Φοιτητικό σπίτι: Πληροφορίες και Συμβουλές

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
ρε παιδιά στην πάτρα με 800 ευρώ τον μήνα παλεύται καθολου???γιατι ημτυ ή μηχ-μηχ αν δουλεψω με βλέπω να παινω πτυχίο με την 6χρονη ξαδερφη μου...:D:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ωραίος στα πάγια έξοδα αλλά ας μην γελιόμαστε 200? δεν φτάνουν για τα προσωπικά έξοδα.Είναι γύρω στα 6.5 ? την μέρα.Τι θα προτοκάνεις με 6.5 ??Και δεν αναφέρομαι για καθημερινές εξόδους αλλά για φαι να πας μια φορά(και δεν μιλώ για ταβέρνες κτλ)θέλεις περίπου τόσα.

Φαγητο στη λεσχη, δωρεαν ειναι και συνηθως ειναι καλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
για μενα προσωπικά η λιση ειναι η δουλεια.
ΠΧ δουλεύεις για να βγαζεις τα έξοδα σου εκει και τα 300-350 που θα ειναι τα έξοδα σπιτιου να στα καληβουν οι γονεις σου.

ετσι το σκευτομαι εγω για μενα.
Τωρα αν δεν εχεις και τοσο χρονο για δουλεια( ??? θα εχεις) τοτε πρεπει να σου καληβουν και τα εξοδα οι δικοι σου (για μενα προσωπικά παααρα πολυ δυσκολο)
ετσι κιαλιος εδω τον μηνα τρώω σίγουρα καμια 400αρα απο τους δικούς μου + καμια 100αρα απο τα δικα μου χρήματα απο την δουλειά.

βέβαια εγω δεν βγαίνω και τοσο πολυ για καφεδες και τα σχετικά...3-4 φορες την βδομαδα κι'αμα

δλδ ρε φιλε αμα εβγαινες πολυ ποσο θα εβγαινες 8 φορες σε 7 μερες αμα θεωρεις λιγες τις 4 φορες την εβδομαδα τοτε ουτε 2000 ευρω δεν σου φτανουν (πιστευω να μην μετρας τις φορες που πας σε φιλους κτλ αλλα μονο οταν βγαινεις και τα σκας!)

Μια απορεια που εχω ειναι το τι ενοουμε σαν διασκεδαση? δλδ αμα εσυ βγαινεις 3 φορες σε ενα μπαρακι για μια μπυρα οκ αλλα αμα βγαινεις σε κυριλε, και καλα γκλαμουρια μαγαζι τοτε λυπαμε γιατι εκει λιγοτερο απο 30 ευρω (και λιγα λεω) το ατομο δεν πληρωνεις.
Βεβαια υπαρχουν και πολυ καλες εξοδοι με budget λιγοτερο απο 5 ευρω πχ πανε για κολυμπι/ψαροντουφεκο σε μια παραλια εκει πληρωνεις μονο μεταφορικα και το φαγητο απο το σπιτι σου (αμα βεβαια εισαι καλος στο ψαροντουφεκο δεν πληρωνεις ουτε αυτο)
Γενικα η διασκεδαση κακος (κατ' εμενα) συνδεεται με τα λεφτα μπορεις να περασεις ΠΟΟΟΟΛΥ καλα με 0 ευρω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

falegk

Νεοφερμένος

Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
ρε φιλε εξω απο τον κοσμο εισαι? :P
1) Οταν λεω βγαίνω 3-4 φορες την βδομάδα ενοω και για καφε και για ποτο μαζι δηλαδή...θα βγω 3 απογεύματα,πρωινά οπος κάτσει για καφε με παρεα και 1 σαββατο βραδυ για ποτο.

2)Αν με γνωριζες δεν θα μιλούσες για γκλαμουρατα (τα οποια κράζω) καφρος με μακρύ μαλι δεν πατάει εκει (σαν εμενα) :P

3) αυτα τωρα το καλοκαίρι για τον χειμώνα ενα σαββατο θα βγω.

4) στις 3-4 φορες χαλάω 16 Ε ισος 20 (απο μια πορτοκαλαδιτσα,κοκακολα και τα συναφή ανάλογα την όρεξη 2 ευρω η καφε 2,5 και ενα ποτο 5 ευρω)
(την στιγμή που εχω φιλους που βγαίνουν προι,απόγευμα καθε μερα και μερικές φορες και βραδυ)

αυτα :)

στα εξηγώ ωραία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
ρε παιδιά στην πάτρα με 800 ευρώ τον μήνα παλεύται καθολου???γιατι ημτυ ή μηχ-μηχ αν δουλεψω με βλέπω να παινω πτυχίο με την 6χρονη ξαδερφη μου...:D:lol:
Μια χαρα παλευεται.
Αναλογα και με τις αναγκες του καθενος βεβαια.. Αν πχ μαγειρευεις που και που κιολας, θα ειναι καλυτερα. Η αν κοψεις λιγο αλλα εξοδα απο οπου μπορεις.
Αλλα γενικα ναι, παλευεται μια χαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Μια χαρα παλευεται.
Αναλογα και με τις αναγκες του καθενος βεβαια.. Αν πχ μαγειρευεις που και που κιολας, θα ειναι καλυτερα. Η αν κοψεις λιγο αλλα εξοδα απο οπου μπορεις.
Αλλα γενικα ναι, παλευεται μια χαρα.
μακαρι κ εγω πιστευω να μνν αντιμετωπισω προβλημα....εσυ σε ποιο τμημΑ ΕΙΣΑΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Παιδιά τα ενοίκια που λέτε είναι ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολύ καλά!

Εδώ στη Λευκωσία, τα ενοίκια για διαμερίσματα ενός υπνοδωματίου είναι 400-550 ακόμη! Δύο υπνοδωματίων 550-650 και πάει λέγοντας!! Το δικό μου είναι δύο και επειδή είναι σε παλιά πολυκατοικία είναι ("μόνο") 480, ίσως κιολας επειδή το βρηκα πριν τα αποτελέσματα. Έχω φίλες όμως που νοικιάζουν 450 ευρώ ΣΤΟΥΝΤΙΟ παρακαλώ. Αηδία η κατάσταση.

Κι έτσι τα έξοδά μου... 500 σπίτι με κοινόχρηστα... 30 ρεύμα και 20 ιντερνετ ? 550 το μήνα... + ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 500 για μενα (πολύ ακριβη η ζωή) ... 1050... :( είναι κρίμα οι γονείς μου.

ΠΑΝΤΩΣ, στο ΙΚΕΑ να πας για έπιπλα! Έχει ωραία και φτηνά. Ακόμη και για μεταφορά και συναρμολόγηση να πληρώσεις, δε θα σου στοιχίσει πολλά. Εγώ πήρα τα πάαααντα με 1000 Ε (+ συναρμολόγηση + μεταφορά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ρε φιλε εξω απο τον κοσμο εισαι? :P
1) Οταν λεω βγαίνω 3-4 φορες την βδομάδα ενοω και για καφε και για ποτο μαζι δηλαδή...θα βγω 3 απογεύματα,πρωινά οπος κάτσει για καφε με παρεα και 1 σαββατο βραδυ για ποτο.

2)Αν με γνωριζες δεν θα μιλούσες για γκλαμουρατα (τα οποια κράζω) καφρος με μακρύ μαλι δεν πατάει εκει (σαν εμενα) :P

3) αυτα τωρα το καλοκαίρι για τον χειμώνα ενα σαββατο θα βγω.

4) στις 3-4 φορες χαλάω 16 Ε ισος 20 (απο μια πορτοκαλαδιτσα,κοκακολα και τα συναφή ανάλογα την όρεξη 2 ευρω η καφε 2,5 και ενα ποτο 5 ευρω)
(την στιγμή που εχω φιλους που βγαίνουν προι,απόγευμα καθε μερα και μερικές φορες και βραδυ)

αυτα :)

στα εξηγώ ωραία :P

1)εμενα πολλες μου φενονται 3-4 φορες γιατι ΕΓΩ οταν βγαινει πληρωνω at least 15 ευρω την φορα οποτε εσυ που πληρωνεις 15 συνολικα ειμαστε στα ιδια

2) βσκ αλλαξα παραγραφο! βεβαιος και δεν αναφερομουσα σε εσενα (αφου δεν σε ξερω...)

3) πηγενε βολτα στο βουνο μαζεψου με φιλους σε ενα σπιτι για pro-dvd ktl... (παντα και παντου μπορεις να περασεις ΤΕΛΕΙΑ αμα εχεις καλη παρεα:P)

φιλικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ένα site για πωλήσεις μεταχειρισμένων επίπλων/ηλεκτρικών συσκευών για φοιτητές!
Από μια ματιά που έριξα είναι στην αρχή ακόμη αλλά είναι ενδιαφέρουσα προσπάθεια :no1:

https://www.pareparepare.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boubou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλονή (Λέσβος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Το θέμα είναι όμως σε τι σχολή έχεις περάσει. Σε κάποια τμήματα αν επιλέξεις δουλειά, έστω και Part-time στον ΟΤΕ 4 ώρες τη μέρα το έχασες το παιχνίδι. Το έχω δει σε πολλούς συμφοιτητές μου. Αν έχεις περάσει κάπου χαλαρά δεν είναι τίποτα να βγάζεις το χαρτζιλίκι σου.

τι εννοεις αναλογα με το τμημα?εγω που μαλλον θα ειμαι στο νηπιαγωγων ειναι χαλαρα τα πραγματα?θα μπορω να πιασω καμμια δουλιτσα?
εχω βεβαια σπιτι στην αθηνα(θα μενω στη γιαγια μου:'()αλλα δν θελω να επιβαρυνω τους γονεις μου.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena18

Νεοφερμένος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια γνωριζει κανεις ποτε ειναι καλυτερα να αρχισω να ψαχνω σπιτι?περναω μαλλον θεσσαλονικη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
παιδια γνωριζει κανεις ποτε ειναι καλυτερα να αρχισω να ψαχνω σπιτι?περναω μαλλον θεσσαλονικη!!

Εαν εισαι σιγουρη πως περνας θεσσαλονικη μπορεις να πας και τωρα πχ αλλα αν οι πιθονοτητες ειναι 50-50 για το αν περνας θεσσαλονικη,περιμενεις τις βασεις και μολις βγουνε πας καπακι για σπιτι τελη αυγουστου με αρχες σεπτεμβριου:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Μπορείς να περάσεις από το πανεπιστήμιο,είναι γεμάτο με ενοικιαστήρια εκεί απέξω.Βέβαια μπορείς να απευθυνθείς και σε μεσιτικό γραφείο αλλά λογικά θα παίρνουν και αυτοί ποσοστά και δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
παιδια επειδη εργαζονται οι γονεις μοθ κ δεν μπορω να παω για σπιτι κατευθειαν, τι λετε θα βρω σπιτι μεσα στο σαβ.κο????????????????????? θα ηθελα να ακουσω γνωμες σας..........:):):):(:):):):):):'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όσο πιο νωρίς, τόσο περισσότερες επιλογές θα έχεις.
Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει μια μικρή άδεια κάποιος απο τους δυο; Αναρρωτική έστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
οχι δεν γινεται δυστυχως εχουμε μαγαζι κ δεν γινεται να το αφησει ο πατερας μου και η μαμα μου εχει υποχρεωσεις εδω............λες να μν βρω??????/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Koan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Koan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Εσθονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
οχι δεν γινεται δυστυχως εχουμε μαγαζι κ δεν γινεται να το αφησει ο πατερας μου και η μαμα μου εχει υποχρεωσεις εδω............λες να μν βρω??????/
για ποια πολη μιλάς?? χαλαρά θα βρεις απλα οσο πιο νωρις τοσο πιο καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
στην καβαλα.....ξερεις τι φοβαμαι οτι θα βρω καμια παλιατζουρα κ το πιο ακριβο γμτ.......αλλα δεν μπορω να παω πιο νωρις.........:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

th3o

Νεοφερμένος

Ο θεοδόσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
στην καβαλα.....ξερεις τι φοβαμαι οτι θα βρω καμια παλιατζουρα κ το πιο ακριβο γμτ.......αλλα δεν μπορω να παω πιο νωρις.........:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

Προσπαθησε να βρεις απο το ιντερνετ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Celice

Νεοφερμένος

Η Celice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
μην αγχωνεσαι βρε!σπιτια υπαρχουν για ολους μας!ασε που να σου πω την αληθεια υπαρχουν παρα πολλοι σαν και σενα που οι γονεις τους δουλευουν και θα πανε το ΣΚ για σπιτι γι αυτο μην απελπιζεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top