Σχετικά με το IELTS

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αντιθέτως η γλώσσα είναι πιο καθημερινή, με πράγματα απτά που σίγουρα θα συναντήσεις στο μεταπτυχιακό (όπως το να αναλύσεις ένα γράφημα) και με γρήγορες εναλλαγές!

Μου αρέσει πάρα πολύ η θεματολογία του IELTS. Ξεφεύγει από το ανούσιο σε κάποια σημεία CPE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μου αρέσει πάρα πολύ η θεματολογία του IELTS. Ξεφεύγει από το ανούσιο σε κάποια σημεία CPE

εμενα με αρεσει που στην εκθεση εχει γράφημα! μπορω να αναπτυξω πιο ευκολα ένα γράφημα παρά μία ιδέα!(το ανακάλυψα αυτο οταν εκανα προφορικα στα ιταλικα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
βασικά ποια βιβλία θα προτείνατε για να φτάσει κάποιος επίπεδο Γ2? Ρεβέκα εσύ που έπιασες το 7,5 μπορείς να μας ενημερώσεις????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτά με τα επίπεδα δεν τα ξέρω παιδιά....εγώ με Cambridge Lower στην Α' Γυμνασίου, πήρα δύο βιβλία με τεστ και τελείωσε η υπόθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
ποια βιβλία έκανες εσύ Ρεβέκα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δύο έκανα. Είχαν μέσα τις λύσεις για να δω τι ψάρια πιάνω, cd και έκανα τα ακουστικά, είχαν και παραδείγματα προφορικών και τα έκανα με την κολλητή μου και πήγαμε και δώσαμε και οι δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
θυμάσαι πως λεγόντουσαν αυτά τα βιβλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το ένα ήταν του Cambridge, από αυτά που έχουν μόνο τεστ. Το άλλο δεν το θυμάμαι καθόλου, πάνε και 4 χρόνια, αλλά και αυτό ήταν μόνο τεστ, δεν είχε θεωρίες κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
το CPE και το ίδιο το Cambridge δεν το δέχεται(?)

Το δέχεται με βαθμό A ή Β... Οπότε IELTS με χίλια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το δέχεται με βαθμό A ή Β... Οπότε IELTS με χίλια :)

καλά με Α ναι οκ με Β πιστεύω πως και πάλι θα το σκεφτούν. Εγώ του χρόνου ξεκινάω ξανά αγγλικά για να ξεκινήσω την προεταοιμασία! Τρίτη Λυκείου Νοέμβρη ή Δεκέμβρη θα δώσω για να το έχω και φρέσκο φρέσκο πριν φύγω. τώρα εγώ θα το δώσω αλλά με τι λεφτά θα καταφέρει η μάνα μου να πληρώνει το παν/μιο δεν ξέρω. τους αγρότες μου μέσα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis3

Νεοφερμένος

Ο panagiotis3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα και απο εμενα στην παρεα.!
Θα ηθελα να ρωτησω πια ειναι η διαφορα του Academic and General στο ielts? πιο απο τα δυο να διαλεξω?
Ενδιαφερομε να κανω μεταπτυχιακο εχω lower edexcel το πειρα τον μαιο και τα εχω φρεσκα τα αγγλικα πιστευετε πως με 2-3 μηνες μαθημα θα μπορεσω να πιασω 6.5-7 που θελει το πανεπιστημιο?ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Λοιπόν, να φωτίσω και 'γω κάπως το όλο θέμα. Οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται να ακολουθήσει κύκλο μεταπτυχιακών σπουδών στο εξωτερικό, όλα τα πανεπιστήμια δέχονται IELTS και πολλά από αυτά και το TOEFL με συγκεκριμένα ποσοστά επιυχίας(το λεγόμενο band που ποικίλλει απο 1-10: τα περισσότερα ως επί το πλείστον ζητούν από 6.5 κασι άνω. Από κει και έπειτα, να σημειώσω πως ένας σεβαστός αριθμός πανεπιστημιακών ιδρυμάτων δέχονται και το EDEXCEL(Mastery) και το CAE συνήθως με grade A αλλά και το CPE συνήθως με Grade A/B(Ωστόσο υπάρχουν και πανεπιστήμια που το δέχονται και με C-και αυτό το λέω ύστερα από μια σοβαρή περιήγησή μου σε ιστοσελίδες αντίστοιχων ιδρυμάτων.

Θεωρώ ωστόσο φρόνιμο, σε κάθε περίπτωση είτε καθίσταται αναγκαίο να εξετατείς στο ielts ή ακόμα και στο toefl, να μην υποτιμήσεις και κυρίως να μην απαξιώσεις κάποιο proficiency , μια και θα σου μείνει για μια ολόλκηρη ζωή, χώρια του ότι σε ορισμένες περιπτώσεις θα αποτελέσει το εισητήριο σου για σπουδές στο εξωτερικό. Μην ξεχνάς επίσης πως το ielts/toefl έχουν μονάχα 2ετη διάρκεια ισχύος, και εξετάζεσαι βασικά σε ακαδημαικό περιεχόμενο, μια και προορίζονται για αυτόν τον σκοπό, οποτε περιορίζουν και την θεματολογία τους τους αυστηρά σε σχέση ας πούμε με το CPE που ναι μεν έχει ακαδημαικό χαρακτήρα, αλλά εξετάζει και περιστάσεις καθημερνής χρήσης της γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μην ξεχνάς επίσης πως το ielts/toefl έχουν μονάχα 2ετη διάρκεια ισχύος, και εξετάζεσαι βασικά σε ακαδημαικό περιεχόμενο, μια και προορίζονται για αυτόν τον σκοπό, οποτε περιορίζουν και την θεματολογία τους τους αυστηρά σε σχέση ας πούμε με το CPE που ναι μεν έχει ακαδημαικό χαρακτήρα, αλλά εξετάζει και περιστάσεις καθημερνής χρήσης της γλώσσας.

Έχοντας δώσει και τα 2, το IELTS είναι αυτό που εξετάζει περιστάσεις καθημερινής χρήσης, εκτός της έκθεσης με το διάγραμμα.
Στο proficiency κάτι αηδίες κουλτουριάρικες μας είχαν ρωτήσει, πιο ακαδημαϊκά και από τους ακαδημαϊκούς. Αντιθέτως, στο άλλο, και η ροή ήταν γρηγορότερη (όπως στην καθημερινή ζωή) και ειδικά στα προφορικά τα θέματα ήταν αυτά που συναντάς ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koslyr

Νεοφερμένος

Ο koslyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γρωρίζει κανείς εαν το IELTS έχει απεριοριστη ισχύ για το Δημόσιο (δηλ. για κάποιον που εργάζεται ως δημόσιος υπάλληλός) ή εάν εξαντλείται η εγκυρότητά του μετα την παρελευση των 2 ετών από την κτήση του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι το δύο χρόνια ισχύει παντού, είτε είσαι στο δημόσιο είτε είσαι αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koslyr

Νεοφερμένος

Ο koslyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Νομίζω ότι το δύο χρόνια ισχύει παντού, είτε είσαι στο δημόσιο είτε είσαι αλλού.
Εδώ αναφέρει για απεριόριστη ισχύ, εκτός από τα Πανεπιστήμια.
https://www.tsekoura.gr/index.php/special-programs/ielts
Δηλαδή για ΑΣΕΠ έχει ισχύς εφ'ορου ζωής μάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν το λένε αυτοί θα ξέρουν κάτι παραπάνω.
Πάντως βλέπω ότι δεν αναγνωρίζεται από το Υπουργείο οπότε μου φαίνεται λίγο περίεργο...Και εγώ περισσότερο το είπα γιατί θυμάμαι να το γράφει πάνω στο πτυχίο, αλλά θα πρέπει να ψάξω να το βρω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koslyr

Νεοφερμένος

Ο koslyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αν το λένε αυτοί θα ξέρουν κάτι παραπάνω.
Πάντως βλέπω ότι δεν αναγνωρίζεται από το Υπουργείο οπότε μου φαίνεται λίγο περίεργο...Και εγώ περισσότερο το είπα γιατί θυμάμαι να το γράφει πάνω στο πτυχίο, αλλά θα πρέπει να ψάξω να το βρω! :)
Ποίο Υπουργείο δεν το αναγνωρίζει το IELTS;;
Το ΑΣΕΠ το αναγωρίζει σε όλες τις προκυρήξεις του, οπότε όλος ο Δημόσιος Τομέας το αναγνωρίζει κανονικά σαν επίσημο πιστοποιητικό γνώσης της Αγγλικής.
Απλώς δεν γνωρίζω εάν ο ΑΣΕΠ θέτει τον περιορισμό τις διετίας για το IELTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σε αυτό το link που δίνεις από κάτω, λέει ότι δεν αναγνωρίζεται από το Υπουργείο Παιδείας και δεν δίνει επάρκεια.

Εδώ αναφέρει για απεριόριστη ισχύ, εκτός από τα Πανεπιστήμια.
https://www.tsekoura.gr/index.php/special-programs/ielts
Δηλαδή για ΑΣΕΠ έχει ισχύς εφ'ορου ζωής μάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis94

Νεοφερμένος

Ο takis94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδια καλησπερα σκεφτομαι να παω για σπουδες στο εξωτερικο του χρονου και τωρα ειμαι αναμεσα στο toefl και στο ielts για το ielts θελω τουλαχιστον 6.0 ενω για το toefl τουλαχιστον 550.Εχω παρει lower πριν 3 χρονια και γενικα δεν εχω χασει εντελως την επαφη μου με τα αγγλικα εσεις λοιπον τι μου προτεινετε?Επισης θελω να σας ρωτησω ποσο ευκολο ειναι να γραψω τετοιους βαθμους και σε ποσο καιρο...?Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top