Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (ΜΙΘΕ) ΕΚΠΑ

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Πες τα ρε Κωνσταντινε! Οποιος δεν εχει μπει στο τμημα δεν μπορει να ξερει τι γινεται μεσα σε αυτο! Ειμαι αποφοιτη του Μιθε! Οτι αποριες εχετε μπορειτε να μου στειλετε να σας τις λυσω!

Και κατι ακομη.. οποια σχολη και να τελειωσεις τωρα, ένα ειναι το σιγουρο, δουλεια δεν βρισκεις πανω στο αντικειμενο σου!

Επειδή ίσως το δικό σας αντικείμενο είναι νεφελώδες και η επαγγελματική σας κατεύθυνση το ίδιο, δε σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο σε όλες τις σχολές! Μην γενικεύεις έτσι, επειδή αυτό συμβαίνει σε εσάς. Είναι γεγονός ότι υπάρχουν αμέτρητοι άνεργοι και ότι οι μισθοί «εξαλείφονται», αν έχει τελειώσει κάποιος, όμως, την κατάλληλη σχολή, κι έχει τις ανάλογες δυνατότητες και θέληση για ανέλιξη, η αποκατάστασή του είναι πιο βέβαιη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Το να χαρακτηριζεις κατι "νεφελωδες" και να μην το εχεις σπουδασει δεν το θεωρω σωστο. Συγνωμη κιολας! Ειμαι αποφοιτη του τμηματος και γνωριζω πολυ περισσοτερα. Δηλαδη νομιζεις πχ οι δικηγοροι με ολα τα προσοντα, μεταπτυχιακα κλπ εχουν βρει δουλεια;; γιατι εχω πολλους γνωστους που δεεεεν! Και μιλαω για Ελλαδα οχι εξωτερικο. Εξωτερικο ολοι βρισκουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipokabos

Νεοφερμένος

Η ipokabos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Kalispera se olous...Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος φοιτητής-τρια του Μ.Ι.Θ.Ε...?
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τισ γραπτές εξετάσεις στα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών, υπάρχει τράπεζα παλαιότερων θεμάτων ?
Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Από ποιο πεδίο περνάς; 1ο; Ανθρωπιστικές επιστήμες; (δηλαδή θεωρητική κατεύθυνση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Ναι, εντάσσεται στο 1ο επιστημονικό πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Εντάσσεται και στο 2ο επ. πεδίο!! Δεν το θυμόμουν σίγουρα, αλλά το κοίταξα!! Σόρρυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,085 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη σχολή εντάσσεται όντως και στο 1ο και στο 2ο επιστημονικό πεδίο. :)
Ακόμη και το πρόγραμμα σπουδών και μαθημάτων της, έχει άμεση συνάφεια με μαθήματα και της θεωρητικής αλλά και της τεχνολογικής κατεύθυνσης. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι αυτού του τμήματος τι επαγγελματικές προοπτικές έχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχουν ιδιαίτερες...:/: Αλλά ας απαντήσει καλύτερα κάποιος που ξέρει τα πράγματα εκ των έσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Απ' ότι βλέπω είναι ένα τμήμα που σου προσφέρει γνώση, γνώμη και άποψη για όλα. Από Οικονομία μέχρι Ιστορία και από Ψυχολογία μέχρι Ιατρική.
Επιπλέον δεν έχει μόνο θεωρητικές γνώσεις μιας και μαθαίνεις Μαθηματικά, Φυσική, Βιολογία με νόμους κανόνες κτλ.
Έχω ενθουσιαστεί, αλλά είναι στην Αθήνα! :(

Βλέπω τις βάσεις του '12 και το ΜΙΘΕ βρίσκεται μόνο στο 1ο πεδίο... :/ Γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι αυτού του τμήματος τι επαγγελματικές προοπτικές έχουν;

Ντελιβεράς με πτυχίο. ;)
Πέρα απ' την πλάκα, το ΜΙΘΕ οκ είναι καλή σχολή, σου προσφέρει ωραιες γνώσεις, αλλά για 1ο πτυχίο ούτε καν.
πχ τελειώνεις νομική-οικονομικά-φιλολογία-φυσικό(όποια σχολή θες τέλος πάντων), βρίσκεις δουλειά, βγάζεις λεφτά και απλά θες για σενα να αποκτήσεις και άλλες γνώσεις, τότε πας ΜΙΘΕ. 1ο πτυχίο ΜΙΘΕ ούτε καν! Πουθενά δε μπορείς να δουλέψεις και αναγκαστικά θα κάνεις κατατακτήριες για να μπεις σε κάποια άλλη σχολή.
Το μιθε είναι κατι σαν την θεολογία. Η σχολή που την τελειώνεις για να πας με κατατακτήριες αλλού :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Απ' ότι βλέπω είναι ένα τμήμα που σου προσφέρει γνώση, γνώμη και άποψη για όλα. Από Οικονομία μέχρι Ιστορία και από Ψυχολογία μέχρι Ιατρική.
Επιπλέον δεν έχει μόνο θεωρητικές γνώσεις μιας και μαθαίνεις Μαθηματικά, Φυσική, Βιολογία με νόμους κανόνες κτλ.
Έχω ενθουσιαστεί, αλλά είναι στην Αθήνα! :(

Ακριβώς!! Καλύπτει μία ευρεία γκάμα επιστημών και γνώσεων (κι εμένα με είχε ενθουσιάσει αυτό με το συγκεκριμένο τμήμα!), αλλά αυτός ακριβώς είναι κι ο λόγος που το συγκεκριμένο τμήμα δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση... Ξέρεις απ' όλα, αλλά δεν μπορείς να εφαρμόσεις συγκεκριμένα κάτι κάπου, γιατί έχεις γενικότερες γνώσεις για όλα, και όχι κάποια εξειδίκευση.

Βλέπω τις βάσεις του '12 και το ΜΙΘΕ βρίσκεται μόνο στο 1ο πεδίο... :/ Γιατί;

Είσαι σίγουρος; Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι, μέχρι πριν δύο χρόνια ήταν σίγουρα και στο 1ο και στο 2ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος; Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι, μέχρι πριν δύο χρόνια ήταν σίγουρα και στο 1ο και στο 2ο πεδίο.

Πάντως στις βάσεις του 2012 υπάρχει μόνο στο 1ο επ. πεδίο με 13645.... :/: <- Άκυρο

Βρήκα στην ιστοσελίδα του υπουργείου ότι το ΜΙΘΕ συγκαταλέγεται και στις σχολές του 1ου και στις σχολές του 2ου πεδίου για το μηχανογραφικό του 2013. :) Ανακουφίστηκα...!

Τέλος, σας κούρασα κιόλας, έχω μία ερώτηση...
Μέχρι πριν ανακαλύψω το ΜΙΘΕ ήμουν ανάμεσα στη Φυσική και στη Μοριακή Βιολογία, Γενετική.
Διάβασα ότι το ΜΙΘΕ είναι καλύτερο για δεύτερο πτυχίο. Θα ήταν καλύτερα να σπουδάσω στη Φυσική ή ΜΒΓ και μετά για εμένα να μπω στο ΜΙΘΕ ή το αντίθετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Νομίζω ότι το ΜΙΘΕ θα ήταν μια καλή ..αντιμεταπτυχιακή επιλογή για έναν πτυχιούχο Φυσικό, Μαθηματικό, Φιλόσοφο ή Βιολόγο. Ο κύριος άξονας του Τμήματος είναι η γνωσιολογία και η φιλοσοφία της επιστήμης. Νομίζω ότι αποτελεί καλό εφόδιο σπουδών για managers πολυεθνικών που δεν υπάρχουν στην χώρα μας (εκτός από σπουδές σε κλάδο οικονομίας-διοίκησης).. οπότε και γι' αυτό η απαξίωση των σπουδών αυτών. Η εναλλακτική είναι η ακαδημαϊκή καριέρα. Η συγκεκριμένη επιστήμη θα μπορούσε να προσφέρει καθηγητές που να διδάσκουν μαθήματα όπως Τεχνολογία, αφού περιέχει τις κοινωνικές προεκτάσεις της επιστήμης και της τεχνολογίας ως άξονες μελέτης. Πριν βγάλετε συμπεράσματα κάνετε μια ανάλυση δεδομένων.

Όπως έχω ξαναπεί σε παλιότερο post μου,

Επειδή δεν το ήξερα ως Τμήμα και έριξα μια ματιά (σε πρόγραμμα σπουδών,...κτλ) διαπίστωσα ότι είναι η άλλη μορφή της επιστήμης. Η πιο αθώα και η πιο γοητευτική. Είναι η επιστήμη στα σπάργανά της πριν...εξελιχθεί σε μαθηματικά, φυσική, φιλοσοφία,.... του 18-21ου αιώνα. Κανονικά θα έπρεπε να εντάσσεται ως Τομέας σε ένα Τμήμα Μαθηματικών ή Φυσικής ή και Φιλοσοφίας. Περιεργάζεται ερωτήματα που έχουν σχέση με το "γιατί" στην επιστήμη και τις κοινωνικές προεκτάσεις της επιστήμης σε μια εποχή τεχνητής νοημοσύνης.
Είναι η αρχική μορφή της Φυσικομαθηματικής Σχολής (με περιεχόμενο άξονα την Φιλοσοφία) όπως αυτή υπήρχε μέχρι τον 20 αιώνα και κυρίως στην (προ)βιομηχανική επαναστατική περίοδο της Ευρώπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Το τμήμα αξίζει πάρα πολλά και σου δίνει πααααρα πολλές γνώσεις. Το μετά πιστεύω για όλες τις σχολες ειναι αβεβαιαο πλέον. Δεν θυμαμαι ποιος αλλά κάποιος πιο πάνω είπε "ντιλιβερας" και ένας ένας άλλος ότι "δεν εχει αποκατάσταση πουθενα". Σε διαβεβαιώνω ότι δεν είμαι ανεργη ουτε ντιλιβερας, και μολις αποφοιτησα αμεσως βρηκα δουλεια, έστω και σαν γραμματεας, αλλα σε καμια περιπτωση ντιλιβερας. Μην κρινετε μια σχολη αν δεν την εχετε "ζησει" ουτε αν ακουτε απο αλλους να λενε διαφορα. Η σχολη ειναι ενταγμενη και στο ΑΣΕΠ και οχι μονο. Μην κρινεις για να μην κριθεις..
Είμαι απόφοιτη του τμήματος από πέρσι, όποιος έχει απορίες ας μου στείλει εισερχόμενο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
τι επαγγελματικα δικαιωματα εχει η σχολη αυτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Επειδή δεν ειμαι σπίτι τώρα, μπορω να σου στείλω το βραδυ στο email σου, τι λεει το Υπουργειο.. Ενδιαφερεσαι να περασεις στη σχολη αυτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερασιτέχνης03

Νεοφερμένος

Ο Ερασιτέχνης03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λέτε να ήταν ενδεικτική η επιλογή τούτης της σχολής από κάποιον που δεν έχει έφεση στις θετικές επιστήμες αλλά στις θεωρητικές; Θέτω την ερώτηση αυτή διότι διάβασα πως διδάσκονται και Μαθηματικά, Φυσική και Βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Ναι διδάσκονται και αυτα. Όπως για καποιον που ειναι τεχνολογικη/θετικη θα του φανουν καπως οι ιστοριες, φιλοσοφιες κλπ έτσι ισχυει και το αντιθετο. Παρακολουθηση θελει.. σημειωσεις και διαβασμα στο τελος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top