Μαθηματικά - Οι καλύτερες ασκήσεις.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αυτό λύνεται με σχέσεις ισοδυναμίας και διαμερίσεις.

Υπάρχει και πιό απλός τρόπος για τα παιδιά της β' γυμνασίου ;

edit : διαβάζοντας το thread βλέπω πως ασχολούμαι με ανώτερα μαθηματικα και οι απλές έννοιες του γυμνασίου μου φαίνονται αστείες ενώ δεν είναι ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Εμας πάντα οι καθηγητές μας έλεγαν "παρτε αυτο" και με βαση αυτο θα λυνετε ασκησεις κτλπ ...
κι εμενα ετσι μου λεγαν αλλα δεν τους πολυπιστευα :P


η ασκηση ειναι για παιδια δημοτικου και γυμνασιου.. καλο ειναι να μην τα μπερδευουμε.

απευθυνομαι προφανως σε μαθητες γυμνασιου που με "επιλεγουν" (αυτο το θελω πολυ - να ειναι αποτελεσμα επιλογης και κρισης!!)

αν καποιος μαθητης πιστευει οτι δε βαζω ενδιαφερουσες ασκησεις (ή οτι ειναι λαθος) ΘΕΛΩ να μη με επιλεξει!

(εγω ημουν -και ειμαι- παααρα πολυ επιλεκτικος με τους δασκαλους μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
χαχα...ε και ηρθε η στιγμη να τους διαψευδετε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ε δε μπορώ να βρώ κάποια ποιό εύκολη λύση !
Εμας πάντα οι καθηγητές μας έλεγαν "παρτε αυτο" και με βαση αυτο θα λυνετε ασκησεις κτλπ ...
βασικα ενταξει ειναι πολυ ψαγμενο θεμα ..αλλα επειδη ειμαι κακια :P ας μου πει καποιος γτ ''+ επι +=+'' ,''+επι-=-''
θελω να ειναι ζωντανα τα μαθηματικα και το καθετι θελω να το καταλαβω για να το χρησιμοποησω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ωχ....αρχίσαμε.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ωχ....αρχίσαμε.... :P
απλα πιστευω πως αυτο δεν ειναι λογικη...:P
αν το παμε ετσι εχω να σας θεσω πολλες ερωτησεις.....:P
και οχι μονο απο μαθηματικα:p





κυριε amalfi σωστο ή λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
σωστο ή λαθος?[/quote]

σωστο(αν και δεν με λενε αμαλφι):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
προσπαθησε να το κρινεις μονη σου!!

κανε προσπαθεια! θελει χρονο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
σωστο ή λαθος?

σωστο(αν και δεν με λενε αμαλφι):)[/quote]
μπορω να σου βρω και εδω λαθος:P:lol:
γτ την μια φορα πολλαπλασιαζεις απο πανω προς τα κατω και την αλλη αντιστροφα?αυτο θελουμε να δειξουμε:xixi:


εντιτ:βλακεια ειπα..:p
ειπα τν τροπο 3 φορες..ακριβης απαντηση δεν δοθηκε απο τον καθηγητη..ισως να ειναι σωστο και απλα να μην θελει να αποκαλυφθει η λυση..αλλα καλο θα ηταν να μην μιλαμε με υπεκφυγες του τυπου ''κρινε μονη σου'' δεν ειμαι αρμοδια..δεν εχω σπουδασει εγω μαθηματικα αλλα εσεις!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ας μου πει καποιος γτ ''+ επι +=+'' ,''+επι-=-''

προσπαθησε το κι αυτο!!

ετοιμο το περιμενουμε?

(ωραια ερωτηση!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
αβ=βα <=> α^2 + αβ= α^2 +βα <=> α^2 +αβ + β^2= α^2 +βα +β^2 <=>
(α+β)^2 - αβ= (β+α)^2 -βα <=> -αβ= -βα <=> αβ=βα
επειδη (α+β)^2= (β+α)^2, μην το αρνηθείτε και αυτό!
κατά τα άλλα σωστό ή λάθος??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
προσπαθησε το κι αυτο!!

ετοιμο το περιμενουμε?

(ωραια ερωτηση!)
:lol::lol::lol::lol:




νταξει καποιος κοροιδευει:xixi::xixi:
χωρις πλακα εχω θειο μαθηματικο και θα του υποβαλλω ολες αυτες τις ερωτησεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
πιστευω οτι πρεπει τα μαθηματικα οταν τα διδασκομαστε να μαθαινουμε και που βασιζονται και οχι απλα να μαθαινουμε τυπους γτ αν δε μπορεισ να τ εξηγησεις με απλα μαθηματικα δε μπορεις να αποδειξεις οτι ισχυει γτ τοτε τα λεγομενα αξιωματα δε βασιζονται πουθενα και για να το αποδειξει καποιος πρεπει να δοκιμασει ολους τους αριθμους που δε γινεται. Οσο για την απαντηση που εδωσε ο χρηστος πιστευω οτι δεν ειναι σωστο να αμφησβητεις το πιο απλο πραγμα στα μαθηματικα και να το εξηγεις με κατι τοσο περιπλοκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αβ=βα <=> α^2 + αβ= α^2 +βα <=> α^2 +αβ + β^2= α^2 +βα +β^2 <=>
(α+β)^2 - αβ= (β+α)^2 -βα <=> -αβ= -βα <=> αβ=βα
επειδη (α+β)^2= (β+α)^2, μην το αρνηθείτε και αυτό!
κατά τα άλλα σωστό ή λάθος??????
λαθος!!!!!:P
στο ενα μελοσ προσθετεις το 'αβ' και στο αλλο το'βα' αυτο καλεισαι να αποδειξεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
όχι! ξεκινάω από το αβ=βα και συνεχίζω προσθέτοντας ιδιες ποσότητες και στα 2 μέλη. Κοίτατο πιο προσεκτικά!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
ξαναλεω αν δεν απαντησεις με οσο πιο απλο τροπο γινεται τοτε μπορει καποιος με τον ιδιο τροπο να αμφησβητισει και αλλα πραγματα που θεωρουμε δεδομενο. Για να επιμενει τοσο πολυ πρεπει να υπαρχει πραγματικα μια απιστευτα απλοικη απαντηση. Αλλιως μπορουμε να πουμε οτι καποιος ξυπνησε μια μερα και αρχισε να γραφει αρλουμπες και δισεκατομυρια ανθρωποι τις διαβαζουμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
όχι! ξεκινάω από το αβ=βα και συνεχίζω προσθέτοντας ιδιες ποσότητες και εις δικαι2 μέλη. Κοίτατο πιο προσεκτικά!!:P
εχεις δικαιο!
αλλα γιατι δεχεσαι πως ισχυει η αντιμεταθετικη στην προσθεση?:xixi::P
ξερα μαθηματικα μαθαινεις!
το αντιδραστικο ων,δηλ εγω, σας χαιρετω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
τι εννοείς ξερά????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι πρεπει να αποδειξεις αυτη τη σχεση αναμεσα σε δυο αριθμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μα και να έχουν σχέση και να μήν έχουν πάλι το ίδιο θα ισχύει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top