Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Μαλλον δεν εγινα κατανοητη! Δεν θεωρω οτι η πολιτικη επιστημη σπουδαζεται. Πρεπει να την σπουδασεις για να την εκασκησεις? Αμφιβαλλω!
Ίσως ένας απ' τους λόγους που βρισκόμαστε σ'αυτό το σημείο σήμερα ως κοινωνία, σε πολιτικό επίπεδο (το οποίο με τη σειρά του καλύπτει πολλά άλλα επίπεδα), είναι ότι πολλοί από εμάς ενώ είμαστε παντελώς άσχετοι, θεωρούμε τους εαυτούς μας ικανούς αν όχι άριστους γνώστες της πολιτικής σκηνής και των πολιτικών φαινομένων και μάλιστα έχουμε το θράσος να πιστεύουμε ότι η πολιτική επιστήμη είναι κάτι παίξε γέλασε και κάτι με το οποίο μπορεί να ασχοληθεί κανείς ως hobby.
Δε λέγεται επιστήμη χωρίς λόγο (επιστήμη < αρχαία ελληνική ἐπιστήμη < ἐπίσταμαι (γνωρίζω καλά) < ἐπι- + ἵσταμαι). Απαιτεί χρόνια μελέτης και έρευνας και συνεχή ενασχόληση(όπως συμβαίνει και με κάθε άλλη άλλωστε επιστήμη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το θέμα έχει τίτλο:
"Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας". Το τμήμα του ΕΚΠΑ είναι "Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας". Το τμήμα αγγίζει και τα δύο πεδία. Τέλος.

Η Εύα καλώς ή κακώς είπε αυτό που συμβαίνει εδώ και αιώνες στο δημόσιο. Οι θέσεις πια είναι ελάχιστες. Ναι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν έχουν γνώσεις δημόσιας διοίκησης ούτε πολιτικής. Αυτό συμβαίνει από το 1830. Τι να πούμε; Πάμε όλοι για έρευνα στα βάθη της πολιτικής φιλοσοφίας δε βαριέσαι.

Οι σχολές αυτές ανέκαθεν έβγαζαν άτομα που πήγαιναν κατευθείαν στο δημόσιο. Δημόσιο πια πάπαλα.

Μακάρι σε αυτή τη χώρα να σταματούσαμε να κατηγορούμε όλους τους άλλους ως προς το πόσο αμόρφωτοι είναι και να βγάζουμε φοβερά και πομπώδη συμπεράσματα για το πως φτάσαμε εδώ. Και για όνομα του θεού, ξέρουμε την προέλευση της λέξης "επιστήμη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ίσως ένας απ' τους λόγους που βρισκόμαστε σ'αυτό το σημείο σήμερα ως κοινωνία, σε πολιτικό επίπεδο (το οποίο με τη σειρά του καλύπτει πολλά άλλα επίπεδα), είναι ότι πολλοί από εμάς ενώ είμαστε παντελώς άσχετοι, θεωρούμε τους εαυτούς μας ικανούς αν όχι άριστους γνώστες της πολιτικής σκηνής και των πολιτικών φαινομένων και μάλιστα έχουμε το θράσος να πιστεύουμε ότι η πολιτική επιστήμη είναι κάτι παίξε γέλασε και κάτι με το οποίο μπορεί να ασχοληθεί κανείς ως hobby.
Δε λέγεται επιστήμη χωρίς λόγο (επιστήμη < αρχαία ελληνική ἐπιστήμη < ἐπίσταμαι (γνωρίζω καλά) < ἐπι- + ἵσταμαι). Απαιτεί χρόνια μελέτης και έρευνας και συνεχή ενασχόληση(όπως συμβαίνει και με κάθε άλλη άλλωστε επιστήμη).

μπορεις καλλιστα να εχεις αυτη την αποψη..γνωριζω 2 πολυ κοντινα μου ατομα που σπουδαζαν στο πολιτικο και αυτα που μαθαιναν μου φαινονταν παντελως ανουσια. Τωρα αν εσυ θες να πιστευεις το αντιθετο, εχεις το καθε δικαιωμα. Ασχετη δεν ειμαι διοτι τα εχω δει εκ των εσω. Οσον αφορα το πολιτικο της νομικης. Αν δεν θελω να γενικευω. Δεν τον αφορισω εγω τον κλαδο, απο μονος του αφοριζεται ως κλαδος..Δεν νομιζω πως φαινεται να πλασαρω τον εαυτο μου ως παντογνωστρια. Και αν αυτο εξελαβες, λυπαμαι.. Ειπα απο την αρχη οτι ειναι καθαρα υποκειμενικη αποψη. Το να δεχομαι επιθεση για την αποψη μου, ειναι το λιγοτερο, ασκοπο. Αν θελετε να συζητησουμε νορμαλ πολυ ευχαριστως, αν οχι, δεν θα συμμετασχω σε αυτη την συζητηση. :) Καλη συνεχεια στο θρεντ αυτο!

ΔΑΛΙΔΑ σε ευχαριστω που επιασες το νοημα των οσων ειπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μαλλον δεν εγινα κατανοητη! Δεν θεωρω οτι η πολιτικη επιστημη σπουδαζεται. Πρεπει να την σπουδασεις για να την εκασκησεις? Αμφιβαλλω!

τρικυμια εν κρανιω...

Να εξασκησεις ΠΟΙΑ?Εσυ εχεις την παιδικη αποψη,οτι απο Πολιτικες Επιστημες βγαινεις πολιτικος.Ειναι η ερωτο-απαντηση που λαμβανω 9.9/10 φορες ''καλα,πολιτικος θα γινεις?''.Λαθος!Οι Πολιτικες Επιστημες (σκετο,και οχι Δημ.Διοικ.) ως σχολη σε κανουν Πολιτικο Επιστημονα.Τι σημαινει αυτο?Επιστημονικη ερευνα πανω σε Θεσμους,Πολιτικη φιλοσοφια,πολιτικη αναλυση,Ιστορικη πολιτικη,πολιτικη ψυχολογια και αλλα.Και ναι,τα παραπανω,για να τα ασκησει καποιο ατομο σε ακαδημαικο επιπεδο,σαφως και χρειαζονται γνωσεις.Απο εκει και περα,ποσως με ενδιαφερει η ανεδαφικη σου αποψη ''δεν θεωρω οτι η Π.Ε σπουδαζεται'' ,απο την στιγμη που στα μεγαλυτερα πανεπιστημια του κοσμου,οχι μονο διδασκεται,αλλα και εξελισσεται λχ Πολιτικη Ψυχολογια.Εγω μιλαω με δεδομενα και εσυ με ''προσωπικες αποψεις''.
Experimental political science

Political psychology


γνωριζω 2 πολυ κοντινα μου ατομα που σπουδαζαν στο πολιτικο και αυτα που μαθαιναν μου φαινονταν παντελως ανουσια

Και εμενα δεν μαρεσει το σπανακι.


Ασχετη δεν ειμαι διοτι τα εχω δει εκ των εσω

Το ''εκ των εσω'' ειναι η ακλονητη δειγματοληψια,τα δυο κοντινα σου προσωπα ε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Για να μην υπαρχει τρικυμια εν κρανιω οπως λες κι εσυ θα κανω διαφορες παρατηρησεις επειδη εγω οντως τα βλεπω εκ των εσω.
Δε γινεται να εξομοιωνεις την πολιτικη επιστημη οπως διδασκεται στην ελλαδα και οπως πχ στην αμερικη. Στην τελευταια οντως εχει περαση και αποκατασταση αλλα και παλι με μεγαλη προσπαθεια και ακρες. Στην ελλαδα του σημερα ουτε αυτα δεν αρκουν, ο πολιτικος επιστημονας πλην ελαχιστων εξαιρεσεων ειτε ειναι ανεργος ειτε κανει κατι εντελως ασχετο με αυτο που σπουδασε. Για να το πιασω απο ακομη νωριτερα, στο πολιτικο της νομικης που βλεπω καθημερινα το 99%(και μαλλον λίγο λεω) δε μπηκε απο επιλογη εκει, ηθελε νομικη αλλα δεν εγραψε καλα στις πανελληνιες. Αυτα για να μη κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ο house εχει καλυτερη αντιληψη για την πολιτικη επιστημη καλυτερα να τον ακουτε σαυτα.Επισης να ακουω απο εναν οικονομολογο ( lili )οτι η πολιτικη δεν ειναι επιστημη ειναι εντελως χαζοχαρουμενο

Link:Γιατι η οικονομικη δεν ειναι επιστημη
https://e-cynical.blogspot.gr/2008/04/blog-post_21.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Δεν παίζω με τις λέξεις! Θέλετε να την πούμε επιστήμη; Οκ η πολιτική ειναι επιστήμη . Η οικονομική δεν ειναι επιστήμη; Οκ δεν ειναι. Αν και δεν μίλησε κανεις για οικονομικά θέματα στο συγκεκριμένο θρεντ! Απλά στο θυμίζω! Και όπως και να χει αν δεν ξέρεις οικονομικά δεν μπορείς να ασχοληθείς με την πολιτική για πολλούς λόγους αλλα αυτο ειναι άλλο κομμάτι! Το νόημα χάθηκε διότι δεν κατάλαβα με τι επίπεδο ανθρώπων μιλούσα στο πόστ οπότε δεν εχει κανένα Λογο η συνέχεια της οποία άποψης είτε αυτη ειναι εμπεριστατωμένη είτε όχι! Αλλωστε "ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Πες μου ποιοι πολιτικοι επιστημονες υπαρχουν στο τομεα της πολιτικης επιστημης στην Ελλαδα και ποιους εχεις διαβασει!
Να σε δω΄...Η μιλαει το τελεβιζιον>?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Καλα ρε παιδια,μονο εγω βλεπω τι συμβαινει εδω;Μονο εγω βλεπω οτι διατυπωνονται σχολια αυθαιρετα;
Οποιοσδηποτε θα εκνευριζοταν αν εβλεπε αυτα που γραφει η lili και θα ηταν εξισου αφοριστικος οπως αποκαλεσατε τον House.

Αρχικα γραφει:συγχωρεστε με που θα το πω αλλα αυτα τα τμηματα πολιτικου περιεχομενου (πολιτικο νομικης, πολιτικης επιστημης και δημοσιας διοικησης κτλ) δεν νομιζω πως εχουν και σημαντικο λογο υπαρξης..Δεν θελω να τα υποβαθμισω αλλα αυτη ειναι η αποψη μου..Δεν καταλαβαινω τι μπορεις να βγεις απο ενα τετοιο τμημα...να εξειδικευτεις σε αυτο ειναι αλλο θεμα αλλα ως βασικες σπουδες δεν νομιζω πως "μετρανε' πολυ..

Kαι μετα τονιζει:Υπαρχουν και οι οικονομικες σχολες, οι πολυτεχνικες, αρχιτεκτονικη, ψυχολογια, μαθηματικο, φυσικο, χημικο, βιολογικο.θες και αλλες? οσον αφορα στην στοιχειοθετηση, δεν αξιζει τον κοπο αγαπητε..Να σπουδασω πολιτικες επιστημες? να βγω τι? Ανεργος? ή πολιτικος στην καμμενη Ελλαδα? ευχαριστω, δεν θελω!
Σημειωτεον,σπουδασε στο ΟΠΑ.Ε αμα δεν ευλογησουμε τα γενεια μας;
Δηλαδη μια επιστημη την αφοριζουμε ως μη επιστημη ή ως καμμενη επιστημη αναλογα με τι;Τα προσωπικα μας γουστα;Οποιοσδηποτε να ηταν στη θεση του House το ιδιο θα απαντουσε.Δηλαδη ενας χωρις να ξερει εκ των εσω,μιλαει με τα χειροτερα λογια για το ακαδημαικο αντικειμενο που ο αλλος επελεξε.Αγαπητη λιλι,αφου εσενα δεν σου αρεσει το αντικειμενο,θα προτιμουσα τον κομπλεξισμ....εεε τις αποψεις σου για την ανωτεροτητα αλλων σχολων να τις κρατησεις για τον εαυτο σου.Μαλιστα,εχω δει σε αλλα τοπικς μιλας υπερασπιζομενη τις οικονομικες σχολες και δη την δικη σου.Μπορει καποιος μεσα απο αυτο το τοπικ πραγματικα να θελει να βρει πληροφοριες για το αντικειμενο.

Εν τω μεταξυ να πεις οτι οι οικονομικες σχολες ειχαν ΤΗΝ απορροφηση να το καταλαβω αλλα γενικα φαινεται πως υπαρχει μια διαστρεβλωμενη αποψη για τα παντα γυρω.To γεγονος οτι καποιος θελει να σπουδασει ενα συγκεκριμενο αντικειμενο ειναι δικαιωμα του,εφοσον το κρατος διατηρει ανοικτη την σχολη.Το αν θα αντιμετωπισει μετα προβλημα στην ευρεση εργασιας δεν αφορα κανεναν και κανεις δεν μπορει ,λογω αυτου, να μειωνει εναν επιστημονικο κλαδο.Και ειλικρινα πιστεψτε με τα πτυχια κοινωνιολογιας και πολιτικων επιστημων ειναι πολυ συνηθη στην Αμερικη/καναδα και αλλες ''μεγαλες'' χωρες.

Το να πεις με επιχειρηματα οτι μεσω της σχολης μπορουσες να διοριστεις στο Δημοσιο ενω τωρα οχι,το καταλαβαινω ως επιχειρημα.Αλλα να λεω μαλακιες επειδη ειμαι κομπλεξικος για μια σχολη,που δεν ξερω καν!,ειναι πραγματικα ηλιθιο.


Γενικως,σκεφθειτε τι θελετε εσεις και μην σας νοιαζει τι θελει ο αλλος.Αποβαλλετε καταλοιπα κομπλεξ και νοοτροπιες 5ης δημοτικου.Δεν μας φταινε τα οσα περναμε,θα τρωγομαστε και μεταξυ μας σαν φοιτητες;


Υγ:Και οχι δεν σπουδαζω Πολιτικων Επιστημων,για να σας προλαβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 106952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτός ο κλάδος είναι εντελώς ανούσιος. Τι να κάνει ο πολιτικός επιστήμονας στην Ελλάδα; Το μόνο που αξίζει να σπουδάσει κανείς είναι Ιατρική και Νομική.
Α, και παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης.
sarcasm mode off
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Γεια σας! Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που φοιτούν στο τμήμα Πολιτική Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ ποία από τις τρεις κατευθύνσεις που προσφέρει το πρόγραμμα σπουδών θεωρείται καταλληλότερη για την αγορά εργασίας και προσφέρει καλύτερες προοπτικές. Παρακαλώ να μου απαντήσουν μόνο φοιτητές του τμήματος ή άτομα με γνώση πάνω στο θέμα. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Αυτός ο κλάδος είναι εντελώς ανούσιος. Τι να κάνει ο πολιτικός επιστήμονας στην Ελλάδα; Το μόνο που αξίζει να σπουδάσει κανείς είναι Ιατρική και Νομική.
Α, και παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης.
sarcasm mode off

Aρα,οποιος δε γουσταρει/δε μπορει Ιατρική ή Νομική ή Παιδαγωγικο(;) να ανοίξει σουβλατζιδικο!
Εστω οτι ο κλάδος ειναι ανούσιος και οτι υπάρχει μηδενικη αποκατάσταση, γιατι να μη σπουδασεις αυτο που σου αρεσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που φοιτούν στο τμήμα Πολιτική Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ ποία από τις τρεις κατευθύνσεις που προσφέρει το πρόγραμμα σπουδών θεωρείται καταλληλότερη για την αγορά εργασίας και προσφέρει καλύτερες προοπτικές. Παρακαλώ να μου απαντήσουν μόνο φοιτητές του τμήματος ή άτομα με γνώση πάνω στο θέμα. Ευχαριστώ!
Η καταλληλότερη κατεύθυνση για τα κριτήρια που θέτεις είναι ο Δ κύκλος-Διοικητική Επιστήμη. Τα διδασκόμενα μαθήματα σε προετοιμάζουν άριστα για να λάβεις μέρος στις εξετάσεις της σχολής δημόσιας διοίκησης, για κατατακτήριες στη Νομική (σε περίπτωση επιτυχίας σου αναγνωρίζονται πολλά μαθήματα) και γενικότερα για διεκδίκηση οποιασδήποτε θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Ο Γ κύκλος-Διεθνείς και Ευρωπαικές Σπουδές καλύπτεται περισσότερο από πιο εξειδικευμένα τμήματα άλλων Σχολών όπως το αντίστοιχο τμήμα του Πανεπιστημίου Πειραιά, όσο για τον Α κύκλο-Πολιτική Ανάλυση (που είναι και το πιο δύσκολο) είναι εντελώς θεωρητικό τμήμα και κατά την κρίση μου αναφέρεται περισσότερο σε αυτούς που με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά και διδακτορικά θέλουν να ακολουθήσουν ακαδημαική καριέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η εισαγωγή των αποφοίτων ΑΕΙ στη Νομική είναι σε ποσοστό 2% του αριθμού των νεοεισαγομένων του συγκεκριμένου έτους. Επίσης εγγράφονται και όσοι ισοβάθμησαν με τον τελευταίο επιτυχόντα. Οι εξετάσεις είναι δύσκολες αλλά είναι θέμα του καθενός πόσο σοβαρά θα προσπαθήσει. Οι απόφοιτοι της σχολής ΠΕΔΔ έχουν ένα πλεονέκτημα έναντι των άλλων υποψηφίων λόγω συγγένειας των μαθημάτων των δύο σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Τι προοπτικές έχουν οι απόφοιτοι αυτής της σχολής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ουφ οκ θα σκεφτώ σοβαρά αυτά που μου πρότεινες, ευτυχώς έχω ένα χρόνο μπροστά μου:( . Θέλω να σε ρωτήσω στο Πολιτικό σπουδάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος αν το εν λόγω τμήμα έχει μαθήματα υποχρεωτικής παρακολούθησης?
Επίσης, πόσα είναι τα απαιτούμενα μαθήματα για να πάρει κάποιος πτυχίο?
Τέλος, θεωρείτε ότι βγαίνει εύκολα σαν σχολή? Χαζή ερώτηση αλλά με δεδομένο ότι θα εργάζομαι κιόλας, δεν μπορώ να δηλώσω και Νομική :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Τι επαγγελματικά δικαιώματα έχεις όταν τελειώσεις αυτή τη σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Νομίζω είχα γράψει εδώ ποστ κι εξαφανίστηκε, δοκιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top