Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2009

Ποιά εξέταση του Michigan δίνετε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 9)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Al.Nik

Νεοφερμένος

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Eϊναι ένα κερδοσκοπικό ίδρυμα με μόνο γνώμονα τα φράγκα !

0/10 απο μένα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
και εγώ τους έχω στείλει mail αλλά δεν μου απάντησαν ποτέ. επίσης τα αναλυτικά αποτελέσματα του ecce τα έμαθα μέσω τηλεφώνου,ενώ όταν πήρα τηλ το βρετανικό συμβούλιο για το fce μου είπαν πως κάτι τέτοιο απαγορεύεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αααα ναι Σοφιστη εσυ εννοεις την κωμικοτραγικη κατασταση τον Ιουλιο με τα αποτελεσματα.
Σε τετοια θεματα -10/10 η HAU!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadim

Νεοφερμένος

Η mariadim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
γιατι λετε τετοια για την ενωση? εμενα που με εκπαιδευουν σαν καθηγητρια μεσω των εκπαιδευτικων προγραμματων τους ειμαι πολυ ευχαριστημενη!ουτε με το proficiency ειχα προβλημα και καθε φορα που παιρνω τηλ με εξυπηρετουν παρα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eχω μιλησει και με Αλεξιου και με Λιονουδακη απο HAU.
Η μια ειναι πιο κου-κου απο την άλλη!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
γιατι λετε τετοια για την ενωση? εμενα που με εκπαιδευουν σαν καθηγητρια μεσω των εκπαιδευτικων προγραμματων τους ειμαι πολυ ευχαριστημενη!ουτε με το proficiency ειχα προβλημα και καθε φορα που παιρνω τηλ με εξυπηρετουν παρα πολυ!
ισως γτ εισαι καθηγητρια? σε εσας φαιρονται ετσι για να φανει οτι ειναι εξυπηρετικοι και εμεις τα τρωμε ολα τα σκ@τ@....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Καλα ελεγα εγω πως επρεπε να ηχογραφησω τον διαλογο της Αλεξιου.
Τα παραπονα για ολα αυτα που παθαμε εμεις οι υποψηφιοι σχετικα με τα αποτελεσματα εχουν σταλει στο ELI-UM και η απαντηση ειναι οτι θα το ερευνησουν.
Καλοι ειναι και αυτοι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
δεν αναφερόμουν στην hau! στο BC!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gelo75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο george αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
η HAU δεν εχει καθολου οργανωση για εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για τα πιστοποιητικα την μια λενε αρχες Σεπτεμβρη θα τα παραλαβουν την αλλη λενε μεσα Σεπτεμβρη και σημέρα μου είπανε τελη Σεπτέμβρη...:P

Το ELI-UM ακομα τα εκτυπωνει παντως...:P

Το British Council μιλησε εξαρχης για το 1ο δεκαημερο του Οκτωβρη.

Αλλα τι να πει κανεις με δαυτους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όσο αφοράν ελληνοαμερικανική ένωση είναι ένα μαγαζάκι...(...)


Εκδίδει βιβλία και τα πουλάει στα άμοιρα παιδάκια.
Μη χάσετε το καλύτερο υλικό προετοιμασίας για το Speaking του ΕCPE. Τα αποθέματα εξαντλούνται γι'αυτό προωθήστε την παραγγελία σας τώρα! Διαθέσιμο μόνο μέσω της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης) από hau.gr


Έχει κάνει και πανεπιστημιακά προγράμματα με πρόθεση ότι δίνουν πτυχεία από αμερικάνικο φορέα (όμως όπως έγινε γνωσό οι μοναδικές εγκαταστάσεις που έχει η εταιρία στην Αμερική είναι ένα διαμερισματάκι και όλη η δουλειά γίνεται στην Ελλάδα) με σκοπό να μας τα παίρνει.

Επίσης έχει βρει και τον τρόπο αναβαθμολόγησης 25ευρώ το part. (για αυτό μάλιστα έχει παρατηρηθεί ότι πολλοί κόβονται στην τσίπα για να χρησιμοποιήσον αυτό το μέτρο). (κάτι τέτοιο έχει γίνει και στις πανελλήνιες αλλά μόνο για να τα δει (άσχετο))



Τέλος όταν κάποιο από τα παιδάκια αύριο (ήμουν και εγώ ένα τέτοιο παιδάκι) θα θέλει να χρησιμοποιήσει το χαρτί του ως πιστοποιητικό για διορισμό πρέπει να πληρώσει (για μια φωτοτυπία στην ουσία) 10 Ευρώ το επικυρωμένο αντίγραφο. Φυσικά αν θέλεις να βγάλεις και άλλο πιστοποιητικό πρέπει να πληρώσεις άλλα τόσα) δηλαδή κάθε αίτηση που κάνεις πρέπει να χρησιμοποιείς 10 eυρώ για ένα κωλόχαρτο.

Επίσης έχει παρατηρηθεί συμφωνίες μεταξύ φροντιστηρίων-αλυσίδων και συγκεκριμένα από τον εκπαιδευτικoυς όμιλους π.χ.Γράψα (το αναφέρω επειδή έκανα μισό χρόνο εκει και είδα κάποια πράγματα)να δώσουν το michigan). Συγκεκριμένα επειδή πήγα για μισό χρόνο στο άθλιο αυτό φροντιστήριο οι τύποι χρησιμοποιούν εγγύηση πτυχίου στο οποίο αν αποτύχεις σου δίνουν θεωρητικά την δυνατότητα να ξανακάνεις μαθήματα χωρίς να πληρώσεις με την προυποθεση να δώσεις τα 2 πιστοποιητικά michigan και cambridge(φυσικά και αυτό μπλόφα είναι αφού πάντοτε σου βρίσκουν παραθυράκιa π.χ. να μην κάνεις ούτε μια απουσία - έτσι έγινε με έναν φίλο μου ο οποίος απέτυχε και μόλις πήγε να διεκδικήσει τα δωρεάν μαθήματα του δείξανε ένα χαρτί με ψιλά γράμματα και δεν μπόρεσε να κάνει μαθήματα γιατί γράφτηκε 16 το Σεπτέμβρη και όχι 12 που άρχιζαν τα μαθήματα).:jumpy:-


Μάλιστα ενώ διαφήμιζαν 5μελή τμήματα η τάξη που έκανα εγω είχε μετά από 2 μήνες 20 παιδιά. Σε αναγκάζουν να δώσεις 300 ευρώ με την εγγραφή για να σε φακελώσουν και να μην μπορείς να φύγεις και την 1η βδομάδα η εκπαίδευση μοιάζει ιδανικh στο μήνα όμως δίχνουν το πραγματικό τους πρόσωπο. Όταν αποφάσισα να φύγω με ανάγκασαν (αλλιώς θα με δίναν στα δικαστήρια) να πληρώσω επιπλέον 200 ευρώ.

Τέλος τα θέματα του speaking είχαν διαρρεύσει και δόθηκαν στους σπουδαστές του φροντιστηρίου 2 μέρες πριν την εξέταση. Έχω φωτοτυπία…

Θέλω να καταλήξω πως το καλύτερο πιστοποιητικό (κατά την γνώμη μου) έχω πάρει michigan ecpe είναι το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας στο οποίο πρέπει να πληρώσεις μόνο 50 ευρώ (που πάνε στο ελληνικό κράτος) και αναγνωρίζονται από την ευρωπαική ένωση) και σίγουρα από το ασεπ. Είναι πάρα πολλοί που έχουν περάσει Proficiency και έχουν επίπεδο κάτω από lower.

Η μόδα αυτή με τα πιστοποιητικά έχει περάσει και στην πληροφορική π.χ..ecdl
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
yeap... κολλάει γάντι η φράση "για τα λεφτά τα κάνεις όλα"...

Οικονομικά δεν "βγαίνουν" (π.χ. cambridge), όταν πετύχουν παραπάνω από το 40% στο lower και 25% στο proficiency...

Εναλλακτικός τρόπος "απόκτησης" proficiency που αναγνωρίζεται στο Ελληνικό Δημόσιο: master διάρκειας τουλάχιστον 12 μηνών στην αλλοδαπή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Για τα πιστοποιητικα την μια λενε αρχες Σεπτεμβρη θα τα παραλαβουν την αλλη λενε μεσα Σεπτεμβρη και σημέρα μου είπανε τελη Σεπτέμβρη...:P

Το ELI-UM ακομα τα εκτυπωνει παντως...:P

Το British Council μιλησε εξαρχης για το 1ο δεκαημερο του Οκτωβρη.

Αλλα τι να πει κανεις με δαυτους!
TIII?? Eλεος! πριν 1,5 μηνα εμαθα οτι περασα κ ακομα?!
σε ολα τους αργοστροφοι ειναι βρε παιδι μου! τι εκτυπωνουν πια!? ενα απλο πιστοποιητικο ειναι! εσυ ποτε εκτιμας οτι θα ερθουν στα φροντ. τεολ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Συμφωνα με τις εκτιμησεις μου γυρω στα τελη Σεπτεμβρη-αρχες Οκτωβρη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
μπα. μπορει και να αργησουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
παντως ειναι μεγαλη βλακεαα να μην δινουν προχειρο στο michigan. στο edexel που δινουν με διευκόλινε παρα πολύ , ειδικά στην εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στο Μισιγκαν δεν δινεται πρόχειρο γιατι δεν προλαβαινεις να γραψεις και να κανεις σχεδιαγραμμα.
Εγω χρησιμοποιησα παντως την τελευταια σελιδα του Booklet για σημειωσεις.

Να υπενθυμισω πως οι εγγραφες τρέχουν και ολοκληρωνονται στις 02/10!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Παιδια φετος στο Michigan παρα πολλα παιδια κοπηκαν και ιδιαιτερα στα προφορικα και στην εκθεση που πολυ σπανια κοβανε παιδια.
Δεν θελω να στεναχωριεστε.Εχω κοπει και γω και ξερω.Θα δωσετε full προετοιμασμενοι τον Δεκεμβριο!:):no1:

Btw εγω στην εκθεση του ECCE ειχα Ρ "PASS".
Δεν βρηκα κανα αλλο παιδι με Ρ φετος.Με παρεξενεψε γιατι νομιζα πως εγραψα χαλια εκθεση!

βρε τεό πια εντάξει με το pass που πήρες στην έκθεση... εσύ έπρεπε να το πάρεις καθώς δεν είσαι επίπεδο Β2! μου έχεις πει ότι είσαι C1! άρα τί περίμενες αφού είσαι μία τάξη μεγαλύτερος???:P επίσης σχεδόν όλοι οι γνωστοί μου που έμειναν στο ecce είχαν fail στο listening. πέρασαν όμως στο κέμπριτζ!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το Μισιγκαν παντα εχει δυσκολο ακουστικο μερος και ιδιαιτερα στο ECPE.
Και αν ληφθει υποψην πως μεχρι τον Μαιο δεν συμψηφιζοταν ηταν πολυ δυσκολο να περασεις στο ECPE αν δεν ησουν καλος εκει.
Αλλα τωρα τα πραγματα αλλαξαν.
Πλεον με ενα BF περνάς.
Στο Cambridge που ισχυει ο συμψηφισμος τα πραγματα ειναι πιο fair.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
εμενα πρωσοπικά μου φαίνονταν πιο δυκολο το listening του alce παρα του ecpe
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top