Πιστεύετε ότι οι καθηγητές πρέπει να βάζουν σε όλους 20 στη Γ';

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν ακόμα είχα πίστη στην ανθρωπότητα, θα έλεγα ότι όταν φέρεσαι στα παιδιά σαν να είναι ίσα με σένα σε intellect και δεν τους φέρεσαι σαν να είσαι ο φύρερ τους και αυτοί σε στατόπεδο συγκέντρωσης, όπως κάνουν οι καθηγητές του σήμερα, αυτά θα φερθούν ανάλογα, ώριμα.

Όμως τώρα συμφωνώ.
Τα παιδιά είναι ανώριμα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι' αυτό.

Αυτό είναι δράση αντίδραση πάντως...Οι μαθητές φέρονται έτσι γιατί οι καθηγητές φέρονται ανάλογα, αλλά ισχύει και το αντίστροφο.
Γιατί υπάρχει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό μαθητών/φοιτητών που παρερμηνεύουν την ισότητα ως βλακεία/χαλαρότητα/αδιαφορία και σε καβαλάνε..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Και νομίζω ότι οι φοιτητές δεν μπορούν να κάνουν σωστή αξιολόγηση γιατί κρίνουν ακόμα και στα 20 τους με εμπειρίες από το σχολείο.

Επίσης, τι ακριβώς να αξιολογήσουν όταν η πλειοψηφία δεν πατά στα αμφιθέατρα; ;) :P

[βγαίνω off, σταματάω :P ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
εφοσον το συστημα ειναι τετοιο οι καθηγητες αναγκαζονται να βαζουν 20 στους περισσοτερους για να μην τους κατηγορουν στο τελος.προσωπικα πιστευω πως οι μαθητες που ενδιαφερονται και συμμετεχουν στο μαθημα(αυτο βεβαια εξαρταται και απο τον καθηγητη)πρεπει να περνουν 20 για να τους βοηθουν για τον τελικο βαθμο....παρολα αυτα θεωρω ολη την διαδικασια πως δεν εχει κανενα νοημα και καλυτερα να μην υπηρχε ο προφορικος βαθμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
ειμαι β'λυκειου...αρα δεν ξέρω ποσο αντικειμενικός ειμαι..
αλλα,παράδειγμα. πηρα χτες βαθμους... αλγεβρα στο διαγωνισμα εγραψα 19...στο τετραμηνο 18... και οντως για 18 αξιζα γιατι δεν συμμετεχω καθόλου (εχουμε τελευταιες ωρες καθε φορα...και δεν την παλευω για αλγεβρα..)
ρωταω εγω τωρα... γιατι του χρονου να μου εχει στα τετραμηνα 17-18(εστω και αν για τοσο αξιζω..) αλλα παω και γράψω 19-20...? γιατι να μου χαλάσει τον βαθμό?

παλιο περισταατικο στο σχολείο μου και σίγουρα δεν ειναι το μονο σχολειο ...
καθηγητης βάζει σε μαθητη 15 φυσικη κατευθυνση...και το παιδί γράφει 19 στις πανελληνιες..και έχασε την σχολή του ..για αυτο...

περιστατικο με την αδερφη μου... στο αοθ ειχε ερθει για μια χρονια μια καθηγητρια... και της έβαλε 18...στις πανελληνιες εγραψε 20... και έ χασε ποσα μόρια για αυτό το 18..

επι της ουσίας...βάλε 20 εσυ...και ας μην το αξίζει...αλλα τουλάχιστον βοηθησε το παιδι... μπας και 1 στο εκατομμυριο γράψει καλά...
ούτως η άλλως ο βαθμός ειναι υποκειμενικός.. πχ μπορει ο καθηγητης να σου κάνει ολο το τετραμηνο 3 ερωτησεις και να τυχει να μην ξέρεις καμια απο αυτες...
αλλα αυτομάτως ο βαθμός σου μειωνεται.. γιατι ο καθηγητής θα νομίζει οτι δεν τα ξέρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
επι της ουσίας...βάλε 20 εσυ...και ας μην το αξίζει...αλλα τουλάχιστον βοηθησε το παιδι... μπας και 1 στο εκατομμυριο γράψει καλά...

+10000
εξάλλου δεν κοστίζει τίποτα στον καθηγητή ο βαθμός, δε θα πάθει τίποτα αν βάλει 20...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Φυσικα και θα πρεπει να βοηθαει.δεν χανει τιποτα ο καθηγητης βαζοντας ενα βαθμο.και ο μαθητης κερδιζει και στο απολυτηριο λυκειου του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν πρέπει να γίνει διαχωρισμός όμως..; Αυτός που αξίζει το 20 δεν θα αισθάνεται μ....ς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Στην τρίτη λυκείου-στα μαθήματα που δίνουμε πανελλαδικώς ... ΟΧΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τοτε ποιος ο λογος να ασχοληθεις με το μαθημα...Αφου ετσι και αλλιως 20 θα παρεις...Και θα τα ακουσεις και καλυτερα στο φροντιστηριο.
Μηπως να κανουμε και την παρουσια προαιρετικη??Και τα φροντιστηρια να γινουν ιδιωτικα σχολεια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ρε συ , όποιος θέλει διαβάζει και θα γράψει....όποιος δε διαβάζει , δε θα γράψει και συνεπώς δε θα περάσει.
Ενα παιδί μπορεί να διαβάσει ΑΟΔΕ μετα το πασχα για x,y,z λογους , να του βαλει 16 και να παει να γραψει 20.
Τσουπ έφυγαν μοριακια που μπορούν να κοστίσουν σχολή και ειδικά όταν επρόκειτο για μάθημα βαρύτητας.
Καλά δεν είπαμε κάποιος να γράφει 01 στα μαθηματικα και να του βαλει 20.Μην υπερβάλλεται!
Μαθήματα όπως όμως το ΑΟΔΕ,ΑΟΘ,Μαθηματικά Γενικής,ΑΕΠΠ (+Εκθεση που ειναι πολυ υποκειμενικη η βαθμολογηση) που διαβάζονται έστω και καθυστερημένα γιατί να είναι αυστηροί και να τσεκουρώνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Γιατί,χρωστάνε χάρη σε κανέναν;
Τα θέματα που βάζουν έτσι κι αλλιώς στις ενδοσχολικές της Γ' είναι τόσο εύκολα που αν διαβάσεις 2-3 ώρες μια ημέρα πριν την εξέταση γράφεις για 20 χαλαρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Έπρεπε να ερχόσουν στο σχολείο μου που ακόμα και την Κοινωνιολογία έπρεπε να την πάρεις στα σοβαρά.
Μαθηματικά , 2 παιδιά γράφαμε πάνω απο τη βάση στα διαγωνίσματα.Έπρεπε να πάρουμε 15?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν πρέπει να γίνει διαχωρισμός όμως..; Αυτός που αξίζει το 20 δεν θα αισθάνεται μ....ς;

κλασσικος νεοελληνας...αντι να χαιρεται με τον εαυτο του που πήρε το εικοσι...πρεπει να κλαιγεται γιατι και ο φιλος του πηρε και αυτος εικοσι...;)

Τοτε ποιος ο λογος να ασχοληθεις με το μαθημα...Αφου ετσι και αλλιως 20 θα παρεις...Και θα τα ακουσεις και καλυτερα στο φροντιστηριο.
Μηπως να κανουμε και την παρουσια προαιρετικη??Και τα φροντιστηρια να γινουν ιδιωτικα σχολεια??

αα να το κάνουμε καπως ετσι? ;)
παντως μαν δεν διαφέρει και πολυ απο την πραγματικότητα... μονο τα ποσα σκαει τον μηνα ενας μαθητης της τρίτης λυκείου...ανετα πηγαινε σε ιδιωτικό σχολείο..;)

η παρουσια ειναι ηδη προαιρετικη... με 165 απουσίες...;)
και thank god δεν θα πηγαινω καθε μερα σχολειο να ακουω τον καθε αχρηστο που δεν του καιγεται καρφι για την πιεση που θα δέχομαι και θα με φορτωνει με ενα κάρο ασκησεις χωρις να μου τις εχει εξηγησει κιολας .

στο πρωτο διαγωνισμα μαθηματκα κατευθυνση ..απο εναν σοβαρότατο καθηγητη στα διανυσματα ..την προβολή δεν μας την εξηγησε ΠΟΤΕ...στο διάγωνισμα έβαλε ενα ερώτημα...και οταν του ειπαμε δεν μας την έχει εξηγήσει .η απάντηση του ήταν "δεν θυμασαι καλα"
και αυτος ο μαλακας στο τετράμηνο μου έβαλε 17,ενώ του σηκωνομαι στον πινακα τουλαχιστον 2/3 φορες την εβδομαδα..(ειμαι τεχνολογικη και ειμαστε 11 ατομα...και οι 4-5 ειναι πλ κάτω του μετριου...
και ναι σαν καθηγητής είναι καλός ...οταν παραδίδει μάθημα...και οταν λύνει ασκησεις...και? όρεξη τον έχω..

Γιατί,χρωστάνε χάρη σε κανέναν;
Τα θέματα που βάζουν έτσι κι αλλιώς στις ενδοσχολικές της Γ' είναι τόσο εύκολα που αν διαβάσεις 2-3 ώρες μια ημέρα πριν την εξέταση γράφεις για 20 χαλαρά...

το ευκολα ειναι υποκειμενικο..
και ιστορια μπορει να διαβασω 10/50 σελιδες που θα έχω..να πέσουν αυτες..και να λεω ..ηταν γελοία...
ναι χρώστανε...σε μενα που τους ανέχομαι κάθε μέρα..χωρίς να τους γουστάρω με τις μαλακίες που μου λένε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν πρέπει να γίνει διαχωρισμός όμως..; Αυτός που αξίζει το 20 δεν θα αισθάνεται μ....ς;

Ο διαχωρισμός θα γίνει στις πανελλήνιες, όχι μέσα σε μια τάξη που υπάρχουν 1002 υποκειμενικοί παράγοντες.

Τοτε ποιος ο λογος να ασχοληθεις με το μαθημα...Αφου ετσι και αλλιως 20 θα παρεις...Και θα τα ακουσεις και καλυτερα στο φροντιστηριο.
Μηπως να κανουμε και την παρουσια προαιρετικη??Και τα φροντιστηρια να γινουν ιδιωτικα σχολεια??

Εσύ θεωρείς πως ο μόνος λόγος να παρακολουθήσει κάποιος στο σχολείο είναι ο βαθμός του τετραμήνου; αν φτάσαμε να κουβαλάμε τέτοιες νοοτροπίες τότε λυπάμαι που το λέω αλλά δεν υπάρχει σωτηρία. Αν ο καθηγητής κάνει καλά το μάθημά του τότε οι μαθητές θα έχουν κίνητρο να προσέξουν και να συμμετέχουν, αν όχι θα χρησιμοποιήσει το βαθμό για να τους υποχρεώσει να το κάνουν όπως και πολλοί άλλοι ανίκανοι καθηγητές ανά την Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Και καταλήγουμε στο γνωστό και μη εξαιρετέο συμπέρασμα ότι οι βαθμοί είναι η μεγαλύτερη πατάτα του εκπαιδευτικού συστήματος...πρωτότυπο, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Είναι όμως πιο αντικειμενικό από τον κάθε καθηγητή σε οποιοδήποτε σχολείο της Ελλάδας (που δεν ξέρεις τι σχέση έχει με τους μαθητές του), βάζοντας μέσα και τη διαφορά ιδιωτικών και δημοσίων σχολείων...



Μπορείς να γίνεις λοιπόν καθηγητής, για να τα διορθώσεις όλα...! :)
και αν ειναι αντικειμενικα χτυπημενος και σου διορθωσει αντικειμενικα χτυπημενος το γραπτο θα νιωσεις ευχαριστημενος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peacebreaker

Νεοφερμένος

Ο Peacebreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου (Αθήνα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ο καθένας ξέρει τι αξίζει είτε του αρέσει είτε όχι και αν δεν του αρέσει είναι στο χέρι του να το αλλάξει.Η αυτοκριτική είναι πολύ σημαντικότερος δείκτης της εικόνας που έχει κάποιος, από την κριτική που κάνει ο οποιοσδήποτε. Προσωπικά θα ένοιωθα τύψεις εάν ειχα σε όλα τα μαθήματα 20 χωρίς να ξέρω πως έχω δώσει τον καλύτερό μου εαυτό. Τι είδους επιβράβευση θα ήταν το 20 χωρίς να γνωρίζεις μέσα σου πως πραγματικά το αξίζεις;

Στην ζωή πρέπει να γίνει πρώτα η προσπάθεια για να έρθει το αποτέλεσμα (είτε βαθμός ,είτε προαγωγή,είτε αξιολόγηση), γιατί να ισχύει το αντίθετο στο σχολείο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τουλάχιστον στη Έκθεση και στα Αρχαία κατεύθυνσης, μιλώ για τη θεωρητική γιατί για τις άλλες κατευθύνσεις δεν ξέρω, ας μην τσιγκουνεύονταν.Ειδικά όταν στα αρχαία που έχουν και το μεγαλύτερο συντελεστή, υπάρχει το άγνωστο. Εγώ πάλι δεν πήρα 20 σε κανένα γιατί ο φιλόλογος είχε παλιά τον αδερφό μου που του έβγαζε το λάδι και δε μας χωνεύει σαν οικογένεια. Αυτά είναι τα καλά της μικρής πόλης με 1 λύκειο.

Σε μια άλλη κοπέλα της βαλανε χαμηλότερους βαθμούς, που μάλιστα είναι και καλή μαθήτρια, γιατί έχει αγόρι και τη θεωρούν "τσουλάκι" που δε χώρισε τρίτη λυκείου για να είναι αφοσιωμένη στο διάβασμα.

Μη μιλάτε για αντικειμενικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ίσως δεν θα έπρεπε να μετράει καθόλου ο προφορικός βαθμός. Ότι γράφεις, παίρνεις.
Μέγα λάθος. Ένα από τα κακά της μονόπλευρης και ελλειπούς παιδείας του νεο-Έλληνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μέγα λάθος. Ένα από τα κακά της μονόπλευρης και ελλειπούς παιδείας του νεο-Έλληνα.

Δεν εκφράζει ούτε εμένα απόλυτα, αλλά στο συγκεκριμένο πλαίσιο του σχολείου έτσι όπως είναι, νομίζω ότι θα ήταν μία λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top