Γενικό -  Απαραίτητες γνώσεις από Α' Λυκείου

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Παιδιά θα 'θελα λίγη βοήθεια :bye: Αποφάσισα να πάω θετική φέτος στη Β' αλλά έχω τεράστια κενά στη Χημεία της Α' (εντάξει κάτι ξέρω, δεν είναι και τόσο τραγική η κατάσταση)

Θα ήθελα να μου πείτε ποια κεφάλαια της χημείας Α' να προσέξω ιδιαίτερα, όταν θα κάνω επανάληψη τώρα το καλοκαίρι για να καλύψω τα κενά μου (όσο γίνεται φυσικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Kυρίως το 4ο(στοιχειμετρία) να το ξέρεις πολύ καλά.Να κάνεις πολλές ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
να κανεις επαναληψη στοιχειομετρια οπως πολυ σωστα αναφερθηκε αλλα κανε και μια επαναληψη τις κατηγοριες αντιδρασεων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Κανε και μια επαναληψη στα ειδη των χημικων δεσμων.Το πρωτο μαθημα της κατευθυνσης αναφερεται στις διαμοριακες δυναμεις και πρεπει να ξερεις καλα τη θεωρια των ομοιοπολικων δεσμων.Παρακατω παιζει πολυ η καταστατικη εξισωση και μαλιστα οχι μονο στη χημεια αλλα και στη φυσικη κατευθυνσης. Και φυσικα συμφωνω και σε ολα τα αλλα που σου ειπαν τα παιδια πανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evooni

Νεοφερμένος

Η evooni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Παιδιά,γενικά η ύλη της χημείας γενικής για β'λυκείου έχει σχέση με τη χημεία της α?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Παιδιά,γενικά η ύλη της χημείας γενικής για β'λυκείου έχει σχέση με τη χημεία της α?
οχι απο οτι μου εχουν πει και εμενα ειναι τελειως διαφορετικη ειναι οργανικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Παιδιά,γενικά η ύλη της χημείας γενικής για β'λυκείου έχει σχέση με τη χημεία της α?
Γενικα η Χημεια στο Λυκειο,εχει ως εξής:
Α Λυκειου :
Γνωριζεις τι βάσεις και τα εργαλεια που θα σου χρειαστουν για τη Χημεια των επομενων χρονων.Γνωριζεις βασιες εννοες,μοναδες μετρησεων,τα βασικα στην Ιοντικη ισορροπια,καποιες αντιδρασεις,ονοματολογια και λοιπα.

Β Λυκειου:
Αν εισαι Θετικη,εχεις δυο Χημειες.Η Γενικης Παιδειας ειναι η Οργανικη χημεια(χημεια που ασχολειται με τον ανθρακα και τι ενωσεις του.Για καποιους λογους ο ανθρακας κανει εναν τεραστιο αριθμο ενωσεων σε σχεση με τα αλλα στοιχεια)
Η θετικης κατευθυνσης εχει να κανει με το τι γινεται σε μια αντιδραση (ενθαλπιες,Κc, και λοιπα) και με το φαινομενο της Οξειδωαναγωγης.

Γ Λυκειου αν εισαι θετικη:
Κεφαλαιο 1:Μελετας τη δομη του ατομου,και σου απαντώνται πολλά "γιατι" που ειχες σε προηγουενες ταξεις
Κεφαλαιο 2:ΕΚΤΟΣ
Κεφαλαιο 3:Oργανική Χημεια (οχι τοσο επιφανειακα οσο στη Β,θα μαθεις πολλες αντιδρασεις,στη Β ειναι μια γνωριμια) (συνηθως οπως τα χουν κανει 3ο θεμα πανελληνιες-τονιζω το συνηθως)
Κεφαλαιο 4:EKTOΣ
Κεφαλαιο 5:Ιοντική Ισορροπια (οξεα,βάσεις,αλατα και αντιδρασεις τους αναλυτικα)( Συνθως 4ο θεμα πανελληνιε-τονιζω το συνηθως)

Χθες ανεβασα αν δεις στα μηνυματα μου,ολα τα σχολικα βιβλια του λυκειου,καθως και τα θεματα Πανελληνιων 2000-2009.Αν σας ενδιαφερουν ριχνετε μια ματια :)

οχι απο οτι μου εχουν πει και εμενα ειναι τελειως διαφορετικη ειναι οργανικη!
ναι αλλα το τονιζω.Και η Χημειες της Α και οι χημειες της Β ειναι sos για την τριτη,δεν πεταμε τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evooni

Νεοφερμένος

Η evooni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ:)
gianniskeeper θα τα κοιτάξω να έχω μια ιδέα τι θα κάνουμε.
thaaaaaaaaaaaaanks!
https://ischool.e-steki.gr/member.php?u=21128
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ:)
gianniskeeper θα τα κοιτάξω να έχω μια ιδέα τι θα κάνουμε.
thaaaaaaaaaaaaanks!
no Prob,ο,τι απορια συνεχιζει να υφισταται στείλε μου και σε προσωπικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Γενικα η Χημεια στο Λυκειο,εχει ως εξής:
Α Λυκειου :
Γνωριζεις τι βάσεις και τα εργαλεια που θα σου χρειαστουν για τη Χημεια των επομενων χρονων.Γνωριζεις βασιες εννοες,μοναδες μετρησεων,τα βασικα στην Ιοντικη ισορροπια,καποιες αντιδρασεις,ονοματολογια και λοιπα.

Β Λυκειου:
Αν εισαι Θετικη,εχεις δυο Χημειες.Η Γενικης Παιδειας ειναι η Οργανικη χημεια(χημεια που ασχολειται με τον ανθρακα και τι ενωσεις του.Για καποιους λογους ο ανθρακας κανει εναν τεραστιο αριθμο ενωσεων σε σχεση με τα αλλα στοιχεια)
Η θετικης κατευθυνσης εχει να κανει με το τι γινεται σε μια αντιδραση (ενθαλπιες,Κc, και λοιπα) και με το φαινομενο της Οξειδωαναγωγης.

Γ Λυκειου αν εισαι θετικη:
Κεφαλαιο 1:Μελετας τη δομη του ατομου,και σου απαντώνται πολλά "γιατι" που ειχες σε προηγουενες ταξεις
Κεφαλαιο 2:ΕΚΤΟΣ
Κεφαλαιο 3:Oργανική Χημεια (οχι τοσο επιφανειακα οσο στη Β,θα μαθεις πολλες αντιδρασεις,στη Β ειναι μια γνωριμια) (συνηθως οπως τα χουν κανει 3ο θεμα πανελληνιες-τονιζω το συνηθως)
Κεφαλαιο 4:EKTOΣ
Κεφαλαιο 5:Ιοντική Ισορροπια (οξεα,βάσεις,αλατα και αντιδρασεις τους αναλυτικα)( Συνθως 4ο θεμα πανελληνιε-τονιζω το συνηθως)

Χθες ανεβασα αν δεις στα μηνυματα μου,ολα τα σχολικα βιβλια του λυκειου,καθως και τα θεματα Πανελληνιων 2000-2009.Αν σας ενδιαφερουν ριχνετε μια ματια :)


ναι αλλα το τονιζω.Και η Χημειες της Α και οι χημειες της Β ειναι sos για την τριτη,δεν πεταμε τιποτα.
βασιακ εγω θεωρητικη θα παρω!αλλα θελω στην β να εχω εναν αξιοπρεπη βαθμο στην χημεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Παιδιά από άλγεβρα τι χρειάζεται??? στο φροντιστήριο που κάναμε κανα δυο μαθηματα ήταν τελείως διαφορετικά!!!! αλλά ξέχασα να ρωτήσω τον καθηγητή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Παιδιά από άλγεβρα τι χρειάζεται??? στο φροντιστήριο που κάναμε κανα δυο μαθηματα ήταν τελείως διαφορετικά!!!! αλλά ξέχασα να ρωτήσω τον καθηγητή!!
απο αλγεβρα τα χρειαζεσαι ολα!ετσι τουλαχιστον ελεγε ο μαθηματικος μου και ο καθηγητης που μου εκανε στην προσθετη διδακτικη στηριξη!τα χρειαζεσαι ολα διοτι παραλειποντας το ενα δεν θα μπορεις να πας στο παρακατω και κατι ακομα!η αλγεβρα της α λυκειου ειναι το κλειδι για παρακατω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!! Να σε ρωτήσω κάτι?? πιστεύεις οτι θα ήταν καλό να κάνω κάποια επαναληψη σε μερικά μαθηματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!! Να σε ρωτήσω κάτι?? πιστεύεις οτι θα ήταν καλό να κάνω κάποια επαναληψη σε μερικά μαθηματα??
α λυκειου θα πας?η' β?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Β Λυκείου και τεχνολογική κατεύθυνση!! και εσυ για Β ή την τελείωσες φέτος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Β Λυκείου και τεχνολογική κατεύθυνση!! και εσυ για Β ή την τελείωσες φέτος??
και εγω β λυκειου θα παω!αλλα εγω θεωρητικη θα παρω!παντως καλο ειναι να διαβασεις αψογα την αλγεβρα και να μην αφησεις κανενα κενο!ειναι πολυ σημαντικο αυτο!ολοι οι καθηγητες το λενε!αλλα αν εχεις και χρονο αρκετο,κανε και μια καλη επαναληψη στην φυσικη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο!!! Πώς και θεωρητική?? συνήθως τα αγόρια δεν την επιλέγουν τοσο πολύ. εισαι καλος στα θεωρητικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο!!! Πώς και θεωρητική?? συνήθως τα αγόρια δεν την επιλέγουν τοσο πολύ. εισαι καλος στα θεωρητικά?
δεν θα εκανα πουθενα αλλου!μαθηματικα δεν ξερω τιποτα !φυσικη μια απο τα ιδια!χημεια ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα!και περα απο αυτο ενδιαφερομαι για σχολες 1 επιστημονικου πεδιου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Σωστα επέλεξες τότε!!! έχεις πιο πολλές ελπίδες απο την θεωρητική σίγουρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Σωστα επέλεξες τότε!!! έχεις πιο πολλές ελπίδες απο την θεωρητική σίγουρα!!!
εσυ πως και τεχνολογικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top