Να πάω φροντιστήριο ή όχι; Και εάν ναι, ποιο να επιλέξω;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
......με αυτά τα χρήματα θα μπορούσαμε να στέλνουμε τα παιδιά μας σε ιδιωτικά σχολεία όπου γίνεται σωστή προετοιμασία.
Ποια σωστή προετοιμασία; Ποιος είπε ότι οι μαθητές των ιδιωτικών σχολείων δεν κάνουν φροντιστήρια; Κάνουν τα ίδια (αν όχι και περισσότερα) φροντιστήρια (και ιδιαίτερα) με τους μαθητές των δημοσίων. Έτσι όποιος στέλνει το παιδί του σε ιδιωτικό, πληρώνει και το σχολείο και το φροντιστήριο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Η προσφορά και η αλληλεγγύη σε συμπολίτες μας ασχέτως κοινωνικής ανάλυσης του αιτίου, είναι κατακριτέα; :whistle: Από όσο γνωρίζω σε όλο τον κόσμο υπάρχουν δηλωμένες επιχειρήσεις-φροντιστήρια (με άλλον τίτλο) και κοινωνικά φροντιστήρια μέσω ΜΚΟ που προσφέρουν στήριξη σε μαθητές και φοιτητές. Η φιλοσοφία τους δεν είναι η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο (η Ελληνική πατέντα), αλλά η κάλυψη κενών που αδυνατεί εκ φύσεως να καλύψει το δημόσιο σχολείο ή Πανεπιστήμιο.

Ο όρος φροντιστήριο στη διεθνή κοινότητα είναι cram schools, coaching colleges, tutorial schools, δηλαδή, σχολεία που διδάσκουν μεγάλη ύλη σε σύντομο χρονικό διάστημα με κάποιο στόχο είτε εισαγωγή στα Πανεπιστήμια μέσω των ενδοσχολικών εξετάσεων πάντα, είτε επιτυχία στις εξετάσεις του σχολείου για τις πιο μικρές τάξεις. Τέτοια σχολεία υπάρχουν στην Αυστραλία, Χιλή, Κίνα, Βραζιλία, Γαλλία, Ελλάδα, Ιρλανδία, Ινδία, Ιαπωνία, Ν.Κορέα, Μαλαισία, Περού, Σιγκαπούρη, Ταϊβάν, Ταϊλάνδη, Τουρκία, Ην.Βασίλειο και ΗΠΑ. Το κοινό τους στοιχείο είναι η σωστή προετοιμασία των μαθητών για εξετάσεις.

Νομίζω πως ο Ξεχασμένος αναφέρθηκε στο παράλογο αυτό γεγονός,το οποίο θα αναλύσω τώρα.
Το κρατικό εκπαιδευτικό σύστημα έχει αποτύχει (είναι κοινό μυστικό) --> όλοι οι μαθητές πάνε στα φροντιστήρια ή κάνουν ιδιαίτερα στη γ' λυκείου (μερικοί και πιο πριν) --> λόγω της οικονομικής κρίσης πολλοί γονείς δεν μπορούν να πληρώσουν τα φροντιστήρια --> το κράτος θέλοντας να τους βοηθήσει εφευρίσκει το θεσμό του κοινωνικού φροντιστηρίου,όπου οι μαθητές πάνε μετά το σχολείο για να προετοιμαστούν για τις πανελλήνιες (ό,τι γίνεται και στα κανονικά φροντιστήρια δηλαδή)
Έτσι το κράτος παραδέχεται ότι το εκπαιδευτικό σύστημα που έφτιαξε έχει αποτύχει παταγωδώς να εκπληρώσει το σκοπό του (να μορφώσει τα παιδιά που ζουν στην Ελλάδα) αλλά αντί να κάνει κάτι για να το διορθώσει,επινοεί κοινωνικά φροντιστήρια όπου οι μαθητές θα καλύπτουν τα κενά τους και θα προετοιμάζονται για τις πανελλήνιες.Εντάξει,τώρα που έγινε και αυτό,μένει μόνο να περιμένουμε να βγάλουν και επίδομα ενίσχυσης των νοικοκυριών που στέλνουν τα παιδιά τους στο φροντιστήριο στη γ' λυκείου (το οποίο θα μοιράζεται κάθε Σεπτέμβριο σε όλες τις οικογένειες που ζουν στην Ελλάδα και έχουν παιδί στην τρίτη λυκείου).Γενικά μια ζωή ό,τι να'ναι!!!
Όσο για τα φροντιστήρια που λες ότι υπάρχουν και σε άλλες χώρες αλλά με άλλο όνομα,έχεις εμπειρίες από αυτές τις χώρες?Έχω φίλους στη Γαλλία και ενώ έχουμε μιλήσει πολλές φορές για το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα όποτε τους ρωτούσα αν υπάρχουν φροντιστήρια στη Γαλλία όλοι έλεγαν όχι,δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.Μόνο κάποιοι αδύναμοι μαθητές (η μειοψηφία) κάνουν λίγα ιδιαίτερα στο λύκειο.Όσο για τη Ν.Κορέα,είχα διαβάσει κάπου πως τα παιδιά που πάνε σχολείο εκεί έχουν τις περισσότερες ώρες μαθημάτων σε σχέση με όλες τις άλλες χώρες του κόσμου,και αυτή είναι η αιτία που στη Ν.Κορέα τα ποσοστά αυτοκτονιών σε παιδιά και εφήβους είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα.Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πού βρίσκει τη δύναμη και την όρεξη ένα παιδί που γυρνάει εξαντλημένο από το σχολείο του στις 9 η ώρα το βράδυ να πάει και σε φροντιστήριο?Δε βγαίνουν οι ώρες κατ'αρχάς! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια σωστή προετοιμασία; Ποιος είπε ότι οι μαθητές των ιδιωτικών σχολείων δεν κάνουν φροντιστήρια; Κάνουν τα ίδια (αν όχι και περισσότερα) φροντιστήρια (και ιδιαίτερα) με τους μαθητές των δημοσίων. Έτσι όποιος στέλνει το παιδί του σε ιδιωτικό, πληρώνει και το σχολείο και το φροντιστήριο και το δημόσιο σχολείο.

Μια μικρή διόρθωση.

Αν το παιδί μου δεν κάνει σωστό μάθημα και προετοιμασία στο ιδιωτικό σχολείο έχω την επιλογή να σταματήσω να τους πληρώνω και να απευθυνθώ σε κάποιον που κάνει, αν το παιδί μου δεν κάνει σωστό μάθημα και προετοιμασία στο δημόσιο σχολείο έχω την επιλογή να συνεχίσω να τους πληρώνω.

Άραγε τι είναι αυτό το τόσο θετικό που βρίσκεις στα δημόσια σχολεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν το παιδί μου δεν κάνει σωστό μάθημα και προετοιμασία στο ιδιωτικό σχολείο έχω την επιλογή να σταματήσω να τους πληρώνω . . .
Προφανώς το ότι "στο ιδιωτικό γίνεται πιο σωστό μάθημα" είναι μύθος. Και εκεί υπάρχουν καθηγητές καλοί, μέτριοι και κακοί. Η νοοτροπία της απαξίωσης του σχολείου υπάρχει κι εκεί. Στο ιδιωτικό δίνουν σημασία στο "φαίνεσθαι" και όχι στο "είναι". Το ότι οι μαθητές των ιδιωτικών κάνουν τα ίδια φροντιστήρια με τους των δημόσιων, μπορεί εύκολα να επιβεβαιωθεί. Μάλιστα, επειδή δεν "ταιριάζουν" με τις ώρες των ομαδικών φροντιστηρίων, προτιμούν τα ιδιαίτερα. Οι ιδιαιτεράδες της Αθήνας, τη μεγαλύτερη πελατεία τους την έχουν από ιδιωτικά σχολεία. Σε αρκετές περιπτώσεις οι μαθητές των ιδιωτικών κάνουν φροντιστήριο (με πρόσθετα δίδακτρα προφανώς) μέσα στο σχολείο τους μετά το τέλος του ωραρίου.
Οι λόγοι που κάποιος θα επιλέξει για το παιδί του το ιδιωτικό σχολείο, μπορεί να είναι η καλύτερη οργάνωση, όχι κενά και καταλήψεις, καλύτερες κτιριακές υποδομές, το ωράριο λειτουργίας. Αν κάποιος πιστεύει ότι θα κάνει πιο "σωστό μάθημα" και δεν θα χρειαστεί φροντιστήριο για το πανεπιστήμιο, είναι άξιος της τύχης του και ας πληρώνει 23% ΦΠΑ.

Άραγε τι είναι αυτό το τόσο θετικό που βρίσκεις στα δημόσια σχολεία?
Έχω περάσει και από ιδιωτικό και από δημόσιο σχολείο. Κατέληξα ότι δεν θα έγραφα ποτέ το παιδί μου σε ιδιωτικό. Μερικοί λόγοι;
1) Γιατί να πληρώνω κάτι που μου παρέχεται δωρεάν, χωρίς ουσιαστικές διαφορές;
2) Θεωρώ απαράδεκτη (και επικίνδυνη) την ταλαιπωρία του καθημερινού (πρωί και μεσημέρι) ταξιδιού του παιδιού με το λεωφορείο.
3) Θεωρώ χίλιες φορές προτιμότερο, οι φίλοι του παιδιού μου να είναι τα παιδιά της διπλανής πόρτας και να τους βλέπει όποτε θέλει, από το να μένουν στου διαόλου την κουμπάρα και το να τους συναντήσει εκτός σχολείου να μπορεί να γίνεται μερικές σπάνιες φορές το χρόνο, όταν ο γονιός μπορεί να κάνει τη μεταφορά.
4) Το σχολείο εκτός από μάθηση είναι και κοινωνία. Το ιδιωτικό είναι ένας γυάλινος κόσμος, όπου το παιδί δεν θα συναντήσει τον φτωχό, το παιδί του μετανάστη ή ακόμα και τον "αλήτη".
5) Επειδή έχω φοιτήσει σε "χάι" ιδιωτικό, οι διακρίσεις από τη μεριά του σχολείου μεταξύ των μαθητών, με βάση "ποιος είναι ο μπαμπάς", τις θεωρώ μη ανεκτές.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Όταν καταλήγουμε να έχουμε κοινωνικά φροντιστήρια, αυτό σημαίνει πως το εκπαιδευτικό μας σύστημα έχει αποτύχει πλήρως καθώς το κοινωνικό φροντιστήριο υποτίθεται πως πρέπει να είναι το σχολείο. Άραγε τα σχολεία γιατί τα πληρώνουμε ακόμα?

Όποιος βέβαια τολμήσει να πει πως το δημόσιο σχολείο έχει χάσει κάθε νοήμα, αυτομάτως τον θεωρούν μισητή των φτωχών και άλλες τέτοιες μπούρδες.

Μισό μισό όταν έχει φροντιστήρια μια χώρα υπάρχει πρόβλημα στην παιδεία.
Θέλω να μου πεις δεν υπάρχουν παιδιά που πάνε σε ιδιωτικό σχολείο και πάνε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα.
Η παιδεία πλήττει από παντού το 1ο λάθος είναι ότι μερικά βιβλία είναι κακογραμμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο λόγος που έχουμε φροντιστήρια παιδιά δεν είναι ότι έχουμε κακό εκπαιδευτικό σύστημα αλλά ότι έχουμε ανταγωνιστικό. Αν είχαμε ελεύθερη πρόσβαση στα πανεπιστημια τότε δε θα πήγαινε σχεδόν κανείς φροντιστήριο και ιδιαίτερα γιατί απλά θα είχε κλειδωμένη την πρόσβαση στο τσεπάκι.

Συνεπώς παιδιά τι προτιμάτε να μπούνε δίδακτρα σε όλα τα πανεπιστημια και να μην έχουμε πανελλαδικές ή να έχουμε πανελλαδικές και να έχουμε δωρεάν δημόσια και δωρεάν παιδεία.

π.χ. Κύπρο πριν ανοίξουν ιδιωτικά πανεπιστημια στην Κύπρο τα παιδιά κάνανε φροντιστήρια (ιδιαίτερα κατά κύριο λόγο γιατί οι Κύπριου κατά βάση έχουν λεφτά), όταν άνοιξαν ιδιωτικά πανεπιστήμια (ακόμα και ιατρική μπορείς να σπουδάσει κάποιος εκεί σε ιδιωτικό) τότε τα ιδιαιτέρα και τα φροντιστήρια έπεσαν σε δεύτερη και τρίτη μοίρα.

Η Κύπρος έχει αγγλικό σύστημα παιδείας και είναι πολύ αναβαθμισένο σε σχέση με το δικό μας, παρολα αυτά ακόμα και εκεί όταν υπηρχε ανταγωνιστικό συστημα τότε τα παιδιά στρέφονται σε ιδιαιτερα και φροντιστήρια.

Για αυτό παιδιά μην κατηγορείται το σύστημα παιδείας είναι αρκετά καλό.... Γιατί οπως λεει και ο DIAS και στα top ιδιωτικά τα παιδιά κάνουν ιδιαίτερα και φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Προφανώς το ότι "στο ιδιωτικό γίνεται πιο σωστό μάθημα" είναι μύθος. Και εκεί υπάρχουν καθηγητές καλοί, μέτριοι και κακοί. Η νοοτροπία της απαξίωσης του σχολείου υπάρχει κι εκεί. Στο ιδιωτικό δίνουν σημασία στο "φαίνεσθαι" και όχι στο "είναι". Το ότι οι μαθητές των ιδιωτικών κάνουν τα ίδια φροντιστήρια με τους των δημόσιων, μπορεί εύκολα να επιβεβαιωθεί. Μάλιστα, επειδή δεν "ταιριάζουν" με τις ώρες των ομαδικών φροντιστηρίων, προτιμούν τα ιδιαίτερα. Οι ιδιαιτεράδες της Αθήνας, τη μεγαλύτερη πελατεία τους την έχουν από ιδιωτικά σχολεία. Σε αρκετές περιπτώσεις οι μαθητές των ιδιωτικών κάνουν φροντιστήριο (με πρόσθετα δίδακτρα προφανώς) μέσα στο σχολείο τους μετά το τέλος του ωραρίου.
Οι λόγοι που κάποιος θα επιλέξει για το παιδί του το ιδιωτικό σχολείο, μπορεί να είναι η καλύτερη οργάνωση, όχι κενά και καταλήψεις, καλύτερες κτιριακές υποδομές, το ωράριο λειτουργίας. Αν κάποιος πιστεύει ότι θα κάνει πιο "σωστό μάθημα" και δεν θα χρειαστεί φροντιστήριο για το πανεπιστήμιο, είναι άξιος της τύχης του και ας πληρώνει 23% ΦΠΑ.

Έχω περάσει και από ιδιωτικό και από δημόσιο σχολείο. Κατέληξα ότι δεν θα έγραφα ποτέ το παιδί μου σε ιδιωτικό. Μερικοί λόγοι;
1) Γιατί να πληρώνω κάτι που μου παρέχεται δωρεάν, χωρίς ουσιαστικές διαφορές;
2) Θεωρώ απαράδεκτη (και επικίνδυνη) την ταλαιπωρία του καθημερινού (πρωί και μεσημέρι) ταξιδιού του παιδιού με το λεωφορείο.
3) Θεωρώ χίλιες φορές προτιμότερο, οι φίλοι του παιδιού μου να είναι τα παιδιά της διπλανής πόρτας και να τους βλέπει όποτε θέλει, από το να μένουν στου διαόλου την κουμπάρα και το να τους συναντήσει εκτός σχολείου να μπορεί να γίνεται μερικές σπάνιες φορές το χρόνο, όταν ο γονιός μπορεί να κάνει τη μεταφορά.
4) Το σχολείο εκτός από μάθηση είναι και κοινωνία. Το ιδιωτικό είναι ένας γυάλινος κόσμος, όπου το παιδί δεν θα συναντήσει τον φτωχό, το παιδί του μετανάστη ή ακόμα και τον "αλήτη".
5) Επειδή έχω φοιτήσει σε "χάι" ιδιωτικό, οι διακρίσεις από τη μεριά του σχολείου μεταξύ των μαθητών, με βάση "ποιος είναι ο μπαμπάς", τις θεωρώ μη ανεκτές.


Επειδή τυγχάνω και εγώ απόφοιτη " γκλαμουρατου " ιδιωτικου σχολειου , μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι η δημοσια με την ιδιωτικη εκπαιδευση δεν εχουν καμια απολυτως σχεση και ολα αυτα περι ιδιαιτερων στα ιδιωτικα ειναι επιλογη των γονεων , οχι ομως επειδη χρειαζονται αλλα για σιγουρια. Εγω πχ δεν εκανα ουτε 1 ωρα ιδιαιτερα στην Γ λυκειου . Επίσης , στα ιδιωτικα ( για τα καλα μιλαμε παντα ) υπαρχει παντα ελεγχος και ενημερωση των γονεων , ενω παραλληλα τα παιδια - ειδικα στο λυκειο - ειναι προσηλωμενα στον στοχο τους απο τις 11 Σεπτεμβριου , ενω τα δημοσια εκεινη την περιοδο εχουν τεραστια κενα απο καθηγητες και παραλληλα αρχιζουν και οι καταληψεις . Πως λοιπον να συναγωνιστει το παιδι του δημοσιου - χωρις ιδιαιετερα μιλαμε παντα - το παιδι του ιδιωτικου ; Μαλιστα , στα " πρωτοκλασσατα " ιδιωτικα το επιπεδο των παιδιων και των οικογενειων τους ειναι αρκετα υψηλο με αποτελεσμα να αποτελουν εναυσμα να τους φτασεις αποκτωντας αξιολογο μορφωτικο επιπεδο και οχι να μιμεισαι τους χειροτερους οπως συμβαινει σε ενα δημοσιο σχολειο . Οσον αφορα το θεμα των σχολικων , εγω το θεωρω ως ασφαλες μεσο μετακινησης ( το να παει μονο του με τα ποδια ενω δεν ξερει ουτε καν να περναει την διασταυρωση ειναι καλυτερο ; ) και φυσικα δεν μπορει το παιδι να κανει " κοπανα " με τους συμμαθητες του αφου η παραλαβη γινεται εξω απο το σπιτι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Προφανώς το ότι "στο ιδιωτικό γίνεται πιο σωστό μάθημα" είναι μύθος. Και εκεί υπάρχουν καθηγητές καλοί, μέτριοι και κακοί. Η νοοτροπία της απαξίωσης του σχολείου υπάρχει κι εκεί. Στο ιδιωτικό δίνουν σημασία στο "φαίνεσθαι" και όχι στο "είναι". Το ότι οι μαθητές των ιδιωτικών κάνουν τα ίδια φροντιστήρια με τους των δημόσιων, μπορεί εύκολα να επιβεβαιωθεί. Μάλιστα, επειδή δεν "ταιριάζουν" με τις ώρες των ομαδικών φροντιστηρίων, προτιμούν τα ιδιαίτερα. Οι ιδιαιτεράδες της Αθήνας, τη μεγαλύτερη πελατεία τους την έχουν από ιδιωτικά σχολεία. Σε αρκετές περιπτώσεις οι μαθητές των ιδιωτικών κάνουν φροντιστήριο (με πρόσθετα δίδακτρα προφανώς) μέσα στο σχολείο τους μετά το τέλος του ωραρίου.
Οι λόγοι που κάποιος θα επιλέξει για το παιδί του το ιδιωτικό σχολείο, μπορεί να είναι η καλύτερη οργάνωση, όχι κενά και καταλήψεις, καλύτερες κτιριακές υποδομές, το ωράριο λειτουργίας. Αν κάποιος πιστεύει ότι θα κάνει πιο "σωστό μάθημα" και δεν θα χρειαστεί φροντιστήριο για το πανεπιστήμιο, είναι άξιος της τύχης του και ας πληρώνει 23% ΦΠΑ.

Έχω περάσει και από ιδιωτικό και από δημόσιο σχολείο. Κατέληξα ότι δεν θα έγραφα ποτέ το παιδί μου σε ιδιωτικό. Μερικοί λόγοι;
1) Γιατί να πληρώνω κάτι που μου παρέχεται δωρεάν, χωρίς ουσιαστικές διαφορές;
2) Θεωρώ απαράδεκτη (και επικίνδυνη) την ταλαιπωρία του καθημερινού (πρωί και μεσημέρι) ταξιδιού του παιδιού με το λεωφορείο.
3) Θεωρώ χίλιες φορές προτιμότερο, οι φίλοι του παιδιού μου να είναι τα παιδιά της διπλανής πόρτας και να τους βλέπει όποτε θέλει, από το να μένουν στου διαόλου την κουμπάρα και το να τους συναντήσει εκτός σχολείου να μπορεί να γίνεται μερικές σπάνιες φορές το χρόνο, όταν ο γονιός μπορεί να κάνει τη μεταφορά.
4) Το σχολείο εκτός από μάθηση είναι και κοινωνία. Το ιδιωτικό είναι ένας γυάλινος κόσμος, όπου το παιδί δεν θα συναντήσει τον φτωχό, το παιδί του μετανάστη ή ακόμα και τον "αλήτη".
5) Επειδή έχω φοιτήσει σε "χάι" ιδιωτικό, οι διακρίσεις από τη μεριά του σχολείου μεταξύ των μαθητών, με βάση "ποιος είναι ο μπαμπάς", τις θεωρώ μη ανεκτές.
Αν και ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα, θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε ποια σχολεία έχουν μεγαλύτερη επιτυχία αναλογικά στις πανελλαδικές, τα δημόσια ή τα ιδωτικά. Δεν γνωρίζω γι'αυτό ρωτάω. Όσοι έχουν τελειώσει σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο να μας πουν πόσο ήταν το ποσοστό των συμμαθητων τους που έπιασαν τον στόχο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μισό μισό όταν έχει φροντιστήρια μια χώρα υπάρχει πρόβλημα στην παιδεία.
Θέλω να μου πεις δεν υπάρχουν παιδιά που πάνε σε ιδιωτικό σχολείο και πάνε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα.
Η παιδεία πλήττει από παντού το 1ο λάθος είναι ότι μερικά βιβλία είναι κακογραμμένα
Μισό μισό, τι ακριβώς γράφεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να μας πουν επίσης και πόσες ώρες τη βδομάδα αφιερώνει ένα ιδιωτικό σε πανελλαδικώς εξεταζόμενα σε σύγκριση με ένα δημόσιο για να μη λέμε ότι θέλουμε.

Επίσης το επιχείρημα "τα ιδιαίτερα για παιδιά από ιδιωτικά γίνονται για λόγους σιγουριάς ( μάλλον ανασφάλειας ήθελες να πεις )" είναι κάτι που μπορεί ο καθένας να το πει για οποιοδήποτε σχολείο λολ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
....θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε ποια σχολεία έχουν μεγαλύτερη επιτυχία αναλογικά στις πανελλαδικές, τα δημόσια ή τα ιδωτικά. ... Όσοι έχουν τελειώσει σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο να μας πουν πόσο ήταν το ποσοστό των συμμαθητων τους που έπιασαν τον στόχο τους.
Οι συγκρίσεις ποσοστών δεν έχουν νόημα όταν αναφερόμαστε σε τελείως διαφορετικές καταστάσεις. Στα (χάι) ιδιωτικά γίνονται δεκτοί μαθητές από κάποιο επίπεδο και πάνω. Εκεί δεν υπάρχουν οι αδιάφοροι (τουρίστες) μαθητές που πηγαίνουν σχολείο για χαβαλέ και στο τέλος τους χαρίζουν το απολυτήριο με 09,5 και οι οποίοι κατεβάζουν τα ποσοστά των δημόσιων σχολείων. Οι μαθητές των ιδιωτικών που πετυχαίνουν το στόχο τους, το ίδιο θα κατάφερναν και στα δημόσια. Επίσης, αν ένα δημόσιο σχολείο μπορούσε να κάνει επιλογή μαθητών, θα είχε τα ίδια ποσοστά με τα ιδιωτικά.
Να μας πουν επίσης και πόσες ώρες τη βδομάδα αφιερώνει ένα ιδιωτικό σε πανελλαδικώς εξεταζόμενα σε σύγκριση με ένα δημόσιο για να μη λέμε ότι θέλουμε.
Το εντός του ιδιωτικού σχολείου φροντιστήριο δε μετράει; Είναι γνωστό ότι υπάρχουν ιδιωτικά τα οποία περιορίζουν στο ελάχιστο (ή και μηδενίζουν) τα μαθήματα γενικής παιδείας και κάνουν παραπάνω ώρες στα της κατεύθυνσης.
....δεν μπορει το παιδι να κανει " κοπανα " με τους συμμαθητες του αφου η παραλαβη γινεται εξω απο το σπιτι .
Αυτό είναι τραγικό. Οι κοπάνες που έκανα, αποτελούν μια πολύ όμορφη ανάμνηση της μαθητικής μου ζωής.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι συγκρίσεις ποσοστών δεν έχουν νόημα όταν αναφερόμαστε σε τελείως διαφορετικές καταστάσεις. Στα (χάι) ιδιωτικά γίνονται δεκτοί μαθητές από κάποιο επίπεδο και πάνω. Εκεί δεν υπάρχουν οι αδιάφοροι (τουρίστες) μαθητές που πηγαίνουν σχολείο για χαβαλέ και στο τέλος τους χαρίζουν το απολυτήριο με 09,5 και οι οποίοι κατεβάζουν τα ποσοστά των δημόσιων σχολείων. Οι μαθητές των ιδιωτικών που πετυχαίνουν το στόχο τους, το ίδιο θα κατάφερναν και στα δημόσια. Επίσης, αν ένα δημόσιο σχολείο μπορούσε να κάνει επιλογή μαθητών, θα είχε τα ίδια ποσοστά με τα ιδιωτικά.
Το εντός του ιδιωτικού σχολείου φροντιστήριο δε μετράει; Είναι γνωστό ότι υπάρχουν ιδιωτικά τα οποία περιορίζουν στο ελάχιστο (ή και μηδενίζουν) τα μαθήματα γενικής παιδείας και κάνουν παραπάνω ώρες στα της κατεύθυνσης.
Αυτό είναι τραγικό. Οι κοπάνες που έκανα, αποτελούν μια πολύ όμορφη ανάμνηση της μαθητικής μου ζωής.

Όλα αυτά που λες για τα ιδιωτικά και τα εσωτερικά φροντιστήρια το μόνο που αποδεικνύουν είναι πως τα ιδιωτικά έχουν πολύ καλύτερη οργάνωση από τα δημόσια άρα είναι και πολύ πιο αποτελεσματικά. Δηλαδή με τα ίδια λεφτά πάνω κάτω που στέλνω το παιδί μου στο δημόσιο (και μην ξανακούσω ότι το δημόσιο σχολείο είναι δωρεάν γελάνε και οι κότες), έχω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Το ότι στα ιδιωτικά πάνε τα παιδιά των πιο ευκατάστατων είναι λογικότατο αφού μόνο οι πιο ευκατάστατοι μπορούν να πληρώνουν και το δημόσιο σχολείο και το ιδιωτικό ταυτόχρονα. Αν όμως δεν ήμασταν αναγκασμένοι να πληρώνουμε τα δημόσιο σχολεία δια της βίας, προφανώς όλοι θα είχανε τα χρήματα να στείλουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά τα οποία θα ήταν και πιο καλής ποιότητας απ'τα σημερινά και πιο φθηνά λόγω του τεράστιου ανταγωνισμού που θα υπήρχε μεταξύ τους.

Τώρα αυτό που λες για τις κοπάνες εντάξει τι να πω, μόνο και μόνο ότι τα παιδιά προτιμούν να κάνουν κοπάνα απ' το σχολείο παρά να μάθουν κάτι νέο(και μιλάμε για παιδιά, που τους αρέσει εκ φύσεως να μαθαίνουν νέα πράγματα), δείχνει πόσο απαρχαιωμένο και μη αποδοτικό είναι το σχολικό σύστημα. Και το χειρότερο είναι πως απ' τη στιγμή που τα δημόσια σχολεία δεν πρόκειται ποτέ να βγουν στις συνθήκες ανταγωνισμού της ελεύθερης αγοράς ποτέ δεν πρόκειται να αλλάξει και το απαρχαιωμένο σύστημα. Αυτό είναι και το συντριπτικό πλεονέκτημα του ιδιωτικού τομέα έναντι στο δημόσιο, όταν κάτι δε δουλεύει στον ιδιωτικό πεθαίνει από μόνο του, όταν κάτι δεν δουλεύει στο δημόσιο συνεχίζει να ζει μέχρι να προκαλέσει τόσα πολλά προβλήματα ώστε να είμαστε αναγκασμένοι να το σκοτώσουμε (αλλά και τότε δίνει ισχυρή μάχη για να κρατηθεί στη ζωή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Kαλώς ή κακώς ο Dias εδώ μπορεί να συγκρίνει διότι έχει παρακολουθήσει και hgh class ιδιωτικό σχολείο αλλά και δημόσιο
Όλα αυτά που γράφει με δείχνουν σύμφωνω, επίσης όσο και να γράφετε υπέρ των ιδιωτικών τα ιδιαιτερα προσφέρουν καλύτερη εκπαίδευση εξ ορισμού. Το καλό για τια ιδιωτικά σχολεία είναι ότι έχεις την δυνατόητα να παρακολουθήσεις το Ευρωπαικό σύστημα εισαγωγής για όσα παιδιά θέλουν να φοιτήσουν Ευρώπη εκτός Ελλάδος αλλά κατά την γνώμη μου μπορεί να εκπαιδευθεί 1000 φορές καλύτερα αν κάνει ιδιαίτερα.

Στην σχολή που είμαι υπάρχουν πολλά παιδιά που φοίτησαν όπως λέτε στα πρωτοκλασάτα ιδιωτικά σχολεία (και προσωπικά πιστεύω ότι είναι εκτός τόπου και χρόνου). Ξοδεύουνε λεφτά με το παραμικρό, τους παίρνουν πανάκριβα αυτοκίνητα και γενικά δεν γνωρίζουν οτι μερικοί συμφοιτητές του έχουν σοβαρό πρόβλημα και δύσκολα τα βγάζουν πέρα και φέρονται με τρόπο προκλητικό. Το χειρότερο από αυτά παιδιά είναι ότι πολλά μπλέκονται με αριστερες παρατάξεις και το παίζουν αριστεροί ιδεολόγοι. Δε θα με ένοαιζε αυτό αν αυτά παιδιά δεν ήταν μελλοντικοί ιατροί να μην πω χειρότερα οι μελλοντικοί διδάκτορες ιατρικής αλλά πιστεύω και σε ότι επάγγελμα ασχοληθούν θα κάνουν κακό.

Δεν αναφέρομαι στα πόσα λεφτά έχει ο γονιός κάποιου μαγκιά του είναι αν σπούδασε και τα δούλεψε το πρόβλημα είναι ότι πολλοί από αυτούς βλάπτουν τα παιδιά τους με το χειρότερο τρόπο.


Επίσης το να είσαι Δημοτικό και Γυμνάσιο και για να δεις τον φίλο σου πρέπει να σε παρει η μάνα σου στην άκρη του Θεού μόνο φυσιολογικό δεν είναι με αποτέλεσμα τα παιδιά αυτά να μην αποκτούν ποτέ πραγματικούς φίλους και να καταντάνε μόνα τους.

Με το Dia διαφωνώ σε πολλά ποστ αλλά σε αυτό πιστεύω ότι έχει απόλυτο δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μισό μισό, τι ακριβώς γράφεις?

Λέω ότι η παιδεία στην Ελλάδα δεν έχει πρόβλημα αν υπάρχει φροντιστηριο κοινωνικο υπαρχει προβλημα ακομη και αν υπαρχει φροντιστηριο.
Και οχι και απο τα ιδιωτικα παιδια πανε σε φροντιστηριο.

Μια ερώτηση στα ιδιωτικά σχολεία (και γενικά όσοι φοίτησαν σε ιδιωτικο το θεωρειται καλο η κακο που καποια γενικα μαθηματα τα βγαζουν απεξω η και ακομα και μηδενιζουν.

Πιστέψτε με και οι γεννικες γνωσεις θα σας χρειαστουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Το ότι στα ιδιωτικά πάνε τα παιδιά των πιο ευκατάστατων είναι λογικότατο αφού μόνο οι πιο ευκατάστατοι μπορούν να πληρώνουν και το δημόσιο σχολείο και το ιδιωτικό ταυτόχρονα. Αν όμως δεν ήμασταν αναγκασμένοι να πληρώνουμε τα δημόσιο σχολεία δια της βίας, προφανώς όλοι θα είχανε τα χρήματα να στείλουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά τα οποία θα ήταν και πιο καλής ποιότητας απ'τα σημερινά και πιο φθηνά λόγω του τεράστιου ανταγωνισμού που θα υπήρχε μεταξύ τους.

.

1) Άρα θεωρείς το σύνταγμα βία, καθώς το Κοινωνικό κράτος δικαίου είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο μέσω της τελευταίας αναθεώρησης. Χμμμ...

2) Άρα όλοι θα ήμασταν ευκατάστατοι απλά και μονο επειδή δεν θα πληρώναμε φόρους.:crazy:

3) Ιδιωτικό= υψηλή ποιότητα. Άρα τα ιδιωτικά κολλέγια αγγλικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα, όπως το Med. ή το Μητροπολιτικό αποτελούν κορυφαία εκπαιδευτικά ιδρύματα. Κρίμα που αποτελούν δοχεία συλλογής των αχρήστων. ;)

4) Γνωρίζεις πολιτική οικονομία ή τουλάχιστον πως λειτουργεί η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Λέω ότι η παιδεία στην Ελλάδα δεν έχει πρόβλημα αν υπάρχει φροντιστηριο κοινωνικο υπαρχει προβλημα ακομη και αν υπαρχει φροντιστηριο.
Και οχι και απο τα ιδιωτικα παιδια πανε σε φροντιστηριο.

Μια ερώτηση στα ιδιωτικά σχολεία (και γενικά όσοι φοίτησαν σε ιδιωτικο το θεωρειται καλο η κακο που καποια γενικα μαθηματα τα βγαζουν απεξω η και ακομα και μηδενιζουν.

Πιστέψτε με και οι γεννικες γνωσεις θα σας χρειαστουν


Οκ τώρα κατάλαβα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Άρα θεωρείς το σύνταγμα βία, καθώς το Κοινωνικό κράτος δικαίου είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο μέσω της τελευταίας αναθεώρησης. Χμμμ...

2) Άρα όλοι θα ήμασταν ευκατάστατοι απλά και μονο επειδή δεν θα πληρώναμε φόρους.:crazy:

3) Ιδιωτικό= υψηλή ποιότητα. Άρα τα ιδιωτικά κολλέγια αγγλικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα, όπως το Med. ή το Μητροπολιτικό αποτελούν κορυφαία εκπαιδευτικά ιδρύματα. Κρίμα που αποτελούν δοχεία συλλογής των αχρήστων. ;)

4) Γνωρίζεις πολιτική οικονομία ή τουλάχιστον πως λειτουργεί η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός;

1) Το κράτος είναι ένας οργανισμός που ασκεί βία στον πολίτη αν ο πολίτης δεν δεχτεί να εφαρμόσει έναν από του 1.500.000 νόμους του. Αν δεν θέλω να πληρώσω φόρο, η αστυνομία θα με κλείσει φυλακή. Αν δεν θέλω να στρατευτώ η αστυνομία θα με κλείσει φυλακή. Αν δεν θέλω να πουλήσω τα αγέννητα παιδιά μου σκλάβους για τα αποπληρώσουν τα δάνεια του κράτους, η αστυνομία θα με κλείσει φυλακή. Αν εξασκήσω το δικαίωμα τη αυτοάμυνας ενάντια στην αστυνομία, εκείνη θα με σκοτώσει με το γράμμα του νόμου. Το σύνταγμα είναι κομμάτι χαρτί που γράφει τα υποτιθέμενα δικαιώματά μου και το κράτος ο μεγάλος προστάτης που τα προστατεύει. Από τον προστάτη ποιος με προστατεύει όμως?

2) Θα ήμασταν όλοι σίγουρα πιο ευκατάστατοι απ' ότι τώρα που πληρώνουμε φόρους.

3) Θα μπορούσα να σου αναφέρω το Ηarvard ή το Standford σαν αντιπαραδείγματα, αλλά μόνο το γεγονός ότι έδωσα ένα επιχείρημα για το πως η ιδιωτικοποίηση θα έχει καλύτερα αποτελέσματα από το δημόσιο και για να το καταρρίψεις μου αναφέρεις 2 τυχαία ιδρύματα συνοδευόμενο από το ;)(πιστεύοντας δηλαδή ότι είπες κάτι έξυπνο), δείχνει ότι δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει συζήτηση σε καθολικό πλαίσιο.

4) Γνωρίζεις μπαλέτο ή τουλάχιστο καλαματιανό? Να άλλη μια άχρηστη ερώτηση με μηδενικό επιχείρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
2) Θα ήμασταν όλοι σίγουρα πιο ευκατάστατοι απ' ότι τώρα που πληρώνουμε φόρους.

Και το κράτος που θα έβρισκε λεφτά???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και το κράτος που θα έβρισκε λεφτά???

Πουθενά. Αυτό είναι και το όλο νόημα. Δίχως φόρους το κράτος δεν έχει λεφτά. Δίχως λεφτά το κράτος δεν μπορεί να αγοράσει όπλα και μπράβους. Δίχως όπλα και μπράβους δεν μπορεί να μας εξαναγκάσει να κάνουμε αυτό που θέλει. Όταν δεν μπορεί να μας εξαναγκάσει είμαστε ελεύθεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πουθενά. Αυτό είναι και το όλο νόημα. Δίχως φόρους το κράτος δεν έχει λεφτά. Δίχως λεφτά το κράτος δεν μπορεί να αγοράσει όπλα και μπράβους. Δίχως όπλα και μπράβους δεν μπορεί να μας εξαναγκάσει να κάνουμε αυτό που θέλει. Όταν δεν μπορεί να μας εξαναγκάσει είμαστε ελεύθεροι.

Μισό μπράβους εννοείς τους αστυνομικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top