2 Ερωτήσεις

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ας κάνω 2 ερωτήσεις:
1.Το μάθημα Αρχές οικονομικής θεωρίας για να το επιλέξεις θα πρέπει να έχεις επιλέξει και τη στατιστική(ώστε να ανοίξει το 5 πεδίο) ή μπορείς να το επιλέξεις χωρίς στατιστική για να αυξήσεις το γενικό βαθμό πρόσβασης και κατ'επέκταση τον τελικό βαθμό αν μπορείς να γράψεις καλά σ'αυτό;
2. Θα πρέπει να έχεις επιλέξει να εξεταστείς σε 1 ή 2 πεδία η για παράδειγμα από τη θετική και με ιστορία γενικής θα μπορείς να εξεταστείς και στο 1 και στο 2 και στο 3 και στο 4 πεδίο;
ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Για την δεύτερη ερώτηση σου: Αν από θετική επιλέξεις μάθημα γενικής παιδείας Ιστορία (αν και δεν το συνιστώ επειδή και μεγάλη ύλη έχει και σίγουρα θα έχεις καλύτερη απόδοση σε φυσική/μαθηματικά μιας και θα ακολουθήσεις θετική, αλλά αυτό είναι καθαρά δική σου επιλογή) θα μπορείς να ανοίξεις το 1ο πεδίο. Όμως όταν συμπληρώνεις το μηχανογραφικό οι σχολές που θα βάλεις θα πρέπει να είναι το πολύ από 2 πεδία.
Για την πρώτη σου ερώτηση:αν αποφασίσεις να εξεταστείς πανελλαδικά στο ΑΟΘ θα πρέπει αναγκαστικά να πάρεις και μαθηματικά γενικής για να ανοίξεις το 5 πεδίο. Τώρα να πάρεις μόνο ΑΟΘ για μάθημα επιλογής και να εξεταστείς πανελλαδικά μου φαίνεται δεν γίνεται αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Για την δεύτερη ερώτηση σου: Αν από θετική επιλέξεις μάθημα γενικής παιδείας Ιστορία (αν και δεν το συνιστώ επειδή και μεγάλη ύλη έχει και σίγουρα θα έχεις καλύτερη απόδοση σε φυσική/μαθηματικά μιας και θα ακολουθήσεις θετική, αλλά αυτό είναι καθαρά δική σου επιλογή) θα μπορείς να ανοίξεις το 1ο πεδίο. Όμως όταν συμπληρώνεις το μηχανογραφικό οι σχολές που θα βάλεις θα πρέπει να είναι το πολύ από 2 πεδία.
Για την πρώτη σου ερώτηση:αν αποφασίσεις να εξεταστείς πανελλαδικά στο ΑΟΘ θα πρέπει αναγκαστικά να πάρεις και μαθηματικά γενικής για να ανοίξεις το 5 πεδίο. Τώρα να πάρεις μόνο ΑΟΘ για μάθημα επιλογής και να εξεταστείς πανελλαδικά μου φαίνεται δεν γίνεται αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.
γινετε να εξεταστεις στο αοθ πανελλαδικα χωρις στατιστικη...αν εισαι σιγουρος οτι θα γραψεις καλα σου δινει καμια παραπανω μορια , αλλα μονο αν γραψεις καλα!ενας φιλος μου ηθελε ιατρικη ,το πηρε και εγραψε 19150....απο εκει και περα βλεπουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δηλαδή από ότι κατάλαβα για την δεύτερη ερώτησή μου: οι σχολές που δηλώνεις θα πρέπει να είναι από 2 πεδία τα οποία όμως τα επιλέγεις στο μηχανογραφικό και όχι πιο πριν. σωστά?
ακόμη γνωρίζετε μήπως αν οι πηγές της ιστορίας είναι από το σχολικό βιβλίο ή όχι?
σας ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Δηλαδή από ότι κατάλαβα για την δεύτερη ερώτησή μου: οι σχολές που δηλώνεις θα πρέπει να είναι από 2 πεδία τα οποία όμως τα επιλέγεις στο μηχανογραφικό και όχι πιο πριν. σωστά?
ακόμη γνωρίζετε μήπως αν οι πηγές της ιστορίας είναι από το σχολικό βιβλίο ή όχι?
σας ευχαριστώ


οι πηγές ΔΕΝ είναι από το σχολικό, γι'αυτό όλοι κάνουν φροντηστήρια στην ιστορία για να μάθουν πηγές.....
από ποια πεδία σχολές θα βάλεις ναι, τα επιλέγεις όταν κάνεις μηχανογραφικό!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
ευχαριστώ μαριλενάκι.
μήπως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει με σιγουριά στο 1ο ερώτημά μου σχετικά με την αοθ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
εγω παιδια απο μαθηματικα κατευθυνσης δεν θυμαμαι απολυτως τπτ.....απο αοθ κατι ψιλα και φυσικη.......μαθηματικα γενικης την ψιλο παλευω θα ελεγα αλλα ολα α υπολοιπα delete......μ αρεσει που θελω να περασω και λογιτικη που παμε ρεεε??:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ας κάνω 2 ερωτήσεις:
1.Το μάθημα Αρχές οικονομικής θεωρίας για να το επιλέξεις θα πρέπει να έχεις επιλέξει και τη στατιστική(ώστε να ανοίξει το 5 πεδίο) ή μπορείς να το επιλέξεις χωρίς στατιστική για να αυξήσεις το γενικό βαθμό πρόσβασης και κατ'επέκταση τον τελικό βαθμό αν μπορείς να γράψεις καλά σ'αυτό;

Για να πας στο 5ο πεδίο πρέπει να δώσεις Αοθ και Μαθηματικά Γενικής, μιας και αυτά τα δύο είναι μαθήματα Βαρύτητας για αυτό το πεδίο. :)

Κοίτα και εδώ ποια μαθήματα έχουν συντελεστή ανάλογα με την Κατεύθυνση
https://www.alfavita.gr/ejetaseis05/ej21_128.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ξέρω πως για να ανοίξει το 5ο πεδίο χρειάζεται απαραίτητα τα μαθήματα αοθ και μαθ.γενικής.
εγώ ρωτάω απλώς αν μπορείς να πάρεις αοθ με βιολογία ή ιστορία ή φυσική γενικής όχι για να ανοίξει το 5ο αλλά για να αυξηθούν τα μόρια από τα άλλα πεδία αν γράψεις καλά σε αυτό(αοθ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αυτό δεν γίνεται σίγουρα. Ένα μάθημα γενικής παιδείας μπορείς να επιλέξεις εκτός αν πας 5ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ας κάνω 2 ερωτήσεις:
1.Το μάθημα Αρχές οικονομικής θεωρίας για να το επιλέξεις θα πρέπει να έχεις επιλέξει και τη στατιστική(ώστε να ανοίξει το 5 πεδίο) ή μπορείς να το επιλέξεις χωρίς στατιστική για να αυξήσεις το γενικό βαθμό πρόσβασης και κατ'επέκταση τον τελικό βαθμό αν μπορείς να γράψεις καλά σ'αυτό;
2. Θα πρέπει να έχεις επιλέξει να εξεταστείς σε 1 ή 2 πεδία η για παράδειγμα από τη θετική και με ιστορία γενικής θα μπορείς να εξεταστείς και στο 1 και στο 2 και στο 3 και στο 4 πεδίο;
ευχαριστώ.

Αν επιθυμείς να δηλώσεις σχολές του 5ου πεδίου στο μηχανογραφικό σου πρέπει υποχρεωτικά να εξεταστείς στο επιπλέον μάθημα επιλογής ΑΟΘ και να επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας τα μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής.

Αν δεν σκοπεύεις να δηλώσεις σχολές από το 5ο πεδίο στο μηχανογραφικό σου τότε μπορείς να κάνεις ένα από τα εξής:

1) Να μην εξεταστείς σε ΑΟΘ και να επιλέξεις οποιοδήποτε μάθημα γενικής παιδείας (όχι απαραίτητα μαθηματικά)
2) Να εξεταστείς σε ΑΟΘ και να επιλέξεις οποιοδήποτε μάθημα γενικής παιδείας (όχι απαραίτητα μαθηματικά)

Όποιος υποψήφιος επιλέξει ΑΟΘ και ως μάθημα γενικής παιδείας τα μαθηματικά ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να δηλώσει σχολές του 5ου πεδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ας κάνω 2 ερωτήσεις:
1.Το μάθημα Αρχές οικονομικής θεωρίας για να το επιλέξεις θα πρέπει να έχεις επιλέξει και τη στατιστική(ώστε να ανοίξει το 5 πεδίο) ή μπορείς να το επιλέξεις χωρίς στατιστική για να αυξήσεις το γενικό βαθμό πρόσβασης και κατ'επέκταση τον τελικό βαθμό αν μπορείς να γράψεις καλά σ'αυτό;
2. Θα πρέπει να έχεις επιλέξει να εξεταστείς σε 1 ή 2 πεδία η για παράδειγμα από τη θετική και με ιστορία γενικής θα μπορείς να εξεταστείς και στο 1 και στο 2 και στο 3 και στο 4 πεδίο;
ευχαριστώ.

1. Ναι, μπορεις να το επιλεξεις και χωρις να επιλεξεις Στατιστικη, μονο που δεν θα σου προσφερει προσβαση στο 5ο πεδιο. Θα σου δωσει μορια μονο αν καταφερεις να γραψεις καλυτερα σε αυτο απ'το μεσο ορο των υπολοίπων 6 μαθημάτων. Προσωπικα δεν θα το ρίσκαρα αν δεν ειχα το κινητρο του 5ου πεδίου και θα σου προτεινα τον ιδιο χρονο να τον αφιερωσεις σε καποιο αλλο μαθημα.
2. Η εξεταση γινεται σε ολα τα πεδία που ανοιγουν με βαση την κατευθυνση και το μαθημα επιλογης γενικης παιδειας (6ο μαθημα). Αν παρεις ιστορια απο θετικη εχεις προσβαση στα 4 πρωτα πεδια αυτομάτως. Απλα στο μηχανογραφικο εχεις τη δυνατοτητα να επιλεξεις σχολες απο το πολύ 2 πεδια απ'αυτα τα 4.
-----------------------------------------
Ξέρω πως για να ανοίξει το 5ο πεδίο χρειάζεται απαραίτητα τα μαθήματα αοθ και μαθ.γενικής.
εγώ ρωτάω απλώς αν μπορείς να πάρεις αοθ με βιολογία ή ιστορία ή φυσική γενικής όχι για να ανοίξει το 5ο αλλά για να αυξηθούν τα μόρια από τα άλλα πεδία αν γράψεις καλά σε αυτό(αοθ).

Αυτό δεν γίνεται σίγουρα. Ένα μάθημα γενικής παιδείας μπορείς να επιλέξεις εκτός αν πας 5ο πεδίο.

Λαθος. Μπορεις να εξεταστεις πανελλαδικα σε 7 μαθηματα, μαζι με το ΑΟΘ, αν επιθυμεις, αλλωστε το ποιο πεδιο θα επιλεξεις το καθοριζεις τον Ιουλιο στο μηχανογραφικο, οχι νωριτερα. Αν το 6ο μαθημα ειναι Στατιστικη και ως 7ο εχεις παρει ΑΟΘ, τοτε εχεις δικαιωμα να επιλεξεις το 5ο πεδιο. Αν θελεις να πας στο 5ο πεδιο τοτε ο παραπανω συνδυασμος ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ. Αυτο δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι αν δεν δηλωσεις 5ο πεδιο δεν μπορεις να δωσεις 7 μαθηματα, μαζι με το ΑΟΘ. Μπορεις και στο λεω μετά βεβαιοτητας, αλλωστε το πιο πεδιο επιλεγεις το καθοριζεις μονο τον Ιούλιο. Και ναι, μετραει και για τα υπόλοιπα πεδια εκτος του 5ου, αλλα μετραει με απλο συντελεστη βαρυτητας, οχι με αυξημενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top