Θα προλάβω να βρω σπίτι;

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
δε νομίζω να αλλάξει κάτι αν περιμένετε λίγες μέρες παραπάνω..ούτως ή άλλως όλοι την ίδια μέρα θα μάθετε αν και που περνάτε...
θα βρείτε, αρκεί να ξέρετε να ψάχνετε και να μη σας πιάσει κότσους ο κάθε ''έξυπνος''...
Την ιδια μερα το μαθαινουμε ολοι ειναι εντελως σχετικο. Καποιοι κ μαλιστα πολλοι το μαθαινουν 2-3 μερες πριν συνεπως προηγουνται στην αναζητηση κατοικιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Την ιδια μερα το μαθαινουμε ολοι ειναι εντελως σχετικο. Καποιοι κ μαλιστα πολλοι το μαθαινουν 2-3 μερες πριν συνεπως προηγουνται στην αναζητηση κατοικιας

αυτό ισχύει κάθε χρόνο καλή μου, όχι μόνο φέτος που δίνετε εσείς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koaxis7

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Την ιδια μερα το μαθαινουμε ολοι ειναι εντελως σχετικο. Καποιοι κ μαλιστα πολλοι το μαθαινουν 2-3 μερες πριν συνεπως προηγουνται στην αναζητηση κατοικιας

Εγω που ειμαι 99% σιγουρος οτι περναω Κρητη θα παω για σπιτι απο 1 Αυγουστου, ωστε να εχω πλεονεκτημα στην αναζητηση ;)
Αυτο προτεινω να κανεις κι εσυ εαν εισαι σιγουρη ( η σχεδον σιγουρη, γιατι ποτε δεν ξερεις...) για το που περνας.
Το πολυ-πολυ να χασεις ενα ενοικιο, αλλα θα κανεις και τις διακοπες σου παραλληλα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Εγω που ειμαι 99% σιγουρος οτι περναω Κρητη θα παω για σπιτι απο 1 Αυγουστου, ωστε να εχω πλεονεκτημα στην αναζητηση ;)
Αυτο προτεινω να κανεις κι εσυ εαν εισαι σιγουρη ( η σχεδον σιγουρη, γιατι ποτε δεν ξερεις...) για το που περνας.
Το πολυ-πολυ να χασεις ενα ενοικιο, αλλα θα κανεις και τις διακοπες σου παραλληλα ;)
Δεν χανεις ενα μονο ενοικιο ,γιατι θα σε βαλει ο ιδιοκτητης να υπογραψεις συμβολαιο, με αυτο δεσμευεσαι για ενα ή δυο χρονια (αναλογα με το τι θα συμφωνησετε). Ασε που οι περισσοτεροι θελουν κ διμηνη εγγυηση (δηλ. συνολο 3 ενοικια). Βεβαια λογω της οικονομικης κρισης μπορει να εχουν βαλει νερο στο κρασι τους κ οι ιδιοκτητες .Θα δουμε. Εγω ειμαι σιγουρη οσο κ εσυ κ λιγο παραπανω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koaxis7

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Δεν χανεις ενα μονο ενοικιο ,γιατι θα σε βαλει ο ιδιοκτητης να υπογραψεις συμβολαιο, με αυτο δεσμευεσαι για ενα ή δυο χρονια (αναλογα με το τι θα συμφωνησετε). Ασε που οι περισσοτεροι θελουν κ διμηνη εγγυηση (δηλ. συνολο 3 ενοικια). Βεβαια λογω της οικονομικης κρισης μπορει να εχουν βαλει νερο στο κρασι τους κ οι ιδιοκτητες .Θα δουμε. Εγω ειμαι σιγουρη οσο κ εσυ κ λιγο παραπανω;)

Ναι εχουμε κι ενα γνωστο που ενικοιαζει και λογικα θα τα βρουμε στα ενοικια ;)

Ναι εχουμε κι ενα γνωστο που ενικοιαζει και λογικα θα τα βρουμε στα ενοικια ;)
Edit: Και πως εισαι τοσο σιγουρη;
Για ποια σχολη μιλαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GEORGE HBK

Νεοφερμένος

Ο GEORGE HBK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
εγω ειμαι 400 μορια πανω απτη σχολη λετε να βρω σπιτι απο τωρα;;;;το μονο που φοβαμαι ειναι μην με αναγκασει να πληρωσω και αυγουστο δεν γινεται απλως να το κλεισω...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koaxis7

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
εγω ειμαι 400 μορια πανω απτη σχολη λετε να βρω σπιτι απο τωρα;;;;το μονο που φοβαμαι ειναι μην με αναγκασει να πληρωσω και αυγουστο δεν γινεται απλως να το κλεισω...:hmm:

Κοιτα και εγω ειχα σκεφτει να εχω καταληξει σε 1-2 σπιτιαα και τη μερα που θα βγουν οι βασεις να τους παρω τηλεφωνο να το επιβεβαιωσω. Αλλα μου ειπαν οι γονεις μου οτι ειναι μαλλον δυσκολο γιατι θα θελουν λεφτα αμεσα. Παντως θα ρωτησω και τωρα που θα παω να δω αμα παιζει κι αυτο το σεναριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Ναι εχουμε κι ενα γνωστο που ενικοιαζει και λογικα θα τα βρουμε στα ενοικια ;)

Ναι εχουμε κι ενα γνωστο που ενικοιαζει και λογικα θα τα βρουμε στα ενοικια ;)
Edit: Και πως εισαι τοσο σιγουρη;
Για ποια σχολη μιλαμε;
Νομικη Αθηνας εχω 19.240
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ας περασουμε εκει που θελουμε και μετα σπιτι θα βρουμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Οτι θα βρείς θα βρείς.
Άλλωστε εγώ πιστεύω πως τον πρώτο καιρό ίσως και τον πρώτο χρόνο θα βολευτείς σε ένα σπίτι και στην συνέχεια γνωρίζοντας παραπάνω πράγματα θα βρείς κάτι καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GEORGE HBK

Νεοφερμένος

Ο GEORGE HBK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Οτι θα βρείς θα βρείς.
Άλλωστε εγώ πιστεύω πως τον πρώτο καιρό ίσως και τον πρώτο χρόνο θα βολευτείς σε ένα σπίτι και στην συνέχεια γνωρίζοντας παραπάνω πράγματα θα βρείς κάτι καλύτερο!

λιγο δυσκολο αυτο γιατι συνηθως σε βαζουν να υπογραφουν συμβολαιο 1-2 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Οσοι ενδιαφερονται για φοιτητικες εστιες ποτε μαθαινουν οτι γινονται δεκτοι? Δηλαδη να μην νοικιασουμε σπιτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αργά, πολύ αργά. :/: Σκέψου πως η αίτηση γίνεται παράλληλα με την εγγραφή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Αργά, πολύ αργά. :/: Σκέψου πως η αίτηση γίνεται παράλληλα με την εγγραφή..

A καλα! Να ρωτησω κατι! Αν δουμε οτι περασαμε σε μια σχολη οταν με το καλο βγουν οι βασεις υπαρχει περιπτωση να μας πουν οτι εγινε λαθος? και εμεις να εοχυμε νοικιασει τσαμπα σπιτι κ.λ.π.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Να έχεις παραπάνω μόρια από τη βάση της σχολής ή να είσαι ο τελευταίος που κλείνει την πόρτα και να σου πούν πως έκανες λάθος; Κομματάκι χλωμό μου φαίνεται βρε μάτια μου. Δεν ξέρω τι θα παιχτεί όμως με τις ειδικές κατηγορίες και τα έγγραφα που απαιτούνται. :/: Εκεί μπορεί να γίνει καμιά στραβή από το πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ρε παιδια ,εγω σκεφτομαι να ψαξω για σπιτι μετα την εγγραφη.θα βρω τιποτε;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
ε ολο και καποιο ετοιμόρροπο θα χει περισσέψει και για σενα!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina_92

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Παιδιά μην αγχώνεστε! ...Σίγουρα θα βρείτε!.. Εγώ βρήκα πέρσι στην Αθήνα αρχές Νοεμβρίου και είμαι μια χαρά.. Αν και να σας πω την αλήθεια δεν υπήρχε σπίτι σε ακτίνα 500 μ. από τη σχολή -που ήθελα εγώ-, που να μην είναι ισόγειο.. Από 1ο όροφο και πάνω δηλ είχαν νοικιαστεί.. Αλλά να ξέρετε γενικά πως ξενοικιάζονται σπίτια και μέσα στη χρονιά..Αν είστε τυχεροί δηλαδή μπορεί να βρείτε καλύτερο σπίτι μετά την εγγραφή παρά τέλη Αυγούστου.. Α,επίσης καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κάποιον μεγαλύτερο φοιτητή για το που να μείνετε.. Ποιες περιοχές βολεύουν για να είστε κοντά στη σχολή,σε συγκοινωνία,να είναι ήσυχα αλλά όχι απόμερα και λοιπά.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Να δώσω μερικές συμβουλές. Το θέμα δεν είναι να βρούμε νεόκτιστο σπίτι και τρεντυ, αλλά κάτι που να μην μας φέρει σε δύσκολη θέση αύριο μεθαύριο.
1) ΝΑ ΜΗΝ έχει υγρασία.
2) Να μην υπερβαίνει τα 58τμ
3) Να έχει αυτόνομη θέρμανση
4) Αν μας αρέσει το σπίτι και έχει μερικά προβληματάκια η μικρό ζημιές, πριν μπούμε να τα γράψουμε σε ένα χαρτί και να τα δείξουμε στον ιδιοκτήτη. Με αυτό τον τρόπο, δεν θα μπορεί να μας πει ότι εμείς τα κάναμε!
5) Αν είναι πολυκατοικία (η πλειοψηφία), να αποφεύγουμε τα ημιυπόγεια και υπόγεια διαμερίσματα, διότι είναι εύκολος στόχος, πολύ υγρασία και κατσαρίδες. Εύκολος στόχος είναι και τά «δώμα» (ταράτσα).

Και άλλα πολλά που όποιος θέλει προσθέτει παρακάτω. Την αναφορά μου για τα τετραγωνικά του σπιτιού την έκανα λόγο της ΔΕΗ. Αν είναι από 60++τμ έχει διαφορετική χρέωση από αυτά που είναι κάτω από 60.. Θα σας έρχονται κάτι τρελά νούμερα να πληρώνεται. (παράδειγμα, η διαφορά στον λογαριασμό ανάμεσα σε 2 σπίτια, το ένα τριάρι 65+τμ και το άλλο δυάρι μικρό 45-50τμ, με την ίδια ακριβώς κατανάλωση, μπορεί να αγγίζει και τα 70 – 100 ευρώ στο λογαριασμό). Αν δεν κάνω λάθος, πάει με κριτήρια και τμ.. όχι με πραγματική κατανάλωση.

Ζούσα σε δώμα μια περίοδο και 3 αλβανοί 2 φορές επιχείρησαν να με ληστέψουν (πηδούσαν από ταράτσα σε ταράτσα). Μετά μετακόμισα.
Επίσης έζησα και μια φορά σε ισόγεια γκαρσονιέρα, δεν είχα κρούσμα κλοπής εκεί, αλλά το καλοκαίρι γέμιζε κατσαρίδες και δυσοσμία από τον υπόνομο (εάν το φρεάτιο είναι εκεί κοντά). Λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αλίκη Βακ.

Νεοφερμένος

Η Αλίκη Βακ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Να δώσω μερικές συμβουλές. Το θέμα δεν είναι να βρούμε νεόκτιστο σπίτι και τρεντυ, αλλά κάτι που να μην μας φέρει σε δύσκολη θέση αύριο μεθαύριο.
1) ΝΑ ΜΗΝ έχει υγρασία.
2) Να μην υπερβαίνει τα 58τμ
3) Να έχει αυτόνομη θέρμανση
4) Αν μας αρέσει το σπίτι και έχει μερικά προβληματάκια η μικρό ζημιές, πριν μπούμε να τα γράψουμε σε ένα χαρτί και να τα δείξουμε στον ιδιοκτήτη. Με αυτό τον τρόπο, δεν θα μπορεί να μας πει ότι εμείς τα κάναμε!
5) Αν είναι πολυκατοικία (η πλειοψηφία), να αποφεύγουμε τα ημιυπόγεια και υπόγεια διαμερίσματα, διότι είναι εύκολος στόχος, πολύ υγρασία και κατσαρίδες. Εύκολος στόχος είναι και τά «δώμα» (ταράτσα).

Και άλλα πολλά που όποιος θέλει προσθέτει παρακάτω. Την αναφορά μου για τα τετραγωνικά του σπιτιού την έκανα λόγο της ΔΕΗ. Αν είναι από 60++τμ έχει διαφορετική χρέωση από αυτά που είναι κάτω από 60.. Θα σας έρχονται κάτι τρελά νούμερα να πληρώνεται. (παράδειγμα, η διαφορά στον λογαριασμό ανάμεσα σε 2 σπίτια, το ένα τριάρι 65+τμ και το άλλο δυάρι μικρό 45-50τμ, με την ίδια ακριβώς κατανάλωση, μπορεί να αγγίζει και τα 70 – 100 ευρώ στο λογαριασμό). Αν δεν κάνω λάθος, πάει με κριτήρια και τμ.. όχι με πραγματική κατανάλωση.

Ζούσα σε δώμα μια περίοδο και 3 αλβανοί 2 φορές επιχείρησαν να με ληστέψουν (πηδούσαν από ταράτσα σε ταράτσα). Μετά μετακόμισα.
Επίσης έζησα και μια φορά σε ισόγεια γκαρσονιέρα, δεν είχα κρούσμα κλοπής εκεί, αλλά το καλοκαίρι γέμιζε κατσαρίδες και δυσοσμία από τον υπόνομο (εάν το φρεάτιο είναι εκεί κοντά). Λολ
να μην έχει κατσαρίδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:worry:

εγώ πάντως παιδιά φοβάμαι οτι Κέρκυρα δεν θα βρώ σπίτι....
Πάντως αν θέλει κάποιος σπίτι στο ηράκλειο κρήτης να μου το πεί να δώ αν θέλει!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top