Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,337 εγγεγραμμένα μέλη και 2,453,082 μηνύματα σε 77,697 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 452 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Διορισμός στο εξωτερικό

nikos81

Καθηγητής

Ο nikos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O nikos81 έγραψε: στις 20:23, 16-11-09:

ναι,αλλά για να το κάνω αυτό πρέπει να προσληφθώ από το ελληνικό δημόσιο πρώτα και στη συνέχεια να αποσπαστώ; εγώ ρωτάω αν υπάρχει τρόπος απευθείας
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

killbill

Δραστήριο Μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O killbill έγραψε: στις 10:23, 17-11-09:

Πρέπει να είσαι μόνιμος και μάλιστα να έχεις κλείσει 5ετία για να μπορέσεις να αποσπασθείς σε σχολείο του εξωτερικού. Κάθε χρόνο βγαίνει η σχετική εγκύκλιος για όσους ενδιαφέρονται να πάνε στο εξωτερικό.

Δες εδώ

http://www.ypepth.gr/el_ec_categorysst1001.htm

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6911.0

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=1041.0

Τώρα το απευθείας που λες, δεν υπάρχει κατι τέτοιο επίσημα. Μόνο αν βρεις αγγελίες σε τίποτα ιδιωτικά σχολεία του εξωτερικού, ψάχνοντας στο internet
Παράθεση

Lita Athens

Φοιτητής

H Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 512 μηνύματα.

H Lita Athens έγραψε: στις 16:14, 17-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos81
ναι,αλλά για να το κάνω αυτό πρέπει να προσληφθώ από το ελληνικό δημόσιο πρώτα και στη συνέχεια να αποσπαστώ; εγώ ρωτάω αν υπάρχει τρόπος απευθείας

Θέλεις να διδάξεις σε ελληνικό σχολείο του εξωτερικού ή σε σχολείο ξένης χώρας (π.χ. σε γαλλικό, αγγλικό, ιταλικό κλπ. δημόσιο σχολείο) ή σε ιδιωτικό του εξωτερικού ?
Παράθεση

nikos81

Καθηγητής

Ο nikos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O nikos81 έγραψε: στις 10:55, 23-11-09:

την πρώτη περίπτωση την έχω ψάξει, πρέπει να έχω διετή εκπαιδευτική υπηρεσία στο ελληνικό δημόσιο για να μπορέσω να το κάνω και δεν έχω. μ' ενδιαφέρει όμως η δεύτερη περίπτωση και χρειάζομαι πληροφορίες.
Ευχαριστώ!
Παράθεση

maths _ 93

Νεοφερμένος

H maths _ 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H maths _ 93 έγραψε: στις 13:38, 27-05-10:

μήπως μπορείτε να μου πείτε που πρέπει να απευθυνθώ για να πληροφορηθώ σχετικά με το αν μπορώ να εργαστώ σε ελληνικό σχολείο στο εξωτερικό ως μαθηματικός ή φυσικός ? please απαντήστε
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,030 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε: στις 13:45, 27-05-10:

Θα πρεπει πρωτα να διοριστεις σε σχολειο εντος της χωρας, και μετα απο καποια χρονια προυπηρεσιας να κανεις αιτηση για το εξωτερικο. Ακομη και στην περιπτωση που διοριστεις εξω, να ξερεις οτι τα χρονια που μπορεις να δουλεψεις στο εξωτερικο ειναι λιγα, νομιζω συγκεκριμενα πεντε. Μετα αναγκαστικα επιστρεφεις πισω και δεν εχεις δικαιωμα να ξαναβγεις απο την χωρα για να διδαξεις.
Παράθεση

litsaki_17

Νεοφερμένος

H litsaki_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H litsaki_17 έγραψε: στις 12:59, 31-05-10:

αν πάω ως Έλληνας της διασποράς στο εξωτερικό και να εγκατασταθώ εκεί δεν μπορώ να εργαστώ περισσότερο από 5 χρόνια ως καθηγήτρια μαθηματικών ?
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,030 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε: στις 13:00, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από litsaki_17
αν πάω ως Έλληνας της διασποράς στο εξωτερικό και να εγκατασταθώ εκεί δεν μπορώ να εργαστώ περισσότερο από 5 χρόνια ως καθηγήτρια μαθηματικών ?
Απο οσο ξερω, οχι.
Παράθεση

litsaki_17

Νεοφερμένος

H litsaki_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H litsaki_17 έγραψε: στις 13:46, 31-05-10:

πως μπορώ δηλαδή να εργαστώ στο εξωτερικό για περισσότερο από 5 χρόνια ?
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

O Sourotiri έγραψε: στις 13:54, 31-05-10:

Για να στο κανω οσο πιο ξεκαθαρα γινεται:

-Αν βγαλεις ελληνικο πανεπιστημιο και διοριστεις ως καθηγητρια σε ελληνικο σχολειο εντος Ελλαδας, μετα απο καποια χρονια προυπηρεσιας θα εχεις δικαιωμα να κανεις αιτηση για να πας να διδαξεις σε ελληνικο σχολειο του εξωτερικου ΕΩΣ 5 ΧΡΟΝΙΑ. Παραπανω δεν μπορεις.

-Αν βγαλεις ελληνικο πανεπιστημιο, μπορεις να πας να δουλεψεις στο εξωτερικο [οχι απαραιτητα ως καθηγητρια, εννοω καθε αλλη δουλεια] οσα χρονια θελεις, αλλα σιγουρα οχι σε ελληνικο σχολειο αλλης χωρας.

-Αν βγαλεις ξενο πανεπιστημιο, ακολουθας εντελως αλλο δρομο οπως καταλαβαινεις.
1
Παράθεση

litsaki_17

Νεοφερμένος

H litsaki_17 έγραψε: στις 13:01, 01-06-10:

α!ευχαριστώ . . . και όσον αφορά τις σπουδές που θα μπορούσα να κάνω στο εξωτερικό τι ισχύει ?
Παράθεση

litsaki_17

Νεοφερμένος

H litsaki_17 έγραψε: στις 12:41, 02-06-10:

και που πρέπει να απευθυνθώ για να έχω την δυνατότητα σπουδών στο εξωτερικό ? τι πλεονεκτήματα θα έχω μετά όσον αφορά την εργασία μου έξω ?
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,475 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 12:43, 02-06-10:

δεν είναι το θέμα εδώ οι σπουδές στο εξωτερικό...
σε άλλο θέμα, πρέπει να απευθύνεις την ερώτησή σου
Παράθεση

Ο αναγνώστης

Φοιτητής

H Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H Ο αναγνώστης έγραψε: στις 09:45, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lita Athens
Τί μπορείς να διδάξεις ως φιλόλογος της ελληνικής γλώσσας σε σχολείο το εξωτερικού? Αν ήσουν φιλόλογος ξένης γλώσσας, ή αν ήσουν άλλης ειδικότητας (π.χ μαθηματικός, φυσικός κλπ) θα μπορούσες να προσληφθείς ευκολότερα. Αλλά δε νομίζω οτι τα ελληνικά διδάσκονται σε ξένα σχολεία. Διαψεύστε με αν κάνω λάθος, γιατί ακούγεται ενδιαφέρουσα επαγγελματική προοπτική (διδασκαλία της ελληνικής ως ξένης γλώσσας), αν είναι εφικτή.
ως φιλολογος μπορεις να διδαξεις αρχαια κ λατινικα, καποια σχολεια μαλιστα προσφερουν κ νεα ελληνικα!!! (το σχολειο του φιλου μου πχ το προσφερε ) Επισης, πιστευω μπορεις να διδαξεις κ Ιστορια, αν κανεις ομως το αντιστοιχο PGCE σε καθε περιπτωση (ενας χρονος διδακτικης).
Εγω πχ σκεφτομαι αν αποτυχουν τα αλλα μου σχεδια να κανω ενα PGCE αρχικα στα classics κ μετα αλλο ενα στα νεα ελληνικα κ να διδασκω αυτα τα δυο (δεν ξερω αν μπορεις να τα κανεις κ τα δυο παραλληλα)
Παράθεση

The Arsonist (I ett band)

Φοιτητής

H I ett band αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H The Arsonist Wandering on a horizon road... έγραψε: στις 21:53, 29-10-12:

Παιδια εχω μια απορια..ειμαι παιδαγωγικο, μπορει καποιος να βγει στο εξωτερικο σαν δασκαλος αλλα οχι με τα προγραμματα του ΥΠΕΠθ...δλδ να μην δουλεψει με αποσπαση πχ σε ελληνικο σχολειο, αλλα σε σχολειο τ εξωτερικου..
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Πτυχιούχος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,724 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 22:27, 29-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από The Arsonist
Παιδια εχω μια απορια..ειμαι παιδαγωγικο, μπορει καποιος να βγει στο εξωτερικο σαν δασκαλος αλλα οχι με τα προγραμματα του ΥΠΕΠθ...δλδ να μην δουλεψει με αποσπαση πχ σε ελληνικο σχολειο, αλλα σε σχολειο τ εξωτερικου..
Ναι μπορεί
Παράθεση

vicky1D_ZM

Νεοφερμένος

H vicky1D_ZM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H vicky1D_ZM Life has its own way to surprise you έγραψε: στις 18:26, 01-11-12:

Γεια σας. Μηπως ξερει κανεις τι qualifications χρειαζονται για να γινεις δασκαλος σε δημοτικο σχολειο ( primary school ) στην Αγγλια? Τι πρεπει να σπουδασεις εδω στην Ελλαδα ; και μπορουν να σε δεχτουν με ενα ελληνικο πτυχιο ή αν κανεις μεταπτυχιακο;

Σημείωση: Τα μηνύματα 37-38 προήλθαν από την ένωση με το θέμα Πως μπορεις να γινεις δασκαλος σε δημοτικο σχολειο της Αγγλιας;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 01-11-12 στις 20:05. Αιτία: προσθήκη σημείωσης
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Πτυχιούχος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,724 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 19:18, 01-11-12:

Ε όσο να 'ναι, ενα μεταπτυχιακό θα χρειάζεται. Ξέρω περίπτωση μιας, τελείωσε ΦΠ Θεσσαλονίκη(αν θυμάμαι καλά με κατεύθυνση παιδαγωγική) , έκανε μεταπτυχιακό Γαλλία και τώρα είναι σε σχολείο της Γαλλίας μόνιμη
Παράθεση

vicky1D_ZM

Νεοφερμένος

H vicky1D_ZM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H vicky1D_ZM Life has its own way to surprise you έγραψε: στις 15:39, 02-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Ε όσο να 'ναι, ενα μεταπτυχιακό θα χρειάζεται. Ξέρω περίπτωση μιας, τελείωσε ΦΠ Θεσσαλονίκη(αν θυμάμαι καλά με κατεύθυνση παιδαγωγική) , έκανε μεταπτυχιακό Γαλλία και τώρα είναι σε σχολείο της Γαλλίας μόνιμη
δηλαδη χρειαζονται μονο μεταπτυχιακο; γιατι διαβασα καπου οτι πρεπει να εκπαιδευτεις και σαν δασκαλος και να περασεις απο κατι εξετασεις για να σε παρουν
1
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,475 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 13:05, 20-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από vicky1D_ZM
δηλαδη χρειαζονται μονο μεταπτυχιακο; γιατι διαβασα καπου οτι πρεπει να εκπαιδευτεις και σαν δασκαλος και να περασεις απο κατι εξετασεις για να σε παρουν
Στο Ην.Βασίλειο πρέπει να περάσεις και από εξετάσεις - συνέντευξη αφού εκπαιδευτείς με ειδικούς τίτλους σπουδών (π.χ. μεταπτυχιακό πάνω στην διδακτική). Αλλά για έναν μισθό 130 λίρες την εβδομάδα δεν ξέρω αν αξίζει η όλη προσπάθεια (διότι πληρώνουν με την βδομάδα και όχι με τον μήνα). Σκέψου με πόσα "καθαρά" από τα 130 θα πρέπει να καλύπτεις τις προσωπικές σου ανάγκες διαβίωσης. Επίσης, στο Ην.Βασίλειο ο κάθε δάσκαλος ή εκπαιδευτικός, είναι υπό καθεστώς δόκιμου στην αρχή ενώ ποτέ δεν θα γίνει μόνιμος αφού πάντα υπόκειται σε αξιολογήσεις (στο τέλος της σχολικής χρονιάς) με ανοιχτό το ενδεχόμενο της απόλυσης.

Σημείωση: Ο διορισμός ή η απόλυση του εκπαιδευτικού προσωπικού των δημοσίων σχολείων του εξωτερικού ανήκει στον Δήμο και όχι στο Υπουργείο Παιδείας (όπως συμβαίνει στην χώρα μας).
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nPb : 20-03-13 στις 13:10.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σπουδές στο εξωτερικό - Από angelita8l8
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-09-18 στις 08:22.
    • Ιατρική στο εξωτερικό - Από GFrag17
      Το θέμα έχει λάβει 870 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-06-18 στις 16:55.
    • Deree ή Εξωτερικό; - Από Nikos23
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-12-14 στις 00:22.
    • Διορισμός σε δημοτικό - Από christinelle
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-04-12 στις 17:42.
    • Πτυχίο στην Ελλάδα και μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ή κατευθείαν εξωτερικό; - Από klaire1994
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-02-11 στις 21:57.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα