Επαγγελματική αποκατάσταση αποφοίτων Πολιτικών Σπουδών

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Γεια σας... Θέλω να σπουδάσω νομική αλλά αν δεν τα καταφέρω πρέπει να σκέφτομαι εναλλακτικές... Είναι νωρίς ακόμη αλλά...:P

Λοιπόν αν κάποιος τελειώσει σχολή πολίτικων σπουδών τι δουλειά μπορεί να κάνει;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Ως πολιτικός αλλά νομίζω μπορεί να γίνει και καθηγητής για κοινωνιολογία κτλ... Δες το μεγάλο βιβλίο με τα επαγγέλματα που σου έδωσαν στην Α' Λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Ακόμη δεν πάω λύκειο και απ οτι ξέρω από τον αδερφό μου, δεν δίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Αααα, σόρρυ. Πάντως γενικά δεν έιναι και η καλύτερη. Θα σου πρόεινα αν θες την "Δημόσιας Διοίκησης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
και δημοσιογραφία με ενδιαφέρει..` οκ ty
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Γεια σας... Θέλω να σπουδάσω νομική αλλά αν δεν τα καταφέρω πρέπει να σκέφτομαι εναλλακτικές... Είναι νωρίς ακόμη αλλά...:P

Λοιπόν αν κάποιος τελειώσει σχολή πολίτικων σπουδών τι δουλειά μπορεί να κάνει;:)

Έχεις πολλές επιλογές: Διανομέας (είτε σουβλάκια, είτε πίτσες) , Μεταφορέας, υπάλληλος γραφείου - γραμματέας, υπάλληλος σε καταστήματα κάθε είδους, security, νομίζω καθηγητής (υπό συνθήκες) και τέλος πολιτικός! Απ'ότι βλέπεις έχεις πολλές επιλογές! Να γνωρίζεις ότι το 95% των σχολών (σε απόλυτο αριθμό) του 1ου πεδίου έχουν περίπου την ίδια επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Η δουλειά δεν είναι ντροπή,αλλά στην Ελλάδα ζούμε ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Η δουλειά δεν είναι ντροπή,αλλά στην Ελλάδα ζούμε ε;

Προς Θεού. Όχι βέβαια. Απλά το να σπουδάσεις 4 χρόνια, για να κάνεις τελικά κάτι που δεν χρειάζεται σπουδές, είναι ντροπή για το ίδιο το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Γεια σας... Θέλω να σπουδάσω νομική αλλά αν δεν τα καταφέρω πρέπει να σκέφτομαι εναλλακτικές... Είναι νωρίς ακόμη αλλά...:P

Λοιπόν αν κάποιος τελειώσει σχολή πολίτικων σπουδών τι δουλειά μπορεί να κάνει;:)
Εννοείς τη σχολή Πολιτικών επιστημών?αν ναι, www.pyr.gr/sxoles/politikon-epistimon.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Επαγγελματικές Διέξοδοι
Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευση τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα: σε υπηρεσίες υπουργείων, σε ερευνητικά κέντρα, στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης, στο Ινστιτούτο Διαρκούς Επιμόρφωσης, σε επιχειρήσεις δημοσίων σχέσεων, δημοσκοπήσεων, κέντρα
πολιτικής ανάλυσης και έρευνας,
σε επιτελικές θέσεις ανάλυσης και σχεδιασμού πολιτικής στα πολιτικά
κόμματα,
σε διεθνείς ή πολυμερείς οργανισμούς (Ο.Η.Ε., ΝΑΤΟ, Ε.Ε., ΟΑΣΕ, κλπ).



Eν ολίγοις, φέξε μου και γλίστρησα.!!!!!:( Γενικότερα, όλες οι σχολές του 1ου πεδίου, παρουσιάζουν εξαιρετικό ενδιαφέρον, όμως η επαγγελματική αποκατάσταση για την πλειοψηφία αυτών, είναι μηδαμινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
γιατί φέξε μου και γλίστρησα; αν σου αρέσει και το παλέψεις μια χαρά μπορείς να βρεις δουλειά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Παιδία από πολιτικών επιστημών μπορείς με ένα μεταπτυχιακό που θα κάνεις στην Ελλάδα να δουλέψεις ως δημοσιογράφος και θα θεωρούνται οι σπουδές σου ισάξιες με κάποιου που θα έχει βγάλει την δημοσιογραφία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παιδία από πολιτικών επιστημών μπορείς με ένα μεταπτυχιακό που θα κάνεις στην Ελλάδα να δουλέψεις ως δημοσιογράφος και θα θεωρούνται οι σπουδές σου ισάξιες με κάποιου που θα έχει βγάλει την δημοσιογραφία;

Δεν θα είναι ισάξιες προφανώς, νομίζω είναι αυτονόητο. Αν θες δημοσιογραφία, εκπαιδεύσαι για δημοσιογραφία. Αν θες για κάτι άλλο, πας σε κάτι άλλο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο ισάξιες δεν θα είναι σε καμία περίπτωση.Είναι αυτονόητο ότι ο ένας χρόνος που διαρκεί το μεταπτυχιακό δεν θα σου δώσει την κατάρτιση των 4 χρόνων της σχολής δημοσιογραφίας αλλά υπάρχουν πιθανότητες εργασίας ως δημοσιογράφος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν θες να παίξεις με τις πιθανότητες, μπορείς να το τολμήσεις. Οι δημοσιογράφοι, με μεταπτυχιακό στη δημοσιογραφία (που πλέον είναι όλοι...) θα σε προσπεράσουν.

Κοινώς, πιθανότητες υπάρχουν πάντα. Το θέμα είναι να πας για κάτι σίγουρο (όσο είναι δυνατόν). Αν δεν μπορείς να πιάσεις δημοσιογραφία, κάνε πολιτικές επιστήμες και κάνε και ΙΕΚ. Καλύτερη εκπαίδευση θα πάρεις από το μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά ακόμα το τοπίο είναι θολό για μένα και δεν ξέρω πραγματικά αν θα ακολουθήσω την δημοσιογραφία.Απλώς ρωτάω να δώ τι γίνεται και για να αποκτήσω ολοκληρωμένη άποψη καθώς οι πολιτικές επιστήμες υπόσχονται πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Υπόσχονται σίγουρα και είναι και πολύ ενδιαφέρουσες σχολές, αλλά στο αντικείμενό τους, όχι σε άλλα! :)
Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ευχαριστώ.Και μιας και βλέπω πως είσαι δημοσιογράφος θέλω να σε ρωτήσω κάτι.Μια γνωστή μου καθολου καλή μαθήτρια αποφάσισε να πάει σε ιδιωτική σχολή για δημοσιογράφους(πραγματικά δεν ξέρω πως θα ανταπεξέλθει στα μαθήματα).Αυτή μπορεί να διεκδικήσει δουλεία ή θα μείνει με την όρεξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Την σχολή θα την τελειώσει, γιατί θα πέσει χρήμα.. :)
Μετά όμως θα δυσκολευτεί πολύ να βρει δουλειά, ειδικά αν δεν είναι και καλή...Δυστυχώς είναι σκληρή η πραγματικότητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Υπάρχει αποκατάσταση πραγματικά; Πού ακριβώς μπορείς να δουλέψεις? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top