Συναισθησία

F@NH_

Νεοφερμένος

Η F@NH_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Οι συναισθητικοί συχνά αναφέρουν συσχετίσεις ανάμεσα στις αποχρώσεις των χρωμάτων, τους τόνους των ήχων και στην ένταση των γεύσεων. Για παράδειγμα ένας συναισθητικός είναι πιθανό να "δει" ένα περισσότερο έντονο κόκκινο χρώμα καθώς ανεβαίνει η συχνότητα ενός ήχου ή μία απαλή επιφάνεια μπορεί να έχει "γλυκιά" γεύση.Εσάς σας εχει τυχει να συνδεετε γεγονοτα ή προσωπα με τραγούδια, χρωματα, αρωματα;Επίσης βλέποντας ένα γράμμα ή έναν αριθμό μηπως σας έρχεται στο μυαλό κάποιο χρώμα ή κάποιο σχημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Μερικές φορές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

F@NH_

Νεοφερμένος

Η F@NH_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
δηλαδη τι ακριβως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Οι συναισθητικοί συχνά αναφέρουν συσχετίσεις ανάμεσα στις αποχρώσεις των χρωμάτων, τους τόνους των ήχων και στην ένταση των γεύσεων. Για παράδειγμα ένας συναισθητικός είναι πιθανό να "δει" ένα περισσότερο έντονο κόκκινο χρώμα καθώς ανεβαίνει η συχνότητα ενός ήχου ή μία απαλή επιφάνεια μπορεί να έχει "γλυκιά" γεύση.Εσάς σας εχει τυχει να συνδεετε γεγονοτα ή προσωπα με τραγούδια, χρωματα, αρωματα;Επίσης βλέποντας ένα γράμμα ή έναν αριθμό μηπως σας έρχεται στο μυαλό κάποιο χρώμα ή κάποιο σχημα;
Αν κατάλαβα καλά (:P) κάτι τέτοιο συμβαίνει και με εμένα
Εχω συνδέσει ένα συγκεκριμένο άρωμα με την μητέρα μου .Την μυρίζω από χιλιόμετρα μακριά(και μάλιστα δεν έχω πετύχει κανέναν άλλο μέχρι τώρα να έχει το ίδιο άρωμα) :P
Επίσης όταν ακούω κάποιο συγκεκριμένο τραγούδι ,θυμάμαι τον αδερφό μου :P
Αν θυμηθώ και άλλα τέτοια θα τα γράψω :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Και εμενα μου συμβενει αυτο. Καλα ο καθενας μυριζει διαφορετικα και μπορω ευκολα να ξεχωρισω καποιον απο την μυρωδια του. Δεν μιλαω να εχει βαλει αρωμα. Λεω για την φυσικη μυρωδια που αναβλυζει.
Τον αριθμο 5 τον εχω συσχετισει με εναν φιλο μου και οταν ακουω για ανταυγιες σκεφτομαι αμεσως την κολλητη μου. Ειναι και καποιες λεξεις που συνηθως της λεει ενας συγκεκριμενος και ακουγοντας τες σου ερχεται η εικονα στο μυαλο σου.
Π.χ πολυ συχνα συναντω σε κειμενα ή στην καθημερηνοτητα λεξεις που υπαρχουν μες το Λυκοφως και φυσικα μου το θυμιζουν εντονα. Π.χ οταν εδινα λοουερ στο λισενινγκ ακουσα μαι τετοια λεξη και μεχρι να σκεφτω σε ποιο σημειο το λεει αυτο μεσα στο βιβλιο, ποιος το λεει και σε ποιον ειχα χασει ολοκληρη ερωτηση. Μου αρεσει να μου συμβαινει αυτο, αλλα συνηθως μετα χανομαι στην σκεψη αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εχω συνδεσει μυρωδιες και τραγουδια με διαφορες αναμνησεις της ζωης μου. Κυριως με αναμνησεις της παιδικης μου ηλικιας γινεται αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Nαι. Και σε μένα πολλές φορές οι μυρωδιές ξυπνούν ορισμένα αόριστα συναισθήματα. Πολλές φορές όμως, τις συνδυάζω και με κάτι το συγκεκριμένο. Π.χ., τη μυρωδιά του καφέ φίλτρου με τους γονείς της μητέρας μου. Αλλά δε γίνεται και πολύ με άλλα πράγματα αυτό, κυρίως γιατί δεν είμαι καθόλου του multitasking. Συγκεντρώνομαι απόλυτα σε αυτό που κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Συγκεντρώνομαι απόλυτα σε αυτό που κάνω.
Εγω παλι καθολου, και να θελω δεν μπορω να το κανω. Παντα θα κανω συνειρμους, θα παρατηρω τι γινεται τριγυρω και ολα τα σχετικα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Κλασσικά, όταν βλέπω τον αριθμό 3, σκέφτομαι διάφορα πονηρά πράγματα.


:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Χμμ, ένα ενδιαφέρον θέμα. :xixi:

Εγώ έχω συνδέσει τις μέρες της εβδομάδας με κοπέλες ντυμένες με φορέματα διαφορετικών χρωμάτων. Είναι για την ακρίβεια η ισχυρότερη ανάμνηση που έχω από το νηπιαγωγείο. Αλλά ας εξηγήσω καλύτερα.

Μπαίνοντας στην τάξη, στον τοίχο απέναντι είχαμε φτιάξει ως ομάδα μια χάρτινη κατασκευή. Ήταν 7 κοπέλες που αντιπροσώπευαν τις μέρες της εβδομάδας ντυμένες με τα ίδια φορέματα, πιασμένες χέρι-χέρι. Είχαμε βάψει το κάθε φόρεμα με διαφορετικό χρώμα. Έτσι πλέον μου έχει μείνει ως εικόνα και οι μέρες ''παίρνουν'' χρώματα. Συγκεκριμένα η Δευτέρα είναι πορτοκαλί, η Τρίτη σκούρο μπλε, η Τετάρτη στην απόχρωση της ώχρας, η Πέμπτη κόκκινη, η Παρασκευή κίτρινη, το Σάββατο γαλάζιο και η Κυριακή κόκκινη, πιο σκουρόχρωμη από την Πέμπτη βέβαια. :P

Ακούγεται κουτό ξέρω όμως γίνεται ασυναίσθητα. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Ε τότε σας κόβω όλους να μοιάζετε κάπως έτσι :D [ame]https://video.google.com/videoplay?docid=-2598363071375453449&ei=OOJYSrk_24j4BtfJ9I4N&q=Brainman[/ame]


Η συναισθησία δεν είναι μια απλή συσχέτιση ήχων,χρωμάτων,αριθμών... πράγμα που γίνεται, εξάλλου, υποσυνείδητα από όλους εμάς τους κοινούς θνητούς.Είναι άνθρωποι με εκπληκτικές ικανότητες τις περισσότερες φορές αλλά και με εξαιρετικά προβλήματα σε απλά πράγματα της καθημερινότητας.

Παρ'ολα αυτά,θα ήθελα να είχα τέτοιες ικανότητες, ακόμα και κάτω από τέτοιες συνθήκες.


οφφ εντελώς: παίζει κάποιος να έχει δει/θυμάται ένα τύπο αμερικάνο ο οποιος έχει εξαιρετική μνήμη(διαβάζει ταυτόχρονα και τις 2 σελίδες ενός βιβλίου) και ταξιδεύει στα πανεπιστήμια του κόσμου απαντώντας σε ερωτήσεις φοιτητών σχετικά με ιστορικες,μουσικες και αθλητικές γνώσεις;;;;είχα δει για αυτόν στο σκάι και δε θυμάμαι όνομα δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ε τότε σας κόβω όλους να μοιάζετε κάπως έτσι :D https://video.google.com/videoplay?docid=-2598363071375453449&ei=OOJYSrk_24j4BtfJ9I4N&q=Brainman


Η συναισθησία δεν είναι μια απλή συσχέτιση ήχων,χρωμάτων,αριθμών... πράγμα που γίνεται, εξάλλου, υποσυνείδητα από όλους εμάς τους κοινούς θνητούς.Είναι άνθρωποι με εκπληκτικές ικανότητες τις περισσότερες φορές αλλά και με εξαιρετικά προβλήματα σε απλά πράγματα της καθημερινότητας.

Παρ'ολα αυτά,θα ήθελα να είχα τέτοιες ικανότητες, ακόμα και κάτω από τέτοιες συνθήκες.


οφφ εντελώς: παίζει κάποιος να έχει δει/θυμάται ένα τύπο αμερικάνο ο οποιος έχει εξαιρετική μνήμη(διαβάζει ταυτόχρονα και τις 2 σελίδες ενός βιβλίου) και ταξιδεύει στα πανεπιστήμια του κόσμου απαντώντας σε ερωτήσεις φοιτητών σχετικά με ιστορικες,μουσικες και αθλητικές γνώσεις;;;;είχα δει για αυτόν στο σκάι και δε θυμάμαι όνομα δυστυχώς.

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο παραπάνω αυτό που έχω με bolt;:)
Να μας δώσεις ένα παράδειγμα δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
(εχω την εντυπωση οτι το φαινομενο αναφερεται σε "εμπειριες αισθησης" [και οχι μνημες,συνειρμους κλπ]

π.χ. οταν ακους μια συγκεκριμενη συχνοτητα ηχου να ΒΛΕΠΕΙΣ και κοκκινο [κι ας μην υπαρχει τιποτα το κοκκινο "εκει εξω"])


κατι τετοια θεματα με απασχολουσαν απο μικρη ηλικια (κι ακομα)

για παραδειγμα, οι "επιστημονες" λενε οτι ενας σκυλος βλεπει ασπρομαυρα ή μια μελισσα μωβ ή ο,τι αλλο.

εχουν δικιο?

ειναι δυνατον να μπορουμε να το γνωριζουμε?


και για να το προχωρησω πιο περα "ενας σκυλος βλεπει ή ακουει με τα ματια?"
[απο το γυμνασιο με προβληματιζει αυτο]

--το "βλεπει" το χρησιμοποιω οπως το χρησιμοποιουμε και στην καθημερινοτητα -νομιζω --

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Χμμ εμένα ανέκαθεν με προβλημάτιζε αν π.χ. βλέπουμε όλοι το κόκκινο φανάρι κόκκινο, ή έστω με τον ίδιο ''τόνο'' χρώματος. Και αν ναι, πιθανώς μιας και έχουμε όλοι το ίδιο σύστημα όρασης, είναι εν τέλει το ''σωστό''; Αλλά μετά σκέφτομαι πως δε μπορεί να οριστεί το σωστό μιας και πάντα θα μιλάμε από τη δική μας σκοπιά βάσει της δικής μας όρασης.

Ε εκεί στους συνειρμούς κάπου το ψιλοχάνω. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Μπορείς να το αναλύσεις λίγο παραπάνω αυτό που έχω με bolt;:)
Να μας δώσεις ένα παράδειγμα δηλαδή.
Και βέβαια.
Κλασικό παράδειγμα είναι άνθρωποι που έχουν την ικανότητα π.χ να κάνουν πράξεις με το μυαλό( έχω διαβάσει για μια περίπτωση που έφτανε τα 30 ψηφία το αποτέλεσμα μιας πράξης και ο τύπος κατάφερε να το προσδιορίσει ολόκληρο και όταν ρωτήθηκε πως το καταφέρνει είπε ότι βλέπει χρώματα που αντιστοιχούν σε αριθμόυς-συναισθησία-). Ταυτόχρονα, όμως έμενε με συγκάτοικο-φίλο,μιας και δεν ήταν σε θέση να κάνει απλά πράγματα κάθε μέρα.(όπως: ξύρισμα ή και το να φτιάξει πρωινό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Χμμ εμένα ανέκαθεν με προβλημάτιζε αν π.χ. βλέπουμε όλοι το κόκκινο φανάρι κόκκινο, ή έστω με τον ίδιο ''τόνο'' χρώματος. Και αν ναι, πιθανώς μιας και έχουμε όλοι το ίδιο σύστημα όρασης, είναι εν τέλει το ''σωστό''; Αλλά μετά σκέφτομαι πως δε μπορεί να οριστεί το σωστό μιας και πάντα θα μιλάμε από τη δική μας σκοπιά βάσει της δικής μας όρασης.

Ε εκεί στους συνειρμούς κάπου το ψιλοχάνω. :xixi:
Ακριβως το ιδιο κι εγω. Απο το Γυμνασιο την ειχα αυτη την απορια, και το σκεφτομουν ωρες και ωρες, αλλα τελικα κατεληγα σε αδιεξοδο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Χμμ εμένα ανέκαθεν με προβλημάτιζε αν π.χ. βλέπουμε όλοι το κόκκινο φανάρι κόκκινο, ή έστω με τον ίδιο ''τόνο'' χρώματος.


Ναι!!! κι αυτο παρομοιο!!! [εκει το πηγαινα]
ποσες ατελειωτες συζητησεις εχω κανει με φιλους....


ή το αλλο: υπαρχουν τυφλοι που δε βλεπουν τιποτα (ουτε μαυρο)?? *νομιζω ναι!)

πώς ειναι να μη βλεπεις τιποτα??

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Τι χρωμα να ειναι αυτο το τιποτα αραγε;
Εμενα με προβληματιζει το πως ενας εκ γενετης τυφλος για παραδειγμα μπορει και ζωγραφιζει...Ποτε του δεν εχει δει την θαλασσα ή οτιδηποτε. Θα ακουει οτι η θαλασσα ειναι γαλαζια και θα το δεχεται ετσι αυτο. Θα ακουει π.χ οτι το μηλο ειναι στρογγυλο αλλα δεν ξερει τι σχημα εχει ενα στρογγυλο αντικειμενο. Πως μπορεις να του το περιγραψεις; Μου ακουγεται τοσο απιστευτο. Αυτο με τον τυφλο το ειχε πει σε μια εκμπομπη ο Μπομπ Ρος ο ζωγραφος. Ειχε πει πως μια τυφλη γυναικα του ειχε στειλει τα εργα της και του αρεσαν πολυ. Τον εντυπωσιαζε το γεγονος οτι μπορει να ζωγραφιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Και βέβαια.
Κλασικό παράδειγμα είναι άνθρωποι που έχουν την ικανότητα π.χ να κάνουν πράξεις με το μυαλό( έχω διαβάσει για μια περίπτωση που έφτανε τα 30 ψηφία το αποτέλεσμα μιας πράξης και ο τύπος κατάφερε να το προσδιορίσει ολόκληρο και όταν ρωτήθηκε πως το καταφέρνει είπε ότι βλέπει χρώματα που αντιστοιχούν σε αριθμόυς-συναισθησία-). Ταυτόχρονα, όμως έμενε με συγκάτοικο-φίλο,μιας και δεν ήταν σε θέση να κάνει απλά πράγματα κάθε μέρα.(όπως: ξύρισμα ή και το να φτιάξει πρωινό)

Μάλιστα, ναι κατάλαβα..Ευχαριστώ για το παράδειγμα.

Αυτό που λέτε με την όραση το σκεφτόμουν και εγώ από πολύ μικρή.
Αν όντως αυτό που βλέπω εγώ, ο τρόπος πο0υ το βλέπω ή τα χρώματα, είναι το ίδιο πράγμα που βλέπετε και εσείς αντίστοιχα.
Έχω σκεφτεί επίσης ότι κάποιος ίσως βλέπει κάτι παραπάνω από μια απλή εικόνα...αλλά αν συνέβαινε αυτό, μέσα σε μια κουβέντα δεν θα είχε αναφερθεί; Θα είχε εντοπιστεί δηλαδή η διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Θυμαμαι οταν μας ειχε πρωτομιλησει ο μαθηματικος για τις διαστασεις που βλεπουμε ετσι για να εχουμε μια ιδεα. Ολο το βραδυ το σκεφτομουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top