Πόσο δύσκολα περνάει η Γ' λυκείου;

PSholic_xD

Νεοφερμένος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Και εγώ θεωρώ οτι είναι πολύ πιο light εμπειρία από αυτό που μας παρουσιάζουν!Η περσινή μου εμπειρία με τις Πανελλήνιες μου δίνει μεγαλύτερο "αέρα" για να έρθω ξανά αντιμέτωπος με τις εξετάσεις.
Εγώ,δυστηχώς,όντας τεμπέλης,πέρασα τη χρονιά παίζοντας PS3,παρακολουθόντας ταινίες και "λιώνοντας" σε διάφορα social networks και fora! :P
Όταν πήρα χαμπάρι οτι τελειώνει η χρονία,είχε μπεί ο Απρίλης.Έτσι,όπως είναι λογικό,δεν απέδωσα τα αναμενώμενα (μόρια για Ιατρική).Αλλά με ένα μήνα και κάτι ψιλά ουσιαστικού διαβάσματος ήξερα οτι δύσκολα πετυχαίνεις τέτοιες επιδόσεις.
Πάντως για να μην αγχώνεστε,Μαθηματικά κατεύθυνσης δε δούλεψα κανένα βοήθημα και πήγα να γράψω με όσες ασκήσεις είχαμε λύσει στο σχολειο και στο φροντιστήριο και τελικά έγραψα 16.5.Όχι οτι είναι καμια τρομερή επίδοση και,προς θεού,δε σας προτρέπω να κάνετε τα ίδια ΛΑΘΗ που έκανα και εγώ!Απλά,όπως είπαν κάποτε οι πάνσοφοι Τιμόν και Πούμπα..."Όλα μια ιδέα είναι"!
Η χρονιά δεν είναι δύσκολη με την έννοια που τη φαντάζεστε οι περισσότεροι.Η δυσκολία έγκειται στα υπερβολικά πολλά ψυχικά αποθέματα που χρειάζονται τις μέρες των εξετάσεων.

Το πολυσυζητημένο "κλειδί" για την επιτυχία σε αυτές τις εξετάσεις θεωρώ πως είναι η προσοχή μέσα στο μάθημα,ώστε ο μαθητής να "ρουφήξει" όσες περισσότερες πληροφορίες μπορεί από τους καθηγητές,σε συνδιασμό με ένα ικανοποιητικό και όχι εξαντλητικό διάβασμα,χωρίς,το κυριότερο,να αφεθείτε στον ψυχολογικό πόλεμο που θα παίζει με τα νεύρα σας ολόκληρος ο περίγυρος σας (άθελά του,πάντα).

Του χρόνου κιόλας τέτοιο καιρό και ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα που θα σας έχουν φέρει αυτές οι εξετάσεις,θα θυμάστε την όλη εμπειρία και θα γελάτε σκεπτόμενοι την ενέργεια που αναλώσατε,σηκώνοντας ένα βάρος (άγχος) της φαντασίας σας.Γιατί τα πράγματα ειλικρινά δεν είναι τόσο τραγικά όσο νομίζετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Περίμενα, για να πω την αλήθεια, πως φέτος δε θα προλαβαίνω να πάω τουαλέτα. Έκανα λάθος. Πάω τουλάχιστον δυο φορές!


Μην τρομάζετε Βητόπαιδα! Δίνω το 80% μέχρι τώρα, και η δουλειά πάει καλά.
Όρεξη, επιμονή και βουλωμένα αυτιά χρειάζονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Περίμενα, για να πω την αλήθεια, πως φέτος δε θα προλαβαίνω να πάω τουαλέτα. Έκανα λάθος. Πάω τουλάχιστον δυο φορές!


Μην τρομάζετε Βητόπαιδα! Δίνω το 80% μέχρι τώρα, και η δουλειά πάει καλά.
Όρεξη, επιμονή και βουλωμένα αυτιά χρειάζονται!

Με καλυψες 100% τα ιδια ακριβως θα ηθελα να πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top