Γενικό -  Απαραίτητες γνώσεις από Α' Λυκείου

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Κοιτα βασικά μου αρέσουν τα μαθήματα της τεχνολογικής!!! Ασε που δεν μπορούσα ποτε να αντέξω τα αρχαία!!! Είχα πολύ καλούς βαθμούς φέτος στην Α!!!! έγραψα 20 άλγεβρα, φυσική, χημεία, γεωμετρία και σε μερικά άλλα!!!!!!
αλλά φοβάμαι πολυ μήπως δεν τα καταφέρω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Κοιτα βασικά μου αρέσουν τα μαθήματα της τεχνολογικής!!! Ασε που δεν μπορούσα ποτε να αντέξω τα αρχαία!!! Είχα πολύ καλούς βαθμούς φέτος στην Α!!!! έγραψα 20 άλγεβρα, φυσική, χημεία, γεωμετρία και σε μερικά άλλα!!!!!!
αλλά φοβάμαι πολυ μήπως δεν τα καταφέρω!!
μην αγχωνεσαι!!εχουμε καιρο να αποκτησουμε γνωσεις !εμεις αυτο που θα πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας ειναι να προσπαθουμε για το καλυτερο μας και να διαβαζουμε!τωρα αμα γινει κατι και δεν αποδωσουμε,υπαρχει και 2,3,4 ευκαιρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Έχεις δίκιο! Καλύτερα να μην σκέφτομαι αρνητικά. Άλλωστε ότι είναι να γίνει θα γίνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Έχεις δίκιο! Καλύτερα να μην σκέφτομαι αρνητικά. Άλλωστε ότι είναι να γίνει θα γίνει!
εννοειται!επισης στην κατευθυνση που εισαι εχει τοσες πολλες σχολες να περασει κανεις μετα απο πανελληνιες!και για ολα τα επιπεδα μαθητων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Παιδιά από άλγεβρα τι χρειάζεται??? στο φροντιστήριο που κάναμε κανα δυο μαθηματα ήταν τελείως διαφορετικά!!!! αλλά ξέχασα να ρωτήσω τον καθηγητή!!
Ειδικα στη Β που οι μαθητες κανουν κοιλια,δε λαμβανουν υποψην τους πως η Αλγεβρα της Β ειναι ΣΟΣ για τη φυσικη της Γ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ναι σε αυτό έχεις δικιο!!! Χρειάζονται νομίζω γνώσεις τριγωνομετρίας κυρίως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ναι σε αυτό έχεις δικιο!!! Χρειάζονται νομίζω γνώσεις τριγωνομετρίας κυρίως!!
ναι στις ταλαντωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Και είανι δύσκολες αυτες οι ταλαντώσεις ή απλά χρειάζονται διάβασμα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Και είανι δύσκολες αυτες οι ταλαντώσεις ή απλά χρειάζονται διάβασμα??
Αν στη Γ ηταν ολα ευκολα και οποιος διαβαζε περναγε,οσοι διαβαζαμε θα βγαζαμε 20.000 αν με πιανεις.Οι Πανελληνιες ειναι τελειως διαφορετικη κατασταση.Ανεβαινουν οι απαιτησεις,και κατα τη γνωμη μου λαμβανεις περισσοτερες γνωσεις απο αλλες χρονιες,αλλα ακομη και να διαβασεις,αν δεν εχεις συστημα,μεθοδο,και χαρακτηρα (το υπερβολικο διαβασμα σε σημειο λυποθυμιας κανεναν δε βοηθησε)δε θα τα καταφερεις.Ειναι συνδιασμος πολλων πραγματων.Οσον αφορα τη φυσικη,στις ταλαντωσεις,αν ξερεις γερη τριγωνομετρια θα δυσκολευτεις λιγοτερο απο αλλους.Αυτο ειναι ενα απο τα 4 ή 5 κεφαλαια μονο ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!!! Με βοήθησες πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
στις ταλαντώσεις τριγωνομέτρια? πού? αα, εκτός αν εννοείς τις ασκήσεις που συνδυάζουν κρούση με ταλάντωση
η τριγωνομετρία χρειάζεται στο στερεό και στις κρούσεις κι εκεί όχι τπτ ιδιαίτερο...ημα=απέναντι προς υποτείνουσα και συνα=προσκείμενη προς υποτείνουσα (πάντα σε ορθογώνιο τρίγωνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
στις ταλαντώσεις τριγωνομέτρια? πού?

ας απαντησουν και αλλοι για να μη βγω τρελος.Που?Χμμ...τριγωνομετρικος κύκλος,τυποι και πως βγαινουν (?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
ας απαντησουν και αλλοι για να μη βγω τρελος.Που?Χμμ...τριγωνομετρικος κύκλος,τυποι και πως βγαινουν (?)

κλ ρε φίλε δν σε βγάλαμε και τρελό...έχεις δίκαιο μου διέφυγε ο τριγωνομετρικός κύκλος και οι χρονικές εξισώσεις απομάκρυνσης, ταχύτητας, επιτάχυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coco :D

Νεοφερμένος

Η coco :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο εδώ... είμαι β'λυκείου και πάω τεχνολογική κατεύθυνση
Όμως του χρόνου θέλω να πάω στη θετική
Κι εδώ τίθεται το ερώτημα... Τι χρειάζεται να διαβάσω από τη χημεία της β'λυκείου για να μην έχω κανένα απολύτως κενό στη γ'';
Η χημεία της γ' λυκείου τι περιέχει πάνω-κάτω και με ποια προηγούμενα κεφάλαια από άλλες τάξεις μοιάζουν;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο εδώ... είμαι β'λυκείου και πάω τεχνολογική κατεύθυνση
Όμως του χρόνου θέλω να πάω στη θετική
Κι εδώ τίθεται το ερώτημα... Τι χρειάζεται να διαβάσω από τη χημεία της β'λυκείου για να μην έχω κανένα απολύτως κενό στη γ'';
Η χημεία της γ' λυκείου τι περιέχει πάνω-κάτω και με ποια προηγούμενα κεφάλαια από άλλες τάξεις μοιάζουν;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!:)

Διαβασε καλα καλα οξειδοαναγωγη και χημικες ισσοροπιες απο κατευθηνση και οργανικη απο γενικη παιδεια. οπως καλα καλα και υλη πρωτης λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

coco :D

Νεοφερμένος

Η coco :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες !!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Όλο το βιβλίο δηλαδή; :eek: :'(

Με τον καθηγητή μου κάνουμε και αρκετά θέματα από τρίτη λυκείου, θα έλεγα πως χρειάζετονται: τα αρχικά, δηλαδή ονοματολογία, ισομέρεια και χαρακτηριστικές ομάδες (αλκόολες, αλδεΰδες κτλ) και από τα επόμενα κεφάλαια οι αντιδράσεις μόνο, όπως υδρογόνωση, προσκήλη βρωμίου σε αλκέ/ίνιο, πολυμερισμός και όσες γενικά μάθετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Με τον καθηγητή μου κάνουμε και αρκετά θέματα από τρίτη λυκείου, θα έλεγα πως χρειάζετονται: τα αρχικά, δηλαδή ονοματολογία, ισομέρεια και χαρακτηριστικές ομάδες (αλκόολες, αλδεΰδες κτλ) και από τα επόμενα κεφάλαια οι αντιδράσεις μόνο, όπως υδρογόνωση, προσκήλη βρωμίου σε αλκέ/ίνιο, πολυμερισμός και όσες γενικά μάθετε.

Πολύ ωραία,εκτός από το πρώτο κεφάλαιο τίποτα δεν ξέρω.:P
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top