Να πάω φροντιστήριο ή όχι; Και εάν ναι, ποιο να επιλέξω;

Jimmis

Νεοφερμένος

Ο Jimmis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
φίλε νομιζω οτι είναι παρα πολύ δύσκολο έως αδύνατο εκτός και αν γίνει πολύ καλό μαθημα στο σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
:bye:
Αν δεν κάνω φροντιστήριο μαθηματικά και φυσική όμως διαβάσω πααααααααααάρα πολύ θα τα καταφέρω να γράψω κανα 80 στα μαθήματα αυτά;

:thanks:
φιλες μου αμα εχεις ενα στοχο και το θες πραγματικα ...ολα τα κανεις...και 100% γραφεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
φιλες μου αμα εχεις ενα στοχο και το θες πραγματικα ...ολα τα κανεις...και 100% γραφεις...

Συμφωνω απολυτα αλλα ετσι οπως εχει η παιδεια στη χωρα μας το να κανεις φροντιστηριο αυξανει δραματικα τις πιθανοτητες να γραψεις 100...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Με το να διαβασεις αποκλειστικα μονος σου σιγουρα θα υπαρξει κατι το οποιο δεν θα εχεις προσεξει και θα σου στοιχησει βαθμους. Οι απαιτησεις του συστηματος των πανελληνιων δεν βοηθουν ιδιαιτερα καποιων που αγωνιζεται μονος του. Ειναι απαραιτητο το φροντιστηριο ή το ιδιαιτερο αν θες να πιασεις υψηλη βαθμολογια και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και αυτο ισχυει για οοοοολα τα μαθηματα χωρις καμμια εξαιρεση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina!

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ράχες (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
δυσκολα εκτος αν διαβασεις παααρα πολυ κ ζητας τη βοηθεια των καθηγητων του σχολειου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
είπες πως έχεις χρόνια να ιδωθείς με το διάβασμα

ωραία σου λέω από τώρα πολύ απλά πως αν δε πας φροντιστήριο θα βγάλεις με το ζόρι 10 χιλιάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
μαθηματικα δυσκολα γραφει καποιος χωρις φροντηστηριο ή ενισχυτικη ...

φυσικη με ενα καλο βοηθημα και πολυ διαβασμα μπορει να γραψει καλα αρκει να υπαρχει καλος καθηγητης στο σχολειο...

Ξερω απο συμμαθητες μου οτι στην ενισχυτικη γινεται καλη δουλεια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
είπες πως έχεις χρόνια να ιδωθείς με το διάβασμα

ωραία σου λέω από τώρα πολύ απλά πως αν δε πας φροντιστήριο θα βγάλεις με το ζόρι 10 χιλιάδες.

Μόνο που είμαι άριστος μαθητής..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Η καθηγήτρια μου μου το είχε πει. Τώρα τι να σου πω.........

Και γω σου λέω πως αν πιάνεις 19 Βιολογία Κατ και 17 Έκθεση τόσο εύκολα, όλοι θα έγραφαν 19500+ μόρια. Από την άλλη Χημεία και Βιολογία Γεν. ομολογώ είναι πολύ εύκολα μαθήματα, αλλά ποτέ μα ποτέ όσο αυτοπεποίθηση και αν έχεις μην υποτιμάς κάτι. Και μένα η καθηγήτρια μου που με είχε Έκθεση 3 χρόνια υπολόγιζε θα γράψω 17+, αφού σχεδόν πάντα έγραφα κοντά στο 18 πάνω κάτω. Έλα όμως πως μου ήρθε 15 :P.

Όσο για το θέμα του φροντιστηρίου θα σου πω ένα πράγμα: Αν δεν πας Μαθηματικά/Φυσική φροντιστήριο και γράψεις 15000+ RESPECT απλά. Με τα φετινά θέματα ήταν αρκετά εφικτό πιστεύω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα βάλουν του χρόνου. Εκτός αν έχετε ΤΟΣΟ ικανούς καθηγητές στο σχολείο... που αμφιβάλλω. Η ενισχυτική όντως είναι μία λύση ωστόσο, αλλά όχι όσο καλή ακούγεται!

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να πας και στα 2 φροντιστήριο, ΕΙΔΙΚΑ στα μαθηματικά. Γιατί αν βάλουν θέματα π.χ. όπως του 2008 τότε το 10 δεν είναι αυτονόητο. Η ύλη είναι τεράστια και στο σχολείο δύσκολα θα εμβαθύνεις.

Εγώ λέω να στρωθείς στο διάβασμα ανάλογα με το στόχο σου και σταμάτα να συγκρίνεις Ενδοσχολικές με Πανελλαδικές. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Άτομο που έβγαλε Β' Λυκείου 20 καθαρό, Πανελλαδικές έγραψε 15000. Άτομο που έβγαλε Β' Λυκείου 15, Πανελλαδικές έγραψε 18000. Συστηματικό διάβασμα χρειάζεται και υπομονή. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Μόνο που είμαι άριστος μαθητής..........

ποσο βαθμο εβγαλες?
-----------------------------------------
Και γω σου λέω πως αν πιάνεις 19 Βιολογία Κατ και 17 Έκθεση τόσο εύκολα, όλοι θα έγραφαν 19500+ μόρια. Από την άλλη Χημεία και Βιολογία Γεν. ομολογώ είναι πολύ εύκολα μαθήματα, αλλά ποτέ μα ποτέ όσο αυτοπεποίθηση και αν έχεις μην υποτιμάς κάτι. Και μένα η καθηγήτρια μου που με είχε Έκθεση 3 χρόνια υπολόγιζε θα γράψω 17+, αφού σχεδόν πάντα έγραφα κοντά στο 18 πάνω κάτω. Έλα όμως πως μου ήρθε 15 :P.

Όσο για το θέμα του φροντιστηρίου θα σου πω ένα πράγμα: Αν δεν πας Μαθηματικά/Φυσική φροντιστήριο και γράψεις 15000+ RESPECT απλά. Με τα φετινά θέματα ήταν αρκετά εφικτό πιστεύω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα βάλουν του χρόνου. Εκτός αν έχετε ΤΟΣΟ ικανούς καθηγητές στο σχολείο... που αμφιβάλλω. Η ενισχυτική όντως είναι μία λύση ωστόσο, αλλά όχι όσο καλή ακούγεται!

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να πας και στα 2 φροντιστήριο, ΕΙΔΙΚΑ στα μαθηματικά. Γιατί αν βάλουν θέματα π.χ. όπως του 2008 τότε το 10 δεν είναι αυτονόητο. Η ύλη είναι τεράστια και στο σχολείο δύσκολα θα εμβαθύνεις.

Εγώ λέω να στρωθείς στο διάβασμα ανάλογα με το στόχο σου και σταμάτα να συγκρίνεις Ενδοσχολικές με Πανελλαδικές. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Άτομο που έβγαλε Β' Λυκείου 20 καθαρό, Πανελλαδικές έγραψε 15000. Άτομο που έβγαλε Β' Λυκείου 15, Πανελλαδικές έγραψε 18000. Συστηματικό διάβασμα χρειάζεται και υπομονή. Αυτά.

επισης,ατομο που εβγαλε 20 στη β λυκειου εγραψε 19800 στ γ λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Πραγματικα σ αυτο που ειπες για την εκθεση μην εισαι σιγουρος!! ενας συμμαθητης μου περιμενε τουλαχιστον 16 εκθεση και του ηρθε ενα γλυκοτατο 13,8 κ απ αυτοο εχασε την ιατρικη θεσσλονικης!! οποτε μην εισαι πολυ σιγουρος!! και για το 19 βιολογια δεν ειναι κατι ανεφικτο αλλα θελει πολυ καλο ξεσκισμα!!!!!!! στη χημεια ειναι πιο ευκολο.. ενας αλλος φιλος μ παλι απο τεχνολογικη δεν εκανε φροντιστηριο (θεωρειται η διανοια του σχολειου μου γιατι τον εχουν ζητησει κ σε πανεπιστημιο εξω) και επειδη το μαθημα που γινοταν ηταν καλο και διαβαζε κ μονος του στα διαλειμματα τ φυσικη κατ και μαθηματικα κατ και τον εβλεπα εβγαλε 18700.. αλλα δεν μπορεις να το ρισκαρεις!! μπορεις να ξεκινησεις κ στην τελικη αν δεις οτι δεν σου χρειαζεται να σταματησεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
επισης,ατομο που εβγαλε 20 στη β λυκειου εγραψε 19800 στ γ λυκειου.

Παράδειγμα έδωσα. Απλά ήθελα να τονίσω πως άλλο Πανελλαδικές και άλλο Ενδοσχολικές. Και ένα άλλο παράδειγμα: στο σχολείο μου φέτος είχαμε από Β' Λυκείου καμιά 15αριά άτομα με 19+. Και μόνο 3 έγραψαν 19+ Πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
:bye:
Αν δεν κάνω φροντιστήριο μαθηματικά και φυσική όμως διαβάσω πααααααααααάρα πολύ θα τα καταφέρω να γράψω κανα 80 στα μαθήματα αυτά;

:thanks:


Προσωπικά δε θα το διακινδύνευα. Θέλω να πω, είναι η τελευταία χρονιά που τα πρέπει να τα δώσεις όλα για όλα, να "σκιστείς" ξέρω 'γω, οπότε μια βοήθεια, εξωτερική από το σχολείο δε θα ήταν άσχημα...
Το συγκεντρωμένο, πολύ διάβασμα, αποδίδει, αποδεδειγμένα και χωρίς φροντιστήριο. Αλλά δε θα έχεις το "κάτι παραπάνω" του φροντιστηρίου, εκεί όπου θα μπορείς να απευθυνθείς για τυχόν απορίες, ή επιπλέον ασκήσεις. Βέβαια, έχει σχέση με το οικονομικό.
Αν δεν έκανα φροντιστήριο, πάντως θα φρόντιζα να πρήξω τους καθηγητές του σχολείου μου για απορίες που θα είχα. Είναι υποχρεωμένοι να μας τα εξηγούν όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αν δεν έκανα φροντιστήριο, πάντως θα φρόντιζα να πρήξω τους καθηγητές του σχολείου μου για απορίες που θα είχα. Είναι υποχρεωμένοι να μας τα εξηγούν όλα...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι καθηγητές θα με βλέπουν και θα αλλάζουν διάδρομο.........................:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina001

Νεοφερμένος

Η angelina001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
δε ξερω αν θα σε απογοητεψω..αλλα το συστημα ειναι ετσι φτιαγμενο ωστε ο μαθητης να χρειαζεται απαραιτητα καποια βοηθεια(και μιλω συγκεκριμενα για τα μαθηματα που εχουν ασκησεις..γιατι πχ στο αοδε ειναι περιτο το φροντ!)...και θα σου πω τους λογουσ...1)τα βιβλια ειναι κακογραμμενα... 2)τα παραδειγματα τους ειναι πολυ λιγα και τρομερα ευκολα 3)οι ασκησεις επισης λιγες και πολυ απλες... 4) πρεπει να αποκτησεις εμπιειρια στο να λυνεις ασκησεις δυσκολες,συνδιαστικες... 5)το μαθημα στα σχολεια (οπου και αν γινεται μαθημα) δεν αρκει! το να πετυχεις 17000 μορια δεν ειναι ευκολη υποθεση..η γνωμη μου ειναι πως ενα φροντηστηριο ειναι απαραιτητο και φυσικα πολυ προσπαθεια απο σενα..καλη επιτυχια οτι κ αν κανεις
-----------------------------------------
ααα και λες οτι εισαι αριστος μαθητης και χωρις πολυ διαβασμα..και εγω θα σου πω πω ς ετσι ακριβως ημουν και εγω απουσιολογος χωρις πολυ διαβασμα..αλλα ειδα πως στη τριτη λυκειου τα πραγματα ζοριζουν πολυ!θελει πολυ διαβασμα για να πετυχεις βαθμο πανω απο 17!μη συγκρινεις σε τιποτα ενδοσχολικες εξετασεις και πανελληνιες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
παιδια ας μη τρελενομαστε με τα φροντιστηρια πια.ενταξει βοηθανε δε λεω,αλλα αν καποιος θελει να διαβασει μονος του μπορει πολυ ανετα να πετυχει.εγω προσωπικα γνωριζω πολλες περιπτωσεις μαθητων που διαβασαν μονοι τους και περασαν εκει που ηθελαν.α,ναι και γω περασα χωρις φροντιστηρια.

κι απ την αλλη οποιος παει φροντιστηριο δεν ειναι σιγουρο οτι θα πετυχει,αυτο ειναι προφανες νομιζω.οποιος νομιζει οτι μπορει και χωρις του προτεινω να το κανει ανεπιφυλακτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irene83

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγω παντως παιδια περσι ξεκινησα τον Αυγουστο φροντιστηριο κανονικα αλλα επειδη δεν ειχα παει ποτε ξανα μου φανηκε εξαντλητικο και παραλληλα ανουσιο και το σταματησα μετα απο 15 μερες.Τοτε αποφασισα να προσπαθησω μονη μου.Αρχες Οκτώβρη λοιπον που αρχισε το τμημα της Ενισχυτικής στο σχολειο πηγα μονο στα Αρχαια και ειχα την τυχη να εχω μια εξαιρετικη καθηγητρια που τη γνωριζα και με βοηθησε πολυ.Αυτό έκανα μονο και παρ'ολο που και εγω δεν ειχα καλη σχεση με το διαβασμα αν και ημουν μαθητρια του 19 διαβαζα οχι εξαντλητικα μεχρι τις πρωτες πρωινες ωρες αλλα σε κανονικο ρυθμο και εβγαλα 15700 μορια.Με δεδομενο οτι περναω εκει που θελω(Φιλολογια ή κατι παρεμφερες) δεν με ενοχλησε ο βαθμος αν και μπορουσα να γραψω περισσοτερο ειδικα στην Εκθεση.Γι'αυτο σου προτεινω να προσπαθησεις αν εχεις εμπιστοσυνη στις δυναμεις σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν καταλήγουμε να έχουμε κοινωνικά φροντιστήρια, αυτό σημαίνει πως το εκπαιδευτικό μας σύστημα έχει αποτύχει πλήρως καθώς το κοινωνικό φροντιστήριο υποτίθεται πως πρέπει να είναι το σχολείο. Άραγε τα σχολεία γιατί τα πληρώνουμε ακόμα?

Όποιος βέβαια τολμήσει να πει πως το δημόσιο σχολείο έχει χάσει κάθε νοήμα, αυτομάτως τον θεωρούν μισητή των φτωχών και άλλες τέτοιες μπούρδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Η προσφορά και η αλληλεγγύη σε συμπολίτες μας ασχέτως κοινωνικής ανάλυσης του αιτίου, είναι κατακριτέα; :whistle: Από όσο γνωρίζω σε όλο τον κόσμο υπάρχουν δηλωμένες επιχειρήσεις-φροντιστήρια (με άλλον τίτλο) και κοινωνικά φροντιστήρια μέσω ΜΚΟ που προσφέρουν στήριξη σε μαθητές και φοιτητές. Η φιλοσοφία τους δεν είναι η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο (η Ελληνική πατέντα), αλλά η κάλυψη κενών που αδυνατεί εκ φύσεως να καλύψει το δημόσιο σχολείο ή Πανεπιστήμιο.

Ο όρος φροντιστήριο στη διεθνή κοινότητα είναι cram schools, coaching colleges, tutorial schools, δηλαδή, σχολεία που διδάσκουν μεγάλη ύλη σε σύντομο χρονικό διάστημα με κάποιο στόχο είτε εισαγωγή στα Πανεπιστήμια μέσω των ενδοσχολικών εξετάσεων πάντα, είτε επιτυχία στις εξετάσεις του σχολείου για τις πιο μικρές τάξεις. Τέτοια σχολεία υπάρχουν στην Αυστραλία, Χιλή, Κίνα, Βραζιλία, Γαλλία, Ελλάδα, Ιρλανδία, Ινδία, Ιαπωνία, Ν.Κορέα, Μαλαισία, Περού, Σιγκαπούρη, Ταϊβάν, Ταϊλάνδη, Τουρκία, Ην.Βασίλειο και ΗΠΑ. Το κοινό τους στοιχείο είναι η σωστή προετοιμασία των μαθητών για εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φιλοσοφία τους δεν είναι η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο (η Ελληνική πατέντα), αλλά η κάλυψη κενών που αδυνατεί εκ φύσεως να καλύψει το δημόσιο σχολείο ή Πανεπιστήμιο.

Για πιο λόγο αδυνατεί να το κάνει αυτό το δημόσιο σχολείο όταν σε έχει 12 χρόνια υπό την επίβλεψή του? Επίσης αν το καταφέρνει αυτό ένα φιλανθρωπικό ιδιοτικό ίδρυμα όπως το κοινωνικό φροντηστίριο τότε γιατί πληρώνουμε φόρους για τα σχολεία, όταν με αυτά τα χρήματα θα μπορούσαμε να στέλνουμε τα παιδιά μας σε ιδιωτικά σχολεία όπου γίνεται σωστή προετοιμασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top