Ιδιωτικός ή Δημόσιος τομέας; Τί θα θέλατε;

Πού θα θέλατε να δουλεύετε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ιδιωτικός Τομέα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημόσιο Τομέα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ατομική επιχείρηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Τί είναι δουλεία;;

    Ψήφοι: 0 0.0%

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Ιδιωτικός ή δημόσιος τομέας;;;Φαντάζομαι ότι με αυτήν την ερώτηση η μισή Ελλάδα θα γελάσει μόλις το ακούσει. Όταν κάποιος βγαίνει στην αγορά εργασίας πάντα κυνηγά μια θεσούλα στο δημόσιο. Όταν ακούς ένα άτομο ότι μπήκε στο δημόσιο μερικοί κάνουν λες και πήρε το χρυσό λαχείο! Άλλοι λένε πως θέλουν ιδιωτικό τομέα που έχει ανταγωνισμό και καθόλου ρουτίνα και ίσως μεγαλύτερες απολαβές.

Ισχύουν αυτά; Εσείς σε ποιον τομέα θα θέλατε να δουλέψετε;Και τί άποψη έχετε για το θέμα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
ιδιωτικο γιατι εχει περισσοτερες προοπτικες ανελιξης .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Και εγώ αυτό σκέφτομαι! Βέαια υπάρχει ο κίνδυνος απόλυσης ή οι συνθήκες είναι πιο σκληρές. Ωστόσο μονοτονία και οι σχεδόν σταθερές απολαβές και η αδυναμία ανέλιξης στο δημόσιο τομέα είναι και αυτά μειονεκτήματα. Πόσο μάλλον αν δεν έχεις μπάρμπα στ Κορώνη (χωρίς να αμφισβητώ ότι όπου δουλεύει κανείς καλά πάντα ανταμοίβεται), αλλά στον ιδιωτικό τομέα είναι πιο σίγουρο αυτό! Και πιστεύω ασκείς καλύτερα το επάγγελμά σου.

Ειδικά αν αναγκαζόμουν να έρθω στη θέση να λαδωθώ για να συντηρηθώ καλύτερα θα σιχαινόμουν τον εαυτό μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ειδικά αν αναγκαζόμουν να έρθω στη θέση να λαδωθώ για να συντηρηθώ καλύτερα θα σιχαινόμουν τον εαυτό μου![/quote]
ε βεβαια...πανω απο ολα αξιοπρεπεια...νομιζω πως αν εισαι καλα καταρτισμενος σε αυτο που κανεις και πανω απο ολα το αγαπας...καθε δυσκολια θα ειναι για σενα μια ευχαριστη προκληση.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Δεν εχω σκεφτει τοσο μακρια, αλλα σιγουρα δε θα ηθελα ατομικη επιχειρηση γιατι δεν υπαρχουν προοπτικες ανελιξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Δεν εχω σκεφτει τοσο μακρια, αλλα σιγουρα δε θα ηθελα ατομικη επιχειρηση γιατι δεν υπαρχουν προοπτικες ανελιξης.
δεν σκευτεσαι τοσο μακρια?δηλαδη τι να πω εγω που ειμαι 17 και το σκευτομαι...?
-----------------------------------------
σορυ για την ορθογραφια...ειναι δυσκολο οταν συνηθιζεις τα greeklish .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Και εγώ είμαι της άποψης ότι αν είσαι καλός δε χάνεσαι! Και η ατομική επιχείρηση δεν είναι άσχημο όμως ανεύρεση κεφαλαίου είναι περίπλοκο θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ιδιωτικος. Ο δημόσιος πρεπει να εξυπηρετει μονο τον πολιτη και να απασχολει ΕΛΑΧΙΣΤΑ άτομα. Δεν ειναι για καριέρα, απασχόληση προσφερουν μόνο οι επιχειρήσεις, οχι τα λεφτά των φορολογουμένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Βέβαια όταν την πόρτα σου χτυπά ανεργία μπαίνεις όπου να 'ναι! Ή όχι; Πιστεύετε πως αν ψαχτείς παραπάνω θα μπεις στη θέση που ονειρεύεσαι;; ΄η πραγματικότητα είναι πολύ σκληρή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Είμαι της άποψης η οποία αναφέρεται ότι θα ακολουθησω αυτό που θέλω πραγματικά και δεν θα κοιτάξω αν θα έχω σύνταξη στα 70 μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Σωστή...Αλλά στα 70 θα έχεις άλλη γνώμη...χαχαχ. Βέβαια αν κάνεις αυτό που θες αυτό θα είναι το ιδανικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Ιδιωτικός! Μου αρέσει να δουλεύω μόνος μου, να είμαι ανεξάρτητος δηλαδή να μην έχω κάποιον από πάνω μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Γιατί στο δημόσιο έχεις κανέναν;;; Που έλεγχος...Αραλίκι.... Λίγοι δουλεύουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ιδιωτικός! Μου αρέσει να δουλεύω μόνος μου, να είμαι ανεξάρτητος δηλαδή να μην έχω κάποιον από πάνω μου..
Στον ιδιωτικο ομως αν η επιχειρηση παει χαλια οικονομικα μπορει να σε διωξει ελαφρα τη καρδια. Στο δημοσιο δεν σε κουναει κανενας (ενταξει, οχι οτι ειναι απαραιτητα καλη παντα αυτη η μονιμοτητα).

On topic, ακομα δεν εχω καταληξει. Εχω βρει θετικα και αρνητικα και στα 2. Μαλλον οπως τα φερει η ζωη, νωρις ειναι ακομα αλλωστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Στον ιδιωτικο ομως αν η επιχειρηση παει χαλια οικονομικα μπορει να σε διωξει ελαφρα τη καρδια. Στο δημοσιο δεν σε κουναει κανενας (ενταξει, οχι οτι ειναι απαραιτητα καλη παντα αυτη η μονιμοτητα).

On topic, ακομα δεν εχω καταληξει. Εχω βρει θετικα και αρνητικα και στα 2. Μαλλον οπως τα φερει η ζωη, νωρις ειναι ακομα αλλωστε...

Θες να γράψω και τα αρνητικά του δημοσίου κατά την ταπεινή μου άποψη;Είναι πιο πολλά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Γιατί στο δημόσιο έχεις κανέναν;;; Που έλεγχος...Αραλίκι.... Λίγοι δουλεύουν

Ετσι νομιζεις...Οι προυποθεσεις για να τα πας καλα με το διευθυντη σου στη δημοσια υπηρεσια απεχουν πολυ απ'τα καθηκοντά σου και σχετιζονται πολλες φορές με το κομμα. Αν πεσεις σε ευσυνειδητο, σε αναγκάζει να κανεις τη δουλεια σου. Εκτος κι αν εισαι παλιος, οποτε η ελευθερια σου αποκτα αλλη διασταση.
Αλλα ποιος ειπε οτι δεν εχεις κανεναν πανω απ'το κεφαλι σου στον ιδιωτικο τομεα; Χαχ, τι ειναι αυτα που λετε ? Ακομη και ο CEO μιας επιχειρησης λογοδοτεί στους Μετόχους. Ο μονος τροπος να μην εχεις κανεναν πανω απ'το κεφαλι σου ειναι η ατομικη επιχειρηση ή καποια εταιρία που ιδρυεις εσύ με συνεταίρους, με δικα σας κεφάλαια.
-----------------------------------------
Στον ιδιωτικο ομως αν η επιχειρηση παει χαλια οικονομικα μπορει να σε διωξει ελαφρα τη καρδια. Στο δημοσιο δεν σε κουναει κανενας (ενταξει, οχι οτι ειναι απαραιτητα καλη παντα αυτη η μονιμοτητα).

On topic, ακομα δεν εχω καταληξει. Εχω βρει θετικα και αρνητικα και στα 2. Μαλλον οπως τα φερει η ζωη, νωρις ειναι ακομα αλλωστε...

Αν ειναι καλος θα σε αρπαξει απευθειας ο ανταγωνιστής. Στο δημοσιο το μονο που θα κανεις θα ειναι να τρως απροκαλυπτα τα λεφτα του φορολογουμενου, εκτός κι αν αποφασισεις να δουλεψεις οπως πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Παιδιά είναι εκνευριστικό έχουμε γνωστούς σε δημόσιες υπηρεσίες και κάθονται στην κυριολεξία.όχι πάντα γιατί είναι επιλογή τους αλλά επειδ΄είναι υπεράριθμοι και δεν έχουν τι να κάνουν...Είναι ξεφτίλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν ειναι καλος θα σε αρπαξει απευθειας ο ανταγωνιστής. Στο δημοσιο το μονο που θα κανεις θα ειναι να τρως απροκαλυπτα τα λεφτα του φορολογουμενου, εκτός κι αν αποφασισεις να δουλεψεις οπως πρέπει.
Γιατι στο δημοσιο ειναι απαραιτητο να τρως τα λεφτα του φορολογουμενου χωρις να κανεις καλα τη δουλεια σου; Το οτι η πλειοψηφια λειτουργει ετσι, δεν σημαινει οτι ο δημοσιος τομεας δεν εχει αναγκη απο ευσυνειδητους εργαζομενους (ειδικα στον τομεα υγειας-προνοιας στον οποιο εχω σκοπο να εργαστω).

Για τους αλλους τομεις (εφοριες, νομαρχιες και λοιπα γραφειοκρατικα) πραγματικα δεν εχω ιδεα τι παιζει... Μιλαω κυριως για δημοσια νοσοκομεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sethis

Νεοφερμένος

Ο Sethis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Θα προτιμουσα να εχω την ατομικη μου επιχειρηση. Εχει καποιο ρισκο και σιγουρα εχεις και ολη την ευθυνη για την συντηρηση της αλλα εισαι ο ιδιος το αφεντικο και δεν εχεις κανεναν απο πανω σου. Ακομη εχει και πολυ καλες προοπτικες ανελιξης εφοσον κανεις τις σωστες κινησεις (εδω ειναι και το πιο δυσκολο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Γιατι στο δημοσιο ειναι απαραιτητο να τρως τα λεφτα του φορολογουμενου χωρις να κανεις καλα τη δουλεια σου; Το οτι η πλειοψηφια λειτουργει ετσι, δεν σημαινει οτι ο δημοσιος τομεας δεν εχει αναγκη απο ευσυνειδητους εργαζομενους (ειδικα στον τομεα υγειας-προνοιας στον οποιο εχω σκοπο να εργαστω).

Για τους αλλους τομεις (εφοριες, νομαρχιες και λοιπα γραφειοκρατικα) πραγματικα δεν εχω ιδεα τι παιζει... Μιλαω κυριως για δημοσια νοσοκομεια.

Ειπα, εκτος κι αν αποφασισεις να κανεις καλα τη δουλεια σου. Και υπαρχουν τετοιοι και σημερα και θα υπαρχουν και στο μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top