Να πάω φροντιστήριο ή όχι; Και εάν ναι, ποιο να επιλέξω;

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
:bye:
Αν δεν κάνω φροντιστήριο μαθηματικά και φυσική όμως διαβάσω πααααααααααάρα πολύ θα τα καταφέρω να γράψω κανα 80 στα μαθήματα αυτά;

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
ίσως
not sure though;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
γιατί δεν κάνεις ενισχυτική?είναι οικονομικό το πρόβλημα(αν θες απαντας)?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Προσωπική εκτίμηση.
Φυσική ναι, μαθηματικά όχι.
Η φυσική συνειδητοποίησα πως δεν είναι κάτι το εξαιρετικά δύσκολο, και λύνοντας θέματα προηγούμενων ετών κατάλαβα ότι δεν ζητούν πράγματα παράλογα.

Μαθηματικά από την άλλη θα σου πρότεινα να κάνεις κυρίως λόγω μεγάλου όγκου ύλης που έχεις και δεν ξέρω κατά πόσο θα προγραμματιστείς σωστά αν το κάνεις μόνος.

Επίσης, βασικό είναι τί τύπου μαθητής είσαι.
Ξέρω προσωπικά άτομο που τα κατάφερε άριστα χωρίς φροντιστήριο, επίσης φέτος είχα συμμαθητή αδιάφορο μέχρι και το Πάσχα (σοβαρολογώ) αποφάσισε να ασχοληθεί λίγο πιο εντατικά και έγραψε περίπου 15 φυσική, ενώ μαθηματικά δεν κατάφερε σαφώς πολλά πράγματα(αυτό ίσως σου λέει κάτι).

Εγώ προβληματίζομαι σχετικά με τη σκέψη σου σε ένα πράγμα: Θα παραμείνεις ψύχραιμος,συγκεντρωμένος στο πρόγραμμα σου χωρίς να επηρεάζεσαι από συμμαθητές,καθηγητές που υπάρχουν απλά για να σε εκνευρίζουν(πίστεψε με σ' αυτό);;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
εγω θα σου ελεγα να πας και στα 2 γιατι στο φροντιστηριο εχεις την δυνατοτητα να κανεις σωστο μαθημα με λιγα παιδια και να δουλεψεις πολλα ειδη ασκησεων με διαφορετικο βαθμο δυσκολιας.Στο σχολειο δεν ειναι και πολυ εφικτο εξαιτιας του αριθμου των παδιων σε καθε ταξη καθως επισης και της φασαριας που γινεται.Καλο θα ηταν να πας αν δεν αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
ιδιαιτερα κανε, τα φροντιστηρια ειναι πολι αργα και δεν εισαι σιγουρος αμα θα ακολουθουνε με τις επιδοσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Θεωρώ ότι αν προσπαθήσεις πραγματικά πολύ και ακολουθήσεις ένα συστηματικό τρόπο διαβάσματος δε θα χρειαστεί το φροντιστήριο.Αν θες,ζήτα και από τους καθηγητές του σχολείου σου να σου δώσουν επιπρόσθετο υλικό,ούτως ώστε να εξασκηθείς περισσότερο...Όλα θα πάνε καλά με λίγη πίστη και θέληση...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Θεωρώ ότι αν προσπαθήσεις πραγματικά πολύ και ακολουθήσεις ένα συστηματικό τρόπο διαβάσματος δε θα χρειαστεί το φροντιστήριο.Αν θες,ζήτα και από τους καθηγητές του σχολείου σου να σου δώσουν επιπρόσθετο υλικό,ούτως ώστε να εξασκηθείς περισσότερο...Όλα θα πάνε καλά με λίγη πίστη και θέληση...:bye:
οχι πιστη, θεληση και λογικη ειναι το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
οχι πιστη, θεληση και λογικη ειναι το θεμα


Και πίστη.Αν πηγαίνεις με ηττοπάθεια,δεν τα καταφέρνεις...Γενικά χρειάζεται το φροντιστήριο,αλλά αν και μόνος εξαντλήσεις στο έπακρο τις δυνατότητες σου,μπορείς να τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
τα ιδιαιτερα ειναι πολυ πιο ακριβα απο τα φροντιστηρια και δεν ξερεις εαν θα εχει δυνατοτητα να ανταποκριθει οικονομικα. ενα καλο φροντιστηριο απου χωριζει τους μαθητες συμφωνα με το επιπεδο τους ειναι το καλυτερο

Χαρη, φυσικη αν εχεις καλο καθηγητη στο σχολειο,υποδομη απο τα προηγουμενα χρονια και εισαι διατεθειμενος να προσπαθησεις παρα πολυ ειναι εφικτο το 80, μπορει και παραπανω σ αυτο το μαθιημα. Στα μαθηματικα ειναι καπως πιο κομπλικε τα πραγματα , δεν επαρκει σε καμια περιπτωση το σχολειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Η καλύτερη απάντηση είναι από τους καθηγητές του σχολείου. Αυτοί δεν έχουν λόγο να σε αποπροσανατολίσουν(π.χ. ένας φροντιστής θα σου έλεγςε ότι χρειάζεται ένα φροντιστήριο ΄ένας μαθητής που έκανε φροντιστήριο θα σου πει ναι πρέπει να πας).

Ξέρω πολύ αλλόκοτο ακούγεται.Η ειρωνεία της ελληνικής εκπαίδευσης. Να ρωτάς τον ίδιο τον καθηγητή σου που πληρώνεις από τους φόρους αν χρειάζεσαι φροντιστήριο...

Φίλε από κανέναν δε θα βγάλεις άκρη. Άμα το θέμα δεν είναι οικονομικό τότε σίγουρα μαθηματικά και φυσική. Ή μαθηματικά και Έκθεση.

Αν είσαι από μόνος σου δυνατός χαρακτ΄ρας και άλεις πρόγραμμα τί να σου πω...μακάρι. Θα μας βάλεις και τα γυαλιά. Εγώ αν δεν είχα πάει φροντιστήριο με το σχολείο μόνο θα έγραφα σκατά.

Το χειρότερο σε αυτό είναι ότι οι καθηγητές στο σχολείο υπολογίζουν ότι όλοι οι μαθητές πάνε φροντιστήριο...

Και στα μαθήματα που δεν πας φροντιστήριο εξήγησε στους καθητητές σου. Πες ότι θεσ παραπάνω ενίσχυση. Δουλειά τους είναι. Πες το και το...και να σε ενισχύσουν παραπάνω. ΓΙ'αυτό το λόγο είναι διορισμένοι.Όχι για 2 ώρες μόνο τη βδομάδα αλλά για όλο το σχολικό έτος όποτε τους χρειαστείς!

Εγώ για παράδειγμα ειδικό μάθημα που έδωσα αγγλικά δεν έκανα ιδιαίτερα όπως πολλοί. Συγκεντρωθήκαμε δέκα παιδιά από το σχολείο και κάναμε με την υποδιευθύντρια μάθημα (που είναι αγγλικού) μετά το πέρας το μαθημάτων. 14 έγραψα. Μια χαρά και είχα να έρθω σε επαφή 3 χρόναι με αγγλικά.

Βέβαια με της κατεύθυνσης τα μαθήματα μην παίζεις!Άλλο αγγλικά άλλο μαθηματικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
γιατί δεν κάνεις ενισχυτική?είναι οικονομικό το πρόβλημα(αν θες απαντας)?:P

Δεν είναι οικονομικό το πρόβλημα. Απλώς γιατί να πάω άμα δεν το χρειάζομαι.
Όσο αναφορά την ενισχυτική δεν το βλέπω να δημιουργείται τμήμα.
-----------------------------------------
Μαθηματικά και φυσική φέτος έγραψα από ένα 13 :P, όμως όλη τη χρονιά δεν είχα ανοίξει βιβλίο, στην κυριολεξία όμως :xixi:, έδινα και profeciency αυτή την περίοδο :( συν το ότι το διάβασμά μου για να πάω να γράψω ήταν 2 ώρες το πρωί πριν πάω να δώσω :xixi:.
Δεδομένων αυτών νομίζω ότι έχω καλό δυναμικό.
Επίσης είμαι και θετική, όπου γίνεται ολιγομελές μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
η βαθμολογια των ενδοσχολικων δεν ειναι αντιπροσωπευτικη...
οι πανελληνιες ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. δεν φτανεις και εκει το 13 τοσο ευκολα. και απ οσα μας λες καταλαβαινω πως δεν εχεις μαθει να διαβαζεις και τοσο συστηματικα (συγγνωμη αν κανω λαθος, κατι τετοιο καταλαβα, διορθωσε με), οποτε αμα δεν εχεις καποιο πανω απο το κεφαλι σου δεν ξερω...
γνωμη μου, αν στοχευεις σε καποια σχολη και οχι απλως στο απολυτηριο, και εφοσον δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα, τουλαχιστον μαθηματικα να κανεις. τουλαχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
η βαθμολογια των ενδοσχολικων δεν ειναι αντιπροσωπευτικη...
οι πανελληνιες ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. δεν φτανεις και εκει το 13 τοσο ευκολα. και απ οσα μας λες καταλαβαινω πως δεν εχεις μαθει να διαβαζεις και τοσο συστηματικα (συγγνωμη αν κανω λαθος, κατι τετοιο καταλαβα, διορθωσε με), οποτε αμα δεν εχεις καποιο πανω απο το κεφαλι σου δεν ξερω...
γνωμη μου, αν στοχευεις σε καποια σχολη και οχι απλως στο απολυτηριο, και εφοσον δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα, τουλαχιστον μαθηματικα να κανεις. τουλαχιστον.

Η αλήθεια είναι πως εγώ και το διάβασμα έχουμε χρόνια να ιδωθούμε, παρόλα αυτά είμαι πολύ καλός μαθητής, αλλά δεν έχω πρόβλημα στο να κάτσω να διαβάσω.
Βασικά στόχος μου είναι τα 17000 μόρια.
Χημεία και Βιολογία γράφω άνετα ένα 19
Έκθεση 17
Βιολογία γεν. 19

Ως εκ τούτου δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
εκθεση 17???????? :!:
ρε συ μην παιρνεις τις πανελληνιες τοσο αψηφιστα, δεν ειναι τοσο ευκολο το 19 και το 17 οσο στις ενδοσχολικες...ειδικα στην εκθεση που ειπες μπορει να πειρμενεις 17 και να σου ρθει 13 και το αντιστροφο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geor92

Νεοφερμένος

Ο geor92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εκθεση 17???????? :!:
ρε συ μην παιρνεις τις πανελληνιες τοσο αψηφιστα, δεν ειναι τοσο ευκολο το 19 και το 17 οσο στις ενδοσχολικες...ειδικα στην εκθεση που ειπες μπορει να πειρμενεις 17 και να σου ρθει 13 και το αντιστροφο...

Το αντίστροφο λίγο δύσκολο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
εκθεση 17???????? :!:
ρε συ μην παιρνεις τις πανελληνιες τοσο αψηφιστα, δεν ειναι τοσο ευκολο το 19 και το 17 οσο στις ενδοσχολικες...ειδικα στην εκθεση που ειπες μπορει να πειρμενεις 17 και να σου ρθει 13 και το αντιστροφο...

Η καθηγήτρια μου μου το είχε πει. Τώρα τι να σου πω.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Η καθηγήτρια μου μου το είχε πει. Τώρα τι να σου πω.........

Ειναι οντως καπως δυσκολο να γραψεις τοσο καλα Εκθεση, αλλα μην αποθαρυνεσαι... Μην ξεχνας ειναι και θεμα κ**οφαρδιας, αμα δεν σου κατσει το θεμα και δεν ξερεις τι να γραψεις ειναι καπως...:( αλλα βεβαιως μπορει αν συμβει και το αντιστροφο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Πηγενε φροντ ΜΚ γιατι δεν θα τα καταφερεις(ειδικα αν θες υψηλοβαθμη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top