Σχετικά με το ECCE/ECPE-Michigan

tinymouse!

Νεοφερμένος

Η tinymouse! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Παιδιά θα δώσω το Μάη εξετάσεις για το Proficiency (Michigan) και έχω πολύ άγχος. Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου είναι στα κείμενα. Δυσκολεύομαι πολύ να βγάλω νόημα και κάνω πολλά λάθη...
Εσείς με ποιον τρόπο τα κάνετε; Διαβάζετε πρώτα ο κείμενο και μετά απαντάτε στις ερωτήσεις ή το αντίθετο ή κάπως αλλιώς;:(:'(:'(:'(
Εσείς πού δυσκολεύεστε περισσότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά διάβαζα πρώτα το κείμενο, και μετά απαντούσα στις ερωτήσεις. Αλλά πρέπει να σου επισημάνω ότι ο καθένας έχει το δικό του τρόπο - και θα πρέπει να βρεις τον δικό σου. Πάντως, σε οποιαδήποτε περίπτωση το θέμα είναι όχι να βρεις μια "μαγική" φόρμουλα με την οποία θα βελτιωθείς στα κείμενα, αλλά να καταβάλλεις προσπάθεια ώστε να βελτιώσεις, σταδιακά, την ικανότητα αντίληψης των κειμένων. Για να γίνει αυτό, καλό θα ήταν να γνωρίζεις καλό λεξιλόγιο (αν και γι' αυτό κάνεις ούτως ή άλλως εξάσκηση, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα εκεί), αλλά και να αφοσιωθείς στην ανάγνωση κειμένων -απ' όπου θες και σου αρέσει, από άρθρα στο Διαδίκτυο, από αγγλικές εφημερίδες/περιοδικά ή από βιβλία στα αγγλικά, ώστε να μην είναι αγγαρεία, αλλά να απολαμβάνεις τη μάθηση!-. Συγκεκριμένα, σου συνιστώ (ειδικά αν σου αρέσει η λογοτεχνία) να διαβάζεις έστω και μισή ωρίτσα πριν κοιμηθείς. Και αν σου αρέσει το βιβλίο, σύντομα θα θες να κάτσεις παραπάνω! Το θέμα είναι να βρεις ένα βιβλίο του επιπέδου που σου ταιριάζει, και μετά να προσπαθήσεις κάτι παραπάνω. Μπορείς να πας σε οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο ή τουριστικό κιόσκι (που φαντάζομαι ότι στην Κέρκυρα θα έχετε αρκετά) πουλάει ξενόγλωσσα βιβλία, και να τα ξεφυλίσεις, για να δεις ποιο μπορείς να διαβάσεις (δεν πειράζει να έχεις 10-15 άγνωστες λέξεις στην κάθε σελίδα, γι' αυτό υπάρχουν τα λεξικά, και εκτός αυτού, πάντα θα υπάρχουν άγνωστες λέξεις και στα κείμενα του Michigan, οπότε θα πρέπει να εξοικειωθείς στην κατανόηση του κειμένου χωρίς να καταλαβαίνεις απαραίτητα κάθε λέξη, αλλά βγάζοντάς την από τα συμφραζόμενα).

Εγώ δυσκολευόμουν περισσότερο στο Vocabulary και το Listening. Το πρώτο κατόρθωσα να το ξεπεράσω γρήγορα (ή, μάλλον, τα θέματα ήταν πανεύκολα:P, τουλάχιστον σε σύγκριση με τα βιβλία που είχα κάνει). Στο δεύτερο, ωστόσο, είχα πάντα πρόβλημα συγκέντρωσης, λόγω της φασαρίας που επικρατούσε συνήθως στο φροντιστήριο. Όταν όμως έχει ησυχία, τα πάω πολύ καλύτερα! Για ένα ενοχλητικό "κρατς" της σελίδας, να φανταστείς, μπορώ να χάσω και τα 2-3 επόμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinymouse!

Νεοφερμένος

Η tinymouse! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά διάβαζα πρώτα το κείμενο, και μετά απαντούσα στις ερωτήσεις. Αλλά πρέπει να σου επισημάνω ότι ο καθένας έχει το δικό του τρόπο - και θα πρέπει να βρεις τον δικό σου. Πάντως, σε οποιαδήποτε περίπτωση το θέμα είναι όχι να βρεις μια "μαγική" φόρμουλα με την οποία θα βελτιωθείς στα κείμενα, αλλά να καταβάλλεις προσπάθεια ώστε να βελτιώσεις, σταδιακά, την ικανότητα αντίληψης των κειμένων. Για να γίνει αυτό, καλό θα ήταν να γνωρίζεις καλό λεξιλόγιο (αν και γι' αυτό κάνεις ούτως ή άλλως εξάσκηση, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα εκεί), αλλά και να αφοσιωθείς στην ανάγνωση κειμένων -απ' όπου θες και σου αρέσει, από άρθρα στο Διαδίκτυο, από αγγλικές εφημερίδες/περιοδικά ή από βιβλία στα αγγλικά, ώστε να μην είναι αγγαρεία, αλλά να απολαμβάνεις τη μάθηση!-. Συγκεκριμένα, σου συνιστώ (ειδικά αν σου αρέσει η λογοτεχνία) να διαβάζεις έστω και μισή ωρίτσα πριν κοιμηθείς. Και αν σου αρέσει το βιβλίο, σύντομα θα θες να κάτσεις παραπάνω! Το θέμα είναι να βρεις ένα βιβλίο του επιπέδου που σου ταιριάζει, και μετά να προσπαθήσεις κάτι παραπάνω. Μπορείς να πας σε οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο ή τουριστικό κιόσκι (που φαντάζομαι ότι στην Κέρκυρα θα έχετε αρκετά) πουλάει ξενόγλωσσα βιβλία, και να τα ξεφυλίσεις, για να δεις ποιο μπορείς να διαβάσεις (δεν πειράζει να έχεις 10-15 άγνωστες λέξεις στην κάθε σελίδα, γι' αυτό υπάρχουν τα λεξικά, και εκτός αυτού, πάντα θα υπάρχουν άγνωστες λέξεις και στα κείμενα του Michigan, οπότε θα πρέπει να εξοικειωθείς στην κατανόηση του κειμένου χωρίς να καταλαβαίνεις απαραίτητα κάθε λέξη, αλλά βγάζοντάς την από τα συμφραζόμενα).

Εγώ δυσκολευόμουν περισσότερο στο Vocabulary και το Listening. Το πρώτο κατόρθωσα να το ξεπεράσω γρήγορα (ή, μάλλον, τα θέματα ήταν πανεύκολα:P, τουλάχιστον σε σύγκριση με τα βιβλία που είχα κάνει). Στο δεύτερο, ωστόσο, είχα πάντα πρόβλημα συγκέντρωσης, λόγω της φασαρίας που επικρατούσε συνήθως στο φροντιστήριο. Όταν όμως έχει ησυχία, τα πάω πολύ καλύτερα! Για ένα ενοχλητικό "κρατς" της σελίδας, να φανταστείς, μπορώ να χάσω και τα 2-3 επόμενα!
Δεν μπορώ να πω οτι έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στο ακουστικό. Τα τρία τελευταία που έχω κάνει τα έχω περάσει (και, ναι, αυτό είναι μεγάλη πρόοδος:D) Μου αρέσει και να διαβάζω, αλλά αγγλική λογοτεχνία δεν έχω διαβάσει ποτέ... Νομίζω οτι το μεγάλο μου πρόβλημα είναι το λεξιλόγιο... Πάντα είχα πρόβλημα με αυτό, όμως, και δεν μου φαίνεται περίεργο... Αλλά άλλες φορές στα κείμενα τα πήγαινα καλά... Τώρα μου είναι δύσκολο να καταλάβω το κείμενο, αφου πολλές από τις άγνωστες λέξεις που έχω δεν ξέρω ούτε στα ελληνικά τί σημαίνουν...
Νομίζω δεν είναι εύκολο να δίνεις προφίσιενσι 14 χρονών...:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ στα κείμενα του Michigan δεν είχα κάνενα πρόβλημα (20/20 έπαιρνα :oops:)

Μπορώ όμως να σου πω για το cambridge που εκεί τα βρήκα σκούρα :p

Διάβαζα το κείμενο μια φορά γρήγορα για να πάρω μια ιδέα για το τι μιλούσε και μετά διάβαζα τις ερωτήσεις δύο-τρεις φορές..Γύριζα μετά στο κείμενο, το διάβαζα ακόμα μια φορά γρήγορα και μετά έψαχνα παράγραφο-παράγραφο για τη σωστή απάντηση

Καλή επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinymouse!

Νεοφερμένος

Η tinymouse! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Δεν θα μου έφτανε με τίποτα ο χρόνος για όλα αυτά...!
Δεν έχω κάνει τεστ του cambridge αλλά έχω ακούσει οτι΄δεν έχουν καμία σχέση με michigan...
Πολύ πιο δύσκολα...
Ευχαριστώ πάντως...! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν θα μου έφτανε με τίποτα ο χρόνος για όλα αυτά...!
Δεν έχω κάνει τεστ του cambridge αλλά έχω ακούσει οτι΄δεν έχουν καμία σχέση με michigan...
Πολύ πιο δύσκολα...
Ευχαριστώ πάντως...! :no1:

Χμμ, σωστό αυτό..Είχα ξεχάσει ότι στο Cambridge έχει 1,5 ώρα για τα κείμενα...

Πάντως εγώ θυμάμαι όταν είχα δώσει Michigan τα κείμενα δεν είχαν κάποιες ασάφειες..Δηλαδή την απάντηση την "έβλεπες" μέσα στο κείμενο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gio haha

Νεοφερμένος

Η Γιολαντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
δεν παιζει σημασια η ηλικεια κατα την γνωμη μου...αυτο ειναι δικαιολογια...
γιατι αν εχεις κανει τοσα χρονια αγγλικα υποτηθεται οτι εισαι στο επιπεδο για να δινεις προφισενσι...:) ανεξαρτητα την ηλικεια...κι εγω 14 ειμαι και εδωσα τον δεκεμβρη και περασα...(το θεμα ειναι να σου αρεσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω ενα ξερω παντως...
Πως η καθε εξεταση εχει και τα κολπα της.Δεν θελει κόπο,θέλει τρόπο...
Εγω στο Μισιγκαν υπογραμμιζα κιόλας μεσα στο κειμενο ,και αυτο βοηθαει πάρα πολυ,γιατι ο χρονος ειναι πολυ πιεστικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Συμφωνώ... Με υον Τεολ... Πρέπει ναβρεις το κουμπι της καθε εξετασης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Παιδιά θα δώσω το Μάη εξετάσεις για το Proficiency (Michigan) και έχω πολύ άγχος. Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου είναι στα κείμενα. Δυσκολεύομαι πολύ να βγάλω νόημα και κάνω πολλά λάθη...
Εσείς με ποιον τρόπο τα κάνετε; Διαβάζετε πρώτα ο κείμενο και μετά απαντάτε στις ερωτήσεις ή το αντίθετο ή κάπως αλλιώς;:(:'(:'(:'(
Εσείς πού δυσκολεύεστε περισσότερο;
και εγω μισιγκαν θα δωσω στις 16...Το προβλημα μου ειναι στο listening και εχω αγορασει ενα βιβλιο που μου προτειναν οι καθηγητες εκτος φροντηστηριου για παραπανω εξασκηση.Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να το διαβαζεις προσεχτικα και αν προσεχεις τα key words..εγω τα πετυχαινω σχεδον ολα αν και το 3ο με δυσκολευει λιγο:P
-----------------------------------------
Δεν θα μου έφτανε με τίποτα ο χρόνος για όλα αυτά...!
Δεν έχω κάνει τεστ του cambridge αλλά έχω ακούσει οτι΄δεν έχουν καμία σχέση με michigan...
Πολύ πιο δύσκολα...
Ευχαριστώ πάντως...! :no1:
εγω δυσκολευομαι πολυ στο λισενινγκ του βρετανικου αλλιως θα το εδινα.Επιασα 85% σε γραμμαρ απο ενα μοκ που γραψαμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
και εγω μισιγκαν θα δωσω στις 16...Το προβλημα μου ειναι στο listening και εχω αγορασει ενα βιβλιο που μου προτειναν οι καθηγητες εκτος φροντηστηριου για παραπανω εξασκηση.Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να το διαβαζεις προσεχτικα και αν προσεχεις τα key words..εγω τα πετυχαινω σχεδον ολα αν και το 3ο με δυσκολευει λιγο:P
-----------------------------------------

εγω δυσκολευομαι πολυ στο λισενινγκ του βρετανικου αλλιως θα το εδινα.Επιασα 85% σε γραμμαρ απο ενα μοκ που γραψαμε:D

Practise makes perfect!
Αμα κανεις αρκετα καλη προετοιμασια ολα μπορεις να τα πετυχεις.
Και στο ριντινγκ και στο λισενιγκ με καταλληλη προετοιμασια και εξασκηση μπορεις καλλιστα να χτυπησεις ενα πολυ καλο σκορ!:no1:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinymouse!

Νεοφερμένος

Η tinymouse! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλή μας επιτυχία...
Αν και, ειλικρινά, δεν έχω καθόλου μεγάλες προσδοκίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Σκεψου βρε συ θετικα και που ξες,θαυματα γινονται.
Αν πας εξ ολοκλήρου αρνητικά τοτε οτι πιθανότητα να χεις να περάσεις,θα εξαφανιστεί!:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tombraider

Νεοφερμένος

Ο Gregory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Λοιπον το δευτερο θεμα μ:)... το topic αυτο αφορα το πλεον πολυσυζητημενο, πιο δημοφιλες πτυχιο αγγλικων επιπεδου C2. το proficiency τ michigan.
Σκεφτηκα να το δημιουργησω θελοντας να ακουσω τις κριτικες σασ πανω σε αυτο το πτυχιο.....

γιατι πιστευετε οτι το επιλεγουν σχεδον ολοι απο αυτους π δινουν proficiency?...ποια η γνωμη σας για τν δομη, τν βαθμο δυσκολιας κ τον τροπο βαθμολογιας?..



Γραψτε εδω οτι πιστευετε για το ECPE:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα ειναι πολυ user-friendly ο τροπος εξετασης του με την πολλαπλή επιλογή.
Επίσης πιστεύω οτι σε επίπεδο δεν εξεταζει τοσο πολυ σε βαθος οπως το cpe και οτι πας γραφεις 3 ωρες και τελιώνεις...Στο CPE ενα 8αρο το θες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Νομίζω πως κόβουν όπως πρέπει. Ή μάλλον, θα έπρεπε να το κάνουν πιο δύσκολο. Να μην έχει κι η κουτσή Μαρία το prf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_l

Νεοφερμένος

Η efi_l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ο χρόνος σου έρχεται λίγο "τσίμα-τσίμα", αλλά κατα τα άλλα καλά!
Αρκετά φιλικό και ενδιαφέροντα κείμενα. Οι εκθέσεις βατές και ίσως προβλέψιμες (εννοώ πως είναι στα κλασσικά πλαίσια κοινωνία, οικονομία, τεχνολογία κ.α)!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι το σύστημα βαθμολόγησης είναι άθλιο.Δεν μπορεί να κόβεται ένας μαθητής που έχει σ'ολα pass ή hp,με 1 ή 2 λάθη στο listening,και να περνάει κάποιος με όλα low pass,δηλαδή 2-3 πάνω απτην βάση...Δηλαδή αυτός ξέρει πιο καλά αγγλικά???Αλλά άμα το σκεφτούμε έτσι,όλα το πτυχία το ίδιο είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι το σύστημα βαθμολόγησης είναι άθλιο.Δεν μπορεί να κόβεται ένας μαθητής που έχει σ'ολα pass ή hp,με 1 ή 2 λάθη στο listening,και να περνάει κάποιος με όλα low pass,δηλαδή 2-3 πάνω απτην βάση...Δηλαδή αυτός ξέρει πιο καλά αγγλικά???Αλλά άμα το σκεφτούμε έτσι,όλα το πτυχία το ίδιο είναι....

Συγκεκριμένα για το listening, από όσα έχω κάνει, ένα 40/50 δεν είναι άπιαστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Συγκεκριμένα για το listening, από όσα έχω κάνει, ένα 40/50 δεν είναι άπιαστο.
Δεν είναι όταν είσαι στο φροντιστήριο ή σπίτι σου....:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top