Οδηγός σύμβουλος προς πρωτοετείς φοιτητές

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Συγχαρητηρια λοιπον σε οσους περασαν στις σχολες που επιθυμουσαν :)

Για να μην πιαστειτε στην φακα, διαβαστε το παρακατω κειμενο, το ειχα γραψει πριν απο καιρο:

Day 1: Η εγγραφη.
Περα απο τα απαραιτητα δικαιολογητικα που πρεπει να εχετε μαζι σας [που φανταζομαι τα ξερετε, αν παλι οχι ριξτε μια ματια εδω] εχετε στο νου σας πως σε μια ακτινα 300 μετρων απο την σχολη σας θα δειτε μερικους τυπους να πηγαινοερχονται και να ρωτανε τους παντες αδιακριτως αν ηρθαν για την εγγραφη. Προκειται περι ατομων "παλιων", αλλα κυριως κομματοσκυλων. Θα σας μιλησουν ευγενικα και θα σας εξυπηρετησουν τα μεγιστα για να κανετε την εγγραφη σας. Επισης, θα σας δωσουν τα τηλεφωνα τους, για να τους παρετε "για ο,τι χρειαστει". Να ξερετε πως ολα αυτα τα κανουν οχι απο την καλη τους την ψυχη, αλλα γιατι ετσι λεει η κομματικη φοιτητικη παραταξη τους, στην οποια και θελουν να προσχωρησετε. Για πιο αναλυτικες λεπτομερειες, καντε κλικ εδω , και εδω. Η οδηγια ειναι μια: τους εκμεταλλευεστε εν ψυχρω για να σας συμπληρωσουν τα χαρτια σας και μετα δεν τους δινετε σημασια. Περιμενετε στην ουρα, κανετε την εγγραφη, παιρνετε την φοιτητικη σας ταυτοτητα [την οποια πρεπει να την προσεχετε ως κορη οφθαλμου, μονο με αυτην σας αναγνωριζει το πανεπιστημιο] ισως και το πασο ή ο,τι αλλο σας δωσουν [εμας ας πουμε μας εδωσαν οδηγο σπουδων].

Οι πρωτες μερες των μαθηματων.
Θα δειτε αμφιθεατρα γεματα [ακομη και αν εχουν το πιο ακυρο μαθημα του κοσμου, π.χ. αγγλικα]. Μπαινετε και καθεστε οπου βρειτε. Συνηθως σε αυτην την φαση πιανεις πανευκολα κουβεντα με τον διπλανο σου, δεδομενου οτι κανενας εκει μεσα δεν εχει φιλαρακι που να περασε στην ιδια σχολη. Περιπου στα 150 αγνωστα μεταξυ τους ατομα καθονται διπλα διπλα και ολοι θελουν να μιλησουν. Ακομη και αν ειναι 8 η ωρα το πρωι. Ειναι επισης πιθανο να μπουν μεσα στην ταξη και καποια ατομα "για να κανουν μια ανακοινωση". Ειναι επισης κομματοσκυλα. Μην πιανετε κουβεντα μαζι τους γιατι θα σας ζαλισουν τα παπαρια. Επισης, μην βγαινετε για καφε μαζι τους, επουδενι λογο. Το σκηνικο γνωστο: 4-5 κομματοσκυλα καλουν εναν πρωτοετη [ο οποιος τσιμπαει και βγαινει μαζι τους γιατι δεν εχει παρεα] για καφε, και προσπαθουν πασει θυσια να τον γραψουν στην παραταξη τους.

Απο ενα σημειο και μετα θα δειτε οτι, μιας και δεν υπαρχουν απουσιες στην σχολη, θα βαριεστε να πηγαινετε στα μαθηματα. Θα εχετε ηδη διαπιστωσει ποιοι καθηγητες αξιζουν να τους παρακολουθησεις και ποιοι ειναι χτυπημενοι. Σε αυτην την φαση μια μαλακια μπορει να κανει ενας πρωτοετης [την εκανα εγω]: Να μην πηγαινει καθολου στην σχολη. Πηγαινετε καθημερινα στην σχολη, εστω και για καφε. Μην πατατε καθολου στα μαθηματα, αλλα να ειστε μεσα στο κλιμα της σχολης.

Γιατι το λεω αυτο; Οσοι κρατανε επαφη με την σχολη, κρατανε επαφη και με τους συμφοιτητες τους, αναποφευκτα. Ποτε δεν ξερεις τι σημειωσεις μπορεις να βρεις, τι παλια θεματα, τι ΣΟΣ εχει πει ο καθηγητης, που εδωσε βαση, που δεν εδωσε. Αυτα τα πραγματα ειναι πολυτιμα, και φυσικα, δεν μπορεις να τα βρεις στο σπιτι σου. Μπορεις να περασεις παρα πολλα μαθηματα χωρις να τα εχεις παρακολουθησει καν, αρκει να εισαι μεσα στο κλιμα. Δεν εχει σημασια αν το μαθημα ειναι ευκολο ή δυσκολο. Εχει σημασια αν μπορεις να βρεις αυτα που χρειαζεσαι για να το περασεις.

Τετοια σκηνικα μου εχουν τυχει απειρα... Το πιο προσφατο, πριν 4 μερες. Δινουμε ενα μαθημα, για το οποιο δεν υπαρχουν παλια θεματα, δεν το εχω παρακολουθησει ποτε, και πρωτη φορα το διαβαζα. Το δινουμε 5 η ωρα το απογευμα, και παω πολυ νωρις στην σχολη, για διαβασμα. Πετυχαινω εναν γνωστο μου, ο οποιος εχει τα θεματα του Ιουνιου [τα εβγαλε φωτο με το κινητο]. Και μου τα δινει. Και εγραψα περιπου 7, βασιζομενος σε αυτα τα θεματα.

Στις εξεταστικες περιοδους, προσπαθειστε να ειστε καθε μερα στην σχολη για τους ιδιους λογους. Οι εξεταστικες ειναι κατεξοχην οι περιοδοι ανταλλαγης σημειωσεων και θεματων. Αν εχετε φροντισει να εχετε τους φιλους και τους γνωστους σας, θα ωφεληθειτε.

Αν δινετε ενα μαθημα που δεν το εχετε διαβασει, παρολαυτα πηγαινετε να το δωσετε. Πολλα μπορουν να γινουν. Απο το να πετυχετε τον μπροστινο σας να τα ξερει τελεια ολα και να σας αφησει να αντιγραψετε, μεχρι να σας στελνουν τα θεματα απο εξω με μηνυματα. Μπορει επισης να πετυχετε την τελευταια εξεταστικη ενος καθηγητη, ο οποιος θελει να περασει ολο τον λαο. Στην χειροτερη περιπτωση, θα κοπειτε. Στην καλυτερη, θα περασετε. Εγω προσωπικα εχω χασει πολλα μαθηματα ετσι και μετα βαρουσα το κεφαλι μου στον τοιχο.

Ενα περασμενο μαθημα, οσο ευκολο και αν ειναι, δεν ειναι μονο οτι το εχετε περασει. Σε αλλη περιπτωση, αν δηλαδη το χρωστατε, στην επομενη εξεταστικη θα σας φαει χρονο, κοπο, ενεργεια.

Οσα μαθηματα εχουν προαιρετικη εργασια τα παρακολουθειτε ανελλιπως, ακομη και αν λυνετε sudoku μεσα στην αιθουσα. Να σας ξερει φατσικα ο καθηγητης, να μαθαινετε αν εχει αλλαξει κατι στην εργασια, και φυσικα, να κανετε την εργασια. Μια εργασια μπορει να ειναι απο απαλλακτικη [δηλαδη ο βαθμος της εργασιας να ειναι και ο βαθμος του μαθηματος χωρις να δωσετε εξετασεις], μεχρι να σας δωσει καποιες μοναδες [συνηθως 2-3]. Ασχημα ειναι να ξεκινας να γραφεις στις εξετασεις απο το 3 και οχι απο το 0;

Οσα μαθηματα εχουν υποχρεωτικη εργασια επισης τα επιλεγετε. Γενικα, η εργασια ειναι ενας γαματος τροπος να κερδισεις εδαφος μεσα στο εξαμηνο, χωρις να χρειαστει να πεθανεις στην εξεταστικη.

Γαματος τροπος να περασεις ενα μαθημα ειναι επισης τα tests, ή αλλιως προοδοι [δεν το κανουν πολλοι καθηγητες ομως]. Τι ειναι το test; Σου λεει ενας καθηγητης εγω θα εξετασω την υλη μια φορα στα μεσα Νοεμβριου. Αν περασετε το test, εχετε δικαιωμα να δωσετε και το δευτερο test στο τελος του εξαμηνου. Αν περασετε και το δευτερο, δεν ερχεστε καν για εξετασεις. Επισης, οι καθηγητες ειναι συνηθως πιο ελαστικοι στα tests αποτι ειναι στις εξετασεις. Εκμεταλλευτειτε το.

Και φυσικα, το φλεγον ζητημα της αντιγραφης στις εξετασεις. Μην το δοκιμασετε χωρις να ξερετε τι παιζει. Υπαρχουν καθηγητες αυστηροι, που δινουν γραμμη στους επιτηρητες να συμπεριφερονται σαν τις ειδικες δυναμεις, και υπαρχουν καθηγητες χαλαροι, που δεν τους νοιαζει. Επισης υπαρχουν και σφιχτοι και χαλαροι επιτηρητες. Αναλογως τον καθηγητη, αν σας πιασουν μπορουν να σας "καρφωσουν" το πτυχιο, ή να σας πουν να ξαναερθετε μετα απο 2 χρονια να το δωσετε.

Σε καθε περιπτωση, αν αποφασισετε να αντιγραψετε, υπαρχουν διαφοροι τροποι. Μπορεις να εχεις σκονακια πανω σου, αλλα αυτο το βρισκω λιγο ριψοκινδυνο λογω του βαλε-βγαλε-κρυψε. Εγω προτιμω να τα γραφω με μολυβι πανω στο θρανιο. Οταν ερθουν τα θεματα, σβηνω οσα δεν μου χρειαζονται, και οταν τελειωνω σβηνω με το χερι και τα υπολοιπα. Καθαρισες. Επισης υπαρχει ο τροπος να σου στελνουν SMS απο εξω, αλλα και αυτο ειναι πολυ ριψοκινδυνο. Σε καθε περιπτωση, φροντιστε να εχετε τον επιτηρητη μεσα στο οπτικο σας πεδιο και να μην σας κοιταει.

Αν κοπειτε σε καποιο μαθημα στο οποιο νομιζετε οτι τα εχετε παει καλα, μην ντραπειτε, πηγαινετε να πιασετε τον καθηγητη. Καλου-κακου ομως, ριξτε και μια ματια τις απαντησεις απο πριν, μην τυχον και ο καθηγητης θελει να εξακριβωσει αν οντως ξερατε τις απαντησεις. Αν σας ρωτησει κατι ενω εσεις παραπονιεστε για τον βαθμο σας και εσεις δεν το ξερετε, θα γινετε μεγαλη ρομπα και φυσικα, δεν θα καταφερετε αυτο που θελατε: να αλλαξει ο βαθμος σας.

Η συνεχεια, στις απαντησεις σας;)

Πηγη: https://sourotiri.blogspot.com/2008/09/blog-post_08.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
ΑΠΑΙΚΤΟ ΠΟΣΤ! Πολύ χρήσιμες πληροφορίες για κάθε ψάρακα πρωτοετή :no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Φοβερο ποστ οι πληροφοριες και η απλη γλωσσα τα σπανε:no1::no1:.Ευχαριστουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μέχρι εκεί που έλεγες για κομματόσκυλα συμφωνούσα απόλυτα. Εκεί που άρχισαν οι ανταλλαγές σημειώσεων και οι αντιγραφές στράβωσε το πράγμα. Το θέμα είναι αν σε νοιάζει να πεις πως έβγαλες ένα πτυχίο με 5 ή αν θες να κυνηγήσεις κάτι καλύτερο που συνήθως εμπεριέχει μεταπτυχιακά και επιπλέον τρέξιμο. Και σε αυτά δυστυχώς χρειάζονται και οι βαθμοί και οι γνώσεις. Δε λέω να φυτουκλιάσει κανείς με το που μπει. Μια υγιής σχέση χρειάζεται με το πανεπιστήμιο. Αν κρατάς τις ισορροπίες δε χρειάζεται ούτε να τρελαίνεσαι στο τέλος ούτε να χτυπάς το κεφάλι σου στα τελευταία έτη γιατί ούτε μαθήματα έχεις περάσει, ούτε σου φτάνουν οι βαθμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Eυχαριστούμε κύριε καθηγητά!
Πάντως, πλάκα-πλάκα, τα posts σας είναι άπαιχτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Μέχρι εκεί που έλεγες για κομματόσκυλα συμφωνούσα απόλυτα. Εκεί που άρχισαν οι ανταλλαγές σημειώσεων και οι αντιγραφές στράβωσε το πράγμα. Το θέμα είναι αν σε νοιάζει να πεις πως έβγαλες ένα πτυχίο με 5 ή αν θες να κυνηγήσεις κάτι καλύτερο που συνήθως εμπεριέχει μεταπτυχιακά και επιπλέον τρέξιμο. Και σε αυτά δυστυχώς χρειάζονται και οι βαθμοί και οι γνώσεις. Δε λέω να φυτουκλιάσει κανείς με το που μπει. Μια υγιής σχέση χρειάζεται με το πανεπιστήμιο. Αν κρατάς τις ισορροπίες δε χρειάζεται ούτε να τρελαίνεσαι στο τέλος ούτε να χτυπάς το κεφάλι σου στα τελευταία έτη γιατί ούτε μαθήματα έχεις περάσει, ούτε σου φτάνουν οι βαθμοί.


καλά τα λέει.. έτσι είναι βασικά!
δεν μίλησε για πτυχίο του 5..
και δεν υπάρχει κανείς που να μην έτυχε να αντιγράψει, ποτέ του..
:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ζοd, sakoulia, να'στε καλα ;)

Woochoοgirl, πολυ ενδιαφερουσα η απαντηση σου. Και φυσικα, εχω αρκετα για να απαντησω :)

Καταρχην, απο που κι ως που ειναι κακο να ανταλασσεις σημειωσεις με συμφοιτητες σου;

Οσον αφορα τις αντιγραφες: Θεωρητικα, συμφωνουμε και οι δυο πως το να αντιγραψεις σε ενα μαθημα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο. Ομως, πολλες φορες ως φοιτητης εξοργιζεσαι. Θα σου πω ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα, απο την δικη μου εμπειρια.

Μαθημα πρωτων ετων. Καθηγητρια σκυλα και χαρυβδη μαζι. Και με κοβει ανηλεως. Εχω παει να το δωσω περι τις 5 φορες. Στις 4 απο αυτες, θεωρω οτι εχω γραψει γυρω στο 7-8. Και παντα παιρνω ενα προστυχο 3 :Ρ. Την 6η φορα, βγαινοντας απο το αμφιθεατρο, ξερω οτι εχω δωσει ενα γραπτο λες και βγηκε απο τον υπολογιστη. Δεν πιστευω οτι αξιζω κατι λιγοτερο απο 10. Και παιρνω παλι 3. Τα παραδειγματα τετοιου ειδους, πολλα, και οχι μονο για μενα, αλλα και για πολλους γνωστους μου.

Οταν φτανεις σε μια τετοια φαση, πραγματικα αρχιζεις να αναρωτιεσαι τι σκατα πρεπει να γινει για να το περασεις. Εγω προσωπικα, τοσες φορες που το διαβασα, δεν δεχομαι οτι τα γραπτα μου αξιζαν κοψιμο. Την τελευταια φορα, πηγα και επιασα την καθηγητρια. Και εκεινη μου πεταξε την απιστευτη ατακα "Μα εσυ γιατι κοπηκες, αφου παρακολουθουσες". Μου ηρθε να την γρονθοκοπησω με ολη μου την δυναμη. Κρατηθηκα. Βρισκουμε το γραπτο μου. Και μου λεει πως ενα θεμα που εγραψα δεν το ηθελε διαγραμματικα, αλλα αλγεβρικα, χωρις ομως αυτο να διευκρινιζεται στην διατυπωση. Ε εκει, πραγματικα εξοργιστηκα.

Θα μπορουσα να σου πω πολλα παραδειγματα. Αλλα πιστευω οτι αυτο ειναι χαρακτηριστικο.

Φτανεις λοιπον σε ενα σημειο, που νιωθεις πως το ιδιο το συστημα ειναι τοσο σαπιο, που δεν αντεχεις αλλο. Απο ενα σημειο και μετα πραγματικα σε ενδιαφερει να παρεις το κωλοχαρτο και να φευγεις.

Την τελευταια [και νικηφορα :)] φορα που το εδωσα, βρηκα τροπο και εμαθα τα θεματα απο πριν. Απομνημονευσα τις ερωτησεις, και εγραψα σε ενα χαρτι τις απαντησεις. Μου πηρε 2 ωρες με ανοιχτο βιβλιο. Γραψαμε, και το γραπτο μου ηταν τελειο. Πηρα ενα 5, το οποιο μου φανηκε τοσο σωτηριο, που δεν ασχοληθηκα αλλο.

Μα θα μου πεις, τι παραδειγμα δινεις σε οσους σε διαβαζουν, καθηγητης πραγμα;

Ενα θα σου πω: Πολλες φορες, και οχι μονο στο πανεπιστημιο αλλα και στην ζωη, στον μαλακα δεν αξιζει να συμπεριφερεσαι σωστα. Εφοσον ο ιδιος ο καθηγητης ειναι λαμογιο, πρεπει να παιξεις με τους ορους του. Μπορει να σου φαινονται πολυ βρωμικα ολα αυτα, και δυστυχως ειναι. C'est la vie.

hale, να'σαι κι εσυ καλα για τα καλα σου λογια. Και κοψε τον πληθυντικο, δεν εχουμε και τοσα πολλα χροναι διαφορα ;)
-----------------------------------------
Marilenaki, indeed ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μάλλον ακούστηκα λάθος. ΟΚ σε όλες τις σχολές υπάρχουν μαθήματα που είναι εξορισμού αποτυχίες. Εκεί ναι παίρνεις ένα 5 και λες δε θέλω να μπλέκω άλλο. 3 χρόνια όμως εγώ έχω δει μόνο ένα τέτοιο μάθημα. Και ναι εκεί θα δικαιολογήσεις και την αντιγραφή και τη συνεργασία και οποιοδήποτε τρόπο προκειμένου να ξεφορτωθείς κομπλεξικούς καθηγητές. Αλλά το θέμα είναι να μη γλυκαθείς και το κάνεις παντού. Γιατί αυτό θα γυρίσει μπούμερανγκ κάποια στιγμή (εκτός κι αν είσαι τόσο κωλόφαρδος, ή αν γίνεις μέρος της σαπίλας που κατακρίνεις τώρα)
Για τη συνεργασια δεν έχω ιδιαίτερη ένσταση, αν και με εκνευρίζουν απίστευτα οι Leechers που εμφανίζονται παραμονές εξεταστικής και ζητάνε σημειώσεις/ασκήσεις ή στις παραδόσεις εργασιών και σου ζητάνε τη δική σου στα καλά καθούμενα. Υπάρχουν όρια στην αλληλοβοήθεια και αλληλεγγύη μεταξύ των φοιτητών και στo μαζοχισμό και την εκμετάλλευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Ουάου, thanx για τις πληροφορίες...θα τις χρειαστούμε!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
καλά τα λέει.. έτσι είναι βασικά!
δεν μίλησε για πτυχίο του 5..
και δεν υπάρχει κανείς που να μην έτυχε να αντιγράψει, ποτέ του..
:lol:

εγω δεν εχω αντιγραψει, ποτε μου.
-----------------------------------------
Μάλλον ακούστηκα λάθος. ΟΚ σε όλες τις σχολές υπάρχουν μαθήματα που είναι εξορισμού αποτυχίες. Εκεί ναι παίρνεις ένα 5 και λες δε θέλω να μπλέκω άλλο. 3 χρόνια όμως εγώ έχω δει μόνο ένα τέτοιο μάθημα. Και ναι εκεί θα δικαιολογήσεις και την αντιγραφή και τη συνεργασία και οποιοδήποτε τρόπο προκειμένου να ξεφορτωθείς κομπλεξικούς καθηγητές. Αλλά το θέμα είναι να μη γλυκαθείς και το κάνεις παντού. Γιατί αυτό θα γυρίσει μπούμερανγκ κάποια στιγμή (εκτός κι αν είσαι τόσο κωλόφαρδος, ή αν γίνεις μέρος της σαπίλας που κατακρίνεις τώρα)
Για τη συνεργασια δεν έχω ιδιαίτερη ένσταση, αν και με εκνευρίζουν απίστευτα οι Leechers που εμφανίζονται παραμονές εξεταστικής και ζητάνε σημειώσεις/ασκήσεις ή στις παραδόσεις εργασιών και σου ζητάνε τη δική σου στα καλά καθούμενα. Υπάρχουν όρια στην αλληλοβοήθεια και αλληλεγγύη μεταξύ των φοιτητών και στo μαζοχισμό και την εκμετάλλευση.

αλλο οι σημειωσεις, αλλο η εργασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Τρομερο ποστ teacher:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Πωωω μην κάνετε αντιγραφή τότε...

Ο άνθρωπος λέει πως στην περίπτωση που δεν έχετε διαβάσει είναι προτιμότερο να πας μήπως και έχει διαβάσει ο μπροστινός,πισινός κτλ...

Όσο για το βαθμό στο πτυχίο,μπορείτε να γράφετε σε κάθε μάθημα στο χαρτί ''ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8 ΜΗΝ ΜΕ ΠΕΡΝΑΤΕ''.Αλλά θα είναι μαθήματα που θα θέλετε να φύγουν έστω και με ένα 5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the greek

Νεοφερμένος

Ο the greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
μπραβο teacher!!πολυ χρησιμες οι οδηγιες σου για εμας που πρωτη φορα θα βρεθουμε στον κοσμο του πανεπιστημιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Για τη συνεργασια δεν έχω ιδιαίτερη ένσταση, αν και με εκνευρίζουν απίστευτα οι Leechers που εμφανίζονται παραμονές εξεταστικής και ζητάνε σημειώσεις/ασκήσεις ή στις παραδόσεις εργασιών και σου ζητάνε τη δική σου στα καλά καθούμενα. Υπάρχουν όρια στην αλληλοβοήθεια και αλληλεγγύη μεταξύ των φοιτητών και στo μαζοχισμό και την εκμετάλλευση.

++

To pm της λογιστικής ήταν όλα τα λεφτά ... :P

Όσο για το βαθμό στο πτυχίο,μπορείτε να γράφετε σε κάθε μάθημα στο χαρτί ''ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8 ΜΗΝ ΜΕ ΠΕΡΝΑΤΕ''.

Στο τμήμα μου τουλάχιστον, δεν δέχονται όλοι οι καθηγητές ρήτρα ...
---------------------
Απάντηση στο απο κάτω post για να μη κάνω off :

Όχι Αντώνη λογιστική δεν πέρασα... (άλλωστε να περάσω οικονομία και λογιστική είναι στόχος όχι αστεία, δεν υπάρχουν σαν μαθήματα... Απλά) Αν δεν την περάσω τώρα το Σεπτέμβρη, μετά το 4ο έτος (έχουμε πιό σημαντικά μαθήματα :P)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
woochoogirl, αν οντως εχεις δει ενα μονο τετοιο μαθημα, μπορω με βεβαιοτητα να πω οτι η σχολη σου ειναι υποδειγμα :) Κοιτα, σαφως και δεν εννοω την αντιγραφη να την κανεις συστημα. Ειχα εναν συμφοιτητη ο οποιος, απο τα 45 μαθηματα της σχολης μας, τα 35 τα ειχε περασει χωρις να τα διαβασει. Ε, μπορεις να φανταστεις οτι τα 10 μαθηματα που του εμειναν ηταν αυτα που ηθελαν πραγματικο διαβασμα και φυσικα, κολλησε εκει, γιατι ειχε ξεχασει να διαβαζει. Ομως, δεδομενου οτι απο τα οσα μαθαινεις στην σχολη ελαχιστα θα σου χρειαστουν στην πραγματικη σου δουλεια, μιας και η τριτοβαθμια εκπαιδευση μας ειναι αστα να πανε ως επι το πλειστον, δεν θεωρω οτι αντιγραφοντας σε ενα μαθημα χανεις τοοοοσα πολλα απο την γνωση που θα σου παρειχε.

Οσον αφορα τους leechers, καλα μιλαμε, δεν υπαρχουν πιο γλοιωδεις τυπους απο αυτους. Γι' αυτο και μιλησα για ανταλλαγη σημειωσεων. Ανταλλαγη σημαινει παιρνω ΚΑΙ δινω.

Nickname, να'σαι καλα ;)

Guest854551, αστα, μην τα συζητας. Εχω δει καθηγητες να κοβουν γραπτο παιδιου που ειχε γραψει 4,85 [!!!] και τον περιμενε μεταπτυχιακο... Και τον "καρφωσε" πισω εναν χρονο...

fasdag, πραγματικα νομιζω οτι ανηκεις στην μειοψηφια των φοιτητων :)

KostastheGreek, thanks :)

DimitrisMat, οντως, δεν το δεχονται ολοι οι καθηγητες αυτο. Και τωρα που το λες θυμηθηκα μια τραγελαφικη περιπτωση γνωστης μου: Εχει βαλει ρητρα 8 και βγαινουν οι βαθμοι και ο καθηγητης της εχει βαλει 7. Αυτη, θεωρωντας πως πηρε λιγοτερο απο 8, νομιζει οτι εχει κοπει. Και πηγε και το εδωσε αλλες δυο φορες. Την δευτερη φορα πηρε 9, αλλα τελικα μετρησε το 7 :)

the greek, thanks :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
DimitrisMat, οντως, δεν το δεχονται ολοι οι καθηγητες αυτο. Και τωρα που το λες θυμηθηκα μια τραγελαφικη περιπτωση γνωστης μου: Εχει βαλει ρητρα 8 και βγαινουν οι βαθμοι και ο καθηγητης της εχει βαλει 7. Αυτη, θεωρωντας πως πηρε λιγοτερο απο 8, νομιζει οτι εχει κοπει. Και πηγε και το εδωσε αλλες δυο φορες. Την δευτερη φορα πηρε 9, αλλα τελικα μετρησε το 7 :)

Ο καθηγητής (κανονικά) πρέπει πριν την εξέταση να αναφέρει αν θα υπάρξει ή όχι ρήτρα.

Παρόλα αυτά, πως γίνεται να νομίζεις πως έχεις κοπεί ; Δεν υπήρχε/υπάρχει στο τμήμα σου ένας τρόπος να βλέπεις την ακαδημαϊκή πορεία ;

(Το λέω αυτό γιατί εμείς έχουμε ηλεκτρονική γραμματεία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
statako, το περιστατικο δεν συνεβη προσφατα :) Ολα αυτα περι ηλεκτρονικης γραμματειας τοτε φανταζαν σεναριο επιστημονικης φαντασιας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
ρητρα?? δλδ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ρήτρα = Λες στον καθηγητή να σε κόψει αν δεν πάρεις πάνω από τον βαθμό που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top