Οδηγός σύμβουλος προς πρωτοετείς φοιτητές

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ζω μάλλον σε άλλη χώρα. :hmm:

Πρέπει να υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στις σχολές, πραγματικά όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πρέπει να υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στις σχολές, πραγματικά όμως...

Δεν πειράζει, ας βγω λιγότερος επιστήμονας. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα βγεις πτυχιούχος, όπως όλοι....στο χέρι σου είναι αν θα γίνεις επιστήμονας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λεωνίδας_Δ

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Για μένα επιστήμονας του κώλου είναι αυτός που καταντά να δουλέψει στο δημόσιο
Για μένα επιστήμονας του κώλου είναι αυτός που απαιτεί μια θέση καθηγητού λες και το κράτος υπέγραψε καμιά σύμβαση μαζί του επειδή τελείωσε μια σχολή που του παρέχει αυτήν την επιλογή.
Τέλος κρίνω όλα αυτά μιλώντας σαν υπάληλος του..εχμ...ευρύτερου δημόσιου τομέα λέγοντας:Κανένας ποτέ στην εργασιακή ζωή σου δε θα κοιτάξει ΜΟΝΟ τα τυπικά προσόντα απεναντίας θα κοιτάξει να σε μειώσει και να σε εκμεταλλευτεί.

Η συζήτηση είναι γελοία απτην στιγμή που κάποιοι ακόμα δεν έχουν αναγκαστεί να φιλήσουν κ@#ους για να ζήσουν...Εγώ δεν το κανα ακόμα(και ελπίζω να μην το κάνω ποτέ) αλλά ξέρω άλλους που το κάνανε.
Το Πανεπιστήμιο το κάνει ο φοιτητής...Το ΕΜΠ στην γενιά του πατέρα μου(50 χρονών άνθρωπος-να ναι καλά) ήταν μέσα στα 10 καλύτερα του κόσμου...Τώρα αν μπεις σιχαίνεσαι το διάβασμα που ριξες για να το πετύχεις..Το διαλύσανε εντελώς.Οι παν/κοί έχουν φτιάξει δικό τους λόμποι και ζουν στον δικό τους γυάλινο κόσμο και να πώ ότι κάτι κάνουν,αποδίδουν στην επιστήμη τους να τους δώσω και δίκιο.Και ακόμα κάποιοι μαλώνουν για μ@#ς του στυλ:την έχω μεγαλύτερη....
Ο Ελλην μόνο λόγια είναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ζω μάλλον σε άλλη χώρα. :hmm:

Το Πανεπιστήμιο Κρήτης είναι το μόνο αξιόλογο μεγάλο Ελληνικό Πανεπιστήμιο; Γιάννη μακάρι να ερχόσουν μια βόλτα από Πάτρα, για να δεις το χάλι με τους βαθμούς. Δεν γίνεται όλοι αυτοί να είναι αδιάβαστοι.

Κοίτα,και σε μας πέφτει τσεκούρι σε πολλα μαθηματα.Με είχαν πρηξει τριτοετείς και πωπω δε θα το περασεις ποτέ,κι εμεις ετσι λέγαμε και τωρα τα βλεπουμε και τα λοιπα,σε θέματα που λεω ρε π%^^& θα το περασω,μπηκα και πήρα στο ενα το 5 μου,και στο αλλο ενα 6,5.Αλλα δε χρειαστηκε να γλειψεις καθηγητη,ουτε πατουσα σε ολα τα μαθηματα για να με λατρεψουν.Διάβασα,συμμετείχα,με γνωριζαν,κι αυτό ήταν.Κι οταν κατι δε μου άρεσε (πχ απορια που δεν είχε απαντηθει) διεκοπτα το μαθημα 4-5 φορες (σε σημειο που προκαλουσα)Τωρα για τους δικους σας βαθμους,σου ειπα σε πριβε τι ειχε γίνει με τον κολλητο μου στο τμημα σου.Και στην Κρητη θα βρεις παντως ΠΟΛΛΑ γραπτά με 4-4,5. Τωρα για το ποιος φταιει,για γραπτα που δε γράφω ο ίδιος,δεν εκφερω ποτέ αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τι να πω...Μάλλον ή ο γυαλός είναι στραβός ή στραβά αρμενίζουμε...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρήτρα είναι μια άτυπη συμφωνία μεταξύ εξεταζόμενου και εξεταστή. Ο φοιτητής σημειώνει στο γραπτό του ότι επιθυμεί να πάρει μη προβιβάσιμο βαθμό σε περίπτωση που η πραγματική του βαθμολογία είναι μικρότερη (ή ίση ) ενός Α βαθμού. Δυστυχώς δεν το δέχονται όλοι οι καθηγητές αυτό και σε πολλά τμήματα η δυνατότητα να ξαναδώσεις μαθήματα απαξ και οι βαθμολογίες έχουν κατατεθεί στη γραμματεία είναι πολύ μικρή ή ανύπαρκτη.

Πχ Αν γράψει ένα βαθμό ή δύο χαμηλότερα απ' το βαθμό που έχει συμφωνηθεί, αλλά περνάει ποιος ο λόγος να θέλει να πάρει μη προσβάσιμο βαθμό;
Σε τι εξυπηρετεί η ρήτρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πχ Αν γράψει ένα βαθμό ή δύο χαμηλότερα απ' το βαθμό που έχει συμφωνηθεί, αλλά περνάει ποιος ο λόγος να θέλει να πάρει μη προσβάσιμο βαθμό;
Σε τι εξυπηρετεί η ρήτρα;

Η ρήτρα μπαίνει συνήθως από φοιτητές που θέλουν να ανεβάσουν ή να κρατήσουν ψηλά το ΜΟ του πτυχίου τους. Μπορεί ένας βαθμός να είναι σημαντικός γι αυτούς οπότε δεν ρισκάρουν να τον χάσουν. Αν δεν τον πιάσουν, προτιμούν να ξαναδώσουν το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Μάλλον ακούστηκα λάθος. ΟΚ σε όλες τις σχολές υπάρχουν μαθήματα που είναι εξορισμού αποτυχίες. Εκεί ναι παίρνεις ένα 5 και λες δε θέλω να μπλέκω άλλο. 3 χρόνια όμως εγώ έχω δει μόνο ένα τέτοιο μάθημα. Και ναι εκεί θα δικαιολογήσεις και την αντιγραφή και τη συνεργασία και οποιοδήποτε τρόπο προκειμένου να ξεφορτωθείς κομπλεξικούς καθηγητές. Αλλά το θέμα είναι να μη γλυκαθείς και το κάνεις παντού. Γιατί αυτό θα γυρίσει μπούμερανγκ κάποια στιγμή (εκτός κι αν είσαι τόσο κωλόφαρδος, ή αν γίνεις μέρος της σαπίλας που κατακρίνεις τώρα)
Για τη συνεργασια δεν έχω ιδιαίτερη ένσταση, αν και με εκνευρίζουν απίστευτα οι Leechers που εμφανίζονται παραμονές εξεταστικής και ζητάνε σημειώσεις/ασκήσεις ή στις παραδόσεις εργασιών και σου ζητάνε τη δική σου στα καλά καθούμενα. Υπάρχουν όρια στην αλληλοβοήθεια και αλληλεγγύη μεταξύ των φοιτητών και στo μαζοχισμό και την εκμετάλλευση.


ε πες μου οτι εισαι απο τις τυπισσες που σου ζητανε σημειωσεις φιλοι ή και γνωστοι ακομα και αρνεισαι!
την πιο μεγαλη ατακα την εχω ακουσει απο συμφοιτητρια μου ,οταν ζητωντας της σημειωσεις στην ιστορια (!!!) μου πεταξε ενα ξερο ''οχι ,εγω καθομαι και παρακολουθω ενω εσυ οχι ''.
στο ζητημα των σημειωσεων ειναι μεγαλο κολλημα να μην τις δινεις διοτι ,το πανεπιστημιο δεν ειναι λυκειο ,και οι σημειωσεις δεν αξιζουν τιποτα παραπανω απο ενα ευχαριστω πουτ θα σου πει ο αλλος περνωντας τες.
για ασκησεις κτλ ,συμφωνω απολυτα αλλα και οι καθηγητες βλεπουν ποιοι δουλευουν και ποιοι οχι.
παντως ξαναλεω οτι τα πανεπιστημια δεν ειναι λυκεια ,και αν αυτο λενε καποιοι ειναι γκαου μπιου!:clapup:
ο καθενας κανει την προσπαθεια του ,και απεχθανομαι τους τυπαδες/ισσες που ρωτανε με υποτιμητικο υφος ποσα περασες για να σου πουν μετα ''εγω τα περασα ολα''.ελεος ,και η ειρωνεια ειναι οτι οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι εκτος πραγματικοτητας στην κυριολεξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Το ΕΜΠ στην γενιά του πατέρα μου(50 χρονών άνθρωπος-να ναι καλά) ήταν μέσα στα 10 καλύτερα του κόσμου...Τώρα αν μπεις σιχαίνεσαι το διάβασμα που ριξες για να το πετύχεις..Το διαλύσανε εντελώς.Οι παν/κοί έχουν φτιάξει δικό τους λόμποι και ζουν στον δικό τους γυάλινο κόσμο και να πώ ότι κάτι κάνουν,αποδίδουν στην επιστήμη τους να τους δώσω και δίκιο.Και ακόμα κάποιοι μαλώνουν για μ@#ς του στυλ:την έχω μεγαλύτερη....
Ο Ελλην μόνο λόγια είναι..


φιλε θα συμφωνησω εν μερη,δεν ξερω αν σπουδαζεις εκει αλλα ο τροπος λειτουργειας του διαφερει εν γενει με τα υπολοιπα ,δεν θα συναντησεις ,ουτε χαωδεις παραδοσεις θα συναντησεις ουτε θα κοπεις χωρις λογο.
εχει πεσει το επιπεδο αλλα ποτε δεν βρισκοταν στην 10αδα ,στην 80αδα ναι ,σημερα ειναι καπου 300...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Για τη συνεργασια δεν έχω ιδιαίτερη ένσταση, αν και με εκνευρίζουν απίστευτα οι Leechers που εμφανίζονται παραμονές εξεταστικής και ζητάνε σημειώσεις/ασκήσεις ή στις παραδόσεις εργασιών και σου ζητάνε τη δική σου στα καλά καθούμενα. Υπάρχουν όρια στην αλληλοβοήθεια και αλληλεγγύη μεταξύ των φοιτητών και στo μαζοχισμό και την εκμετάλλευση.
Eσυ αυτο καταλαβες; Μπορω να κρινω ποια ατομα απλα με εκμεταλλευονται. Τις σημειωσεις μου πολλες φορες τις σκαναρω και τις ανεβαζω χωρις να εχω καποιο κερδος στο φορουμ της σχολης, απο οπου μπορει να τις κατεβασει οποιος θελει. Επισης αν ξερω πως ο αλλος δουλευει και δε μπορει να ερθει προφανως και θα του τα δωσω. Αλλα ξερεις, αυτος που δουλευει και ειναι συνειδητοποιημενος δε θα θυμηθει την παραμονη να διαβασει, θα εχει προσεγγισει καποιον στη διαρκεια του εξαμηνου και θα το 'χει κανονισει. Ξυστρες που περνανε μαθηματα με τη δικη μου βοηθεια παντως δεν παιζει. Αν εσυ εισαι μαγκας και καθεσαι στο κυλικειο, βρες απο αλλο χαιβανι να σου δωσει τις σημειωσεις του, δε θα απολογηθω για το αυτονοητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μάλλον ακούστηκα λάθος. ΟΚ σε όλες τις σχολές υπάρχουν μαθήματα που είναι εξορισμού αποτυχίες. Εκεί ναι παίρνεις ένα 5 και λες δε θέλω να μπλέκω άλλο. 3 χρόνια όμως εγώ έχω δει μόνο ένα τέτοιο μάθημα. Και ναι εκεί θα δικαιολογήσεις και την αντιγραφή και τη συνεργασία και οποιοδήποτε τρόπο προκειμένου να ξεφορτωθείς κομπλεξικούς καθηγητές. Αλλά το θέμα είναι να μη γλυκαθείς και το κάνεις παντού. Γιατί αυτό θα γυρίσει μπούμερανγκ κάποια στιγμή (εκτός κι αν είσαι τόσο κωλόφαρδος, ή αν γίνεις μέρος της σαπίλας που κατακρίνεις τώρα)...

Τυχερούλα να ήμουν στην θέση σου. Και τι δεν θα έδινα γι' αυτό. :redface: :/:
Αχ να είχαμε μόνο ένα μάθημα τέτοιο. :/: Μέχρι και κάτι «παιδαγωγικά» μαθήματα (φιλοσοφίες, θεωρίες Polya, ιστορίες,...κ.α π_π_ρολογίες) που ήταν η "χαρά" του φοιτητή κατάντησαν έτσι και χειρότερα. Γράφεις έκθεση ιδεών σε μια γενικόλογη ανύπαρκτη ύλη και το κόψιμο πάει σύννεφο. Καμιά 25αριά άλλα μαθήματα της επιστήμης μου είναι εξ' ορισμού αποτυχίες. Σκοτώνεσαι, διαβάζεις και τον πίνεις. Για να μην μιλήσω για εκείνους τους φοιτητές-"χαλαρά". Οι φοιτητές-"χαλαρά" απλά πάνε και έρχονται τουρίστες σε κάθε εξεταστική μέχρι να τους βαρεθεί ο καθηγητής να τους βλέπει και τους περάσει...από οίκτο. Οι υπόλοιποι νορμάλ φοιτητές με την υποτιθέμενη συνέπεια, όρεξη,..κτλ απλά φτύνωμε αίμα για μια θέση στο 5αράκι άντε 7αράκι υπό ευνοϊκές συνθήκες (να μην έχει κλιμακτήριο ο καθηγητής). Βέβαια, αν πεισμώσεις στο φούλ ή αν έχεις και την τύχη με το μέρος σου, μπορείς να το περάσεις το μάθημα και με βαθμό (κοινώς σου φύγει ο πάτος ή καείς στο διάβασμα κυριολεκτικά ή γίνεις καλόγερος από το διάβασμα για ένα εξάμηνο). Διαφορετικά, λες θέλω ένα από 5αράκι και να φύγω σαν κύριος...

Οι βαθμοί στο Τμήμα μου άπαξ και πάνε μια βόλτα από την Γραμματεία, μένουν εκεί και δεν αλλάζουν ποτέ. Οπότε η μόνη ευκαιρία είναι ή να μην κατέβουμε να δώσουμε μάθημα αν νιώθουμε ότι θα πάμε οριακά χάλια (δηλ., ένα 5αράκι) ή να κόψουμε το μάθημα με αίτηση στον καθηγητή του μαθήματος στον χρονικό διάστημα της δημόσιας ανακοίνωσης των βαθμών μέχρι να αποσταλούν στην Γραμματεία. Επίσης ύστερα από ένα μπέρδεμα, καταργήθηκε και η δυνατότητα που είχαμε να "κρατάμε" τον χάλια βαθμό (δηλ., ένα 5αράκι) ώστε να δοκιμάζουμε στην επόμενη εξεταστική να τον βελτιώσουμε και να περαστεί ο βελτιωμένος βαθμός αλλιώς να περαστεί ο χάλιας προηγούμενος βαθμός. Έλεος με την Γραμματεία...:mad:

Άλλες δυνατότητες βελτίωσης βαθμών από την στιγμή που περαστούν στην Γραμματεία, δεν υπάρχουν για τους φοιτητές του λαού. Απλά ατενίζεις το φοιτητικό μέλλον με αισιοδοξία ότι την επόμενη φορά θα πάς καλύτερα. Πίνεις λίγα ουϊσκυ και συνέρχεσαι από τα απανωτά 5αράκια που δεν φεύγουν ούτε με μπεταντίν.

Για τους φοιτητές θεούς ή ημίθεους, εφόσον μένουμε Ελλάδα, έχουν ακουστεί τακτικές βελτίωσης βαθμών σε κάποιες φοιτητικές καρτέλες με "αδιαφανείς" μεθόδους κάτω από το τραπέζι (ο γνωστός του γνωστού, οι κομματικές εντολές, ...κτλ). Ως δια μαγείας το 5αράκι κάποιων καταχωρείται ως 8 ή 9 στην καρτέλα χωρίς να ελεγχθεί μετά από κάποιον...και μετά σου λένε για αξιοκρατία.

Αυτά ισχύουν στο Τμήμα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
ε πες μου οτι εισαι απο τις τυπισσες που σου ζητανε σημειωσεις φιλοι ή και γνωστοι ακομα και αρνεισαι!
την πιο μεγαλη ατακα την εχω ακουσει απο συμφοιτητρια μου ,οταν ζητωντας της σημειωσεις στην ιστορια (!!!) μου πεταξε ενα ξερο ''οχι ,εγω καθομαι και παρακολουθω ενω εσυ οχι ''.
στο ζητημα των σημειωσεων ειναι μεγαλο κολλημα να μην τις δινεις διοτι ,το πανεπιστημιο δεν ειναι λυκειο ,και οι σημειωσεις δεν αξιζουν τιποτα παραπανω απο ενα ευχαριστω πουτ θα σου πει ο αλλος περνωντας τες.
για ασκησεις κτλ ,συμφωνω απολυτα αλλα και οι καθηγητες βλεπουν ποιοι δουλευουν και ποιοι οχι.
παντως ξαναλεω οτι τα πανεπιστημια δεν ειναι λυκεια ,και αν αυτο λενε καποιοι ειναι γκαου μπιου!:clapup:
ο καθενας κανει την προσπαθεια του ,και απεχθανομαι τους τυπαδες/ισσες που ρωτανε με υποτιμητικο υφος ποσα περασες για να σου πουν μετα ''εγω τα περασα ολα''.ελεος ,και η ειρωνεια ειναι οτι οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι εκτος πραγματικοτητας στην κυριολεξια.
λοιπον...καταρχας να σου πω οτι συμφωνω με τα περισσοτερα που λες αλλα δε νομιζω οτι καποιος ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει τις σημειωσεις του αν δε θελει. εγω προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα να δινω σε οποιον μου ζητησει αλλα οταν βλεπω ενα αμφιθεατρο με 20 απο τα 80 ατομα και μια ταξη με 4 ατομα το πρωι 9 η ωρα και αυτο γινεται κατ' εξακολουθηση, τοτε συγγνωμη αλλα δε θα δωσω! σεβομαι απολυτως ολους τους συμφοιτητες μου και το γεγονος οτι μπορει να τους ετυχε κατι βρε αδερφε και δεν μπορεσαν να ερθουν μια, δυο αντε 3 φορες στο μαθημα! αλλα οχι να μου κοιμουνται μεχρι τη μια και να μου πηγαινουν για καφε και εγω να ξυπναω απο τις εφτα και να πηγαινω στα μαθηματα! τι ειμαι βλακας? και ξαναλεω με ενοχλει το οτι γινεται επανειλλημενως...και να σου φερω και ενα παραδειγμα: φετος στην εξεταστικη του ιουνιου ηρθαν 15 παιδια να μου ζητησουν σημειωσεις για ενα συγκεκριμενο μαθημα στο οποιο ειχαν πατησει μονο μια φορα για να δουν πως ειναι...το σεβομαι και εγω θα μπορουσα να πω "ποπο βαριεμαι θα παω για κανα καφε" :smoke::smoke: αλλα δεν το κανα...και μετα που ηρθε η ωρα της "κρισης" μου λεγανε "Αθηνουλαααα να σου πω..." κτλ κτλ...:/: εγω αυτο το λεω θρασσος! εχω δωσει απειρες σημειωσεις σε συμφοτητες/τριες μου οπως επισης και εχω παρει σε μια δυσκολη στιγμη που ηταν αναγκη...
οταν ομως τα ορια ξαφνικα "εξαφανιζονται" τοτε απλα κανεις υπομονη!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τυχερούλα να ήμουν στην θέση σου. Και τι δεν θα έδινα γι' αυτό. :redface: :/:
Αχ να είχαμε μόνο ένα μάθημα τέτοιο. :/: Μέχρι και κάτι «παιδαγωγικά» μαθήματα (φιλοσοφίες, θεωρίες Polya, ιστορίες,...κ.α π_π_ρολογίες) που ήταν η "χαρά" του φοιτητή κατάντησαν έτσι και χειρότερα.

Τουλαχιστον σ'εσένα τα προσφέρουν και μπορείς να διδάξεις στη δευτεροβάθμια βγαίνοντας.Οπως και στο φυσικό (διάβασα εγκύκλιο που το λέει)Εγω πρέπει να δώσω του κόσμου τα λεφτα για έξτρα Πιστοποιητικό.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
λοιπον...καταρχας να σου πω οτι συμφωνω με τα περισσοτερα που λες αλλα δε νομιζω οτι καποιος ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει τις σημειωσεις του αν δε θελει. εγω προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα να δινω σε οποιον μου ζητησει αλλα οταν βλεπω ενα αμφιθεατρο με 20 απο τα 80 ατομα και μια ταξη με 4 ατομα το πρωι 9 η ωρα και αυτο γινεται κατ' εξακολουθηση, τοτε συγγνωμη αλλα δε θα δωσω! σεβομαι απολυτως ολους τους συμφοιτητες μου και το γεγονος οτι μπορει να τους ετυχε κατι βρε αδερφε και δεν μπορεσαν να ερθουν μια, δυο αντε 3 φορες στο μαθημα! αλλα οχι να μου κοιμουνται μεχρι τη μια και να μου πηγαινουν για καφε και εγω να ξυπναω απο τις εφτα και να πηγαινω στα μαθηματα! τι ειμαι βλακας? και ξαναλεω με ενοχλει το οτι γινεται επανειλλημενως...και να σου φερω και ενα παραδειγμα: φετος στην εξεταστικη του ιουνιου ηρθαν 15 παιδια να μου ζητησουν σημειωσεις για ενα συγκεκριμενο μαθημα στο οποιο ειχαν πατησει μονο μια φορα για να δουν πως ειναι...το σεβομαι και εγω θα μπορουσα να πω "ποπο βαριεμαι θα παω για κανα καφε" :smoke::smoke: αλλα δεν το κανα...και μετα που ηρθε η ωρα της "κρισης" μου λεγανε "Αθηνουλαααα να σου πω..." κτλ κτλ...:/: εγω αυτο το λεω θρασσος! εχω δωσει απειρες σημειωσεις σε συμφοτητες/τριες μου οπως επισης και εχω παρει σε μια δυσκολη στιγμη που ηταν αναγκη...
οταν ομως τα ορια ξαφνικα "εξαφανιζονται" τοτε απλα κανεις υπομονη!:/:

Σε νιώθω απόλυτα. Άσε που αυτό το γλύψιμο και το δήθεν κολλητιλίκι "φιλία" με σκοπό τις σημειώσεις και μόνο, μου την σπάει απίστευτα. Επειδή κάνω πολύ ωραία γράμματα για άντρα και γενικά ότι το γράφω στις σημειώσεις το γράφω με κάποια τάξη και κομψότητα, δηλ., επιπλέον λόγια που είπε ο καθηγητής και δεν τα έγραψε στο πίνακα,..κτλ με έχουν τρελάνει. Πλέον σαν φοιτητής μεγάλου έτους τους αντιμετωπίζω με δούλεμα. Ακριβώς όπως το λές είναι: «αλλα οχι να μου κοιμουνται μεχρι τη μια ή να λείπουν εν ώρα μαθήματος ας ήρθαν υποτίθεται για μάθημα και να μου πηγαινουν για καφε και εγω να ξυπναω απο τις εφτα και να πηγαινω μόνο στα μαθηματα!». Εμείς δηλαδή δεν ξέρουμε να πάμε να πιούμε έναν λαχταριστό εσπρέσσο στην λέσχη, εν ώρα μαθήματος με καλή παρέα ή συνοδεία; :D :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Σε νιώθω απόλυτα. Άσε που αυτό το γλύψιμο και το δήθεν κολλητιλίκι "φιλία" με σκοπό τις σημειώσεις και μόνο, μου την σπάει απίστευτα. Επειδή κάνω πολύ ωραία γράμματα για άντρα και γενικά ότι το γράφω στις σημειώσεις το γράφω με κάποια τάξη και κομψότητα, δηλ., επιπλέον λόγια που είπε ο καθηγητής και δεν τα έγραψε στο πίνακα,..κτλ με έχουν τρελάνει. Πλέον σαν φοιτητής μεγάλου έτους τους αντιμετωπίζω με δούλεμα. Ακριβώς όπως το λές είναι: «αλλα οχι να μου κοιμουνται μεχρι τη μια ή να λείπουν εν ώρα μαθήματος ας ήρθαν υποτίθεται για μάθημα και να μου πηγαινουν για καφε και εγω να ξυπναω απο τις εφτα και να πηγαινω μόνο στα μαθηματα!». Εμείς δηλαδή δεν ξέρουμε να πάμε να πιούμε έναν λαχταριστό εσπρέσσο στην λέσχη, εν ώρα μαθήματος με καλή παρέα ή συνοδεία; :D :clapup:
χαχαχα! συμφωνω με οσα ειπες...αλλα με αυτο " Εμείς δηλαδή δεν ξέρουμε να πάμε να πιούμε έναν λαχταριστό εσπρέσσο στην λέσχη, εν ώρα μαθήματος με καλή παρέα ή συνοδεία; " ακομα περισσοτερο, με τη μονη διαφορα οτι εμεις το καφε μας το πινουμε....στη Σπιαναδα! χαχ0α0χ0αχαχα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τουλαχιστον σ'εσένα τα προσφέρουν και μπορείς να διδάξεις στη δευτεροβάθμια βγαίνοντας.Οπως και στο φυσικό (διάβασα εγκύκλιο που το λέει)Εγω πρέπει να δώσω του κόσμου τα λεφτα για έξτρα Πιστοποιητικό.:confused:

Ο οδηγός σπουδών τα αναφέρει. Στην πράξη διδάσκουν άκυρα πράγματα. Πήγα κάποιες φορές στις παραδόσεις, σε ένα αμφιθέατρο παρακολουθούσαν μόνο 4 άτομα και μου ήρθε να τραβήξω ενέσεις. Ο καθηγητής μόλις που ακουγόταν. Στη εξεταστική βέβαια κατέβηκαν καμιά 800αριά φοιτητές εντελώς χύμα (αδιάβαστοι οι περισσότεροι) φουλ στο σκονάκι και κάποιοι κόπηκαν και κάποιοι πέρασαν. Βέβαια κάποιοι άλλοι που διάβασαν κόπηκαν. Γι' αυτό σου λέω ότι πρόκειται περί μαθημάτων εξ' ορισμού αποτυχία.

Υ.Σ.: Τα μαθήματα αυτά δεν σχετίζονται καθόλου με τον ΑΣΕΠ ή την ζητούμενη παιδαγωγική επάρκεια γι' αυτό και δεν έχω επιλέξει ούτε ένα (μέχρι 5 μαθήματα από αυτά, αν θέλουμε να επιλέξουμε, δηλώνουμε). Δεν θέλω να αυξήσω τα τάληρα. Κοιτάω μπας και φτάσω το Λίαν Καλώς. Εδώ καλοί φοιτητές (φίλοι μου) που τελείωσαν, με πολύ διάβασμα και δεν μπόρεσαν να φτάσουν το Λίαν Καλώς. Βέβαια έκαναν και συμβιβασμούς (π.χ. δεν έκοψαν κάποιο μάθημα με 5) για να τελειώσουν γρήγορα.

Για την Παιδαγωγική Επάρκεια θα μας υποχρεώσουν όπως όλους να παρακολουθήσουμε κάποιο πρόγραμμα σπουδών επιπλέον 10 μαθημάτων μάλλον πέρα από αυτά που χρειάζεται για να πάρεις το πτυχίο.

χαχαχα! συμφωνω με οσα ειπες...αλλα με αυτο " Εμείς δηλαδή δεν ξέρουμε να πάμε να πιούμε έναν λαχταριστό εσπρέσσο στην λέσχη, εν ώρα μαθήματος με καλή παρέα ή συνοδεία; " ακομα περισσοτερο, με τη μονη διαφορα οτι εμεις το καφε μας το πινουμε....στη Σπιαναδα! χαχ0α0χ0αχαχα:P

Έχω κάνει πολύ ωραίες σημειώσεις σε πολλά μαθήματα και δεν θέλω να τις δώσω σε κανέναν. Κουράστηκα πολύ να τις φτιάξω. Ενώ ήταν και μια ευκαιρία να μάθω τα μαθήματα. Το χέρι μου έβγαλε κάλο. :D :D

Τουλαχιστον σ'εσένα τα προσφέρουν και μπορείς να διδάξεις στη δευτεροβάθμια βγαίνοντας.Οπως και στο φυσικό (διάβασα εγκύκλιο που το λέει)Εγω πρέπει να δώσω του κόσμου τα λεφτα για έξτρα Πιστοποιητικό.:confused:

Βέβαια, με 4 προπτυχιακά μαθήματα του Τομέα Υπολογιστικών Μαθηματικών & Πληροφορικής του Τμήματός μας, μπορούμε να πάρουμε ένα πιστοποιητικό επάρκειας και χρήσης Η/Υ (αντίστοιχο ECDL) ύστερα από αίτηση στην Γραμματεία μετά το πτυχίο. Σύμφωνα με τον κανονισμό Τμήματος και του ΑΣΕΠ το πιστοποιητικό αυτό θα μετράει εφ' όρου ζωής για όλους τους διαγωνισμούς δημοσίου και θέσεις ιδιωτικού τομέα, όπου ζητείται αποδεδειγμένη γνώση Η/Υ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Eσυ αυτο καταλαβες; Μπορω να κρινω ποια ατομα απλα με εκμεταλλευονται. Τις σημειωσεις μου πολλες φορες τις σκαναρω και τις ανεβαζω χωρις να εχω καποιο κερδος στο φορουμ της σχολης, απο οπου μπορει να τις κατεβασει οποιος θελει. Επισης αν ξερω πως ο αλλος δουλευει και δε μπορει να ερθει προφανως και θα του τα δωσω. Αλλα ξερεις, αυτος που δουλευει και ειναι συνειδητοποιημενος δε θα θυμηθει την παραμονη να διαβασει, θα εχει προσεγγισει καποιον στη διαρκεια του εξαμηνου και θα το 'χει κανονισει. Ξυστρες που περνανε μαθηματα με τη δικη μου βοηθεια παντως δεν παιζει. Αν εσυ εισαι μαγκας και καθεσαι στο κυλικειο, βρες απο αλλο χαιβανι να σου δωσει τις σημειωσεις του, δε θα απολογηθω για το αυτονοητο


οπα χαλαρωσε...

δεν ειμαι αυτης της λογικης και δεν καθομαι στο κυκλικειο αυτο ειναι σιγουρο:)
αλλα δεν βλεπω τους συμφοιτητες μου ανταγωνιστικα και νταξει τουλαχιστον για σημειωσεις ποτε δεν θα αρνηθω ,διοτι δεν ξερεις ποτε αν ο αλλος για οποιαδηποτε λογο δεν μπορεσε να παρακολουθησει.τελος παντων εχει ο καθενας την λογικη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim92

Νεοφερμένος

Ο dim92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Απλη ερωτηση...Πως αποφευγουμε τους κομματικοποιημένους που σε πολλές περιπτώσεις ειναι οχι απλά πιεστικοί αλλά και αναιδείς...πχ..."Σε βοήθησα...σου έδειξα που ειναι η γραμματεία και σου ειπα τι να κάνεις και εσυ τωρα δε θα στηρίξεις το κομα????Θα σε...."
Γνωστές περιπτωσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Απλη ερωτηση...Πως αποφευγουμε τους κομματικοποιημένους που σε πολλές περιπτώσεις ειναι οχι απλά πιεστικοί αλλά και αναιδείς...πχ..."Σε βοήθησα...σου έδειξα που ειναι η γραμματεία και σου ειπα τι να κάνεις και εσυ τωρα δε θα στηρίξεις το κομα????Θα σε...."
Γνωστές περιπτωσεις...

Πολύ απλά τους προσπερνάς!Δεν απαντάς!
Η αδιαφορία πάντα πιάνει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top