[ΕΚΠΑ] Διδασκαλείο ξένων γλωσσών

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Μιλάω με περυσινά δεδομένα.

Όταν μαζεύονται τόσοι ενδιαφερόμενοι δημιουργούν κι άλλο τμήμα.
Επίσης θυμάμαι ότι υπήρχαν και μεταφορές μαθητών ώστε να είναι ισάριθμα τα τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μπορεί να μας πει κάποιος σε ποιες πόλεις υπάρχουν διδασκαλεία; π.χ στη Θεσ/νίκη υπάρχει; στην Κομοτηνή;
Οι τιμές είναι ανάλογες με εκείνες της Αθήνας;
Ξεκινώντας μια γλώσσα, π.χ. γαλλικά, από το 0, πόσο καιρό θέλω για να φτάσω σε επίπεδο lower, και πόσο για το επίπεδο του proficiency, όντας μαθητής στο διδασκαλείο;

Τα έξοδα των βιβλίων συμπεριλαμβάνονται σε αυτά τα 300-400 ευρώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Δυστυχώς για άλλες πόλεις δε γνωρίζω.
Είναι καθαρά θέμα πανεπιστημίου.

Το επίπεδο είναι σχετικό.
Δεν τηρείται λογική φροντιστηρίου (π.χ. οπωσδήποτε lower, advanced,proficiency).
Μπορείς να δώσεις απευθείας πτυχία, αν και στα μεγαλύτερα εξ αυτών δίνεις πρώτα σχετικό test γνώσεων ώστε να κριθεί αν θα συμβαδίζεις με το αντίστοιχο τμήμα.
Με τα γαλλικά επαφή δεν έχω αλλά με παράδειγμα τα αγγλικά θα έλεγα ότι σε 4-5 χρόνια φτάνεις στο επιθυμητό επίπεδο.

Όχι, τα έξοδα των βιβλίων δε συμπεριλαμβάνονται στην τιμή.
Υπάρχει πάντως μία μικρή έκπτωση αν αναλάβεις ο ίδιος την παραλαβή τους από τον εκδοτικό οίκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μάλιστα. Σ' ευχαριστώ, Zucker.:)

Στα σχέδιά μου είναι να πάρω το prof στα αγγλικά το συντομότερο, κι αμέσως να ξεκινήσω γαλλικά, με σκοπό να τα φτάσω κι αυτά σε αντίστοιχα ικανοποιητικό επίπεδο.

Πιστεύεις ότι στο εκάστοτε διδασκαλείο θα μπορούσα, έχοντας ECCE, μέσα σε ένα χρόνο να φτάσω στο prof, ή κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει μόνο σε φροντιστήριo;

Υγ. Τα ξενόγλωσσα βιβλία είναι πανάκριβα απ' ό,τι θυμάμαι.
Θα έπρεπε να μας τα δίνουν "δωρεάν"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Με τίποτα.

Μόνο ιδιαίτερο. Αγγλικά κανά εξάμηνο, Γαλλικά διετία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Πιστεύεις ότι στο εκάστοτε διδασκαλείο θα μπορούσα, έχοντας ECCE, μέσα σε ένα χρόνο να φτάσω στο prof, ή κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει μόνο σε φροντιστήριo;

Υγ. Τα ξενόγλωσσα βιβλία είναι πανάκριβα απ' ό,τι θυμάμαι.
Θα έπρεπε να μας τα δίνουν "δωρεάν"!

Άνετα.
Το φροντιστήριο δεν έχει κάτι το περισσότερο να επιδείξει, είναι όλα θέμα διδάσκοντα.

Δεν τα καλύπτει η δωρεάν εκπαίδευση αυτά.:P
Είναι "παράπλευρη" παροχή υπηρεσιών αυτή του Διδασκαλείου.
Μία 100αρα δεν τη γλιτώνεις δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Veni...,

Διετία ιδιαίτερων στα Γαλλικά από το 0 για ποιο επίπεδο;

Zucker,

Μακάρι τότε να βρεθώ σε καλό διδάσκοντα, αφου είτε από φροντιστήριο είτε απο διδασκαλείο μπορείς εξίσου να καταφέρεις αυτό που είπα.

Υγ. Μ'αρέσει η διχογνωμία σας, η οποία εκφράζεται με απόλυτη σιγουριά από την κάθε πλευρά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Διετία ιδιαίτερων στα Γαλλικά από το 0 για ποιο επίπεδο;
C1/ C2.


Υγ. Μ'αρέσει η διχογνωμία σας, η οποία εκφράζεται με απόλυτη σιγουριά από την κάθε πλευρά.:P
Ο Καίσαρ λέει ότι ελέω κρίσης πλέον βρίσκεις με 10 ευρώ. Ο καθηγητής ασχολείται μόνο με σένα και όχι με τα λοιπά λιμά που απλώς σκοτώνουν την ώρα τους. Αν είσαι αποφασισμένος και διαβάσεις εντατικά, θα τα καταφέρεις. Αγγλικά θες φρεσκάρισμα, εμπλουτισμό λεξιλογίου και εξάσκηση. Θα έλεγα τρίμηνο, αλλά είπα να μη σε αγχώσω.
Γαλλικά σε ένα χρόνο έχεις μάθει τη γλώσσα. Στον δεύτερο πας για τα διπλώματα. Το δύσκολο είναι η ψευτοκουλτούρα τους. Και η προφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Υγ. Μ'αρέσει η διχογνωμία σας, η οποία εκφράζεται με απόλυτη σιγουριά από την κάθε πλευρά.:P

Μιλάμε ορμώμενοι από εμπειρίες.
Δε με ξαφνιάζει καθόλου το ότι μπορεί να είναι εκ διαμέτρου αντίθετες.;)

Το κλειδί είναι ο διδάσκοντας σε ό,τι κι αν επιλέξεις.
Τα σχετικά του Διδασκαλείου πάντως στα παρέθεσα.

Ελπίζω να σε βοηθήσουν να καταλήξεις σε κάποια απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Όσες γλώσσες είχα ρωτήσει εγώ μου έλεγαν 20 και 25 άτομα...:hmm:

Πολλά τμήματα ξεκινούν έτσι, αλλά λόγω δουλειάς, εξεταστικών, προγράμματος στα πανεπιστήμια ο αριθμός μειώνεται δραματικά. Εμείς ξεκινήσαμε πέρυσι 30 άτομα, δεν χωρούσαμε στην αίθουσα... και μέσα σε ένα δίμηνο είχαμε μείνει 15 σταθεροί... με τον αριθμό προσέλευσης να κυμαίνεται από εκεί και μετά.


Μιλάμε ορμώμενοι από εμπειρίες.
Δε με ξαφνιάζει καθόλου το ότι μπορεί να είναι εκ διαμέτρου αντίθετες.;)

Αυτό ακριβώς... όταν υπάρχουν τόσα τμήματα, είναι κατανοητό και προφανές ότι δεν μπορεί να υπάρχει η ίδια ποιότητα σε όλα.... οι συνθήκες, οι μαθητές, ο καθηγητής, όλα διαφοροποιούνται ανά τμήμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πολλά τμήματα ξεκινούν έτσι, αλλά λόγω δουλειάς, εξεταστικών, προγράμματος στα πανεπιστήμια ο αριθμός μειώνεται δραματικά. Εμείς ξεκινήσαμε πέρυσι 30 άτομα, δεν χωρούσαμε στην αίθουσα... και μέσα σε ένα δίμηνο είχαμε μείνει 15 σταθεροί... με τον αριθμό προσέλευσης να κυμαίνεται από εκεί και μετά.

Εμένα μου είχε κάνει τόσο αρνητική εντύπωση που δεν πήγα ποτέ, εγώ δεν μπορώ να λειτουργήσω έτσι. Η φίλη μου που πήγε τελικά που είπε ότι ο αριθμός ήταν 25 ακατέβατα. Μιλάω για Ρώσικα τώρα. Πέρσι, μια φίλη μου έκανε αραβικά, το ίδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Εμένα μου είχε κάνει τόσο αρνητική εντύπωση που δεν πήγα ποτέ, εγώ δεν μπορώ να λειτουργήσω έτσι. Η φίλη μου που πήγε τελικά που είπε ότι ο αριθμός ήταν 25 ακατέβατα. Μιλάω για Ρώσικα τώρα. Πέρσι, μια φίλη μου έκανε αραβικά, το ίδιο..

Το καταλαβαίνω, δεν ξέρω τι ισχύει σε κάθε γλώσσα. Το πρόβλημα στο διδασκαλείο είναι ότι συνήθως αρνούνται να σχηματίσουν τμήμα για 8-10 άτομα... πρέπει να εγγραφούν γύρω στους 15. Δεν ξέρω τι σόι πολιτική είναι αυτή, ειδικά από τη στιγμή που πληρώνεις για να φοιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
και υπαρχει απηχηση? γινονται τα τμηματα? κ με τα θερινα μαθηματα τι συμβαινει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Απήχηση υπάρχει.... το χειμώνα τουλάχιστον. Για τα θερινά δεν υπήρξε μεγάλη ανταπόκριση, παρά μόνο στις πιο διαδεδομένες γλώσσες (πχ γερμανικά).

Κατά τ' άλλα ισχύει ότι σε πολλά τμήματα τα άτομα είναι παραπάνω από όσα θα έπρεπε. Φταίει η πολιτική του διδασκαλείου, αφού για να σχηματιστεί τμήμα απαιτείται να συγκεντρωθούν περίπου 15 άτομα, που κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι το ανώτατο όριο μαθητών. Υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις, όπως τα σέρβικα, που σχηματίζουν τμήμα με 4-5 άτομα, επειδή είναι δεδομένο ότι δεν έχουν ζήτηση. Όσο για την ποιότητα του μαθήματος... αυτή ποικίλλει ανάλογα με την ομοιογένεια του τμήματος, τον καθηγητή κλπ, όπως συμβαίνει σε κάθε "τάξη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
για ενα φρεσκαρισμα καποιας γλωσσας ή τις βασικες γνωσεις μιας αλλης επαρκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
για ενα φρεσκαρισμα καποιας γλωσσας ή τις βασικες γνωσεις μιας αλλης επαρκει?

Θα σου έλεγα πως ναι, επαρκεί. Σε κάποιες γλώσσες μάλιστα και για παραπάνω από τις βασικές γνώσεις. Από την άλλη, για ένα φρεσκάρισμα, αξίζει να δώσεις το συγκεκριμένο ποσό; Ακόμα κι αν είναι μικρότερο από αυτό που θα έπρεπε να δώσεις στο οποιοδήποτε φροντιστήριο.

** Αν θέλεις να μάθεις λεπτομέρειες, υπάρχει το φόρουμ των σπουδαστών του διδασκαλείου www.didaskaleio.com
Mπορείς να απευθυνθείς εκεί για να σου λύσουν συγκεκριμένες απορίες σχετικά με καθηγητές, μαθήματα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
(μετα την ατυχη αναρτηση σε αλλο θεμα,επανερχομαστε! )
ουου καλησπερα
να ρωτησω κι εγω: εχει εγγραφει κανεις στο διδασκαλειο ξενων γλωσσων της σχολης σε προηγουμενα ετη; γιατι διαβασα τη διαδικασια και καπου το εχασα.εαν μπορουσε καποιος να πει τι ακριβως εκανε;!
και επισης σκεπτομουν -επειδη ειδα εκφερετε αποψεις πανω στις γλωσσες- να παρω πχ δανικα ή σουηδικα. γιατι; ε, γιατι ετσι.εχει κανεις καμια ιδεα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Για τη διαδικασία δεν γνωρίζω.

Από γλώσσα, γιατί όχι Γερμανικά; Αυτές που θες, πάνω σε αυτά πατάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Για τη διαδικασία δεν γνωρίζω.

Από γλώσσα, γιατί όχι Γερμανικά; Αυτές που θες, πάνω σε αυτά πατάνε.
ελεγα εαν μαθω γερμανικα να τα κανω σε φροντιστηριο εντατικα, αφοτου ολοκληρωσω τα γαλλικα μου (του χρονου, ζησε μαη μου...)
ελεγα για καμια γλωσσα που να μη την πολυζητουν να μαθουν- να μην ειναι πχ celebrity:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top