Φοιτητικό σπίτι: Πληροφορίες και Συμβουλές

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Eυχαριστώ !! Το εξετάζουμε ως πιθανότητα, το κακό είναι οτι χρεώνουν τα μεταφορικά ανα κομμάτι και ανεβαίνει τρελλά το κόστος μεταφοράς, γιαυτό κοίταζα τι μπορώ να δω τοπικά εκεί απο Πάτρα, είδα μέσω ιντερνετ, κάποια ΙDEA STORES, JUSTSHOP, PUZZLEHOME....

τα ικεα εχουν κακη ποιοτητα και χαλανε ευκολα εγω ειπα στους γονεις μ να παρουμε απο εκει και ουτε που ηθελαν να ακουν τελικα καταληξαμε σε μοντεκο και νεοσετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Kαλημερα !!! Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, είστεάξιοι !! Ο γιος μου πέρασε Φυσικό Πάτρας με 14.988 μόρια, 3η επιλογή του. Με την ευκαιρία πιο καλό παιδι θα μου πει κάτι... σπίτι βρήκαμε ήδη στην Αγία Σοφία, για έπιπλα κ συσκευές που να κοιτάξουμε εκεί ? σε άλλο chat που είδα ήταν πιο παλιό και πιθανόν να μην υπάρχουν τα μαγαζιά ή να έχουν ανοίξει άλλα.... Ευχαριστώ προκαταβολικά, οποιαδήποτε απάντηση θα είναι πολύ χρήσιμη

Για έπιπλα να πάτε στο Praktiker και για συσκευές σε πλαίσιο και κωτσοβολο. Αρκετά μακρυά από αγια σοφία αλλά δεν νομίζω πως έχει κάτι προς τα εκεί. Συμφέρει και η αγορά μέσω ιντερνετ πάντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
τα ικεα εχουν κακη ποιοτητα και χαλανε ευκολα εγω ειπα στους γονεις μ να παρουμε απο εκει και ουτε που ηθελαν να ακουν τελικα καταληξαμε σε μοντεκο και νεοσετ

Εχω συρταριερα ΙΚΕΑ απο το 2009 (με 2 μετακομισεις) και δεν εχει παθει τιποτα. Εχει ποιοτητες και ποιοτητες το ΙΚΕΑ. Δεν ειναι ολα ιδια. Ειναι φθηνα, μοντερνα και αν σε πεντε χρονια τα βαρεθεις, τα πετας. Σιγα τα λεφτα που θα εχεις δωσει.

Eυχαριστώ !! Το εξετάζουμε ως πιθανότητα, το κακό είναι οτι χρεώνουν τα μεταφορικά ανα κομμάτι και ανεβαίνει τρελλά το κόστος μεταφοράς, γιαυτό κοίταζα τι μπορώ να δω τοπικά εκεί απο Πάτρα, είδα μέσω ιντερνετ, κάποια ΙDEA STORES, JUSTSHOP, PUZZLEHOME....

Το ιδιο ισχυει και αν τα παραλαβεις απο το "καταστημα" τους στην Πατρα;

(εκτος αν δεν εχετε καθολου αυτοκινητο οποτε πασο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Εχω συρταριερα ΙΚΕΑ απο το 2009 (με 2 μετακομισεις) και δεν εχει παθει τιποτα. Εχει ποιοτητες και ποιοτητες το ΙΚΕΑ. Δεν ειναι ολα ιδια. Ειναι φθηνα, μοντερνα και αν σε πεντε χρονια τα βαρεθεις, τα πετας. Σιγα τα λεφτα που θα εχεις δωσει.



Το ιδιο ισχυει και αν τα παραλαβεις απο το "καταστημα" τους στην Πατρα;

(εκτος αν δεν εχετε καθολου αυτοκινητο οποτε πασο)

αδερφε ΑΛΛΟ συρταριερα και αλλο κρεβατι,καναπες που ειναι για βαρια εργασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
αδερφε ΑΛΛΟ συρταριερα και αλλο κρεβατι,καναπες που ειναι για βαρια εργασια

Καναπε εμεις δν εχουμε, εχουμε ομως κρεβατι. Κανενα προβλημα επισης. Εξαρταται τι ποιοτητα θα παρεις. Αν παρεις τωρα καναπε με 100€, προφανως δεν ειναι καμια σουπερ ποιοτητα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
παιδια ,γνωριζετε αν μπορω να κανω κρατηση ενα σπιτι ?δλδ παω στην πολη που εχω περασει βριθσκω σπιτι και λεω στον ιδιωκτητη οτι θα ερθω απο οκτωμβρη και θα αερισω να πληρωνω απο τοτε αλλα μμεχρι τοτε να μη το νοικιασει σε κανεναν. εσεις πως το κσνετε ? νοικαζετε το σεπτεμβρη και μενετε εκει μεχρι να αρχισουν τα μαθηματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παν16

Νεοφερμένος

Η Παν16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
παιδια ,γνωριζετε αν μπορω να κανω κρατηση ενα σπιτι ?δλδ παω στην πολη που εχω περασει βριθσκω σπιτι και λεω στον ιδιωκτητη οτι θα ερθω απο οκτωμβρη και θα αερισω να πληρωνω απο τοτε αλλα μμεχρι τοτε να μη το νοικιασει σε κανεναν. εσεις πως το κσνετε ? νοικαζετε το σεπτεμβρη και μενετε εκει μεχρι να αρχισουν τα μαθηματα ?

(συνηθως) θα σου ζητησει ο ιδιοκτητης προκαταβολη ενα ενοικιο για να το κλεισεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
(συνηθως) θα σου ζητησει ο ιδιοκτητης προκαταβολη ενα ενοικιο για να το κλεισεις...

γινεται δλδ , ωραια , ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια ,γνωριζετε αν μπορω να κανω κρατηση ενα σπιτι ?δλδ παω στην πολη που εχω περασει βριθσκω σπιτι και λεω στον ιδιωκτητη οτι θα ερθω απο οκτωμβρη και θα αερισω να πληρωνω απο τοτε αλλα μμεχρι τοτε να μη το νοικιασει σε κανεναν. εσεις πως το κσνετε ? νοικαζετε το σεπτεμβρη και μενετε εκει μεχρι να αρχισουν τα μαθηματα ?

Πιστεύω ότι αν δεν γίνει το συμβόλαιο δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ούτε εσύ ούτε ο ιδιοκτήτης. Αυτήν την εποχή γίνεται χαμός από ζήτηση για σπίτια προς ενοικίαση. Γιατί λοιπόν ο ιδιοκτήτης να χάσει ένα μήνα περιμένοντας εσένα τον Οκτώβριο; Εξάλλου καλό είναι να βρίσκεσαι στην πόλη που θα σπουδάσεις τουλάχιστον καμιά δεκαριά μέρες νωρίτερα ώστε να προλάβεις να καθαρίσεις το σπίτι, να κάνεις τα ψώνια σου, να γνωρίσεις τα κατατόπια κτλ. Και μην ξεχνάς ότι το συμβόλαιο είναι κάτι που σε κατοχυρώνει και κυρίως εσύ πρέπει να το απαιτήσεις πριν μπεις μέσα στο σπίτι. Πρώτα το συμβόλαιο, μετά τα λεφτά (εγγύηση και νοίκι του μήνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TDESILLA

Νεοφερμένος

Η TDESILLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
παιδια ,γνωριζετε αν μπορω να κανω κρατηση ενα σπιτι ?δλδ παω στην πολη που εχω περασει βριθσκω σπιτι και λεω στον ιδιωκτητη οτι θα ερθω απο οκτωμβρη και θα αερισω να πληρωνω απο τοτε αλλα μμεχρι τοτε να μη το νοικιασει σε κανεναν. εσεις πως το κσνετε ? νοικαζετε το σεπτεμβρη και μενετε εκει μεχρι να αρχισουν τα μαθηματα ?

Κορίτσι μου εγώ, είμαι μαμά και έκανα κάτι παρόμοιο : Δηλαδή κλείσαμε συμφωνία απο τον Ιουλιο, δώσαμε την εγγυηση που θα δώσεις έτσι και αλλιώς ένα ενοίκιο και συμφωνήσαμε νοίκι να πληρώνουμε απο τον Σεπτεμβρη. Αλλά αυτό εξαρτάται απο τον ιδιοκτήτη εαν θα το δεχτεί !!! Αυτή την εποχή ολοι ψάχνουν οπότε εαν το σπιτι του είναι σε καλή κατάσταση και έχει ζήτηση, δύσκολο. Αλλά στο κάτω κάτω είναι ήδη 7 του μήνα, γιατί να μη το δεχτεί ? ετσι και αλλιώς μιλάμε για μισό μήνα ήδη. Εξαρτάται και από την πόλη βέβαια τι επάρκεια σπιτιών προς ενοικίαση υπάρχουν (ακόμη)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoannaJo

Νεοφερμένος

Η JoannaJo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας !!!
Θέλω αυτές τις μέρες να μετακομίσω και ψάχνω για μεταφορική.
Γνωρίζετε καμία ?? όχι πολύ ακριβή.
Ευχαριστώ!!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μία φίλη μου μετακόμισε πριν λίγους μήνες και έμεινε πολύ ευχαριστημένη και από εξυπηρέτηση και από τιμή.
https://www.atpatras.gr/directory/listing/pagoulatos-kir-evangelos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Μπες εδω https://www.metafores-online.gr/ βαζεις τα πραγματα σου και οι μεταφορικες σου δινουν προσφορες οι οποιες ειναι χαμηλοτερες απο την υπολοιπη αγορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γεια σας !!!
Θέλω αυτές τις μέρες να μετακομίσω και ψάχνω για μεταφορική.
Γνωρίζετε καμία ?? όχι πολύ ακριβή.
Ευχαριστώ!!!:D:D

Αν μας κρατας την αφετηρια και τον προορισμο κρυφο πως να σε βοηθηκουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Η φαση εχει ως εξης:νοικιασα ενα σπιτι τον αυγουστο μολις βγηκαν οι βασεις στη πολη που περασα ωστοσο η αληθεια ειναι πως ητανε βιαστικη κινηση διοτι1)το σπιτι που βρηκα ειναι πολυ μικρο για τις αναγκες μου 24 τ.μ στουντιο + πληρωνω 230€ ενοικιο( με επιασαν κοτσο;)
2)τωρα που επιασαν τα κρυα ειναι παγωμενο καθε φορα που μπαινω μεσα με αποτελεσμα το βραδυ να ειμαι στα προθυρα του κρυοπαγηματος ανεξαρτητα με το κλιματιστικο που εχει το οποιο μπορει να ζεστανει μονο το μικρο μου δακτυλο
3)Η πολυκατοικια ειναι σχεδον 40 ετων παλια με οτι αυτο σημαινει
4)υπαρχει μια εντονη μυρωδια δεν μπορω να την περιγραψω.

Ολα αυτα με οδηγησαν στο να κοιταξω για αλλο σπιτι ομως εχω συμβολαιο για 2 χρονια σε εκεινο.Εχοντας πει ολα αυτα λοιπον η απορια μου ειναι,θα πρεπει να πληρωσω καποιο προστιμο στον ιδιοκτητη μιας και φευγω,υπαρχει πιθανοτητα να με παει στα δικαστηρια και να τρεχω και να μην φτανω;Θα ηθελα να σημειωυει επισης πως για να γλυτωσει εφορια καναμε μια συμφωνια συμφωνα με την οποια θα του δινω στο χερι 120 και τα αλλα 110 θα τα βαζω στη τραπεζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Η φαση εχει ως εξης:νοικιασα ενα σπιτι τον αυγουστο μολις βγηκαν οι βασεις στη πολη που περασα ωστοσο η αληθεια ειναι πως ητανε βιαστικη κινηση διοτι1)το σπιτι που βρηκα ειναι πολυ μικρο για τις αναγκες μου 24 τ.μ στουντιο + πληρωνω 230€ ενοικιο( με επιασαν κοτσο;)
2)τωρα που επιασαν τα κρυα ειναι παγωμενο καθε φορα που μπαινω μεσα με αποτελεσμα το βραδυ να ειμαι στα προθυρα του κρυοπαγηματος ανεξαρτητα με το κλιματιστικο που εχει το οποιο μπορει να ζεστανει μονο το μικρο μου δακτυλο
3)Η πολυκατοικια ειναι σχεδον 40 ετων παλια με οτι αυτο σημαινει
4)υπαρχει μια εντονη μυρωδια δεν μπορω να την περιγραψω.

Ολα αυτα με οδηγησαν στο να κοιταξω για αλλο σπιτι ομως εχω συμβολαιο για 2 χρονια σε εκεινο.Εχοντας πει ολα αυτα λοιπον η απορια μου ειναι,θα πρεπει να πληρωσω καποιο προστιμο στον ιδιοκτητη μιας και φευγω,υπαρχει πιθανοτητα να με παει στα δικαστηρια και να τρεχω και να μην φτανω;Θα ηθελα να σημειωυει επισης πως για να γλυτωσει εφορια καναμε μια συμφωνια συμφωνα με την οποια θα του δινω στο χερι 120 και τα αλλα 110 θα τα βαζω στη τραπεζα

Το συμφωνητικό φίλε μου τι λεει , αν υπάρχει πουθενα τπτ που λεει οτι σε περίπτωση μετεγγραφής ή για οπουδήποτε αλλο λόγο φύγεις απο το σπίτι πριν κλείσουν τα δυο χρονια τοτε ναι θα πρπ να του σκάσεις πολλά λεφτα , ωστόσο τα περισσότερα συμφωνιτικα γίνονται μονο για να υπάρχουν και στην ουσία δεν εχουν καμία αξία ,απλα σηκωνεσαι κ φεύγεις απο το σπίτι , δες αν υπάρχουν τπτ προϋπόθεσεις στο συμφωνικό οπως αυτη που ανέφερα πιο πανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Το συμφωνητικό φίλε μου τι λεει , αν υπάρχει πουθενα τπτ που λεει οτι σε περίπτωση μετεγγραφής ή για οπουδήποτε αλλο λόγο φύγεις απο το σπίτι πριν κλείσουν τα δυο χρονια τοτε ναι θα πρπ να του σκάσεις πολλά λεφτα , ωστόσο τα περισσότερα συμφωνιτικα γίνονται μονο για να υπάρχουν και στην ουσία δεν εχουν καμία αξία ,απλα σηκωνεσαι κ φεύγεις απο το σπίτι , δες αν υπάρχουν τπτ προϋπόθεσεις στο συμφωνικό οπως αυτη που ανέφερα πιο πανω

Δεν αναφερει πουθενα τι προβλεπεται αν φυγω πιο νωρις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ελεύθερος τοτε ,φεύγεις οποτε γουστάρεις , κ αν σ πει τπτ για δικαστήρια μη τον πιστεύεις , απο τη στιγμή που το συμφωνικό δε λεει κατι δε μπορει να σ κανει τπτ, στην ουσία αυτού του είδους συμφωνικά γίνονται για την εξυπηρέτηση του πελάτη και οχι του ιδιοκτήτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ελεύθερος τοτε ,φεύγεις οποτε γουστάρεις , κ αν σ πει τπτ για δικαστήρια μη τον πιστεύεις , απο τη στιγμή που το συμφωνικό δε λεει κατι δε μπορει να σ κανει τπτ, στην ουσία αυτού του είδους συμφωνικά γίνονται για την εξυπηρέτηση του πελάτη και οχι του ιδιοκτήτη

Ουφ να σαι καλα φιλε εφυγε ενα βαρος απο πανω μ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φαση εχει ως εξης:νοικιασα ενα σπιτι τον αυγουστο μολις βγηκαν οι βασεις στη πολη που περασα ωστοσο η αληθεια ειναι πως ητανε βιαστικη κινηση διοτι1)το σπιτι που βρηκα ειναι πολυ μικρο για τις αναγκες μου 24 τ.μ στουντιο + πληρωνω 230€ ενοικιο( με επιασαν κοτσο;)
2)τωρα που επιασαν τα κρυα ειναι παγωμενο καθε φορα που μπαινω μεσα με αποτελεσμα το βραδυ να ειμαι στα προθυρα του κρυοπαγηματος ανεξαρτητα με το κλιματιστικο που εχει το οποιο μπορει να ζεστανει μονο το μικρο μου δακτυλο
3)Η πολυκατοικια ειναι σχεδον 40 ετων παλια με οτι αυτο σημαινει
4)υπαρχει μια εντονη μυρωδια δεν μπορω να την περιγραψω.

Ολα αυτα με οδηγησαν στο να κοιταξω για αλλο σπιτι ομως εχω συμβολαιο για 2 χρονια σε εκεινο.Εχοντας πει ολα αυτα λοιπον η απορια μου ειναι,θα πρεπει να πληρωσω καποιο προστιμο στον ιδιοκτητη μιας και φευγω,υπαρχει πιθανοτητα να με παει στα δικαστηρια και να τρεχω και να μην φτανω;Θα ηθελα να σημειωυει επισης πως για να γλυτωσει εφορια καναμε μια συμφωνια συμφωνα με την οποια θα του δινω στο χερι 120 και τα αλλα 110 θα τα βαζω στη τραπεζα

Τα πράγματα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι σχετικά και πάντα εξαρτώνται από τους ανθρώπους με τους οποίους έχεις να κάνεις. Κανένας δεν μπορεί να σε φυλακίσει σ΄ ένα σπίτι που δεν ικανοποιεί τις ανάγκες σου. Από την άλλη και ο ιδιοκτήτης μπορεί να επικαλεστεί τα δικά του επιχειρήματα για να σε πείσει να μείνεις. Εσύ όμως έχεις ένα τεράστιο πλεονέκτημα! Η συμφωνία που έχεις κάνει να μην φαίνονται όλα τα χρήματα που του δίνεις ώστε να φοροδιαφεύγει. Θα του εξηγήσεις ήρεμα και ωραία τα προβλήματα που σε αναγκάζουν να φύγεις και αν αυτός σε "απειλήσει" ότι θα προβεί στις νόμιμες ενέργειες που τον καλύπτουν ώστε να σε εγκλωβίσει, θα του πεις ότι θα τον καταγγείλεις στην εφορία ή ότι από εδώ και μπρος θα του πληρώνεις μόνο το ποσό που αναφέρεται στο συμβόλαιο. Βέβαια την εγγύηση που έδωσες μην περιμένεις να στην επιστρέψει αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Βρες ένα σπίτι που σου αρέσει και κανόνισε να μετακομίσεις άμεσα μόλις του το ανακοινώσεις.΄Οσο γρηγορότερα φύγεις τόσο λιγότερες ευκαιρίες για αντιπαραθέσεις. Μην ανησυχείς.΄Εχεις το πάνω χέρι στην κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top