Φοιτητικές Εστίες: Δικαιολογητικά

sofi_mlg

Νεοφερμένος

Η sofi_mlg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γειά σας,
έχω τις εξής ερωτήσεις σχετικά με τις εστίες,αν κάποιος γνωρίζει κάτι θα ήταν χρήσιμη η γνώμη του
-Γίνεται να εγγραφεί κάποιος σε εστία κατά το δεύτερο έτος της φοίτησης του αν δεν τον πάρουν στο πρώτο;
-Πού μπορώ να βρω τα site των εστιών της Αθήνας,ώστε να δω πως είναι κ εσωτερικά;
-Στις εστίες της Αθήνας υπάρχουν και μονόκλινα δωμάτια;
Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hp-m9000

Νεοφερμένος

Ο hp-m9000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς που ξέρει για τις φοιτητικές εστίες καλαμαριάς αν είναι δίκλυνα τα δωμάτια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hp-m9000

Νεοφερμένος

Ο hp-m9000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς που ξέρει για τις φοιτητικές εστίες καλαμαριάς αν είναι δίκλυνα τα δωμάτια;
και κατι αλλο, οι φοιτητες του μακεδονιας δικαουνται να μενουν σε αυτες του αριστοτελείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Όλες, μα όλες αυτές οι απορίες μπορούν να απαντηθούν με ένα τηλέφωνο στα γραφεία της φοιτητικής μέριμνας του πανεπιστημίου σας.
Δεν χρειάζεται να σπαμμάρετε άπειρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
ε ενταξει κ εσυ μην εισαι υπερβολικος!δν σπαμαρουν κ απειρα!κ στο κατω κατω το θεμα γ αυτο ειναι!Φοιτητικες εστιες!Αρα γ αυτο υπαρχει γ ν γινονται κ τετοιες συζητησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis007

Νεοφερμένος

Ο mixalis007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
να ρωτησω και εγω κατι
Αν κανω εγγραφη στη φοιτητικη εστια μπορω να πηγαινω στην εστια μονο οταν θα εχουμε εξεταστικη η θα με διαγραψουν απο την εστια?
και επισης για να λειψω απο την εστια πρεπει να παιρνω αδεια?
και μια τελευταια ερωτηση η εξεταστικη συνηθως ποσες μερες κραταει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Η εξεταστική κρατάει γύρω στις 20 μέρες με μήνα.
Δε νομίζω να γίνεται, δεν το έχω ψάξει, σκέψου μόνο ότι θα στερήσεις τη θέση από κάποιον που την έχει ανάγκη όλη τη χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
ρε παιδια εχει κανει κανεις τα χαρτια?γτ ενω γραφει οτι χρειαζεται το εκκαθαριστικο του 09,η γραμματεας μου ζητησε το ε1 του 10...μηπως εκανε λαθος?καποιος πρωτοετης που να τα χει κανει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
λάθος δεν έκανε γιατί κανονικά θα έπρεπε να ζητάνε το εκκαθαριστικό του 10, αλλά επειδή φέτος το Υπ. Οικονομικών έχει καθυστερήσει τα εκκαθαριστικά πάααρα πολύ, οπότε σου ζητάνε τη φορ. δήλωση του 10. Το εκκαθαριστικό του 09, ήταν για πέρυσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
https://www.uoc.gr/showitem_3.cfm-NID=1121.htm

δες οτι στο σαιτ ζητανε εκκαθαρηστικο του 09.επισης το ε1 τι ειναι?ειναι κανενα χαρτι που σου δινουν οτι εκανες τη φορολογικη εως οτου βγει το εκκαθαρηστικο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Τι να σου πω ρε συ?
Εμένα πάλι φέτος μου ζητήσανε εκκαθαριστικό του '10, και επειδή δεν είχα μου είπαν να πάω τη φορ. δήλωση επικυρωμένη.
Στα ΚΕΠ όμως δεν κάνουν επικύρωση σε φορ. δηλώσεις, απλά τους πηγαίνεις μια απλή φωτοτυπία,συμπληρώνεις μια έτοιμη υπεύθυνη δήλωση ( που υπάρχει σε όλα τα ΚΕΠ) ότι τα στοιχεία που υποβάλλεις στη φορ.δήλωση είναι αληθή, σου κάνουν γνήσιο της υπογραφής και είσαι ΟΚ.
Αυτά τώρα (φωτοτυπία φορ. δήλωσης + υπεύθηνη δήλωση), είναι ισοδύναμα με το εκκαθαριστικό του '10 που έπρεπε να τους πας κανονικά. Οπότε είσαι εντάξει.

Το θέμα είναι περίπλοκο όμως, γιατί πχ στον αδερφό μου στην Πάτρα του ζήτησαν φέτος εκκαθαριστικό του '10 και όταν είπε ότι δεν έχει του ζήτησαν να φέρει το πιο πρόσφατο και τους πήγε του '09.

Εμένα επιπλέον μου ζήτησαν και ένα χαρτί από την εφορία, που να δηλώνει ότι "ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ", κάτι που είναι απόλυτα περιττό, από τη στιγμή που το όνομά μου είναι γραμμένο πάνω στη φορολογική δήλωση του πατέρα μου...

Τί να πεις ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του...
εσύ να πάρεις ότι σου ζητήσανε αν θες να είσαι εντάξει, γιατί είναι η μόνη περίπτωση που θα μπορείς κάτι να τους πεις ("ΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑΤΕ") άμα πάει κάτι στραβά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
https://www.minedu.gov.gr/index.php?...----&catid=80:deltia-typou&Itemid=806&lang=el

τι είναι αυτό πάλι;
εμείς έχουμε κάνει ήδη αίτηση... πρέπει να ξανακάνουμε; θα μάθω αύριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra007

Νεοφερμένος

Η alexandra007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γειά σας!! :) Mένω Θεσσαλονίκη κ ενδιαφέρομαι πολύ για το τμήμα λογοθεραπείας τει Ιωαννίνων... μήπως γνωρίζει κάποιος για τις φοιτητικές εστίες ?? ....για τις προϋποθέσεις.. τις συνθήκες ..και την ποιότητα ζωής??
Μ' ενδιαφέρει πολύ η σχολή αλλά προβληματίζομαι αρκετά.:/: ( Κυριως για οικονομικούς λόγους)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Domna Aleksiou

Νεοφερμένος

Η Domna Aleksiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιζει ρολο αμα εισαι ελληνας ή αλλοδαπος αμα εχεις ολα τα παραπανω κριτηρια δλδ χαμηλο εισοδημα,τριτεκνια,μακρινος τοπος διαμονης κλπ? πλζ ας απαντησει οποιος ξερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Παίζει ρόλο αν εισαχθείς με βάση το γενικό βαθμό πρόσβασης με μηχανικό αλλοδαπών, αλλιώς με το κανονικό μηχανογραγικό (κοινώς βάσεις εισακτέων 90% ) έχεις τα ίδια ακριβώς δικαιώματα με τους υπόλοιπους...
Για ποιά πόλη ενδιαφέρεσαι αν επιτρέπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
παιδια τα δικαιολογητικα τα καταθετουμε στην γραμματεια ετσι?
μου ειπαν να τα στειλω και ηλεκτρονικα αλλα η διαδικασια μου φαινεται βουνο γιατι πρεπει να ανεβασω στον υπολογιστη ολα τα δικαιολογητικα-χαρτια.. εσεις τα στειλατε και ηλεκτρονικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δυο ερωτήσεις.
1)Έχουν ξεκινήσει οι αιτήσεις στις Εστίες?Γιατι βλεπω τα παιδια απο πανω που μιλάνε για αιτήσεις, ενώ ακόμα δεν έχουν γίνει οι εγγραφές.
2)Στην Εστία της Λάρισας είναι κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ρε παιδιά, λένε ότι οι αιτήσεις αρχίζουν στις 10 Σεπτεμβρίου και διαρκούν για 25 μέρες, Δηλαδή τελειώνουν στις 5 Οκτωβρίου. Μέχρι να τις επεξεργαστούν θα πάει τουλάχιστον 10. Τα Πανεπιστήμια, πότε ξεκινούν? Δηλαδή εγώ που βασίζομαι στην εστία για 1 χρόνο τουλάχιστον, θα πρέπει να ανέβω τόσο αργά πάνω? Και αν δεν με δεχθούν? Πως θα βρω σπίτι τόσο αργά μεσα στην χρονια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Ρε παιδιά, λένε ότι οι αιτήσεις αρχίζουν στις 10 Σεπτεμβρίου και διαρκούν για 25 μέρες, Δηλαδή τελειώνουν στις 5 Οκτωβρίου. Μέχρι να τις επεξεργαστούν θα πάει τουλάχιστον 10. Τα Πανεπιστήμια, πότε ξεκινούν? Δηλαδή εγώ που βασίζομαι στην εστία για 1 χρόνο τουλάχιστον, θα πρέπει να ανέβω τόσο αργά πάνω? Και αν δεν με δεχθούν? Πως θα βρω σπίτι τόσο αργά μεσα στην χρονια?

Επειδή έχουν αρχίσει καταλήψεις ,λογικά θα αργήσουν να ανοίξουν και οι σχολές!Τα Πανεπιστήμια μπορεί να αρχίσουν αρχές Οκτωμβρίου..Τώρα μπορεί να είναι το πρώτο 15ήμερο... Και μην αγχώνεσαι σπίτια υπάρχουν πάντα..:clapup: Και εγώ στην ίδια κατάσταση με εσένα βρίσκομαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Επειδή έχουν αρχίσει καταλήψεις ,λογικά θα αργήσουν να ανοίξουν και οι σχολές!Τα Πανεπιστήμια μπορεί να αρχίσουν αρχές Οκτωμβρίου..Τώρα μπορεί να είναι το πρώτο 15ήμερο... Και μην αγχώνεσαι σπίτια υπάρχουν πάντα..:clapup: Και εγώ στην ίδια κατάσταση με εσένα βρίσκομαι :P

Καλά άμα είναι να βασιζόμαστε στις καταλήψεις μάμησετα. Εσύ τι θα κάνεις το διάστημα 1-15 Οκτωβρίου αν έχουν ξεκινήσει οι σχολές και δεν έχουν ανοίξει οι εστίες? Γιατί εμένα αυτό είναι το πρόβλημα μου. Το διάστημα είναι πολύ μικρό για να νοικιάσω σπίτι και πολύ μεγάλο για να μείνω σε ξενοδοχείο. Αν δεν με δεχθούν στην εστία, ναι οκ θα νοικιάσω ένα σπίτι, αλλά θέλω να το ξέρω απο πριν κατάλαβες? Δεν θέλω να μείνω ξεκρέμαστος έτσι ξαφνικά μεσα στον Οκτώβρη επειδή δεν με δέχθηκαν στην εστία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top