[ΕΚΠΑ] Διδασκαλείο ξένων γλωσσών

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Ισπανικά 1300+ σπουδαστές ....πέρσι αν σας λέει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justelene22

Νεοφερμένος

Η justelene22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν μπορώ να φοιτήσω εκεί εξ αποστάσεως; Θα ήθελα να μάθω φινλανδικά αλλά επειδή δε θα είμαι στην Αθήνα αναρωτιέμαι αν γίνεται το μάθημα δι αλληλογραφίας ή κάτι ανάλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cl3opatra

Νεοφερμένος

Η Cl3opatra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το Διδασκαλείο είναι αλήθεια πως δεν δίνει επάρκεια ειδικά στις εξωτικές γλώσσες και ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος αντίστοιχος φορέας εδώ στην Ελλάδα για να διεξάγονται εξετάσεις ( πάρε παράδειγμα για αγγλικά το Cambriedge ή Michigan κ.α) Η αλήθεια είναι πως οι τιμές είναι πολύ προσιτές αν σκεφτείς ότι σε ένα φροντιστήριο θα έδινες 300-400 ευρώ ίσως μηνιαία για μια "εξωτική" γλώσσα κ εκεί σίγουρα θα σ έκανε μάθημα κάποιος που απλά μπορεί να είναι φυσικός ομιλητής ( σαν να πάμε να διδάξουμε ελληνικά στην Αφρική με απολυτήριο Λυκείου!!) Στο διδασκαλείο πληρώνεις τα ίδια και δεν είναι για 1 μήνα αλλά για όλο το ετήσιο πακέτο για την γλώσσα που αγοράζεις!!! Θεωρώ πως επειδή είναι μέρος του Πανεπιστημίου σίγουρα οι καθηγητές που είναι μέσα κ διδάσκουν δεν είναι ότι να ναι!! Σίγουρα θα έχουν κάποιο πτυχίο! όσον αφορά την ελληνομάθεια αυτών των καθηγητών μπορεί να ξέρουν ελληνικά μπορεί και όχι σε επίπεδο φιλολογίας σίγουρα όμως θα έχει προβλεφθεί ότι το μάθημα θα γίνεται ίσως μισό στα ελληνικά και μισό στα αγγλικά στην χειρότερη!! Θεωρώ πως το διδασκαλείο αξίζει και όταν μου δοθεί η ευκαιρία θα το ψάξω να γραφτώ σε κάποια γλώσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

didaskaleio.com

Νεοφερμένος

Ο didaskaleio.com αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για πληροφορίες και συζητήσεις σχετικά με το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών, και εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Για πληροφορίες και συζητήσεις σχετικά με το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών, και εδώ.

Μακάρι να γνώριζα την ύπαρξη του site πιο νωρίς!
Πάντως,από προσωπική εμπειρία, μπορώ να πω πως το Διδασκαλείο είναι ιδανική επιλογή για άτομα που δεν έχουν οικονομική ευχέρεια. Τα μαθήματα και η ύλη αντιστοιχούν σε αυτά ενός οποιουδήποτε φροντιστηρίου. Όσο για τη κατάρτιση των καθηγητών δεν μπορώ, δυστυχώς, να είμαι απολύτως θετική γιατι μου έτυχαν τα δύο άκρα μέσα σε 2 έτη σπουδών, οπότε εξαρτάται. Ωστόσο, και σε αυτή την περίπτωση υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής τμήματος.
Με λίγα λόγια, δε βρίσκω λόγο να μην το δοκιμάσει κανείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Παιδιά μήπως υπάρχει κάποιος που να έχει παρακολουθήσει Σουηδικά στο Διδασκαλείο? Ενδιαφέρομαι να γραφτώ το Σεπτέμβριο και έχω μερικές απορίες σε σχέση με το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

berdux

Νεοφερμένος

Ο berdux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά μήπως υπάρχει κάποιος που να έχει παρακολουθήσει Σουηδικά στο Διδασκαλείο? Ενδιαφέρομαι να γραφτώ το Σεπτέμβριο και έχω μερικές απορίες σε σχέση με το μάθημα.

δες στο site www.didaskaleio.com εχει πολλες πληροφοριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Να 'σαι καλά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
για να ακούσω ;)

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα: Οικονομικές λύσεις εκμάθησης ξένων γλωσσών για φοιτητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Mε θέμα κάποιες πληροφορίες που θέλαμε για το erasmus η υπεύθυνη μας είπε πως στην φοιτητική-πανεπιστημιακή λέσχη της Αθήνας διδάσκοντε με μικρό κόστος ξένες γλώσσες.
H υπηρεσία υπάγεται στο uoa αλλά προσφέρεται και για φοιτητές άλλων πανεπιστημίων.

περισσότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το μόνο αρνητικό της λέσχης είναι ότι έχει ΠΑΡΑ πολλά άτομα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zer.ioanna.92

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα Ζερικιώτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ψάξε το λίγο στη σχολή σου, εγώ είμαι στο ΤΕΙ της Κρήτης κ είναι δωρεάν, ούτε καν για εξετάσεις δεν χρειάζεται να πάμε και να πληρώσουμε γιατί αναγράφεται στην αναλυτική βαθμολογία κ αργότερα στο πτυχίο!!! Και ξέρω για την ΑΣΟΕΕ που είναι η αδερφή μου ότι είναι γύρω στα 300Ε για όλο το χρόνο αν δεν κάνω λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
έχει δίκιο η Ρεβέκκα για τη λέσχη είναι περίπου 30 άτομα ανά τμήμα και δεν δίνουν τα πτυχία του τύπου Delf,dalf αλλά μόνο τα κρατικά που ειδικά στα ισπανικά που κάνω εγώ δεν έχουν καμία αξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Μήπως γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα αν προσφέρονται και θερινά μαθήματα?

Παρακολουθεί κανείς σας μαθήματα γερμανικών C2 στο Διδασκαλείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
ΓΝωριζει κανεις εαν γινονται δωρεαν μαθηματα αγγλικων και γαλλικων σε καποιο πανεπιστημιο η σε καποιο οργανισμο στην Αθηνα?Η ξαδελφη μου που φοιτουσε στο πολιτικο της νομικης μου ειχε πει οτι εκανε καπου κινεζικα μεσω πανεπιστημιου.Γνωριζει κανεις εαν υπαρχουν δυνατοτητες για μη φοιτητες για δωρεαν μαθηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tabarly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
σε πολλά πανεπιστήμια υπάρχουν μαθήματα ξένων γλωσσών, για τους φοιτητές,
στο πολυτεχνειο πχ που το εχω κοιταξει, κάνεις στα 4 πρώτα εξάμηνα αγγλικά, γαλλικά ή γερμανικά.. φαντάζομαι μπορείς να παρακολουθείς, δεν θα σου πει κανενας τιποτα αν δεν εισαι της σχολης. δεν ξερω βεβαια τι επίπεδο ειναι.

και μετά ξέρω από γνωστούς μιας φίλης φιλης ότι κάνουν στο καποδιστριακό και στην ασοε μαθηματα σε πολλές γλωσσες, αλλά δεν ειναι δωρεαν. ειναι περιπου 300-400 το χρονο, πολύ καλή τιμή ειδικά για "περίεργες" γλώσσες. και εκεί έχουν διάφορα επίπεδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ωραια το δευτερο με ενδιαφερει.ΔΗλαδη γινονται μαθηματα στο καποδιστριακο και για μη φοιτητες?Μπορει καποιος που ξερει περισσοτερες πληροφοριες για τα εν λογω μαθηματα να μας πει δυο κουβεντες οπως που γινονται τα μαθηματα,ειναι ανα ταξη με ποσα παιδια κτλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορεί στο διδασκαλείο να πάει και κάποιος μη φοιτητής του ΕΚΠΑ αλλά με μια μικρή επιβάρυνση!

Πάντως, όσοι πάτε στο διδασκαλείο, να είστε προετοιμασμένοι για πολλά άτομα ανά τμήμα, με ό,τι συνεπάγεται αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Γίνονται δεκτοί και εξωπανεπιστημιακοί, απλά είναι αυξημένο κατάτι το κόστος.

Μαθήματα γίνονται στην Ιπποκράτους και στην Μπενάκη.
Οι τάξεις είναι συνήθως των 10-15 ατόμων.

Όσον αφορά την ποιότητα των παραδόσεων, ποικίλλει από το μέτριο ως το εξαιρετικό.

Ίσως βρεις βοηθητικό και το forum των διδασκομένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι τάξεις είναι συνήθως των 10-15 ατόμων.

Όσες γλώσσες είχα ρωτήσει εγώ μου έλεγαν 20 και 25 άτομα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top