Αξία πτυχίου

balletvasia

Νεοφερμένος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Το πτυχίο έχει μεγαλύτερη αξία αν το παρεις απο την Αθήνα αντι να το πάρεις απο το πανεπιστήμιο μιάς άλλης πόλης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
για ποιο λογο να ισχυει κτ τετοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Τουλαχιστον στο δημοσιο το μονο που μετραει απο το πτυχιο ειναι ο βαθμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Το πτυχίο έχει μεγαλύτερη αξία αν το παρεις απο την Αθήνα αντι να το πάρεις απο το πανεπιστήμιο μιάς άλλης πόλης ?

Όχι φυσικά...Υπάρχουν σχολές με πολύ καλύτερο επίπεδο σπουδών σε άλλες πόλεις απ'ότι στο μπάχαλο της Αθήνας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
Συμφωνω παιδια, δεν εχει σημασια η πολη αλλα ο βαθμος αποφοιτησης...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Οπως και να το κανουμε ενα πτυχιο απο ΕΚΠΑ και ΕΜΠ ειναι πιο αναγνωρισιμο στην αγορα εργασιας και ιδιαιτερα στον ιδιωτικο τομεα...Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν γινεται καλη δουλεια σε αλλα περιφεριακα ΑΕΙ και φυσικα παιζει σημαντικο ρολο και ο βαθμος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maraki love:
Όχι φυσικά...Υπάρχουν σχολές με πολύ καλύτερο επίπεδο σπουδών σε άλλες πόλεις απ'ότι στο μπάχαλο της Αθήνας...
Μπάχαλο? Για Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα μιλάς, όχι για το μπακάλικο της γειτονιάς σου...:)
---
Δε γνωρίζω/νομίζω αν/ότι μετρούν διαφορετικά στην αγορά εργασίας, αλλά, στον ακαδημαικό χώρο διεθνώς το ΕΚΠΑ και το ΕΜΠ έχει μεγαλύτερο βάρος από τα υπόλοιπα πανεπιστήμια (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει πολύ καλό όνομα και το ΑΠΘ για παράδειγμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Πτυχίο από ΑΕΙ έχει και ο Κυρ-Ανέστης ο μπακάλης της γειτονιάς μου. Ε, και; Τι έγινε δηλαδή; Αν δεν έχεις σκοπό να αποκατασταθείς στο δημόσιο (όπου δεν παίζει ρόλο το πού σπούδασες) με ένα πτυχίο είτε αυτό το έχεις πάρει από το Μεσολόγγι είτε από την Αθήνα, δεν πρόκειται να βρεις δουλειά. Πλέον τα μεταπτυχιακά είναι απαραίτητα και όσο καλύτερες οι μεταπτυχιακές σπουδές τόσο καλύτερες οι προοπτικές αποκατάστασης. Βέβαια αυτό δεν ισχύει στο βαθμό τον οποίο θα έπρεπε στο μπουρδ*λο που λέγεται Ελλάδα αλλά και πάλι είναι αυτό το οποίο έχει τη σημαίνουσα βαρύτητα κατά την άποψή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Πτυχίο από ΑΕΙ έχει και ο Κυρ-Ανέστης ο μπακάλης της γειτονιάς μου. Ε, και; Τι έγινε δηλαδή; Αν δεν έχεις σκοπό να αποκατασταθείς στο δημόσιο (όπου δεν παίζει ρόλο το πού σπούδασες) με ένα πτυχίο είτε αυτό το έχεις πάρει από το Μεσολόγγι είτε από την Αθήνα, δεν πρόκειται να βρεις δουλειά. Πλέον τα μεταπτυχιακά είναι απαραίτητα και όσο καλύτερες οι μεταπτυχιακές σπουδές τόσο καλύτερες οι προοπτικές αποκατάστασης. Βέβαια αυτό δεν ισχύει στο βαθμό τον οποίο θα έπρεπε στο μπουρδ*λο που λέγεται Ελλάδα αλλά και πάλι είναι αυτό το οποίο έχει τη σημαίνουσα βαρύτητα κατά την άποψή μου...

:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πτυχίο από ΑΕΙ έχει και ο Κυρ-Ανέστης ο μπακάλης της γειτονιάς μου. Ε, και; Τι έγινε δηλαδή; Αν δεν έχεις σκοπό να αποκατασταθείς στο δημόσιο (όπου δεν παίζει ρόλο το πού σπούδασες) με ένα πτυχίο είτε αυτό το έχεις πάρει από το Μεσολόγγι είτε από την Αθήνα, δεν πρόκειται να βρεις δουλειά.

Η αξία του πτυχίου εξαρτάται από τον κάτοχο του πτυχίου. Δεν έχει σημασία το «όνομα» του Πανεπιστημίου, για την αξία του πτυχίου. Από την στιγμή, που κάποιος ήταν συνεπής φοιτητής και έμαθε αρκετά πράγματα (χωρίς σπρώξιμο) ας σπούδασε στο Πανεπιστήμιο Κ*λοπετινίτσας, θα έχει περισσότερες επιστημονικές γνώσεις και θετικές εργασιακές προοπτικές, σε σχέση με κάποιον άλλο που σπούδασε σε ονομαστό Πανεπιστήμιο, αλλά καυλάντιζε εν διάρκεια σπουδών (διάβασμα μόνο στις εξεταστικές). Υπάρχουν πολλά παραδείγματα, όπου τα ράσα δεν κάνουν τον παπά...

Πλέον τα μεταπτυχιακά είναι απαραίτητα και όσο καλύτερες οι μεταπτυχιακές σπουδές τόσο καλύτερες οι προοπτικές αποκατάστασης. Βέβαια αυτό δεν ισχύει στο βαθμό τον οποίο θα έπρεπε στο μπουρδ*λο που λέγεται Ελλάδα αλλά και πάλι είναι αυτό το οποίο έχει τη σημαίνουσα βαρύτητα κατά την άποψή μου...

Οι μεταπτυχιακές σπουδές το μόνο που προσφέρουν θεωρητικά, είναι μια σωστή εξειδίκευση σε κάποιον επιστημονικό κλάδο που να σχετίζεται άμεσα με κάποιο επάγγελμα παραγωγής (προϊόντων, υπηρεσιών). Σε μια χώρα σαν την Ελλάδα, όπου δεν υπάρχει παραγωγική βάση σε βιομηχανία και τεχνολογία, για ποιον λόγο να υπάρχουν τα μεταπτυχιακά, από την στιγμή που ο μεταπτυχιακός τίτλος θα είναι ένα επιπλέον δίπλωμα για να στολίζει τον τοίχο του σπιτιού μας;

Φυσικά δεν αναφέρομαι σε εκείνους τους πτυχιούχους, που θέλουν να συνεχίσουν για ακαδημαϊκή καριέρα σε κάποιο Πανεπιστήμιο - ΑΤΕΙ ή ερευνητική καριέρα σε κάποιο ερευνητικό ίδρυμα (π.χ. Αστεροσκοπείο, ΙΤΕ, Δημόκριτος,...).

Στο μπουρδ*λο που λέγεται Ελλάδα, αν θέλεις να εισαχθείς στο δημόσιο (εκπαίδευση, δήμος, δημόσιος οργανισμός) δεν χρειάζεται να μπεις σε βάσανα, ώστε να αποκτήσεις μεταπτυχιακό δίπλωμα (πιστοποιητικό). Υπάρχουν ευκολότεροι τρόποι στον ΑΣΕΠ, να αποκτήσεις μοριάκια, ώστε να μπορέσεις να διοριστείς «ευκολότερα».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Τι διαφορετικό λέμε παλίκαρε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
...πρόσθεσα κάτι επιπλέον εκφράζοντας την άποψή μου (η οποία ταυτίζεται με την δική σου), παλίκαρε :P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
...πρόσθεσα κάτι επιπλέον εκφράζοντας την άποψή μου (η οποία ταυτίζεται με την δική σου), παλίκαρε :P...
:no1::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Al.Nik

Νεοφερμένος

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Στον δημόσιο τομέα όλα τα πτυχία είναι ίδιας αξίας .
Για τον ιδιωτικό τομέα νομίζω οτι μετράνε περισσότερο τα πανεπιστήμια της Αθήνας αλλά φυσικά ρόλο παίζει και ο βαθμός του πτυχίου .

Τέλος νομίζω οτι οι μεταπτυχιακές ευκαιρίες των φοιτητών της πρωτεύουσας (π.χ. για μάστερ στο εξωτερικό) είναι καλύτερες απο αυτών της επαρχίας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τέλος νομίζω οτι οι μεταπτυχιακές ευκαιρίες των φοιτητών της πρωτεύουσας (π.χ. για μάστερ στο εξωτερικό) είναι καλύτερες απο αυτών της επαρχίας .

Λες ότι θέλεις χωρίς να το έχεις ψάξει πρώτα, να δείς αν στέκει, με αποτέλεσμα να δημιουργείται σύγχυση του στυλ, ότι της Πρωτευούσης τα Πανεπιστήμια είναι τα καλύτερα, έναντι αυτών της επαρχίας..:mad: Διαφωνώ με αυτήν την άποψη. Σε πληροφορώ ότι το επαρχιακό...Τμήμα μου, έχει αρκετούς επιστήμονες (καθηγητές) γνωστούς στο εξωτερικό όπως και έναν Ολλανδό καθηγητή ο οποίος είναι συνεργάτης του Νομπελίστα Φυσικού Prof. Gerard 't Hooft (1983). Επίσης, υπάρχει μόνιμη χρηματοδοτούμενη έρευνα και διεξαγωγή θερινών σχολείων σε παγκόσμιο επίπεδο σε θέματα Μη Γραμμικής Επιστήμης & Πολυπλοκότητας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Οπως και να το κανουμε ενα πτυχιο απο ΕΚΠΑ και ΕΜΠ ειναι πιο αναγνωρισιμο στην αγορα εργασιας και ιδιαιτερα στον ιδιωτικο τομεα...Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν γινεται καλη δουλεια σε αλλα περιφεριακα ΑΕΙ και φυσικα παιζει σημαντικο ρολο και ο βαθμος :)



το εμπ εχει ''χαθει'' καπου στην 350η θεση αναμεσα στα καλυτερα πανεπιστημια του κοσμου,απο κει που βρισκοντας στην 80αδα...


λιγα χρηματα για ερευνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Στον δημόσιο τομέα όλα τα πτυχία είναι ίδιας αξίας .
Για τον ιδιωτικό τομέα νομίζω οτι μετράνε περισσότερο τα πανεπιστήμια της Αθήνας αλλά φυσικά ρόλο παίζει και ο βαθμός του πτυχίου .

Τέλος νομίζω οτι οι μεταπτυχιακές ευκαιρίες των φοιτητών της πρωτεύουσας (π.χ. για μάστερ στο εξωτερικό) είναι καλύτερες απο αυτών της επαρχίας .

ο βαθμος πτυχιου οντως παιζει ρολο και μαλιστα στα επαγγελματα με μεγαλη ζητηση και πολυ μαλιστα αλλα αυτο με το αν το Πανεπιστημιο ειναι στην Αθηνα ή οχι δεν παιζει τοσο ρολο σχεδον μηδενικο,στο μαστερ δεν σε ενδιαφερει το που ειναι η σχολη αλλα το ποσο καλη ειναι,ειδικα αν μιλαμε για επιστημες που εχουν να κανουν με εργαστηρια παιζει ρολο το ποσο καλο εργαστηριο εχει,αν βγαινει δουλεια απο αυτο και κατα ποσο βγαζει δημοσιευσεις σε επιστημονικα περιοδικα ετησιως οταν θες να κανεις κατι παραπανω ειτε στο εξωτερικο ειτε εδω μετραει το ποσες δημοσιευσεις εχεις κανει πχ πειραματων κλπ κλπ.Επισης μη ξεχνας πως πολλες σχολες βρισκονται μονο σε μια πολη οπως η Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών Ιωαννίνων που δεν υπαρχει αλλο τμημα(ενα απλο παραδειγμα).Οι ευκαιριες ειναι ισαξιες παντου,αρκει να εχεις τις δυνατοτητες ως φοιτητης.Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.Εγω εκφραζω αυτα που ξερω μεχρι τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top