Διορισμός στο εξωτερικό

nikos81

Νεοφερμένος

Ο nikos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να διοριστεί κανείς σε εκπαιδευτικό σύστημα του εξωτερικού;μπορώ να απευθυνθώ κάπου για πληροφορίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλημέρα. :)
Για πληροφορίες σχετικά με αυτό που ζητάς, μπορείς να απευθυθείς στην αντίστοιχη πρεσβεία της ξένης χώρας (που σε ενδιαφέρει να διοριστείς εκπαιδευτικός).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos81

Νεοφερμένος

Ο nikos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ευχαριστώ που μου απάντησες! δεν υπάρχει τρόπος να πάρω από κάπου γενικές πληροφορίες ώστε να ξέρω πού με συμφέρει να πάω και πού υπάρχουν θέσεις; και επιπλέον, η προυπηρεσία μετράει σε οποιαδήποτε χώρα της Ε.Ε κι αν πάω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η πρεσβεία της χώρας που σε ενδιαφέρει, πιστεύω ότι μπορεί να σου απαντήσει. Τι τους έχει τους εκπαιδευτικούς ακόλουθους; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos81

Νεοφερμένος

Ο nikos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
απλά δε με ενδιαφέρει συγκεκριμένη χώρα, γενικώς με ενδιαφέρει το εξωτερικό. Να απευθυνθώ σε όλες τις πρεσβείες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
κάπως έτσι

πάνω κάτω όλες οι χώρες της Ε.Ε. (εκτός Ελλάδας) πρέπει να λειτουργούν παρόμοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να διοριστεί κανείς σε εκπαιδευτικό σύστημα του εξωτερικού;μπορώ να απευθυνθώ κάπου για πληροφορίες;

εννοείς σε ελληνικό σχολείο του εξωτερικού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos81

Νεοφερμένος

Ο nikos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
όχι, σε ελληνικό σχολείο ξέρω πως για να μπει κανείς πρέπει να διοριστεί πρώτα στην Ελλάδα μέσω ΑΣΕΠ. Εννοώ εκπαιδευτικά συστήματα άλλων χωρών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
όχι, σε ελληνικό σχολείο ξέρω πως για να μπει κανείς πρέπει να διοριστεί πρώτα στην Ελλάδα μέσω ΑΣΕΠ. Εννοώ εκπαιδευτικά συστήματα άλλων χωρών

Θα δώσεις εξετάσεις με εκείνο το σύστημα της χώρας που θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos81

Νεοφερμένος

Ο nikos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
νομίζω πως δεν έχουν όλες οι χώρες εξετάσεις.αυτό πώς μπορώ να το μάθω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
νομίζω πως δεν έχουν όλες οι χώρες εξετάσεις.αυτό πώς μπορώ να το μάθω;

Μπορείς να επισκεφθεις το Υπουργείο Παιδείας της εκάστοτε χώρας.
Τι μάθημα διδάσκεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos81

Νεοφερμένος

Ο nikos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
φιλόλογος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Και εγώ Φιλολογία Θεσ/νικης πέρασα φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos81

Νεοφερμένος

Ο nikos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εγώ έχω τελειώσει εδώ και 6 χρόνια και είμαι τόσο απελπισμένος που ψάχνω διάφορες λύσεις, όπως το εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Σε Πανεπιστήμιο ή σχολείο? Θα πάρεις ένα τηλέφωνο την πρεσβεία της χώρας που σ'ενδιαφέρει και θα ρωτήσεις για την θέση που επιθυμείς. Θα σου πρότεινα να πας σε μια χώρα πoυ να γνωρίζεις την ομιλούμενη εκεί γλώσσα της, γιατί τα περισσότερα μαθήματα γίνονται με αυτήν. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zipos

Νεοφερμένος

Ο zipos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πάντως αν ψάξεις και βρεις οτιδήποτε πληροφορίες για τον διορισμό στο εξωτερικό σε κάποια/ες χώρα/ες πιστεύω πως όλοι θα θέλαμε να μας πεις τι έμαθες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos81

Νεοφερμένος

Ο nikos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
θα το φροντίσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
εγω ξερω να σου πω για την Αγγλια, γιατι εκει με βλεπω να καταληγω και το εχω ψαξει το θεμα. Πρεπει εκει να κανεις πρωτα ενα χρονο σαν παιδαγωγικα, ουσιαστικα διδακτικη του αντικειμενου σου ( υποψιν, δυσκολα θα βρεις Νεα ελληνικα, πιο πολυ για αρχαια κ λατινικα εχεις ελπιδες ). Αυτο για να το κανεις, σε καποιες ειδικοτητες που υπαρχει κορεσμος ειναι δυσκολο να μπεις, αλλα για καθηγητες αρχαιων κ λατινικων ειναι πιο ευκολο γιατι δεν υπαρχουν τοσο πολλοι. Μου εχουν πει οτι τα μονα πανεπιστημια που το προσφερουν αυτο ειναι το Cambridge και το KCL ( King's College London ). Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει. Αν λοιπον σε παρουν κανεις αυτον τον χρονο εκει. Αλλα μετα πρεπει να διοριστεις απο το εκαστοτε σχολειο, δεν εχουν εξετασεις οπως εμεις. Πας εκει, σε βλεπει ο διευθυντης, και αν του αρεσεις σε παιρνει. Ειναι μεγαλο ρισκο αν δεν εχεις αποφασισει σιγουρα οτι θες να πας στο εξωτερικο. Εγω πιστευω η καλυτερη λυση σου θα ηταν να δωσεις στον ΑΣΕΠ και να πας σε ελληνικο σχολειο. Εχω γνωστους που πηγαν ετσι στη Γερμανια και ξεκινησαν απο γυμνασιο για να φτασουν τωρα να ειναι στο πανεπιστημιο κ να διδασκουν νεοελληνικη φιλολογια ! Αυτα ειναι !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
φιλόλογος!

Τί μπορείς να διδάξεις ως φιλόλογος της ελληνικής γλώσσας σε σχολείο το εξωτερικού? Αν ήσουν φιλόλογος ξένης γλώσσας, ή αν ήσουν άλλης ειδικότητας (π.χ μαθηματικός, φυσικός κλπ) θα μπορούσες να προσληφθείς ευκολότερα. Αλλά δε νομίζω οτι τα ελληνικά διδάσκονται σε ξένα σχολεία. Διαψεύστε με αν κάνω λάθος, γιατί ακούγεται ενδιαφέρουσα επαγγελματική προοπτική (διδασκαλία της ελληνικής ως ξένης γλώσσας), αν είναι εφικτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Τί μπορείς να διδάξεις ως φιλόλογος της ελληνικής γλώσσας σε σχολείο το εξωτερικού? Αν ήσουν φιλόλογος ξένης γλώσσας, ή αν ήσουν άλλης ειδικότητας (π.χ μαθηματικός, φυσικός κλπ) θα μπορούσες να προσληφθείς ευκολότερα. Αλλά δε νομίζω οτι τα ελληνικά διδάσκονται σε ξένα σχολεία. Διαψεύστε με αν κάνω λάθος, γιατί ακούγεται ενδιαφέρουσα επαγγελματική προοπτική (διδασκαλία της ελληνικής ως ξένης γλώσσας), αν είναι εφικτή.

Φυσικα και ειναι εφικτο!Ποσοι και ποσοι Ελληνες δεν εχουν προσληφθει ως καθηγητες της ελληνικης ως ξενης γλωσσας.Και ναι,τα ελληνικα διδασκονται στο εξωτερικο,ακομη και στην Αιγυπτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top