Νοσηλευτική: Αξίζει το επίπεδο σπουδών;

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Εχω τελειώσει νοσηλευτική Αθήνας και τώρα [...] έχω δουλέψει σε δημόσιο νοσοκομείο και ξέρω τι είδους πρακτική κάνετε και εσείς οι ΤΕΙτζήδες καθώς και οι ΑΕΙτζήδες (υπάρχουν προβλήματα και στους δύο)
.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα επαγγελματικα δικαιώματα που έχουμε είναι της πλάκας είτε έχουμε βγάλει τει είτε αει....(ιδια είναι εξάλλου)

δε γίνεται η ΕΝΕ να προσπαθει να κάνει τις αιμοληψίες ιατρική πράξη.......

Δηλαδή γιατί με αναγκάσαμε να πληρώνω έναν οργανισμό ΕΝΕ ο οποίος αγωνίστηκε να μην μου δώσουν παραπάνω επαγγελματικα δικαιώματα που δικαιούμε.
βασικα οι ΕΝΕ μονιμως μας υποβιβαζει και δεν καταλαβαινω το λογο που πρεπει υποχρεωτικα να γραφτω εκει...αφου ουσιαστικα δε μου προσφερει τποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
αχααχχααχαχαχα Ε πες το ότι δεν σπούδασες στο τει νοσηλευτικής!!!μιλούσες με τόσο σιγουριά και έκανες ότι γνωρίζεις πράγματα μέσα από τη σχολή!!!αααχαχαχαχχαχααχαχαχ βοήθα το λιτσακι όσο μπορείς!!!!!!!!μόνοι σας μείνατε στην Ελλάδα να πιστεύετε ότι είστε καλύτεροι νοσηλευτές αχαχααχχα εσείς έπρεπε να πάρετε και πτυχίο που να γράφει επάνω και λίγο γιατροί!!!!!!Είπαμε νοσηλευτής από πανεπιστήμιο ή τει είναι το ίδιο με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα........

Ρε μαν έκανα μια εργασία (βοήθησα) για την διπλωματική μιας συναδέλφου από τει της αθήνας και πήρε 9 (όλη clopy-paste και πήραμε στοιχεία από άλλες προηγουμενες διπλωματικες) για τι είδους εκπαίδευση μιλάς. Στην νοσηλευτική Πανεπιστημιου έχεις δίκιο ότι η εκπαίδευση της συμβαδίζει με την ιατρική (πολλοί καθηγητές είναι ιατροί εξάλλου) , αλλά από την άλλη δε πιστεύω ότι ένας νοσηλευτής (Απο αυτούς που έχουμε τους ακαδημαικούς ή τις θεούσες από το τει) μπορεί να διδάξει σωστά παθολογία, χειρουργική κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Και τι επαγγελματικά δικαιώματα είναι αυτά ούτε αιμοληψίες δεν μας αφήνουν να κάνουμε....
Υπάρχει μήπως κάποιο παραθυράκι εδώ; Πέρυσι τέτοιον καιρό είχα πάει στα επείγοντα ενός νοσοκομείου και την αιμοληψία μου την έκανε νοσηλεύτρια. Επίσης στην αιμοδοσία, όσες φορές έδωσα, πάλι νοσηλεύτρια το χειρίστηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ρε μαν έκανα μια εργασία (βοήθησα) για την διπλωματική μιας συναδέλφου από τει της αθήνας και πήρε 9 (όλη clopy-paste και πήραμε στοιχεία από άλλες προηγουμενες διπλωματικες) για τι είδους εκπαίδευση μιλάς. Στην νοσηλευτική Πανεπιστημιου έχεις δίκιο ότι η εκπαίδευση της συμβαδίζει με την ιατρική (πολλοί καθηγητές είναι ιατροί εξάλλου) , αλλά από την άλλη δε πιστεύω ότι ένας νοσηλευτής (Απο αυτούς που έχουμε τους ακαδημαικούς ή τις θεούσες από το τει) μπορεί να διδάξει σωστά παθολογία, χειρουργική κοκ
καλα προφανως δνε ειμαστε γιατροι....δεν ειναι δδυνατον να οτι μαθαινει ο αλλος σε 5 χρονια τουλαχιστον ειδικοτητας να τα μαθω εγω σε μερικα εξαμηνα...σαφως και δε συγκρινομαστε με τους γιατρους...δεν εχει νοημα ειναι αλλο επαγγελμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ρε μαν έκανα μια εργασία (βοήθησα) για την διπλωματική μιας συναδέλφου από τει της αθήνας και πήρε 9 (όλη clopy-paste και πήραμε στοιχεία από άλλες προηγουμενες διπλωματικες) για τι είδους εκπαίδευση μιλάς. Στην νοσηλευτική Πανεπιστημιου έχεις δίκιο ότι η εκπαίδευση της συμβαδίζει με την ιατρική (πολλοί καθηγητές είναι ιατροί εξάλλου) , αλλά από την άλλη δε πιστεύω ότι ένας νοσηλευτής (Απο αυτούς που έχουμε τους ακαδημαικούς ή τις θεούσες από το τει) μπορεί να διδάξει σωστά παθολογία, χειρουργική κοκ

Και μένα η φίλη μου όπως προείπα μου είπε πως ήταν γελοία τα μαθήματα και διάβασε ένα μήνα πριν την εξεταστική και τα πέρασε όλα,μιλάω για το πανεπιστήμιο νοσηλευτικής.....αυτό δείχνει το επίπεδο και τη δυσκολία της σχολής........λολ!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Υπάρχει μήπως κάποιο παραθυράκι εδώ; Πέρυσι τέτοιον καιρό είχα πάει στα επείγοντα ενός νοσοκομείου και την αιμοληψία μου την έκανε νοσηλεύτρια. Επίσης στην αιμοδοσία, όσες φορές έδωσα, πάλι νοσηλεύτρια το χειρίστηκε.
Φυσικά και εγώ όταν δουλευα εγώ τις έκανα αλλά στα χαρτιά τις κάνουν οι ιατροί αυτό είναι το ειρωνικό)--> για αυτό δε δίνουν επίδομα για βαρεά και ανθιυγιεινά υπάρχει ιατροκρατεία και το επίδομα το παίρνουν οι ιατροί.

2.Σύμφωνα με το ΠΔ 157/1991, οι αιμοληψίες είναι σαφέστατα ιατρική πράξη, όπως προκύπτει από τον πίνακα των ιατρικών πράξεων (αύξων αριθμός 93).

3.Περαιτέρω, σύμφωνα με το άρθρο 1 του Ν.3418/2005, ιατρική πράξη είναι εκείνη που έχει ως σκοπό τη με οποιαδήποτε επιστημονική μέθοδο πρόληψη, διάγνωση, θεραπεία και αποκατάσταση της υγείας του ανθρώπου. Σύμφωνα δε με το άρθρο 3 του ίδιου Νόμου, ο ιατρός ενεργεί με βάση α) την εκπαίδευση που του έχει παρασχεθεί κατά τη διάρκεια των σπουδών του, την άσκηση του για την απόκτηση της ειδικότητας και τη συνεχιζόμενη ιατρική του εκπαίδευση και β) την πείρα και τις δεξιότητες που αποκτά κατά την άσκηση της ιατρικής. Επίσης, η 2α παρ, του άρθρου 10 του Ν.3418/2005 ορίζει, ότι στα πλαίσια της άσκησης της ιατρικής, ο γιατρός έχει την υποχρέωση να ασκεί και τις κλινικές δεξιότητες, όπως επίσης να συνεργάζεται με την θεραπευτική ομάδα για την παροχή ποιοτικής φροντίδας υγείας.
Σύμφωνα με τα παραπάνω, καθίσταται σαφές ότι το έργο των τακτικών και προγραμματισμένων αιμοληψιών που σε πολλά νοσοκομεία βαρύνει αποκλειστικά και μόνον τους Νοσηλευτές, αποτελεί αρμοδιότητα άλλων ειδικοτήτων και δη
των ιατρών και του προσωπικού των εργαστηρίων (Τεχνολόγων και Παρασκευαστών). Οι Νοσηλευτές, με άλλα λόγια, δεν υποχρεούνται, με βάση τις διατάξεις του ΠΔ 351/89, που ορίζει τα επαγγελματικά τους δικαιώματα, να συμμετέχουν στις προγραμματισμένες αιμοληψίες των Τμημάτων.

Η παραπάνω διαπίστωση έχει άμεσο αντίκτυπο και στην ευθύνη για τη σωστή εκτέλεση των αιμοληψιών. Η ευθύνη αυτή δεν δύναται να βαρύνει τους Νοσηλευτές, αλλά μόνον τους καθ'ύλην αρμόδιους για την πραγματοποίηση των αιμοληψιών, δηλαδή τους ιατρούς. Κατά συνέπεια, τυχόν πλημμελής εκτέλεση της πράξης αιμοληψίας βαρύνει πειθαρχικώς τον αρμόδιο ιατρό, αφού η συγκεκριμένη πράξη εμπίπτει στο πεδίο των επαγγελματικών του καθηκόντων.

Στο ίδιο πνεύμα, βάσει και των σχετικών διατάξεων του Δημοσιοϋπαλληλικού Κώδικα (άρθρα 106 επ. του Ν.2683/1999), τυχόν άρνηση του Νοσηλευτή να διενεργήσει αιμοληψία δεν συνιστά το πειθαρχικό παράπτωμα της απείθειας και δεν δύναται να επισύρει εις βάρος
του πειθαρχική ποινή.

Αξίζει, τέλος, να σημειωθεί, ότι το έργο που επιτελούν οι Νοσηλευτές, λόγω και της τεράστιας έλλειψης προσωπικού, είναι ήδη βεβαρυμμένο, σε σημείο που δεν τους επιτρέπει να επιφορτιστούν και με την εκτέλεση των καθηκόντων άλλων κατηγοριών εργαζομένων, κατά παράβαση της διάταξης του άρθρου 30§1 του Δημοσιοϋπαλληλικού Κώδικα, που ορίζει, ότι ο υπάλληλος εκτελεί τα καθήκοντα του κλάδου ή της ειδικότητας του.
Εν κατακλείδι, στα πλαίσια της καλής συνεργασίας με τους υπόλοιπους εταίρους της θεραπευτικής ομάδας, οι Νοσηλευτές μπορεί να συνεπικουρούν το έργο των συνεργατών τους, συμμετέχοντας στη διενέργεια των εκτάκτων αιμοληψιών κατά τις απογευματινές ή νυχτερινές ώρες.

ΠΗΓΗ: ΠΑΣΥΝΟ
(ΚΑΤΆΝΤΙΑ) που υποστηρίζετε την ΕΝΕ..... που έκανε την νοσηλευτική παραιατρικό επάγγελμα.......

Το ξέρετε ότι ο νοσηλευτής δε δικαιούται δωρεάν γεύμα στο εστιατόριο του νοσκομείου ακόμα και αν κάνει διπλοβράδια (η οποία είναι παράνομη αλλά φυσικα΄συμβαίνει) και οι ιατροί δικαιούνται; Δηλαδή έχει τύχει να δουλεύω 16 ώρες την ημέρα και παίρνω από το νοσοκομείο ένα σάντουιτς να φάω και ο ιατρός να απολαμβάμει πλήρες γεύμα και προσωπικό δωμάτιο για να κοιμηθεί το βράδυ.

Το ξέρετε ότι τα ελληνικά νοσοκομεία του κέντρου έχουμε υπερπληθώρα ιατρών ενώ οι νοσηλευτές λειτουργούν με προσωπικό ασφαλείας; (:/) αυτό σημαίνει φοβερο΄φόρτο εργασίας... από το πρωί μέχρι το βράδυ τρέξιμο ιδρώτας.

Η νοσηλευτική στην ελλάδα στο χώρο του νοσοκομείου είναι πολυ πιο κουραστικό επαγγελμα από την ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Υπάρχει μήπως κάποιο παραθυράκι εδώ; Πέρυσι τέτοιον καιρό είχα πάει στα επείγοντα ενός νοσοκομείου και την αιμοληψία μου την έκανε νοσηλεύτρια. Επίσης στην αιμοδοσία, όσες φορές έδωσα, πάλι νοσηλεύτρια το χειρίστηκε.
καλα στα επειγοντα και διασωληνωση κανει ο νοσηλευτης αμα χρειαστει...μη τα πολυ ψαχνεις.... στα ΤΕΠ οτι ξερεις κανεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τι μου είπε η φίλη μου σου λέω............
Και φυσικά δεν συμφωνώ για την 6μηνη πτυχιακή εργασία.......είμαι και σε αυτό το σταδιο και γνωρίζω από πρώτο χέρι!!!!!!!!!!!αλλά δεν είσαι σε ικανή θέση να καταλάβεις...εδώ δεν ξεχωρίζεις την έννοια του όρου ΑΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Φυσικά και εγώ όταν δουλευα εγώ τις έκανα αλλά στα χαρτιά τις κάνουν οι ιατροί αυτό είναι το ειρωνικό)--> για αυτό δε δίνουν επίδομα για βαρεά και ανθιυγιεινά υπάρχει ιατροκρατεία και το επίδομα το παίρνουν οι ιατροί.

(ΚΑΤΆΝΤΙΑ) που υποστηρίζετε την ΕΝΕ..... που έκανε την νοσηλευτική παραιατρικό επάγγελμα.......

Το ξέρετε ότι ο νοσηλευτής δε δικαιούται δωρεάν γεύμα στο εστιατόριο του νοσκομείου ακόμα και αν κάνει διπλοβράδια (η οποία είναι παράνομη αλλά φυσικα΄συμβαίνει) και οι ιατροί δικαιούνται;

Το ξέρετε ότι τα ελληνικά νοσοκομεία του κέντρου έχουμε υπερπληθώρα ιατρών ενώ οι νοσηλευτές λειτουργούν με προσωπικό ασφαλείας; (:/) αυτό σημαίνει φοβερο΄φόρτο εργασίας...
το πολυ που κουραζονται....κανουν τα πολυ βασικα...

Τι μου είπε η φίλη μου σου λέω............
Και φυσικά δεν συμφωνώ για την 6μηνη πτυχιακή εργασία.......είμαι και σε αυτό το σταδιο και γνωρίζω από πρώτο χέρι!!!!!!!!!!!αλλά δεν είσαι σε ικανή θέση να καταλάβεις...εδώ δεν ξεχωρίζεις την έννοια του όρου ΑΕΙ
ρε παιδι μου εσυ τα ριχνεις συνεχεια στο ΑΕΙ και εγω στο ΤΕΙ..ωραια???ωραια...εσυ πως εισαι τοσο σιγουρος οτι εμεις δε κουραζομαστε στο ΑΕΙ....το διαβασμα και ο κοπος δεν ειναι ιδιος... οπως εγω δεν ειμαι γιατρος..ετσι και εσεις δεν ειστε το ιδιο καταλληλοι...!!!γιατι πηραμε καλυτερο πακετο γνωσεων...οχι επειδη ειστε χαζοι ή δε διαβασατε.... αλλα πολυ απλα δεν σας δοθηκαν οι αναλογες ευκαιριες.... ΤΕΛΟΣ! λεμε κατι απλο....γιατι το συζηταμε τοσο πολυ δεν ξερω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Νοσηλευτής από τει η πανεπιστήμιο είναι το ίδιο με τα ίδια ακριβώς επαγγελματικά δικαιώματα!!!!!!!Μπας και το καταλάβεις
Επίσης ΑΕΙ=πανεπιστήμιο κ τει νόμος του ελληνικού κράτους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Φυσικά και εγώ όταν δουλευα εγώ τις έκανα αλλά στα χαρτιά τις κάνουν οι ιατροί αυτό είναι το ειρωνικό)--> για αυτό δε δίνουν επίδομα για βαρεά και ανθιυγιεινά υπάρχει ιατροκρατεία και το επίδομα το παίρνουν οι ιατροί.

(ΚΑΤΆΝΤΙΑ) που υποστηρίζετε την ΕΝΕ..... που έκανε την νοσηλευτική παραιατρικό επάγγελμα.......

Το ξέρετε ότι ο νοσηλευτής δε δικαιούται δωρεάν γεύμα στο εστιατόριο του νοσκομείου ακόμα και αν κάνει διπλοβράδια (η οποία είναι παράνομη αλλά φυσικα΄συμβαίνει) και οι ιατροί δικαιούνται; Δηλαδή έχει τύχει να δουλεύω 16 ώρες την ημέρα και παίρνω από το νοσοκομείο ένα σάντουιτς να φάω και ο ιατρός να απολαμβάμει πλήρες γεύμα και προσωπικό δωμάτιο για να κοιμηθεί το βράδυ.

Το ξέρετε ότι τα ελληνικά νοσοκομεία του κέντρου έχουμε υπερπληθώρα ιατρών ενώ οι νοσηλευτές λειτουργούν με προσωπικό ασφαλείας; (:/) αυτό σημαίνει φοβερο΄φόρτο εργασίας... από το πρωί μέχρι το βράδυ τρέξιμο ιδρώτας.

Η νοσηλευτική στην ελλάδα στο χώρο του νοσοκομείου είναι πολυ πιο κουραστικό επαγγελμα από την ιατρική.
το βασικο προβλημα θεωρω ειναι το οτι εχουμε πολλους γιατρους και οχι νποσηλευτες... δεν χρειαζονται τοσοι γιατροι!!! το προβλημα ειναι επισης οτι οι νοσηλευτες ειναι 2 ταχυτητων..αυτο δυσκολευει ακομη περισσοτερο την κατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.


Από το βιντεάκι φαίνεται ότι το τμήμα είναι τουλάχιστον οργανωμένο (στο τει νοσηλευτές και στο site να πας βρωμάει ονοργανωσιά παντού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
https://www.teiath.gr/seyp/nursing_a/

δεν βλέπω κάτι αρνητικό
Και κάτι από την ΑΔΙΠ

«Πάνω από όλα , η Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης εντυπωσιάστηκε με την πολύ υψηλή ποιότητα της προσφερόμενης θεωρητικής και κλινικής διδασκαλίας, τα κίνητρα και τη δέσμευση του ανθρώπινου δυναμικού καθώς και τις καινοτόμες πρακτικές που έχουν αρχίσει να ενσωματώνονται στο πρόγραμμα σπουδών. Πριν από τη διατύπωση συγκεκριμένων συμπερασμάτων και συστάσεων, η ΕΕΑ θα ήθελε να κάνει μία σαφή και ξεκάθαρη δήλωση, ότι τα τμήματα Νοσηλευτικής Α & Β του ΤΕΙ Αθήνας παρέχουν πανεπιστημιακού επιπέδου νοσηλευτική εκπαίδευση και αυτό θα πρέπει να αναγνωρίζεται χωρίς καμία αμφισβήτηση από όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη, συμπεριλαμβανομένου και του Υπουργείου Παιδείας.»

Αυτά τα συμπεράσματα έβγαλε η ΑΔΙΠ αλλά πολλοί είναι αυτοί που ζορίζονται.........τι να κάνουμε η αλήθεια πονάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
https://www.teiath.gr/seyp/nursing_a/

δεν βλέπω κάτι αρνητικό
Και κάτι από την ΑΔΙΠ

«Πάνω από όλα , η Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης εντυπωσιάστηκε με την πολύ υψηλή ποιότητα της προσφερόμενης θεωρητικής και κλινικής διδασκαλίας, τα κίνητρα και τη δέσμευση του ανθρώπινου δυναμικού καθώς και τις καινοτόμες πρακτικές που έχουν αρχίσει να ενσωματώνονται στο πρόγραμμα σπουδών. Πριν από τη διατύπωση συγκεκριμένων συμπερασμάτων και συστάσεων, η ΕΕΑ θα ήθελε να κάνει μία σαφή και ξεκάθαρη δήλωση, ότι τα τμήματα Νοσηλευτικής Α & Β του ΤΕΙ Αθήνας παρέχουν πανεπιστημιακού επιπέδου νοσηλευτική εκπαίδευση και αυτό θα πρέπει να αναγνωρίζεται χωρίς καμία αμφισβήτηση από όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη, συμπεριλαμβανομένου και του Υπουργείου Παιδείας.»

Αυτά τα συμπεράσματα έβγαλε η ΑΔΙΠ αλλά πολλοί είναι αυτοί που ζορίζονται.........τι να κάνουμε η αλήθεια πονάει
και στο τελος λεει να ενταχθει σε ενιαιο πανεπιστημιακο επιπεδο η νοσηλευιτκη(αξιολογηση για ΑΕΙ ναοσηλευτικης)
ενα κομματι μου παρουσιαζεις και εσυ αυτο που λεει κατι καλο...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
στείλε τα παράπονα σου στους εξωτερικούς αξιολογητές εαν ζορίστικες.....
Εσύ γνωρίζεις δηλαδή και οι καθηγητές των ξένων πανεπιστημίων που ήταν οι αξιολογητές είναι ''βλακες''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
στείλε τα παράπονα σου στους εξωτερικούς αξιολογητές εαν ζορίστικες.....
Εσύ γνωρίζεις δηλαδή και οι καθηγητές των ξένων πανεπιστημίων που ήταν οι αξιολογητές είναι ''βλακες''
σαφως και γνωριζουν..αυτο που ελεγε στη δικια μας αξιολογηση..οτι ειναι λαθος που υπαρχουν 2 βαθμιδες νοσηλευτων(αρα το ανγνωριζει....) και οτι καλο θα ηταν να ενταχθει η εκαπιδευση σε αυτη του πανεπιστημιου...
καλη χωνεψη!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Εγώ τόση ώρα αναφέρομαι στα αποτελέσματα της ΑΔΙΠ ότι οι νοσηλευτές των τει δεν υστερούν σε τίποτα και ότι είναι πανεπιστημιακού επιπέδου..Άρα καταρίπτονται όλα τα σχόλια σου περι ανωτερώτητας των νοσηλευτών από το πανεπιστήμιο...Όπως είπαμε οι εξωτερικοί αξιολογητές της ΑΔΙΠ είναι καθηγητές σε ξένα πανεπιστήμια και δεν είναι βλάκες...ξέρουν τι θα πεί σωστή μόρφωση...Πάρτο απόφαση ότι δεν είσαι ανώτερη από τον νοσηλευτή του τει......Αλλιώς θα το έβλεπαν και οι εξωτερικοί αξιολογητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ τόση ώρα αναφέρομαι στα αποτελέσματα της ΑΔΙΠ ότι οι νοσηλευτές των τει δεν υστερούν σε τίποτα και ότι είναι πανεπιστημιακού επιπέδου..Άρα καταρίπτονται όλα τα σχόλια σου περι ανωτερώτητας των νοσηλευτών από το πανεπιστήμιο...Όπως είπαμε οι εξωτερικοί αξιολογητές της ΑΔΙΠ είναι καθηγητές σε ξένα πανεπιστήμια και δεν είναι βλάκες...ξέρουν τι θα πεί σωστή μόρφωση...Πάρτο απόφαση ότι δεν είσαι ανώτερη από τον νοσηλευτή του τει......Αλλιώς θα το έβλεπαν και οι εξωτερικοί αξιολογητές
:P Πω το είπαμε αυτό εντάξει το ΤΕΙ είναι καλύτερο από το ΑΕΙ και το ΑΕΙ πρέπει να καταργηθεί γιατί είναι χειρότερο και από το ΑΕΙ δε βγαίνουν νοσηλευτές αλλά χασάπηδες που μόνο κακό μπορεί να κάνουν. Η σχολή είναι εύκολη και την βγάζεις ακόμα και αν δε διαβάσεις καθόλου.

Οι βάσεις εισαγωγής δεν λένε τπτ είναι ένα απλό τυχαίο νούμερο που έτυχε να είναι μεγαλύτερο στο ΕΚΠΑ και στο τμήμα της Σπάρτης.

Το μέλλον της νοσηλευτικης είναι το ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Αυτό γιατί δεν το στέλνεις με ένα email στους ξένους καθηγητές??Μπορεί να είναι χαζοί και να μην το κατάλαβαν εσύ που γνωρίζεις αυτό το μυστικό καλό είναι να το μοιραστείς μαζί τους!!!!!!Μπορεί αυτοί οι καθηγητές που διδάσκουν στα πανεπιστήμια της Ευρώπης να μην γνωρίζουν τι θα πει ανώτατη εκπαίδευση και γιαυτο να βγάζουν τέτοια τρελά συμπεράσματα....Μα τι χαζοί άνθρωποι εεεεε...........Να θυμήσουμε ποια ήταν τα αποτελέσματα:«Πάνω από όλα , η Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης εντυπωσιάστηκε με την πολύ υψηλή ποιότητα της προσφερόμενης θεωρητικής και κλινικής διδασκαλίας, τα κίνητρα και τη δέσμευση του ανθρώπινου δυναμικού καθώς και τις καινοτόμες πρακτικές που έχουν αρχίσει να ενσωματώνονται στο πρόγραμμα σπουδών. Πριν από τη διατύπωση συγκεκριμένων συμπερασμάτων και συστάσεων, η ΕΕΑ θα ήθελε να κάνει μία σαφή και ξεκάθαρη δήλωση, ότι τα τμήματα Νοσηλευτικής Α & Β του ΤΕΙ Αθήνας παρέχουν πανεπιστημιακού επιπέδου νοσηλευτική εκπαίδευση και αυτό θα πρέπει να αναγνωρίζεται χωρίς καμία αμφισβήτηση από όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη, συμπεριλαμβανομένου και του Υπουργείου Παιδείας.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Να το κάνουν το τει νοσηλευτικής πανεπιστημιο (οπως εγινε στο τεπακ της κυπρου) δεν αντιλέγω αλλά σε καμιά περιπτωση δε συμφωνώ να υποβαθμίσουν τα πανεπιστημια σε μη πανεπιστημια για να εξισωθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top