Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία: Γενικό Θέμα

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εχω ήδη διαπιστώσει οτι είμαστε κάμποσοι στο φόρουμ που είχαμε μια σχέση με τους διαγωνισμούς αυτούς όταν πηγαίναμε σχολείο, άλλοι μικρότερη, άλλοι μεγαλύτερη. Ανοίγω αυτό το θέμα ώστε να βρούμε κι άλλους που ίσως δεν ξέρουμε, να ανταλλάξουμε σχόλια, ίσως τελικά και να γνωριζόμαστε και να μην το ξέρουμε! Πχ με την io-io ήδη ανακαλύψαμε 2-3 κοινούς γνωστούς!!
Μέχρι στιγμής όσοι ξέρω απο το φόρουμ οτι είχαν μια σχέση με αυτούς είναι η io-io, εγώ, η XRZ και η κλέφτρα. Btw όλες γυναίκες! Είπατε τίποτα για τη σχέση γυναικών με μαθηματικά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κι εγώ καλέ έδωσα δύο φορές στην ΕΜΕ, Α' και Β' Λυκείου. :clapup::clapup:



Τη δεύτερη φορά πέρασα κιόλας στη Β' φάση. :)
Θέλουν μεν καλή εμπέδωση της ύλης, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις γνωστές ασκήσεις απ' το σχολειό. Θα έλεγα ότι θέλουν.. λίγο φαντασία. Να έχεις δηλαδή μία μαθηματική σκέψη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Κι εγώ καλέ έδωσα δύο φορές στην ΕΜΕ, Α' και Β' Λυκείου. :clapup::clapup:

Τη δεύτερη φορά πέρασα κιόλας στη Β' φάση. :)
Θέλουν μεν καλή εμπέδωση της ύλης, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις γνωστές ασκήσεις απ' το σχολειό. Θα έλεγα ότι θέλουν.. λίγο φαντασία. Να έχεις δηλαδή μία μαθηματική σκέψη. :)

Bασικότατο... Αν και από την Τρίτη φάση και μετά, όσο και αν έχεις εμπεδώσει, όσο και αν έχεις μαθηματική σκέψη, αν δεν έχεις στρώσει τον κ*λο σου κάτω να διαβάσεις διάφορα (γεωμετρία [ο καημός μου... μια ζωή μου την κόβανε την αναλυτική γεωμετρία που ακολουθούσα γιατί δεν θυμόμουν θεωρήματα :redface:], θ.αριθμών κτλ] δεν την παλεύεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Bασικότατο... Αν και από την Τρίτη φάση και μετά, όσο και αν έχεις εμπεδώσει, όσο και αν έχεις μαθηματική σκέψη, αν δεν έχεις στρώσει τον κ*λο σου κάτω να διαβάσεις διάφορα (γεωμετρία [ο καημός μου... μια ζωή μου την κόβανε την αναλυτική γεωμετρία που ακολουθούσα γιατί δεν θυμόμουν θεωρήματα :redface:], θ.αριθμών κτλ] δεν την παλεύεις :D
Όντως! Όοοοσο μαθηματική σκέψη και να χεις, τρίτη φάση αν δεν στρώσεις τον κ*λο σου να διαβάσεις δεν περνάς! Για να μην πω και δεύτερη, αν θες να τα πας καλά (ίσως να περνάς οριακά χωρίς ιδιαίτερο στρώσιμο, αλλά αν θες να πάρεις βραβείο στη δεύτερη κι εκεί χρειάζεται πολύ).
Εγώ πάλι μονίμως έχανα απο γεωμετρία! Ήταν ο χειρότερος τομέας μαθηματικών για μένα (και ακόμα είναι). Λατρεία ήταν η θεωρία αριθμών που τα πήγαινα πολύ καλύτερα απο άλλους τομείς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω Γεωμετρια δεν τα πηγαινα πολυ καλα... Το αστειο ειναι που μια φορα ειχα καταφερει και ειχα λυσει μια ασκηση στο μαθημα, και απο τοτε ειχε ενθουσιαστει ο καθηγητης (δεν θυμαμαι ποιος ηταν γμτ) και ελεγε διαφορα του στυλ "κοπελα και να ειναι καλη στη γεωμετρια, καταπληκτικο!!" και αλλα τετοια κουλα, και με ρωταγε συνεχεια! Περιττο να σας πω οτι μετα δεν ελυσα αλλη, και μετα απο 2-3 μαθηματα σταματησε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
"κοπελα και να ειναι καλη στη γεωμετρια, καταπληκτικο!!"

ΓΚΡΡΡΡΡΡ :mad: :mad: :mad: :mad: :rant: :mpinelik:

Τι σοι καθηγητής ήταν αυτός; Σχολείου ή στα εβδομαδιαία σεμινάρια της ΕΜΕ? (μάλλον το δεύτερο αλλά είπα να ρωτήσω για παν ενδεχόμενον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το δευτερο! Δεν το ειπε με υποτιμητικο (επιτηδες τουλαχιστον) τροπο να σου πω την αληθεια, απλα το κλασσικο στερεοτυπο που εχουν ολοι. Δεν λενε οτι "Επιστημονικες ερευνες εδειξαν οτι οι γυναικες δεν εχουν καλη αισθηση του χωρου κλπ κλπ"? Ε, αυτο!

Υ.Γ. Με εχει φαει η περιεργεια τι ειναι το secret project σου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το κατάλαβα. Όχι μόνο γιατί θα μου φαινόταν κουλό να έλυνες μόνο μια άσκηση γεωμετρίας στο σχολείο :P αλλά γιατί οι καθηγητές αυτοί ήταν συνήθως μεγάλης ηλικίας και έκαναν διαφόρων ειδών διακρίσεις. :mad:
Με όποιο ύφος και να το είπε πάντως εγώ τα πήρα μόνο που το διάβασα :mad: Σιχτίρια :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
"κοπελα και να ειναι καλη στη γεωμετρια, καταπληκτικο!!"
Πόσο ήταν ηλικιακά, στο περίπου; :hmm:
Πρέπει να 'χει μέινει πολύυυυυ πίσω αυτός. :|

Από πότε θα 'χει να διδάξει σε σχολείο άραγε, να δει τι γίνεται;


Υ.Γ. Με εχει φαει η περιεργεια τι ειναι το secret project σου!:P
Κι εμένα. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υ.Γ. Με εχει φαει η περιεργεια τι ειναι το secret project σου!:P

Χαχα, και θα σε φάει για κανα χρόνο ακόμα που θα του πάρει να φτάσει το 100% (αν το φτάσει). Αν δεν το φτάσει δεν λέω σε κανέναν τι είναι [smilie=4,20,39]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Πόσο ήταν ηλικιακά, στο περίπου; :hmm:
Πρέπει να 'χει μέινει πολύυυυυ πίσω αυτός. :|

Από πότε θα 'χει να διδάξει σε σχολείο άραγε, να δει τι γίνεται;

Δεν θυμαμαι ποιος ηταν ρε γμτ! Σπαω το κεφαλι μου! Ενιγουει.
Δεν παιζει να ειχε διδαξει ποτε σε σχολειο, οι περισσοτεροι εκει μεσα ειναι πανεπιστημιακοι!

Οσο για αυτο που ειπε, εγω δεν παρεξηγηθηκα, γιατι ειναι αληθεια. Σκεψου βρε Μισελ ποσα κοριτσια ημασταν, και ποσα αγορια! Βεβαια, ο λογος που ειναι αληθεια κατι τετοιο, δεν ειναι ο γνωστος "οι γυναικες δεν τα καταφερνουν στα μαθηματικα". Απλα υπαρχει γενικα τετοια νοοτροπια, απομειναρι απο παλια, που δεν ενθαρρυνει τις κοπελες να ασχοληθουν με τα μαθηματικα! Και θα παρει πολλαααα χρονια να αλλαξει αυτο.

Οσο για το σχολειο, τα κοριτσια τα πανε καλυτερα γιατι διαβαζουν περισσοτερο, και παλι λογω της κοινωνιας που θελει τις γυναικες "σωστες" και τους αντρες μαγκες. (Μιλαω παντα κατα μεσο ορο βεβαια, γιατι δεν ειναι ολα τα κοριτσια καλες μαθητριες και ολα τα αγορια σκραπες!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν θυμαμαι ποιος ηταν ρε γμτ! Σπαω το κεφαλι μου! Ενιγουει.
Δεν παιζει να ειχε διδαξει ποτε σε σχολειο, οι περισσοτεροι εκει μεσα ειναι πανεπιστημιακοι!

Οσο για αυτο που ειπε, εγω δεν παρεξηγηθηκα, γιατι ειναι αληθεια. Σκεψου βρε Μισελ ποσα κοριτσια ημασταν, και ποσα αγορια! Βεβαια, ο λογος που ειναι αληθεια κατι τετοιο, δεν ειναι ο γνωστος "οι γυναικες δεν τα καταφερνουν στα μαθηματικα". Απλα υπαρχει γενικα τετοια νοοτροπια, απομειναρι απο παλια, που δεν ενθαρρυνει τις κοπελες να ασχοληθουν με τα μαθηματικα! Και θα παρει πολλαααα χρονια να αλλαξει αυτο.

Οσο για το σχολειο, τα κοριτσια τα πανε καλυτερα γιατι διαβαζουν περισσοτερο, και παλι λογω της κοινωνιας που θελει τις γυναικες "σωστες" και τους αντρες μαγκες. (Μιλαω παντα κατα μεσο ορο βεβαια, γιατι δεν ειναι ολα τα κοριτσια καλες μαθητριες και ολα τα αγορια σκραπες!)

Πολύ σωστή σε όλα σου. Αλλά ΕΙΔΙΚΑ ένας πανεπιστημιακός, δεν θα έπρεπε να συντηρεί την ανισότητα με τέτοια σχόλια. :mad: Όντως οι γυναίκες τη σήμερον ημέραν δεν είναι καλές στην πλειοψηφία τους στις θετικές επιστήμες αλλά πιστευω ακράδαντα οτι δεν είναι γενετικό το θέμα αλλά κοινωνικό. Όταν όλοι σε πείθουν απο μικρή οτι δεν πρόκειται να τα καταφέρεις σε κάτι, στο τέλος θεωρείς άσκοπο και να προσπαθήσεις. Προσωπικά ήμουν τυχερή γιατί είχα δύο γονείς που είχαν πάρει 1ο πανελλήνιο βραβείο και οι δύο στα χρόνια τους (ναι, και η μαμά μου), που τότε ήταν και μια φάση μόνο όλος ο διαγωνισμός στην τρίτη λυκείου μόνο, και με ενθάρρυναν πάντα όσον αφορά τις θετικές επιστήμες και ιδιαίτερα τα μαθηματικά. Ποτέ δεν σκέφτηκα οτι μπορεί να υστερώ εκεί λόγω φύλου και ακριβώς επειδή ποτέ δεν το σκέφτηκα, δεν έγινε και ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Χαχα, και θα σε φάει για κανα χρόνο ακόμα που θα του πάρει να φτάσει το 100% (αν το φτάσει). Αν δεν το φτάσει δεν λέω σε κανέναν τι είναι [smilie=4,20,39]

Χρονο?????:confused: Θα σκασω!:P

Πολύ σωστή σε όλα σου. Αλλά ΕΙΔΙΚΑ ένας πανεπιστημιακός, δεν θα έπρεπε να συντηρεί την ανισότητα με τέτοια σχόλια. :mad:

Εννοειται πως οχι! Απλα εξηγησα τον λογο για τον οποιο, αν και το σχολιο ηταν ατοπο, δεν με πειραξε ιδιαιτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χρονο?????:confused: Θα σκασω!:P

Σκέψου οτι απο τις 23/1 που το ξεκίνησα μέχρι σήμερα, 9/3 έχει φτάσει μόλις στο 11%. Άρα αν σκεφτούμε ότι σε 45 ημέρες έχει φτάσει τόσο, αναλογεί περίπου 0,25% τη μέρα. Άρα χρειαζόμαστε 400 ημέρες για να φτάσει στο 100%, μείον τις 45 που ήδη πέρασαν, 355, σχεδόν ένας χρόνος. :/: Αυτό βέβαια με την προυπόθεση οτι ο ρυθμός θα είναι ο ίδιος, κάτι που λογικά θα αλλάξει μετά τις πανελλήνιες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Σκέψου οτι απο τις 23/1 που το ξεκίνησα μέχρι σήμερα, 9/3 έχει φτάσει μόλις στο 11%. Άρα αν σκεφτούμε ότι σε 45 ημέρες έχει φτάσει τόσο, αναλογεί περίπου 0,25% τη μέρα. Άρα χρειαζόμαστε 400 ημέρες για να φτάσει στο 100%, μείον τις 45 που ήδη πέρασαν, 355, σχεδόν ένας χρόνος. :/: Αυτό βέβαια με την προυπόθεση οτι ο ρυθμός θα είναι ο ίδιος, κάτι που λογικά θα αλλάξει μετά τις πανελλήνιες. :)
Ουφ, τι ηθελες και το εβαλες και εσυ εκει στην υπογραφη! :P
Καλη επιτυχια ο,τι και αν ειναι παντως!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το έβαλα για να το βλέπω εγώ να σου πω την αλήθεια και να παίρνω θάρρος. :P
Ευχαριστώ πολύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Με όποιο ύφος και να το είπε πάντως εγώ τα πήρα μόνο που το διάβασα :mad: Σιχτίρια :mad:

Michelle μη γίνεσαι άδικη :). Στα χρόνια μου (δλδ κάποια πριν από εσάς τις 2 τουλ !) που ήμασταν 2 κοπέλες στην ομάδα (από επαρχία και οι 2, οπότε μαθήματα ΕΜΕ γιοκ, πέρναμε μόνο μέσω του τοπικού παραρτήματος τις σημειωσεις) ΟΛΟΙ, μηδενός εξαιρουμένου, μας φερόντουσαν πολύ καλά και πέραν του σημείου της βράβευσης του τρίτου διαγωνισμού ("είμαι πολύ χαρούμενος που βραβεύω 2 παιδιά από την επαρχία και μάλιστα 2 κορίτσια από την επαρχία που μας αποδεικνύουν ότι τα μαθηματικά δεν είναι αντρική επιστήμη") σε καμία φάση (ούτε στην 20άδα, ούτε στην 6άδα) αντιμετωπιστήκαμε διαφορετικά ή με περίεργο τρόπο (τόσο στις επιτυχίες όσο και στις αποτυχίες) από κανέναν...

Ναι, μ*λ*κες υπάρχουν πολλοί αλλά μην έχουμε και τη μύγα και μας ενοχλούν όλα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καλησπερα, λεγομε Νικος και ειμαι μαθητης 3ης Λυκειου, επηδη εχει η ΕΜΕ ανακινωσε οτι βγηκαν τα αποτελεσματα και επεσε το site τους καθομουν και εψαχνα στο google μηπος βρω τιποτα και βρηκα το forum σας και αφου εχουμε κοινο ενδιαφερων για τους διαγωνισμους της ΕΜΕ ειπα να κανω register

Λοιπων, αν και μεχρι φετος δεν διαβαζα σχεδον καθολου παντα εγραφα 19-20 στα μαθηματικα και πολλες φορες ελυνα συνθετες ασκησεις και προβληματα που αλλοι απο την ταξη δεν μπορουσαν διοτι ειχα αυτο που καποιος ανεφερε πιο πανω "μαθηματικη σκεψη", στην 3η γυμνασιου ειχα δοσει στον Θαλη και ειχα περασει στον Ευκλειδη οπου ελυσα 1.5/4 θεματα αλλα ως γνωστον στον Αρχιμηδη πανε μονο οι πολυ διαβασμενοι, το θεμα ειναι οτι μεχρι την Α λυκειου βαζουν σχολικες ασκησεις σε λιγο δυσκολοτερη μορφη, ομως απο την Β και μετα βαζουν ελαχιστα πραγματα που διδασκονται στα σχολεια, ετσι τη επομενη φορα που πηγα να δωσω στην Β λυκειου (δεν ειχα παει στην Α λυκειου) δεν περιμενα σε καμια περιπτωση οτι θα εγραφα ακριβος μηδεν, οι ασκησεις που αντικρισα για να λυθουν ηθελαν καποιες εξωσχολικες γνωσεις και συγκεκριμενα καποια θεωρηματα της Θεωριας αριθμων και μια ανισοτητα που δεν διδασκονται στα σχολεια, οποτε προκειμενου να ξαναδωσω φετος αρχισα να διαβαζω καποια εξωσχολικα βιβλια της Θεωριας αριθμων (και φυσικα και τα ενδοσχολικα μαθηματικα αφου εχω και πανελαδικες εξετασεις φετος), τελικα εδωσα και τα πηγα παρα πολυ καλα αν εξερεσουμε ενα λαθος σε μια πραξη στο 2ο θεμα το οποιο με εκανε (ενω ελυσα την ασκηση σωστα ως προς τον τροπο) να βγαλω τελειως λαθος αποτελεσμα, και επηδη πιστεβω πως μαλον εχω κοπει εξ αιτιας αυτου του λαθους το οποιο εγινε απο καθαρη απροσεξια εχω αγχωθει πολυ αυτες τις μερες και οσο περναει η ωρα αγχωνομαι ολο και περισοτερο τωρα που ξερω οτι σε λιγο θα μαθω τα αποτελεσματα

Αντε και σε λιγο θα μαθουμε αν περασαμε η οχι, καλη επιτυχια και σε οποιον αλλον απο το forum εχει δωσει και περιμενει αποτελεσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν κόβεσαι εξαιτίας μιας άσκησης μόνο, πόσο μάλλον αν πρόκειται για αριθμητικό λάθος! Προσωπικά είχα περάσει στην τρίτη λυκείου τον Αρχιμήδη, έχοντας λύσει μόνο 1 άσκηση και μισή άλλη!
Τον Ευκλείδη μου έχει τύχει να τον περάσω (σε πιο μικρή τάξη) και με 2,5 ασκήσεις μόνο. Στον Θαλή είναι όντως πιο αυστηρά τα πράγματα, δεν νομίζω να περνάς με κάτω απο 3 σωστές.
Αλλά γενικά, μην νομίζεις ότι πρέπει να τα έχεις όλα σωστά και λυμένα για να περάσεις. Στον Ευκλείδη μάλιστα έχουν θεσπίσει και βραβεία για όποιον τα έλυσε όλα (πρώτο, δεύτερο και τρίτο, είχα πάρει τις 2 τελευταίες χρονιές μου στο σχολείο το δευτερο). φαντάσου λοιπόν πόσοι περνάνε έχοντας αφήσει ασκήσεις ή έχοντας κάνει λάθη. ;)
Διαγωνισμός είναι, πράγμα που σημαίνει ότι δεν υπάρχει "πλαφόν". Αν οι άλλοι λύσουν 0 ασκήσεις, κι εσύ 1, θα περάσεις.
Παρεμπιπτόντως, για να μην αγχώνεσαι, πάρε ένα τηλ την ΕΜΕ (αν και δεν νομίζω να είναι εκεί τώρα, you can try). Και γενικά μην φοβόσαστε να πάρετε τηλ για να μάθετε αν περάσατε ή πότε γίνεται κάποιος απο τους διαγωνισμούς.
Επίσης, κάποιες φορές όταν πέρναγα κάποια φάση με έπαιρναν τηλ απο την ΕΜΕ. Δεν θυμάμαι όμως αν αυτό γινόταν πάντα ή μεμονωμένες φορές. Σίγουρα πάντως με είχαν πάρει τηλ την πρώτη φορά που πέρασα το Θαλή στη Β' Γυμνασίου και στην Γ λυκείου όταν είχα περάσει τον Αρχιμήδη.

Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Τα ειδα.. δυστυχως κοπηκα :/:, οτι ελπιδες ειχα ηταν επηδη ξερω οτι περνανε οσοι γραφουν πανω απο τη βαση και στο Mathlinks ειχα διαβασει οτι περισι η βαση ηταν το 6, γιατι πανω κατω καθε χρονο η βαση ειναι ιδια αφου στο γυμνασιο ειχα περασει λυνοντας 2/4 ασκησεις και περυσι ειχε περασει ενας κολιτος απο την ταξη μου ο οποιος απ οτι μου ειχε πει ειχε παλεψει μονο τις 2 ασκισεις και δεν ηταν σιγουρος αν ειναι σωστες πραγμα που σημενει οτι ειχε δεν ειχε γραψει 10, οποτε υπολογιζα οτι με ενα 8αρακι περνουσα και ηλπιζα οτι αν και δεν ολοκληρωσα ασκηση θα μαζευα καποιες μοναδες απο το 3ο θεμα το οποιο το εφτασα πολυ κοντα στο τελος κανοντας καποιες κινησεις που δεν νομιζω να τις σκεφτηκαν πολλοι + απο το 2ο θεμα οπου το εχασα απο αριθμιτικο λαθος + απο το 1ο θεμα που επιασα το 1ο ερωτημα και παλεψα λιγακι το 2ο το οποιο ηταν γεωμετρια και εβγαινε σχετικα δυσκολα

Τελος παντων, για να πω την αληθεια τα φετινα θεματα ηταν πολυ πιο ευκολα απο τα θεματα ολων των προηγουμενων ετων, αφου μεχρι και περυσι επεφταν παντα ενα-δυο θεματα με θεωρια αριθμων (γι αυτο και ξεσκηστηκα στη Θεωρια αριθμων πριν παω να δωσω) ενω φετος δεν επεσε ουτε ενα με θεωρια αριθμων και το 2ο θεμα ηταν μια κοινη εξισωση 3ου βαθμου που εβγαινε με ενα horner (εκει εκανα το αριθμιτικο λαθος)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top