεται... :D

μενεις γερμανια???:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στέλνεις κανένα γερμανικό τραγούδι;; έψαχνα να βρω κάποια μέρα, αλλά βρήκα μονάχα 1 που να μου αρέσει... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Στέλνεις κανένα γερμανικό τραγούδι;; έψαχνα να βρω κάποια μέρα, αλλά βρήκα μονάχα 1 που να μου αρέσει... :/

πατα στο google η στο youtube Deutsche Lieder εχει πολλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venediktos91

Νεοφερμένος

Ο venediktos91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια εγω ξεκινησα γερμανικα απο το γυμνασιο σαν δευτερη γλωσσα.θυμαμαι οτι τις πρωτες δυο ταξεις που εκανα τα σιχαινομουν δεν ηθελα να ακουω ουτε ja ουτε nein ,και αυτο γτ ηταν χαζη η καθηγητρια.Στην γ γυμνασιου αλλαξαμε καθηγητρια ηρθε μια που ηταν εντελως πορωμενη και περα απο τα βασικα που μου εμαθε ,μου μετεδωσε επισης εναν τεραστιο ερωτα γ τα γερμανικα.αυτο ηταν απο εκεινη την χρονια και μετα τα παντα για μενα εγιναν γερμανικα...μεσα σε 2 χρονια πηρα το Β1 και μετα διαβαζα μονος μου...δυστηχως ομως μετα επρεπε να ασχοληθω με την δουλεια και με αλλα πραγματα.η μονη επαφη με τα γερμανικα ηταν κατι γερμανικα τραγουδια που απεμειναν στο κινητο μου και που και που καμια γερμανικη ταινια...
αφησα μια γλωσσα που λατρευα και δυστηχως με αφησε και αυτη...η πλακα ειναι οτι τον αυγουστο θα φιλοξενισω εναν παιδι απο μοναχο και αναρωτιεμαι πως θα μιλησω μαζι του αφου πλεον δεν εχω τον αερα που ειχα καποτε με την γλωσσα.που θα παει ομως θα την ξανακατακτησω:P:P
οποιος ψαχνει γερμανικο κινηματογραφο περα απο τις ταινιες που προαναφερθηκαν μπορει να δει επισης και την πτωση ( der untergang)που περιγραφει τις τελευταιες ωρες της ναζιστικης γερμανιας.οπως επισης και το θαυμα της βερνης(das Wunder von Bern)και γενικα αν πατε στο video club θα βρειτε πολλες ταινιες...
σε γερμανικη μουσικη υπαρχουν πολλοι καλιτεχνες που ειναι λατρεμενοι στην γερμανια καποιοι απο αυτους ειναι :bushido,sido ,cassandra steen ,xavier naidoo,culcha candela με το λατρεμενο monsta,christina stürmer,alex c,sabrina setlur,schiller...τα τραγουδια τους θα τα βρειτε στο utube.
στο www.movies2k.com θα βρειτε ολες τις αγαπημενες σας ξενες σειρες υπογλωτισσμενες στα γερμανικα ..για οσους θελουν να ακολουθησουν ιατρικη και νοσηλευτικη και γενικα επαγγελματα υγειας εκ πειρας σας λεω οτι το greys anatomy θα ειναι ενας καλος δασκαλος γ να μαθετε ιατρικη ορολογια στα γερμανικα.
και για τους φιλους του ραδιοφωνου υπαρχει το www.radiohamburg.de.
οποιες ερωτησεις δεκτες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΡΙΑ Ε.

Νεοφερμένος

Η ΜΑΡΙΑ Ε. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ έζησα 8 χρόνια στο Μόναχο Γερμανίας και πήγαινα στο 4ο ιδιωτικό ελληνογερμανικό δημοτικό Μονάχου. 'Οταν ήρθα εδώ συνέχισα τα γερμανικά .Φέτος έδωσα Β2 στο Goethe-Institut και έχω μεγάλη αγωνία καθώς αύρι βγααίνουν τα αποτελέσματα.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Εγώ άρχισα τα ιδιαίτερα στα γερμανικά από την πέμπτη Δημοτικού και συνεχίζω μέχρι τώρα.
Έδωσα πέρυσι τον Σεπτέμβριο το Goethe B1 και τώρα τον Νοέμβριο θα δώσω το ΚΠγ Β2.
Δυστυχώς μετά θα τα σταματήσω, γιατί δεν θα έχω χρόνο, αλλά σκοπεύω να τα συνεχίσω όταν θα είμαι φοιτήτρια. Πέρυσι τον Ιούνιο είχα την ευκαιρία να πάω στην Γερμανία για μία εβδομάδα, καθώς ήμουν σε πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών. Ήταν μία πολύ ωραία εμπειρία και επισκέφτηκα πολλές πόλεις και μουσεία (Berlin, Hamburg, Lubeck). Ελπίζω στο μέλλον να ξαναπάω.:D

Φέτος έδωσα Β2 στο Goethe-Institut και έχω μεγάλη αγωνία καθώς αύρι βγααίνουν τα αποτελέσματα.:hmm:
Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τα αγαπάω πολύ τα Γερμανικά! Κάνω από το νηπιαγωγείο (ίσως γι' αυτό...). Πλέον έχω το Grosses Sprachdiplom, που το πήρα μαζί με το γερμανικό απολυτήριο... Στη Γερμανία έχω πάει μόνο 3 φορές, αλλά έχω αρκετούς φίλους από εκεί (μένουν Αθήνα). Λίγο ψυχροί άνθρωποι βέβαια, με παράξενο χιούμορ... αλλά πλέον έχω μάθει να τους "χειρίζομαι" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
τα λατρευω τα λατρευω ... οσο περιεργο κ αν ακουγεται σε πολλους εχω μια ιδιαιτερη αγαπη στις ξενες γλωσσες αλλα στα γερμανικα ακομα μεγαλυτερη ... Κανω γερμανικα απο εκτη δημοτικου και να σκεφτει κανεις οτι απο το πεισμα εκανα μισο βιβλιο ολομοναχη χωρις την βοηθεια κανενος του χρονου μαλλον παω για Β1 και ελπιζω να ειναι ευκολα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
καθολου περιεργο. Ξερω αρκετους που προτιμουν τα γερμανικα απο τα αγγλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Λατρεύω κάθε ξένη γλώσσα, αν ήταν δυνατόν θα μάθαινα όσες γλώσσες μπορώ αλλά damn it ο χρόνος πιέζει. Τουλάχιστον στα γερμανικά πρόλαβα να πάρω το C1 (ήρθε προχθές το πτυχιάκι μου :P ) και σίγουρα στο πανεπιστήμιο θα πάρω το C2 και στα γερμανικά και στα αγγλικά γιατί χρειάζονται για μεταπτυχιακά. Σίγουρα κάποτε θα ήθελα να ξαναπάω γερμανία (πήγα μια φορά με το φροντιστήριο) να γνωρίσω καλύτερα τους ανθρώπους, τη νοοτροπία τους και να μάθω για τον πολιτισμό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρτεμακι...♥

Νεοφερμένος

Η Αρτεμακι...♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εγω ξεκινησα γερμανικα φετοσ και θα δωσω του χρονου τα πρωτα δυο πτιχια μου και του αντιχρονου για το αντιστιχο lower!!!!!!!!!!!!!!!!!:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top