Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
εγώ θα ήθελα να τονίσω στα παιδιά που προβληματίζονται για την κατευθυνση που θα ακολοθήσουν να μην έχουν την ψευδαίσθηση οτι η τεχνολογική ειναι ευκολότερη απο την θετική...Η επίλογη της κατεύθυνσης θα πρέπει να βασίζεται οπως ειπε και η Τεκο στο τι θέλεις να σπουδάσεις και με τί θες να ασχοληθείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
και εγω σκοπευω να αλλαξω κατευθυνση.ειμαι θετικη φετος,τα παω καλα σε ολα τα μαθηματα κατευθυνσης και φετος η οργανικη χημεια στην παιδεια, τν οποια απο οτι ξερω θα εχουμε του χρονου στην κατευθυνση, μου φανηκε πολυ ευκολη και κατανοητη!
παρολα αυτα δν θελω να ανοιξω το 3ο πεδιο.και σκεφτομαι"γιατι να διαβαζω τσαμπα βιολογια η οποια δν μου αρεσει κιολας?" βεβαια προβλημα με τν αποστηθηση δεν εχω!θελω ομως να ανοιξω το 5ο πεδιο και ετσι σκεφτομαι να παω τεχνολογικη...τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papageorge

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για την απάντησή σας αυτή...Ειλικρινά, απο τώρα, μου δώσατε κίνητρο για την τεχνολογική.Το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι του χρόνου θα είναι τόσα πολλά παιδιά στην τεχνολογική που πολύ αμφιβάλω αν θα γίνεται μάθημα...Εδώ τώρα, που ακόμη πολλά παιδιά είναι στη θετική, δεν γίνεται σοβαρό μάθημα.Είμαι απο τα άτομα που υπολογίζει τις γνώσεις που προσφέρει το σχολείο και δε βασίζομαι αποκλειστικά στο φροντηστήριο.
Ευχαριστώ και πάλι.
Συνεχίστε να διαφωτίζεται τα παιδιά και να δίνεταε λύσεις στα προβλήματά τους!


Υ.Γ. Αποστόλη (Kristal) σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ την τεχνολογική κατεύθυνση...Απλα επειδή η θετική είναι η "πύλη" για την Ιατρική, μια δύσκολη και υψηλόβαθμη σχολή, μπορεί να "σφίξουν"τόσο πολύ τα θέματα της Χημειας και της Βιολογίας , τα οποία είναι και βαρύτητας, με αποτέλεσμα να χαθούν πολύτιμα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Και εγω ημουν σε αυτο το διλημα θετικης/τεχνολογικης αλλα το πηρα αποφαση και θα συνεχισω θετικη; Πιστευω οτι ολες οι κατευθυνσεις ειναι δυσκολες αλλα και ευκολες ενδιαφερον και προσπαθεια χρειαζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

london_viola

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ελίνα ειμαι κι εγω σ αυτή την κατάσταση,τι να κάνω και που να πάω!!...εγω σου λέω(άν θες) να κάνεις αυτό που θα κάνω κι εγω:πηγαινε αγορασε την βιολογια γ λυκειου θετ. κατευθυνση απο καποιο βιβλιοπωλιο και ριξε μια ματια...και της χημειας αν θες.ετσι για να δεις περι τινος προκειται..αν σου φαινονται δυσκολα...τι να σου πω...πανε τεχνολογικη(αν κ προσωπικα πιστευω οτι αν δεν το χεις,αυτη τη μανία ή το ταλεντο με τους Η/Υ καλυτερα θετική..θα σου φανει πιο δυσκολο...κ η 3η λυκειου δεν ειναι για πειραματα....)παντως, Ο,ΤΙ και να λενε ΟΛΟΙ οι αλλοι(καθηγητες,γονεις,φροντηστηριο) ΕΣΥ εισαι που ξερεις τι θες και τι μπορεις να κανεις!!..παντως ειλικρινα δεν ξερω...όλο αυτο το ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα ειναι....αστα να πάνε...με κατευθυνσεις κ μια ζωη προετοιμασία για παννελληνιες κτλ κτλ......αμαν....:(ποτε να τελειώσουν!!....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Πιστεύω πως γενικά η θετική είναι αν θες να ακολουθήσεις Ιατρικές, Φαρμακευτικές κτλ. Εφόσον κάποια άτομα δεν γουστάρουν τη Βιολογία τότε καλύτερα να πάνε τεχνολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex.rsx

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:help:μου αρέσουν τα επαγγέλματα που έχουν σχέση με το περιβάλλον ,οι γονείς μου λένε οτι είμαι πολύ ρομαντικός ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κι εγώ σου λέω οτι είσαι απλά πολύ ρεαλιστής, γιατί αν τελειώσεις τεχνολόγος διαχείρισης πόρων ή τεχνολόγος αντιρρυπαντικής τεχνολογίας θα χεστείς στο τάλιρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖΟΕ

Νεοφερμένος

Η ΖΩΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλκηδόνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ειμαι μαθητρια της Β Λυκειου κ εχω επιλεξει την Θετικη για φετος ! Του χρονου ομως ?? Εχω προβληματιστει....ειμαι αρκετα καλη στην Χημεια...μ'αρεσει πολυ αλλα την Βιολογια δν την παλευω καθολου,,δεν μπορω να την καταλαβω κ επομενως ουτε κ να την μαθω...!! Η αληθεια ειναι οτι δεν με πολυενδιαφερει το 3ο πεδιο.... Οποτε τι λετε ?? Να παω τεχνολογικη η να παραμεινω θετικη ???? :hmm::hmm:


κακως που επελεξες τη θετικη κατευθυνση...μπορουσες να πας τεχνολογικη...ναι αλλαξε κατευθυνση μη το σκεφτεσαι καθολου..καν΄το τωρα πριν ειναι πολυ αργα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eilsi

Νεοφερμένος

Η eilsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδιά δν ξέρω αν είμαι η μόνη που το έχω σκεφτεί και έτσι αλλά πιστεύω οτι καμία κατεύθυνση δεν μου ταιριάζει!!Νομίζω ότι δεν είμαι ικανή να ακολουθήσω ούτε θεωριτηκή αλλά ουτε και θετική!Τώρα θα μου πεισ υπάρχει και η τεχνολογική,αλλά πραγματικά την συχαίνομαι.Τι γίνεται λοιπόν σε αυην την περιπτωση?Τώρα θα μου ξαναπείτε είναι πολύ νωίσ ακόμα όμωσ με απασχολεί πολ΄υ σοβαρά το θέμα!:xixi:Έχει έρθει ποτέ κανείς στη θέση μου?;)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!:thanks::thanks::thanks::thanks::bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
παιδιά δν ξέρω αν είμαι η μόνη που το έχω σκεφτεί και έτσι αλλά πιστεύω οτι καμία κατεύθυνση δεν μου ταιριάζει!!Νομίζω ότι δεν είμαι ικανή να ακολουθήσω ούτε θεωριτηκή αλλά ουτε και θετική!Τώρα θα μου πεισ υπάρχει και η τεχνολογική,αλλά πραγματικά την συχαίνομαι.Τι γίνεται λοιπόν σε αυην την περιπτωση?Τώρα θα μου ξαναπείτε είναι πολύ νωίσ ακόμα όμωσ με απασχολεί πολ΄υ σοβαρά το θέμα!:xixi:Έχει έρθει ποτέ κανείς στη θέση μου?;)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!:thanks::thanks::thanks::thanks::bye::bye::bye:


......άσε τις κατευθύνσεις και άνοιξε κανένα cafe-bar πιο πολλά θα βγάζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Θετικη απαντηση για τα ματια του κοσμου:

Μην ανυσηχεις ρε κουτο και αθωο κοριτσι. Ποτε δεν ειναι αργα, πρεπει απλα να ανοιξεις τις πυλες της ψυχης σου και να ρωτησεις την καρδια σου που θελεις να πας και αυτη θα σου απαντησει αμεσως. Και μετα να δεις τι ωραια που θα εξελιχθουν τα πραγματα. Ισοσταθμισε τους μαθητικους παραγοντες και θα δεις


Ρεαλιστικη απαντηση:

Κοιτα, αν δε βρεις κατευθυνση γρηγορα θα περιπλανιεσαι στο λυκειο χωρις σκοπο, θα τελειωσεις τις πανελληνιες με την πιο χαμηλη βαθμολογια και θα ανοιξεις ενα παγκο πουλωντας φανελες στη λαικη και εξω απο το γηπεδο Καραισκακη τις μερες των αγωνων. Η επιχειρηση φυσικα και δε θα παει καλα και αμα δεν εχεις υποστηριξη θα γινεις VIP στα σκαλοπατια στην Ομονοια μενωντας σε χαρτοσακουλα...



Διαλεγετε και περνετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
απολυτα φυσιολογικο...στην πρωτη λυκειου θ καταλαβεισ τ σ αρεσει κ σ ποια καταυθυνση θεσ ν πασ...εσυ παντωσ ν ριχνεισ τν ιδια βαρυτητα σ ολα τ μαθηματα κ αυτα θ σ οδηγησουν απο μονα τσ...
αυτο εκαναν οι φιλοι μ κ τωρα ειν μια χαρα...:D:D...
εγω προσωπικα ηξερα απ τν 1η γυμνασιου οτι θ ακολουθησω θετικη κατευθυνση,οποτε δν σ μιλαω απ προσωπικη πειρα αλλα απ αυτα π ειδα στουσ φιλουσ μ κ απ αυτα π μασ ειπαν οι καθηγητεσ...;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Ρεαλιστικη απαντηση:

Κοιτα, αν δε βρεις κατευθυνση γρηγορα θα περιπλανιεσαι στο λυκειο χωρις σκοπο, θα τελειωσεις τις πανελληνιες με την πιο χαμηλη βαθμολογια και θα ανοιξεις ενα παγκο πουλωντας φανελες στη λαικη και εξω απο το γηπεδο Καραισκακη τις μερες των αγωνων. Η επιχειρηση φυσικα και δε θα παει καλα και αμα δεν εχεις υποστηριξη θα γινεις VIP στα σκαλοπατια στην Ομονοια μενωντας σε χαρτοσακουλα...



Διαλεγετε και περνετε

ρεαλιστική απάντηση


....έχουν πετύχει πολλοί άνθρωποι στην ζωή και χωρίς πτυχία πανεπιστημίου.....που τους προσκυνούν όλοι οι υπόλοιποι....


...αυτό στην ελλάδα που ο πτυχιούχος ΑΕΙ θα είναι και επιτυχημένος έχει παραγίνει


.....υπάρχουν πάντα άλλες εναλακτικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!msm!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
απολυτα φυσιολογικο...στην πρωτη λυκειου θ καταλαβεισ τ σ αρεσει κ σ ποια καταυθυνση θεσ ν πασ...εσυ παντωσ ν ριχνεισ τν ιδια βαρυτητα σ ολα τ μαθηματα κ αυτα θ σ οδηγησουν απο μονα τσ...
αυτο εκαναν οι φιλοι μ κ τωρα ειν μια χαρα...:D:D...
εγω προσωπικα ηξερα απ τν 1η γυμνασιου οτι θ ακολουθησω θετικη κατευθυνση,οποτε δν σ μιλαω απ προσωπικη πειρα αλλα απ αυτα π ειδα στουσ φιλουσ μ κ απ αυτα π μασ ειπαν οι καθηγητεσ...;);)

Αν δε κάνω λάθος η κοπέλα που άνοιξε το θέμα πάει 2α λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eilsi

Νεοφερμένος

Η eilsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν δε κάνω λάθος η κοπέλα που άνοιξε το θέμα πάει 2α λυκείου
οχι απλςσ εγινα ενα μικρο λα8ακι(λαθαρα)στην εγγραφή!!!!!!!!:'(2α γυμνασίου παω
(που να μην πήγαινα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα τι σκέφτεσαι να γίνεις...Και σύμφωνα με αυτό διαλέγεις...Πιστεύω είναι το καλύτερο...Βέβαια αν δεν ξέρεις τι θέλεις να γίνεις είναι άλλη περίπτωση...Περιμένεις και βλέπεις...

(Πάντα κατά τη γνώμη μου...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
στη χειρότερη, θα κάνεις τη λάντζα σε κάποιο παρακμιακό συνοικιακό βρωμο καφέ... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
γιατι νομιζεις οτι ολα τα παιδια που διαλεγουν κατευθυνση τους αρεσει κιολας?
συνηθως απο τα 4 μαθηματα 2-3 θα σου αρεσουν και αν!
διαλεγεις κατευθυνση με βαση τη σχολη που επιθυμεις(ημμυ δηλαδη) και με
βαση την κλιση σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
γιατι νομιζεις οτι ολα τα παιδια που διαλεγουν κατευθυνση τους αρεσει κιολας?
συνηθως απο τα 4 μαθηματα 2-3 θα σου αρεσουν και αν!
διαλεγεις κατευθυνση με βαση τη σχολη που επιθυμεις(ημμυ δηλαδη) και με
βαση την κλιση σου!


Συμφωνώ...και εγώ πήγα θετική για 2 μαθήματα! Και φυσικά για την σχολή που επιθυμώ να περάσω!
Μην φρικάρεις από τώρα..πήγαινε α' λυκείου να δεις τα μαθήματα...δηλαδή εκεί θα καταλάβεις τι είναι τα αρχαία ( και θα τα ''νιώσεις'' πολύ καλά με 6 ώρες την εβδομάδα:P) και τι είναι τα μαθηματικά. Και φυσικά τα υπόλοιπα μαθήματα.. Θα έχεις κατασταλάξει μέχρι το τέλος της α' στο περίπου τουλάχιστον...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top