Γενικό -  Συμβουλές για πεδίο Ανθρωπιστικών σπουδών

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γιατί να μη φτάσει.:PΔεν δίνεις και πανελλήνιες.Βέβαια αρκετά φροντιστήρια αρχίζουν λίγο πιο νωρίς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τις ώρες φροντιστηρίων για θεωρητική κατεύθυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν είναι συγκεκριμένες.Ο καθένας με τις ανάγκες του:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Συγνώμη αν σας κουράζω αλλα πιστεύω πως κατεύθυνση θα αποφασίσω το βράδυ της προηγούμενης του ανοίγματος των σχολείων γιατι πρίν...δεν το βλέπω...

Και εγώ το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ξεχνα την ξεκουραση δεν ειναι η λυση ουτε η γραμματικη και το συντακτικο ειναι λυση.βρες απο καποιον βιβλιο με ερμηνευτικες ερωτησεις που θα εχεις του χρονου και κειμενα με μεταφρασεις και δουλεψε μεταφραση και ασκησεις αυτο θα σε βοηθησει και στο αγνωστο και στο συντακτικο αργοτερα. ειμαι σιγουρη για αυτο. εαν δεν βρεις βιβλιο δουλεψε με τα βιβλαι που εχεις ειδη και παλι θα σε βοθησουν πολυ. μην ξεχναε οτι οι περισσοτερς μοναδες ειναι η μεταφραση το αγνωστο και οι αρμηνευτικες και απο κει βγαινει πολυ ευκολα το συντακτικο. την μεταφραση να την κανεις προταση προταση οχι παραγραφο παραγραφο ειναι πολυ συμαντικο αυτο.η γραμματικη μπορει να περιμενει μεχρι το σεπτεμβρη τα αλλα οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
τα αρχαια ειναι οντως ειναι το κλειδι της θεωρητικης. αλλα μην ξεχνας την εκθεση καθε χρονο ριχνει πολυ τους βαθμους η εκθεση και κανεις δεν ασχολειται μαζι της και ολοι την πατανε. βρες γραμμενες εκθεσεις με θεματα που θα εχεις και μελετα τα. ή κειμενα σχετικα με αυτο. η εκθεση ειναι το αδυνατο σημειο ολων των μαθητων. οποτε σαν συμβουλη αρχαια και εκθεση απο τωρα κανε κατι δουλεψε το. ειναι ανακγη. τα λατινικα ειναι παρα μα παρα πολυ ευκολα με λιγη προσπαθεια και εχει μικρη υλη και ελαχιστη γραμματικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
τα αρχαια ειναι οντως ειναι το κλειδι της θεωρητικης. αλλα μην ξεχνας την εκθεση καθε χρονο ριχνει πολυ τους βαθμους η εκθεση και κανεις δεν ασχολειται μαζι της και ολοι την πατανε. βρες γραμμενες εκθεσεις με θεματα που θα εχεις και μελετα τα. ή κειμενα σχετικα με αυτο. η εκθεση ειναι το αδυνατο σημειο ολων των μαθητων. οποτε σαν συμβουλη αρχαια και εκθεση απο τωρα κανε κατι δουλεψε το. ειναι ανακγη. τα λατινικα ειναι παρα μα παρα πολυ ευκολα με λιγη προσπαθεια και εχει μικρη υλη και ελαχιστη γραμματικη.

ευχαριστώ πολύ!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
τιποτα superman. οτι απορια εχεις ρωτα με, κανω ιδαιτερα σε μαθητες λυκειου. χαιρομαι που μπορω να βοηθησω, θυμαμαι πως ενιωθα εγω στο λυκειο και σε καταλαβαινω.διαβασε εστω λιγακι τωρα ειναι πολυτιμος χρονος οχι παρα πολυ αλλα δωσε λιγο απο το χρονο σου γιατι αυτο θα σου ανοιξει την πορτα της επιλογης μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
τιποτα superman. οτι απορια εχεις ρωτα με, κανω ιδαιτερα σε μαθητες λυκειου. χαιρομαι που μπορω να βοηθησω, θυμαμαι πως ενιωθα εγω στο λυκειο και σε καταλαβαινω.διαβασε εστω λιγακι τωρα ειναι πολυτιμος χρονος οχι παρα πολυ αλλα δωσε λιγο απο το χρονο σου γιατι αυτο θα σου ανοιξει την πορτα της επιλογης μετα.

Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.Σκεφτόμουν να κάνω ιδιαίτερα φέτος σε Αρχαία-άγνωστο και έκθεση και τα άλλα καθόλου.Είμαι καλός μαθητής και προσπαθώ να βρω μια οικονομική λυση για τους γονείς μου............... ευχαριστώ πολύ:thanks:
και κατι άλλο.αυτό τον καιρο τι με συμβουλεύεις να διαβάσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairi kaplani

Νεοφερμένος

Η μαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
σημασια δεν εχει το πολυ διαβασμα αλλα το συστηματικο διαβασμα! εγω προσωπικα διαβασμα μονο για ιδιαιτερα και στο σχολειο εκανα μονο ασκησεισ! ετσι και ηξερα και νομιζαν οτι δινω σημασια στο σχολειο! α και μαι συμβουλη περνα καλα φετοσ να χαρεισ το καλοκαιρι γιατι φετοσ που ειμαι τριτη λυκειου δεν υπαρχει καλοκαιρι και τα εχω παιξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
σημασια δεν εχει το πολυ διαβασμα αλλα το συστηματικο διαβασμα! εγω προσωπικα διαβασμα μονο για ιδιαιτερα και στο σχολειο εκανα μονο ασκησεισ! ετσι και ηξερα και νομιζαν οτι δινω σημασια στο σχολειο! α και μαι συμβουλη περνα καλα φετοσ να χαρεισ το καλοκαιρι γιατι φετοσ που ειμαι τριτη λυκειου δεν υπαρχει καλοκαιρι και τα εχω παιξει!

χαχα ολοι αυτό μου λένε δε ξέρω γιατί.ευχαριστώ πάντως.καλό κουράγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
φετος το καλοκαιρι κανε εαν μπορεις μεταφρασεις και ερμηνευτικες ασκησεις αυτο θα σε βοηθησει και στο συντακτικο και στο αγνωστο και στο γνωστο. την μεταφραση να την κανεις προταση προταση οχι παραγραφο παραγραφο ειναι συμαντικο εαν μπορεις να βρεις βιβλιο της επομενης ταξης θα ηταν καλο εαν οχι δουλεψε ή την προεγουμενη ή τα θεμετα εξετασεων. για την εκθεση πριν σου πω πες μου τι βαθμο εχεις τις περιληψεις και στις εκθεσεις τι ειχες στα τετραμηνα και στις εξετασεις, αλλα εαν θελεις πες μου και στα αρχαια τους βαθμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
φετος το καλοκαιρι κανε εαν μπορεις μεταφρασεις και ερμηνευτικες ασκησεις αυτο θα σε βοηθησει και στο συντακτικο και στο αγνωστο και στο γνωστο. την μεταφραση να την κανεις προταση προταση οχι παραγραφο παραγραφο ειναι συμαντικο εαν μπορεις να βρεις βιβλιο της επομενης ταξης θα ηταν καλο εαν οχι δουλεψε ή την προεγουμενη ή τα θεμετα εξετασεων. για την εκθεση πριν σου πω πες μου τι βαθμο εχεις τις περιληψεις και στις εκθεσεις τι ειχες στα τετραμηνα και στις εξετασεις, αλλα εαν θελεις πες μου και στα αρχαια τους βαθμους
Λοιπόν στα αρχαία και τετράμηνα και εξετάσεις 20
έκθεση α' τετρ. 17, β' τετρ. 18 και εξετάσεις 17
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Διάβασε πολύ καλά γραμματική-συντακτικό γιατί αν έχεις κενά θα δυσκολευτείς στο άγνωστο. Το γνωστό είναι θέμα διαβάσματος. Αν διαβάζεις σε καθημερινή βαση δε θα αντιμετωπίσεις δυσκολίες. Λατινικά με λίγη προσοχή πιάνεις το 20. Είναι πολύ εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
εχεις πολυ καλους βαθμους μπραβο σου πολυ χαρηκα. τωρα εχω καλυτερη εικονα για τις γνωσεις σου, εισαι σε θεση να παρεις ενα κειμενα με μεταφραση να το χωρισεις σε προτασεις με την μεταφραση της καθε προτασης και να την αναλυσεις συντακτικα και γραμματικα. πχ ό στρατηγός 'εκέλευσε τούς σταρτιώτας στρατέυειν. ρημα: 'εκέλευσε. υποκ: 'ο στρατηγός. αντικ: ειναι το απαρεμφατο στρατέυειν. υποκ απαρεμφάτου : τούς στρατιώτας. ( το υποκ του απαρ παντα στην αιτιατικη). μετα κανεις αναλυση γραμματικη ο στρατηγός ουσιαστικό ΄β κλιση. 'εκέλευσε ρήμα στον αοριστο του ρηματος κελέυω= διαταζω παραγγελλωή παρακινω, προτρεπω, συμβουλευω , παρακαλω. πρτ του ρηματος= 'εκέλευον, μελ= κελέυσω, αορ='εκέλευσα, κτλ
ετυμολογία: θέμα κελευ και κελευσ εαν θελεις και με περισσοτερες λεπτομεριες. τους στρατιώτας: ουσιαστικο ά κλισης. στρατευειν: απαρεμφατο του ρήματος σταρτευω= εκστρατευω και την ειδικη αναλυση του ρηματος.ετσι θα εισαι απιαστος στα αρχαια λιγο λιγο να το κανεις μικρα κειμενακια.θα σου στειλω και την εκθεση εναν τροπο μετα,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ευχαριστώ πάρα πολύ.Αλλα ακόμη δε μου απαντησες στο ερώτημα μου:Να κανω ιδιαίτερο σε άγνωστο & έκθεση ή όλα σε φροντ?έχω βρει ένα καλό στην περιοχή μου.
ασχετο:Νομικη σπουδάζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
εχω τελειωσει πολιτικη δημοσιογραφια και τωρα σπουδαζω νομικη αλλα ασχολουμαι με τα αρχαια και γενικα με φιλολογικα πολυ καιρο ειναι το χομπι μου, η γιαγια μου ειναι φιλολογος και μου κολλησε το μικροβιο. ιδιαιτερα να κανεις οχι φροντιστηριο, τα ιδιαιτερα βοηθανε πολυ περισσοτερο, μπορεις βεβαια να κανεις μονό μαθημα( δηλαδη ιδιαιτερο στο φροντιστηριο ) και στο φροντιστηριο αλλα οχι με αλλα παιδια γινεται χαμος πολυ φασαρια και λιγα αποτελεσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εχω τελειωσει πολιτικη δημοσιογραφια και τωρα σπουδαζω νομικη αλλα ασχολουμαι με τα αρχαια και γενικα με φιλολογικα πολυ καιρο ειναι το χομπι μου, η γιαγια μου ειναι φιλολογος και μου κολλησε το μικροβιο. ιδιαιτερα να κανεις οχι φροντιστηριο, τα ιδιαιτερα βοηθανε πολυ περισσοτερο, μπορεις βεβαια να κανεις μονό μαθημα( δηλαδη ιδιαιτερο στο φροντιστηριο ) και στο φροντιστηριο αλλα οχι με αλλα παιδια γινεται χαμος πολυ φασαρια και λιγα αποτελεσματα.
α οκ!μάλλον κ εγώ προς τα εκεί θέλω,δηλ. νομική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν είναι τραγικό που το 60% της θεωρητικής θέλει νομική;:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top