Συμβουλές και χρόνος διαβάσματος

xara ths zwhsss

Νεοφερμένος

Η Μιμικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδιά πόσες ώρες πρέπει να διβάζουμε στην Β΄λυκείου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
4 ώρες 36 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα.Βρε κατι ερωτήσεις συνέχεια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Τουλάχιστον ας υπάρχουν σοβαρές απαντήσεις :)

Ο καθένας πρέπει να έχει το δικό του πρόγραμμα. Οι ώρες πάντως πρέπει να είναι όσες νομίζει ο καθένας ότι είναι αρκετές για να μάθει αυτά που πρέπει. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δεν υπαρχει ''πρεπει'':p
αναλογα με τι απαιτησεις του καθε μαθητη και κατα ποσο ευκολα συγκεντρωνεται κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xara ths zwhsss

Νεοφερμένος

Η Μιμικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
χαχα πολύ αστειο...παιδιά στα σοβαρα τωρα,ποσες ωρες ειναι απαραιτητες?ΔΛΔ να καλύπτουν ύλη με πολλες ασκήσεισ?
-----------------------------------------
Ευχαριστώ παιδια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
4 ειμαστε με μενα.. :)
Τοσος χρονος ωστε να εισαι σιγουρη για τον εαυτο σου και τις γνωσεις σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εγώ πέρυσι ήμουν τεχνολογική και ασχολούμουν μόνο με Μαθ. Κατ., Φυσ. Κατ., Άλγεβρα, Έκφραση-Έκθεση...

Εκτός των ωρών του φροντιστηρίου, πάνω από τρεις ώρες την ημέρα δεν διάβαζα. Κατέληξα να προαχθώ με 18.1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
εγω ακολουθουσα προγραμμα οργανωσης χρονου στο φροντ κατα την διαρκεια του οποιου επρεπε να σημειωνω ποσες ωρες διαβαζα....εβγαζα 22 ωρες την εβδομαδα......υπεραρκετες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mπορείς να μου πεις σε ΠΜ σε ποιο πας αν θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Λοιπόν, πέρυσι, ξεκινούσα από τις 6, το απόγευμα περίπου, ή τις 5, αναλόγως τις ώρες των φροντιστηρίων (μέχρι τον Ιανουάριο, είχα 4 ώρες φροντιστήριο κάθε μέρα, και μετά όταν τελείωσα τα γαλλικά, είχα 2 ώρες καθημερινώς, τελειώνοντας στις 5 ή 6). Τελείωνα κατά τις 11-12 το βράδυ συνήθως. Αν είχα λίγα για την επόμενη, τελείωνα κατά τις 9. Πάντως, εξαρτάται, από το ΄ποσο καλά θέλεις να διαβάζεις και να εμβαθύνεις γενικότερα. Ακόμα και αν τελείωνα νωρίς τα μαθήματα του σχολείου, δε σταματούσα, αλλά έλυνα κάποιες επιπλέον ασκήσεις από τα βοηθήματα, εκτός από αυτές που είχαμε ήδη για το φροντιστήριο.


Πάντως είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως να ξέρεις ότι υπάρχεις αρκετός χρόνος ακόμα και για να διαβάσεις για την γυμναστική όπως έχω πει.Πράγμα που σημαίνει ότι επειδή χωρίζεστε φέτος σε κατευθύνσης δεν διαγράφεις κιόλας τα Γενικής Παιδείας.
Τώρα συγκεκριμένες ώρες που διάβαζα δεν θυμάμαι.Πάντως προτείνω να εντείνεις λίγο το διάβασμά σου το Σ/Κ κατα τη διαρκειά του οποίου προσπάθησε να διαβάζεις όσα παραπάνω μπορείς.Δηλαδή μην διαβάζεις το Σ/Κ για τα μαθήματα μόνο της Δευτέρας,εαν δεν το κάνεις ήδη.Θα σε βοηθήσει πολύ αυτό
Επιπλέον να σε συμβουλεύσω:P να μην πιεστείς ,με την έννοια να μην τα δώσεις όλα και έρθει η στιγμή που θα κουραστείς.Επιπλέον αν έχεις κάποια δραστηριότητα μην την παρατήσεις και τέλος να υπάρχει μία χαλαρή πορεία βρε παιδί μου.Ναι μεν να διαβάζεις,να είσαι εντάξει στις υποχρεώσεις σου φυσικά αλλά να δεις την Β Λυκείου πιο χαλαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγω δεν διαβαζα ολη τη χρονια, εκανα τις διακοπες που χανω τωρα λογω φροντιστηριου :p
Μονο στις ενδοσχολικες διαβαζα και εβγαλα 17,5 τελικο Μ.Ο.
Κατα τη διαρκεια της χρονιας διαβαζα μονο για αλγεβρα και παραλληλα εκανα μιγαδικους και συναρτησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Όντως η αλήθεια είναι ότι στη Β' είναι πολύ χαλαρά και σίγουρα πιο χαλαρά απ'την Α'.
Δεν απαιτεί τρομερό διάβασμα,ενώ στις εξετάσεις μπορείς με ικανοποιητικό διάβασμα να βγάλεις έναν σχετικά καλό βαθμό.Μην τρελαίνεστε τόσο με την Β' σαν τάξη,χαλαρώστε περισσότερο γιατί ακολουθεί μετά η Γ' που είναι και η καθοριστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Βασικά ο χρόνος διαβάσματος που θα διαθέσεις εξαρτάται καθαρά από σένα!!ο καθένας από εμάς είναι διαφορετικός,έχει άλλες δυνατότητες κ άλλες μεθόδους διαβάσματος οπότε οι ώρες δεν συμπίπτουν ποτέ...Εσύ πχ μπορεί να θες 3 ώρες για να διαβάσεις κ σε άλλον να χρειάζονται 5 ώρες για να διαβάσει το ίδιο καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sspiros

Νεοφερμένος

Ο Sspiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καταρχήν καλησπέρα σας , ειμαι νέος εδώ .
Είμαι μαθητής του 5 απο περσυ , απο την πρώτη λυκείου, ενω στη τρίτη γυμνασίου είχα γύρω στο 18-19 .
Σταμάτησα τελείως το διάβασμα στα μέσα της τρίτης γυμνασίου και έχω μείνει ΠΑΡΑ πολυ πίσω ... αποφασισα λιπον να αρχήσω παλι να διαβάζω και θέλω να ρωτίσω , μπορώ να πάρω εναν μετριο βαθμό του 14-15 αμα διαβάσω καλα απο τώρα ενω δεν καταλαβένω ΑΠΟΛΥΤΟΣ τίποτα ή οχι? Και αν μπορώ σε ποια μαθήματα να δώσω βάση ?


ΥΓ Τα πέρνω εύκολα απο μικρός , αυτο δεν ειναι το προβλημα .
Το προβλημα ειναι οτι βαριέμαι να διαβάσω .


Ευχαριστώ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
στην ιδια κατασταση ειμαστε:P
αν και γω η αληθεια ειναι δεν επεσα τοσο πολυ.

πιστευω πως σιγουρα θα τα καταφερεις με διαβασμα πρεπει ομως να φροντισεις να δεις ξανα τα μαθηματα στα οποια εμεινες πισω μπορεις να ζητησεις βοηθεια και να κανεις ιδιαιτερα για να καταλαβεις και τα μαθηματα των περασμενων χρονων.
τωρα για τα μαθηματα που θα δωσεις βαση εξαρταται απο τη κατευθηνση σου
αν εχεις παρει θετικη-τεχνολογικη πρεπει οποσδηποτε να κανεις κατι με τα προηγουμενα μαθηματα ειδικα με της 1ης λυκειου που ειναι και τα πιο σημαντικα.
τωρα αν εισαι θεωρητικη δε ξερω διοτι δεν ειμαι σε αυτη τη κατευθηνση πιστευω ομως πως εκει με το διαβασμα μονο κατι θα καταφερεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sspiros

Νεοφερμένος

Ο Sspiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τεχνολογική ειμαι . Μολις ετοιμαομουν να ρωτήσω αν θα χρειαστεί να κάνω φροντιστίρια ... γτ δεν κάνω κανένα . μαλλον θα χρειαστεί ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
ναι μαλλον.....εκτος κι αν εσυ πιστευεις οτι θα τα καταφερεις.....αλλα δε νομιζω οτι ειναι ευκολο και εγω ετσι πηγαινα στην αρχη αλλα μετα καταλαβα πως πραγματι δε γινεται:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Σε ένα μάθημα πρέπει να καλύψεις μόνο τα κενά. Μαθηματικά. Τα υπόλοιπα δεν απαιτούν προηγούμενες γνώσεις κατά την άποψή μου. Δηλαδή, ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ είναι καινούργια, έκθεση είναι.. έκθεση(!) και Φυσική απαιτεί ελάχιστες γνώσεις από τις άλλες τάξεις και οι οποίες καλύπτονται εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Σίγουρα για την κατεύθυνσή σου πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ τα μαθηματικά...όχι μόνο της κατεύθυνσης αλλά και άλγεβρα και γεωμετρία... να ξέρεις ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο χωρίς καθοδήγηση να βελτιωθείς αισθητά... ίσως χρειαστεί να πάρεις καθηγητή ή να πας σε φροντηστήριο... ή τουλάχιστον σε πρόσθετη διδασκαλία, απ' ότι ξέρω κι εκεί βοηθάνε πολύ... αν σε ενδιαφέρει μόνο ο βαθμός δώσε βάση σε μαθήματα τύπου ιστορία, θρησκευτικά, Αντιγόνη, Δίκαιο, βιολογία, κείμενα, έκθεση... σ' αυτά τα μαθήματα δεν θέλει τεράστιες προσπάθειες, ειδικά αν λες ότι τα παίρνεις εύκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top