Εδώ κάνουμε δίαιτα!

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Βασικά θα έλεγα ότι έχει περισσότερη σχέση με τις συνήθειες ζωής.
Πάντως σε κάθε περίπτωση μαζί με τα χρόνια έρχεται και η μείωση του μεταβολισμού απλά δεν ξέρω πόσο έχει σχέση με το παραπάνω και πόσο είναι μια φυσική διαδικασία. Αλλά οι περισσότεροι γνωστοί μου είδαν διαφορές μετά τα 20 αλλά πολύ έντονα μετά τα 23-24.

Εάν είδαν διαφορές..., μετά τα 23-24,
τότε μην συζητάς, τι θα δούνε μετά τα 43-44 !!! :whistle:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η αρκούδα, (δηλαδή εγώ) του δωσε και κατάλαβε πάλι όλο το Σ/Κ. :( :redface:
Άντε, από Δευτέρα δίαιτα...
Μ 'αρεσαν οι συμβουλές του epote και γενικά μαθαίνω πολύ ενδιαφέροντα πράγματα με σας εδώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Εάν είδαν διαφορές..., μετά τα 23-24,
τότε μην συζητάς, τι θα δούνε μετά τα 43-44 !!! :whistle:

.
παιδια με τρωμαζεται.... ειμαι 20 γενικα δεν θεωρουμαι βαρια 61 κιλα με 1,68 υψος. απλα κανω καθιστικη ζωη... στα 17 πηγαινα κα8ε μερα γυμναστηριο αλλα με το που πατησα στη σχολη τερμα ολα. δηλαδη τι γινεται μετα τα 23 ? βαζεις αποτομα κιλα με το παραμικρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα πάντα ο μεταβολισμός μου ήταν χάλια. Δεν έχω παρατηρήσει να έχει διαφοροποιηθεί στα 25 μου. Αλλά σαν γυναίκα, άλλοτε παχαίνω, άλλοτε αδυνατίζω. Παρόλα αυτά, με σωστή διατροφή, αρκετή κίνηση και με 3 τουλάχιστον μικρά γεύματα την ημέρα για να ενεργοποιείται ο μεταβολισμός έχω καταφέρει αρκετά, όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post.

Δεν έχω καταφέρει ακόμα τα τέλεια αποτελέσματα (θέλω να χάσω 2-3 κιλά και σύσφιξη), αλλά αισθάνομαι πολύ καλύτερα με τον εαυτό μου. Δεν στερούμαι πολλά, αλλά σίγουρα δεν γουρουνιάζω. Στην τελική ένα κοπλιμέντο ή ένα βλέμμα θαυμασμού είναι για εμένα πολύ πιο σημαντικό από όλες τις λιχουδιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εάν είδαν διαφορές..., μετά τα 23-24,
τότε μην συζητάς, τι θα δούνε μετά τα 43-44 !!! :whistle:.

Όντως. Αλλά τα εικοσιλίγα είναι "παραδοσιακά" σταθμός στην αλλαγή του μεταβολισμού!!

(χου χου κι απο μενα!)λοιπόν... σας θυμίζω... ΑΥΡΙΟ ΞΕΚΙΝΑΩ ΓΕΡΑ!!!! :clapup:
(Θα πω το ψωμί ψωμάκι και τη σοκολάτα...σοκολατάκι :P ε ρε πείνα που θα πέσει :/:)

Εύγεεε!!!! Μη μασάς, βάλε και ρολόι αντίστροφης μέτρησης για τις γιορτές... Νέα εβδομάδα, νέα αρχή...
Και, μη μιλάς για πείνα. Με τη σωστή διατροφή και πολλά λαχανικά, δεν πεινάς!!! Αλήθεια!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
εγω σημερα επειδη βαρεθηκα με τη διαιτα ξεκιναω τη συντηρηση.. αλλά!!!!! παράλληλα θα παω να παρω και καινουρια αθλητικα παπ ο ύ τσια για να μην εχω δικαιολογια πλέον και από αυριο θα ξαναπαω γυμναστηριο!!! ε, μην παει τζαμπα και η ετήσια συνδρομη!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
(τα παπούτσια τα γράφει πλέον κανονικά το σύστημα :P )


άντε καλή αρχή με το τρέξιμο για σένα!
καλη μου αρχή και μένα!

περιμένω την συμπαράσταση σας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
(Θα πω το ψωμί ψωμάκι και τη σοκολάτα...σοκολατάκι :P ε ρε πείνα που θα πέσει :/:)

Δεν ειναι αναγκη να πεσει πεινα!
Αν τρως πολλες σαλατες, θα "πρηζεσαι" και χωρις πολυ φαϊ!
Αντε καλη αρχη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
epote κατατοπιστικότατος. Όμως κάτι δεν κατάλαβα για τα βάρη καθώς από δική μου προσωπική εμπειρία δεν έχασα καθόλου όπως λες. Βέβαια πιστεύω ότι μεγαλύτερη σχέση είχε το γεγονός ότι ήταν σύντομο το χρονικό διάστημα (2 μήνες κάθες φορά). Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι και οι γυμναστές τριών γυμναστηρίων που έχω πάει στην ζωή μου σχετικά με τα κιλά που είχαν πει διάδρομο ή ποδήλατο για αερόβια, όπως επίσης και ένας ορθοπεδικός ο οποίος πρότεινω κολυμβητήριο για ανατομικούς λόγους.

Ξέρω ότι τα βάρη είναι ενεργοβόρα πολύ, αλλά από όσο ξέρω δεν οδηγούν στην απώλεια βάρους χωρίς έντονη αερόβια (το έκαναν φίλοι μου που είχαν πορωθεί).Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι οι πλειοψηφία των γιατρών συνιστούν φυσικά αθλήματα (όταν δεν υπάρχει άπειρο καυσαέριο) σε σχέση με το γυμναστήριο που το βλέπουν ως την καλύτερη από τις χειρότερες λύσεις.

Ένα παράδοξο πάντως πράγμα που είχα παρατηρήσει στον ευατό μου όταν έπεζα συστηματικά μπάσκετ ήταν ότι κοβόταν αυτομάτως το μασούλημα και η διάθεση για φαγητό.Το όποίο μου κάνει και εντύπωση καθώς θα έπρεπε να συμβαίνει το ανάποδο?

Επίσης υπάρχει κόσμος που δεν το μπορεί το γυμναστήριο λόγω της φύσης του. Εγώ τουλάχιστον ζαλίζομαι στο διάδρομο τρελά αλλά και βαριέμαι κυριολεκτικά τον χρόνο ξεκούρασης μεταξύ κάθε σετ. Δεν πήγα ποτέ και με άλλον όπως το κάνουν άλλοι. Γιαυτό και 3 φορές στην ζωή μου, το δίμηνο υπήρξε όριο ενώ ξεκίναγα πάντα με πολύ όρεξη.

Αυτό που θέλω εγώ πάντως είναι μια ομάδα μπάσκετ. Και μπάλα και τρέξιμο και φυσική κατάσταση και πειθαρχία στο πρόγραμμα (θέλω βούρδουλα). Αλλά η ηλίθια ομάδα που έπεζα ανέβηκε κατηγορία και έχει πάει 3ο επαγγελματικό (έφυγα εγώ και πήγε μπροστά ΧΑΧΑΧΑ) και έχουν εξαφανιστεί όλες από την γειτονιά όταν το έψαχνα τον αύγουστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theodora25

Νεοφερμένος

Η theodora25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους σας.Πρώτη φορά εδώ μέσα.
Αρκετά καλή ιδέα αυτό το site.
Παίζει μήπως καμιά διαιτούλα για εργαζόμενες που γυρνάνε σπίτι απόγευμα συνήθως ή και βράδυ κιόλας(8μ.μ)!
Καλή συνέχεια και πάντα τέτοια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους σας.Πρώτη φορά εδώ μέσα.
Αρκετά καλή ιδέα αυτό το site.
Παίζει μήπως καμιά διαιτούλα για εργαζόμενες που γυρνάνε σπίτι απόγευμα συνήθως ή και βράδυ κιόλας(8μ.μ)!
Καλή συνέχεια και πάντα τέτοια!
καλο ειναι να πας σε διαιτολογο γιατι αυτος θα σου βγαλει ειδικη διαιτα για το σωμα σου και τις αναγκες του. επισης θα στη συμβαδισει τη διαιτα με το ωραριο σου. δεν χρειαζεται να πηγαινεις συνεχεια οπως εκανε η θεια μου, πηγαινε 1 φορα και ακολουθησε την διατροφη που θα σου δωσει......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους σας.Πρώτη φορά εδώ μέσα.
Αρκετά καλή ιδέα αυτό το site.
Παίζει μήπως καμιά διαιτούλα για εργαζόμενες που γυρνάνε σπίτι απόγευμα συνήθως ή και βράδυ κιόλας(8μ.μ)!
Καλή συνέχεια και πάντα τέτοια!


το μόνο που μπορώ να σου πω για να σε βοηθήσω είναι το εξής...
επιβάλεται να έχεις 5 γεύματα την ημέρα ακόμα κι αν το γεύμα θα είναι μια φρυγανια!


άρα...
ξεκινάς οπωσδήποτε το πρωι πριν φύγεις απ το σπιτι με ένα πρωινο τυπου
μια φρυγανια και λίγο τυρι
ένα ποτηρι γαλα και λίγα φλέικς

γυρω στις 11 χτυπας ενα με δυο φρουτα απαραιτητα

κατα τις 2 έχεις προνοήσει και έχεις πάρει μαζί σου στη δουλεια ένα γευμα ελαφρυ
ένα γιαουρτι λιγο μελι και μια φρυγανια
ενα γιαουρτι και 2 φρουτα
ενα τοστακι με μαυρο ψωμακι
μια δυο τοματουλες και ενα μικρο τονο
μια σαλατουλα απ το κοντινο goodys
κλπ


το απογευμα απαραιτητα παλι ένα γευμα...
ενα φρουτο ας πουμε :P


κι όταν με το καλό φτασεις σπίτι, τρως το κυριως γευμα σου, οπωσδηποτε 2-3 ωρες πριν κοιμηθεις το οποιο θα ειναι κανονικα μαγειρεμενο φαγητο σε μια σχετικα κανονικη ποσοτητα
θα φροντισεις να εχεις
1 φορα οσπριο
1 φορα κοτοπουλο
2 φορες ψαρι
1 φορα κρεας
1 φορα λαδερο
1 υδατανθρακες (ρυζι κλπ)
τα οποία θα συνδιάζεις ΠΑΝΤΑ με μια ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ σαλάτα
χωρις πολλά ψωμια κλπ
οχι φυσικα γλυκα και τηγανητα και λιπη (μην φας δλδ εκει που πρεπει κρεας, τιποτα χοιρινες πανσετες :P )

φαε σουβλακι κοτοπουλο με πιτα αλαδωτη
αντικατεστησε το ασανσερ με τα ποδαρακια σου
άλλαξε και παρε την συγκοινωνια απο μια σταση πιο μετα και περπατα
το βραδυ όταν παρκαρεις το αμαξι σου, ΠΡΙΝ ανεβεις στο σπιτι σου, κανε μια βολτα πρωτα το τετραγωνο με τα ποδια!
κάνε τέτοια τρικ ;)
πινε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ!!! οσο πιο πολυ, τοσο πιο πολυ χανεις λιπος!

αυτα.... αν τα κανεις, πας για μεγαλη απωλεια και μεγαλης διαρκειας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
εγω σημερα επειδη βαρεθηκα με τη διαιτα ξεκιναω τη συντηρηση.. αλλά!!!!! παράλληλα θα παω να παρω και καινουρια αθλητικα παπ ο ύ τσια για να μην εχω δικαιολογια πλέον και από αυριο θα ξαναπαω γυμναστηριο!!! ε, μην παει τζαμπα και η ετήσια συνδρομη!!! :P


Εύγεεε!!!
Πλάκα πλάκα, από τότε που ξανάρχισα εντατικά προπονήσεις, κατάλαβα ότι καλές οι σαλάτες και τα φρούτα, αλλά σαν τον ιδρώτα τίποτα... Απίστευτο πράγμα η γυμναστική...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όμως κάτι δεν κατάλαβα για τα βάρη καθώς από δική μου προσωπική εμπειρία δεν έχασα καθόλου όπως λες. Βέβαια πιστεύω ότι μεγαλύτερη σχέση είχε το γεγονός ότι ήταν σύντομο το χρονικό διάστημα (2 μήνες κάθες φορά). Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι και οι γυμναστές τριών γυμναστηρίων που έχω πάει στην ζωή μου σχετικά με τα κιλά που είχαν πει διάδρομο ή ποδήλατο για αερόβια, όπως επίσης και ένας ορθοπεδικός ο οποίος πρότεινω κολυμβητήριο για ανατομικούς λόγους.

εννοειται πως η αεροβικη ειναι απαραιτητη, αλλα αν ειχα να επιλεξω σε ενα ΜΟΝΟ απο τα δυο θα διαλεγα βαρη οχι αεροβικη. Δεδομενου οτι δεν χρειαζεται να επιλεξουμε, η απαντηση ειναι και τα δυο.

bare with me για λιγο για να σου εξηγησω τους φυσιολογικους λογους πισω απο αυτο που λεω (btw ειμαι εργοφυσιολογος-that is ειμαι και εργοφυσιολογος και μαθηματικος. Εργοφυσιολογος = γυμναστης χωρις να σημαινει τιποτα αυτο, το 99% των γυμανστων ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ ΗΛΗΘΙΑ ΠΑΙΔΑΡΕΛΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΟΗΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΛΑΚΕΣ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥΣ)

τα βαρη δεν ειναι ιδιαιτερα ενεργοβορα τουλαχιστον οχι για ενα αρχαριο. Η αεροβικη ειναι πολυ πιο αποτελεσματικη υπ αυτη την εννοια. Αλλα, τα βαρη εχουν αλλα πλεονεκτιματα. Πρωτα απο ολα αυξανουν τη μυικη μαζα. Αυτο δεν ειναι καθολου ασημαντο καθοτι περισοτεροι μυς=περισοτερη απαιτουμενη ενεργεια σε ηρεμια για την συντηρηση τους. Οπερ, εγω που ειμαι σχετικα μυωδης μπορω να τρωω πολυ παραπανω απο εσενα και να μην παχαινω. Δευτερων και ιδιατερα για τις γυναικες, αυξανουν την ωστικη πυκνοτητα μειοντας τον κυνδινο ωστεοποροσης. Τριτων, αυξανουν τις φυσικες αναβολικες ορμονες του οργανισμου (τεστοστερονη, αυξητικη ορμονη, IGF, MGF).

Τελος, οι μυς που θα παρεις απο τα βαρη θα μεινουν επανω σου, και ετσι ακομα και αν για ενα δυο μηνες σταματησεις γυμναστικη δεν θα ξαναπαχυνεις με τον ιδιο ρυθμο.

Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι οι πλειοψηφία των γιατρών συνιστούν φυσικά αθλήματα (όταν δεν υπάρχει άπειρο καυσαέριο) σε σχέση με το γυμναστήριο που το βλέπουν ως την καλύτερη από τις χειρότερες λύσεις.

οι περισοτεροι γιατροι ειναι βλακες ομως.

και χοντροι βλακες εδω που τα λεμε. Οι γιατροι που οντος κατι ξερουν προτεινουν βαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Εγώ τελείωσα τη δίαιτα!!
Αμαν !! :redface:

Πήγα 57 κιλά και δεν θα χάσω άλλα..
Εξάλλου ύψος έχω 1.70 καλά δεν είναι ? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
μια χαρά είσαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πήγα 57 κιλά και δεν θα χάσω άλλα..
Εξάλλου ύψος έχω 1.70 καλά δεν είναι ?

frankly εγω θα σε ελεγα αδυνατη. Καμια 65αρια θα σου ταιριαζαν καλυτερα αν ηταν σε μυικο ιστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ που είμαι όμως 1.60 και 62 κιλα, δε πρέπει να χάσω τουλάχιστον ...7? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ που είμαι όμως 1.60 και 62 κιλα, δε πρέπει να χάσω τουλάχιστον ...7? :(
Δηλαδή εγώ που είμαι 1.60 και 58 (κατα ΜΟ) κιλά πρέπει να χάσω 3?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top