Αραβικά

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Υπάρχει διαφορά στα αραβικά των χωρών του Μαγκρέμπ από αυτά της Αραβίας, Συρίας; Είναι δύσκολη όντως η γλώσσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Υπάρχει διαφορά στα αραβικά των χωρών του Μαγκρέμπ από αυτά της Αραβίας, Συρίας; Είναι δύσκολη όντως η γλώσσα;
Η Αραβικη ειναι μια, η διαφορα ειναι στην προφορα και στον τονισμο ...
για πχ ειδικα οι χωρες τυπου Μαγρεμπ λογω της γαλλικης αποικιοκρατιας εχουν ενα γλυκο γαλλικο αξαν ... αλλα η γλωσσα (γραμματικη , συντακτικο.. κτλ) ειναι μια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
εγώ δεν αντιλαμβάνομαι γαλλικό αξάν στους Μαγκρεμπίνους που παρακολουθώ στη δορυφορική (στα αραβικά τους) αλλά όταν μιλάνε γαλλικά -και μιλάνε σχεδόν όλοι οι μαροκινοί, τυνήσιοι και αλγερινοί - τα μιλάνε τέλεια οι...άτιμοι.
Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Αν επιτρέπεται από ποιά χώρα κατάγεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
εγώ δεν αντιλαμβάνομαι γαλλικό αξάν στους Μαγκρεμπίνους που παρακολουθώ στη δορυφορική (στα αραβικά τους) αλλά όταν μιλάνε γαλλικά -και μιλάνε σχεδόν όλοι οι μαροκινοί, τυνήσιοι και αλγερινοί - τα μιλάνε τέλεια οι...άτιμοι.
Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Αν επιτρέπεται από ποιά χώρα κατάγεσαι;

(και βεβεα επιτρεπετε !!)
Σουδάν βόρεια αφρική συνορευουμε με αιγυπτο (εχς και ριζες )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
και γραφουν from right to left

Ό,τι πρέπει για αριστερόχειρες δλδ. Και για να μάθουν οι δεξιόχειρες τι πάει να πει να μουτζουρώνεσαι με το γράψιμο, τι τραβαμε κι εμεις οι αριστεροχειρες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Ό,τι πρέπει για αριστερόχειρες δλδ. Και για να μάθουν οι δεξιόχειρες τι πάει να πει να μουτζουρώνεσαι με το γράψιμο, τι τραβαμε κι εμεις οι αριστεροχειρες. :P

+φωνώ:iagree:

Βασικά εμένα δεν με βολεύει να γράφω από τα δεξια προς τα αριστερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
(και βεβεα επιτρεπετε !!)
Σουδάν βόρεια αφρική συνορευουμε με αιγυπτο (εχς και ριζες )


Δηλαδή είσαι Σουδανοαιγύπτιος; :P :no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Δηλαδή είσαι Σουδανοαιγύπτιος; :P :no1::no1:
σουδανος ειμαι και νιωθω απλα ο παπους μ εινια απο τους αιγυπτιους που εγγατασταθηκαν στο σουδαν κατα την αγγλοαιγυπτιακη αποικιοκρατια ....
αλλα εχω συγγενσ στην αιγυπτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
αιγυπτιακά ξέρεις καθόλου; (πρέπει να φύγω σε λίγο)

Συγνώμη...... νόμιζα ότι υπήρχε η γλώσσα. (παλιά έτσι έγραφε στο ελληνικό wikipedia) τώρα είδα ότι μιλάνε αραβικά στην Αίγυπτο! (το διόρθωσαν - έψαξα και στην αγγλική βικιπαιδεια για επιβεβαίωση)

Υπάρχουν μόνο αρχαία αιγυπτικά https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1_%CE%B1%CE%B9%CE%B3%CF%85%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE_%CE%B3%CE%BB%CF%8E%CF%83%CF%83%CE%B1

Υ.Γ Σ'ευχαριστώ για το πρωσοπικό μήνυμά σου.

Υπάρχουν 291,073,346 άτομα στον κόσμο που είναι αραβόφωνοι. Κάτι πολύ σημαντικό γιατί βρίσκονται μετά τα αγγλικά, κινέζικα, χίντι, γαλλικά, ισπανικά σε αριθμό ομιλητών.https://www.internetworldstats.com/stats7.htm


Επειδή έγινε αλλαγή στα νούμερα του https://www.internetworldstats.com/stats7.htm διορθώνω 289,742,641 αραβόφωνοι σύμφωνα με την Nielsen.

Y.Γ Το διορθώνουν συνεχώς. Άρα προφανώς το 289,742,641 ήταν μάλλον η προηγούμενη εκτίμηση (πριν από εννέα μήνες δηλαδή). Για τα γαλλικά πχ είχε πριν 414,043,695 εκατ. Πιστεύω ότι μέσα στη βδομάδα θα είναι οριστικές οι αλλάγές. Nielsen είναι αυτή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Theo K.

Νεοφερμένος

Ο Theo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έκανα κι εγώ Αραβικά 1 χρόνο σε φροντιστήριο στο κέντρο της Αθήνας.

Είχα πάει με ένα φίλο μου μαζί, εκείνος αριστερόχερας και εγώ δεξιόχειρας - εκείνος είχε περισσότερο πρόβλημα από εμένα· δεν ξέρω γιατί. Έχω και δύο καλούς αραβόφωνες φίλους.

Η Αραβική είναι μία σε γραφή, αλλά οι διάλεκτοι που ομιλούνται είναι πάρα πολλές - μάλιστα αυτά που γράφονται δεν έχουν καμία σχέση με αυτά της καθημερινής ομιλίας. Τα Αραβικά του Λιβάνου θεωρούνται τα πιο "πρωτευουσιάνικα" αλλά αυτά που μιλούνται περισσότερο είναι τα Αιγυπτιακά (λόγω μεγαλύτερου πληθυσμού). Κάθε Αραβόφωνη χώρα έχει και τη διάλεκτό της, αν και μεταξύ τους όλοι επικοινωνούνε άνετα απ' ότι έχω δει.

Είναι φοβερή γλώσσα. Στα αυτιά μου ηχεί πολύ όμορφα, αλλά λόγω καθηγητή σταμάτησα. Δεν μιλούσε καλά Ελληνικά και τα Αγγλικά του ήταν ελάχιστα καλύτερα, και δεν μπορούσε να μας μεταδώσει βασικές έννοιες για να προχωρήσουμε στην γλώσσα. Ήταν Άραβας με πανεπιστημιακές σπουδές, αλλά για αρχάριους αυτό που παίζει ρόλο δεν είναι τόσο το εύρος της γνώσης, όσο η δυνατότητα ξεκάθαρης μετάδοσης των βασικών εννοιών (για τις οποίες δεν χρειάζεσαι πανεπιστημιακή εκπαίδευση) και η σύνδεσή τους με τη μητρική σου γλώσσα για να καταλαβαίνεις ομοιότητες και διαφορές με τα Ελληνικά και να μην καταλήξεις να μιλάς Αραβοελληνικά, Αγγλοελληνικα αν πρόκειται για εκμάθηση Αγγλικών (να μην πετάς Αγγλικούρες δηλαδή του τύπου "I will be a carpet for you to step on me") και ούτω καθ' εξής.

For the record, μετά ξεκίνησα Κινέζικα και έμεινα εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Πως σου φάνηκαν; Δύσκολα; Τα προφορικά είναι πιο εύκολα; (λέγεται ότι στα προφορικά τα αραβικά δεν είναι δύσκολα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo K.

Νεοφερμένος

Ο Theo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πως σου φάνηκαν; Δύσκολα; Τα προφορικά είναι πιο εύκολα;

(Για τα Αραβικά πάντα)

  • Έχουν δύσκολη γραμματική (δυικούς, καταλήξεις ανάλογα με το γένος και στα ρήματα κτλ)
  • Δεν έχουν φωνήεντα στη γραφή του (το Άλεφ, το Για, και το Ουαου θεωρούνται σύμφωνα). Τα φωνήεντα μαθαίνεις που μπαίνουν απ'έξω αν και σε επίσημα κείμενα υπάρχουν σύμβολα που σου δείχνουν που μπαίνουν.
  • Τα προφορικά τα μαθαίνεις εκτός τάξης :( μιλώντας με Άραβες (όπως και σε όλες τις γλώσσες γίνεσαι καλός με χρήση εκτός τάξης). Μέσα στην τάξη μαθαίνεις να μιλάς όπως γράφεις. Προσπάθησα να μιλήσω στους φίλους μου από το Λίβανο και έβαλαν τα γέλια επειδή ήταν σαν να τους μίλαγα καθαρεύουσα.

Βέβαια:

  • Έχουν φοβερή γραφή! Είναι σχεδόν καλλιγραφία :)
  • Έχουν σχεδόν δυτικό τρόπο σύνταξης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου.:no1:

Έχουν σχεδόν δυτικό τρόπο σύνταξης
Όταν λες ότι η σύνταξη μοιάζει με αυτή των δυτικών γλωσσών εννοείς αγγλικά, γαλλικά και ισπανικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo K.

Νεοφερμένος

Ο Theo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου.:no1:

Όταν λες ότι η σύνταξη μοιάζει με αυτή των δυτικών γλωσσών εννοείς αγγλικά, γαλλικά και ισπανικά;

Ναι, δεν έχει τρελές διαφορές. Θα σου πω μόνο ένα πράγμα (άλλοι το λένε συμβουλή, εγώ το λέω πληροφορία εξ ιδίας πείρας), αν θες κράτα το αν θες πέτα το:

Αν ξεκινήσεις οποιαδήποτε "δύσκολη" σε σχέση με τα δικά μας δεδομένα γλώσσα, οπωσδήποτε βρες καθηγητή που να μιλάει καλά τη μητρική σου (και αν δεν γίνεται αυτό να μιλάει άπταιστα Αγγλικά). Σε αντίθετη περίπτωση υπάρχουν δύο πιθανά ενδεχόμενα:

  • Να σου εντυπωθούν εξαρχής λάθος πράγματα, και μετά θα φτύσεις αίμα να τα αλλάξεις.
  • Να βαρεθείς και να απογοητευτείς σε σημείο να τα παρατήσεις κάτι που σημαίνει: Χαμένος χρόνος, χαμένα χρήματα και μια χαμένη ευκαιρία να μάθεις κάτι που επαγγελματικά θα σου είναι χρήσιμο μια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ και πάλι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Επειδή έγινε αλλαγή στα νούμερα του https://www.internetworldstats.com/stats7.htm διορθώνω 289,742,641 αραβόφωνοι σύμφωνα με την Nielsen.

Y.Γ Το διορθώνουν συνεχώς. Άρα προφανώς το 289,742,641 ήταν μάλλον η προηγούμενη εκτίμηση (πριν από εννέα μήνες δηλαδή). Για τα γαλλικά πχ είχε πριν 414,043,695 εκατ. Πιστεύω ότι μέσα στη βδομάδα θα είναι οριστικές οι αλλάγές. Nielsen είναι αυτή...



LANGUAGE POPULATION (αυτά ίσχυαν πριν 9 μήνες)
https://www.docstoc.com/docs/10348989/Internet-world-users-by-language-2009

Chinese 1,365,138,028
English 1,247,862,351
French 414,043,695
Spanish 408,760,807
Japanese 127,288,419
Portuguese 244,080,690
Russian 167,000,000
German 96,402,666
Italian 62,000,000

Σημερινές αλλαγές https://www.internetworldstats.com/stats7.htm
Τώρα βλέπω γαλλικά [SIZE=-1]425,622,855 (άνοδος 11 εκατομμύρια σε 9 μήνες) :jumpy:[/SIZE]
Τα ισπανικά από 404 εκ τα βλέπω [SIZE=-1]411,631,985 (άνοδος 7 εκατομμύρια σε 9 μήνες):jumpy:[/SIZE]


Παρατηρείστε την άνοδο σε αριθμό χρηστών στα αραβικά τα τελευταία 9 χρόνια κατ'α [SIZE=-1]1,862.2 %:jumpy::jumpy:[/SIZE]


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.


Παρατηρείστε την άνοδο σε αριθμό χρηστών στα αραβικά τα τελευταία 9 χρόνια κατ'α [SIZE=-1]1,862.2 %:jumpy::jumpy:[/SIZE]

εμ, με τόσα λεφτα που εβγαλαν απο τα πετρελαια είπαν να βάλουν inernet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Όλες οι αραβικές χώρες δεν έχουν πετρέλαιο. Μερικές μόνο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex F-17

Νεοφερμένος

Ο Alex F-17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Παιδιά εγώ μαθαίνω εβραϊκά ,που όπως και τα αράβικα είναι μία σημητική γλώσσα. Έχω να πω ότι πρέπει κανείς να έχει τρέλα με το αντικείμενο για να τα μάθει άπιαστα. Η γραμματική δεν είναι τίποτα εξωφρενικό , αλλά εκεί που είναι(τουλάχιστον για μενα) η δυσκολία είναι το λεξιλόγιο , που δεν έχει καμία σχέση με οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή γλώσσα.Δλδ δεν είναι το ίδιο όπως το να πας να μάθεις γερμανικά εάν ξέρεις αγγλικά. Το να μάθεις να γράφεις στα αράβικα, είναι θέμα λίγου χρόνου(έμαθα να γράφω εβραϊκά και αράβικα σε 2 εβδομάδες χωρίς πρόβλημα).
Όποιος έχει θέληση , θα έχει και αποτέλεσμα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cl3opatra

Νεοφερμένος

Η Cl3opatra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αραβικά; Είναι δύσκολα;

Υπάρχουν 291,073,346 άτομα στον κόσμο που είναι αραβόφονοι. Κάτι πολύ σημαντικό γιατί βρίσκονται μετά τα αγγλικά, κινέζικα, χίντι, γαλλικά, ισπανικά σε αριθμό ομιλητών.https://www.internetworldstats.com/stats7.htm

Αγαπητέ/ή evergreen, εγώ ξέρω αραβικά, αν και δεν είμαι αντικειμενική όσον αφορά το αν είναι δύσκολα ή όχι θα σου πω όχι! είναι απλά η 1η ιδέα, η 1η κρυάδα αν θες, το δύσκολο είναι η επαφή με το μη λατινογενές αλφάβητο! κατά τ άλλα είναι βατά! Αν θες να ξεκινήσεις ξεκίνα με θετική ενέργεια και μην απογοητευτείς με την πρώτη δυσκολία!!! Κάθε αρχή και δύσκολη που λένε!! ότι θες με ρωτάς!!! :)

Θα μου άρεσε να μάθω. Είναι ωραίες οι ασιατικες γλώσσες.

Μια μικρή διόρθωση και όχι κακοπροαίρετα :) δεν νομίζω πως θεωρείται ασιατική γλώσσα!! σίγουρα ανήκει στον κλάδο των Σημιτικών γλωσσών από γλωσσολογικής άποψης (όπως και τα Εβραϊκά! ) ;)

Το δύσκολο είναι να τα γράφεις:(

Στην αρχή είναι δύσκολο!!! μέχρι να πάρεις τον αέρα είναι!!! από κει και πέρα είναι εύκολα!!! Αυτό που φοβίζει τους περισσότερους κ όχι άδικα, ίσως, είναι το αλφάβητο το οποίο θυμίζει "ζωγραφιές" ή "καλλιγραφία" παρά γράμματα αλφαβήτου! απλά είναι ότι ως δυτικοί είμαστε συνηθισμένοι στο λατινικό αλφάβητο και όχι στα σημιτικά!! :P

και γραφουν from right to left

Και τα Εβραϊκά, τα οποία μαζί με τα αραβικά ανήκουν στις σημιτικές γλώσσες που όλες γράφονται από τα δεξιά στα αριστερά!! ίσως και αυτή να είναι η μαγεία τους ;)

Λοιπόν η ξαδέλφη μου κάνε Αράβικα στο Πανεπιστήμιο και από ότι έχω δει πρόκειται για μια πολύ δύσκολη γλώσσα η οποία θεωρείται και από τα δύσκολα μαθήματα της σχολής της:)


YΓ για όποιον κάνει αράβικα θα του κοστίσουν μπόλικα:P

Υποθέτω πως η ξαδέλφη σου ήταν στο Μεσογειακών Σπουδών!!! καθώς είναι το μόνο Ελληνικό Πανεπιστήμιο (απ' όσο ξέρω) που έχει τα Αραβικά στον οδηγό σπουδών του ;) η δυσκολία είναι αν δεν έχουν δοθεί καλές βάσεις για μια τέτοια γλώσσα, αλλά και το πόσο προκατειλημμένοι είμαστε εμείς καμιά φορά!! Και ναι η αλήθεια είναι πως κοστίζουν κάμποσο!! Τουλάχιστον στην Ρόδο που είναι το τμήμα αυτό και υπάρχουν κάποιοι που διδάσκουν Αραβικά ως ιδιαίτερα στους φοιτητές είχα ακούσει για χρεώσεις 60 ευρώ η μιάμιση ώρα και 30 ευρώ και μετά στα 15 ευρω η ώρα!!! όχι κ άσχημα εε!? :P

και γραφουν from right to left

Και τα Εβραϊκά, τα οποία μαζί με τα αραβικά ανήκουν στις σημιτικές γλώσσες που όλες γράφονται από τα δεξιά στα αριστερά!! ίσως και αυτή να είναι η μαγεία τους ;)

Μιας και υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον για τα αραβικά θα αναφέρω κάποια πράγματα και θα παρουσιάσω το αλφάβητό τους.

Το 1ο που θεωρώ πως είναι άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι όλες οι αραβόφωνες χώρες έχουν την δική τους διάλεκτο μα μια κοινή επίσημη γλώσσα, καθαρεύουσα, δηλαδή έχουν ένα φαινόμενο «εσωτερικής διγλωσσίας», όπως κάποτε με τα Ελληνικά που υπήρχε η Καθαρεύουσα και η Δημοτική. Κάθε αραβική χώρα έχει ως επίσημη την Κλασική Αραβική (την γλώσσα του Κορανίου, για αυτό και είναι κοινή για όλους, τους συνδέει το θρησκευτικό στοιχείο της γλώσσας) και την διάλεκτό της παράλληλα(πχ Αραβική, Συριακή, Μαροκινή κ.α). Στα σχολεία διδάσκεται μόνο η Κλασ. Αραβική!
Ξεκινώντας, το αραβικό αλφάβητο είναι ένα συμφωνικό αλφάβητο καθώς από τα 28 γράμματα που έχει μόνο 3 είναι φωνήεντα (/a/,/i/,/u/).

Ένα δεύτερο στοιχείο που χαρακτηρίζει τα γράμματα αυτά, πέρα του ότι η φορά γραφής είναι από τα δεξιά στα αριστερά! <-- (εκεί που τελειώνουμε εμείς την πρόταση αυτοί ξεκινούν την δική τους!! ) ΟΛΑ (με ελάχιστες και σταθερές εξαιρέσεις) τα γράμματα τους ενώνονται μεταξύ τους! Το ένα γράμμα «δένεται» με το προηγούμενο και το επόμενο (να γιατί μας φαίνεται ακαταλαβίστικη όταν την δούμε για 1η φορά!)

Ακόμα ένα στοιχείο που διέπει το αραβικό αλφάβητο είναι το γεγονός ότι τα γράμματα ανάλογα την θέση που καταλαμβάνουν, μπορεί να αλλάζουν μορφή. Η μορφή τους εξαρτάται από το αν ένα γράμμα βρίσκεται στην αρχή της λέξης (το 1ο της γράμμα), στην μέση (όσα γράμματα παρεμβάλλονται από το 1ο ως το τελευταίο) και το τέλος (το τελευταίο γράμμα της)

Δυστυχώς δεν ξέρω πως να επισυνάψω την αλφάβητο (την έχω γράψει σε ένα αρχείο του word)! Οπότε όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του την αποστείλω μέσω e-mail.

Αυτά θεωρώ πως είναι μια καλή αρχή για κάποιον που θέλει να πάρει έξτρα πληροφορίες και να αποφασίσει αν θέλει να ασχοληθεί με αυτήν την γλώσσα!!!

Επίσης αν κάποιος θέλει να κάνει κάποια μαθήματα για την 1η επαφή του με την γλώσσα (χωρίς να του πάει ο κούκος αηδόνι), είμαι πρόθυμη να βοηθήσω :) όπως και για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, αν μπορώ να βοηθήσω θα χαρώ πολύ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top