Χτίσιμο σπιτιού: Ποιες υπογραφές Μηχανικών είναι απαραίτητες;

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε ποιών μηχανικών οι υπογραφές είναι απαραίτητες για το χτίσιμο ενός σπιτιού?:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε ποιών μηχανικών οι υπογραφές είναι απαραίτητες για το χτίσιμο ενός σπιτιού?:thanks:

Πρώτα από όλα πρέπει να έχει εκδοθεί άδεια από την αρχαιολογία για το συγκεκριμένο οικόπεδο. Μετά από αυτό γίνεται η τοπογραφική μελέτη-αποτύπωση από την οποία καταστρώνονται το τοπογραφικό σχέδιο της περιοχής. Στη συνέχεια καταστρώνονται τα αρχιτεκτονικά σχέδια του σπιτιού, γίνεται δηλαδή η αρχιτεκτονική μελέτη του σπιτιού. Η αρχιτεκτονική μελέτη μπορεί να γίνει από αρχιτέκτονα ή πολιτικό μηχανικό. Στη συνέχεια τα σχέδια κατατίθενται στην πολεοδομική υπηρεσία η οποία τα αξιολογεί και εφόσον πληρούν τους κανονισμούς δόμησης τότε εκδίδεται η οικοδομική άδεια. Ακολουθεί η στατική μελέτη του κτιρίου η οποία εκπονείται από πολιτικό μηχανικό από την οποία παράγονται τα κατασκευαστικά σχέδια. Δικαίωμα να εκπονήσουν απλές στατικές μελέτες έχουν οι αρχιτέκτονες και οι αγρονόμοι-τοπογράφοι μηχανικοί με την προϋπόθεση όμως ο αντισεισμικός υπολογισμός να έχει την υπογραφή πολιτικού μηχανικού ο οποίος είναι υποχρεωτικός. Στη συνέχεια εκπονείται η ηλεκτρομηχανολογική μελέτη η οποία γίνεται από μηχανολόγο ή ηλεκτρολόγο ή ηλεκτρονικό μηχανικό (μπορεί να είναι και από ναυπηγό μηχανολόγο αν δεν κάνω λάθος). Η ηλεκτρομηχανολογική μελέτη μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε διπλωματούχο μηχανικό (δηλαδή απόφοιτο ΑΕΙ-μέλος ΤΕΕ) βάσει νόμου, εκτός από τους 4 προαναφερθέντες που έχουν απεριόριστο δικαίωμα στα ηλεκτρομηχανολογικά, εφόσον είναι απλή. Αυτό είναι το μελετητικό κομμάτι.

Μετά υπολοιείται το κατασκευαστικό κομμάτι. Γίνεται η χάραξη του σπιτιού. Δηλαδή συνδυάζονται τα κατασκευαστικά σχέδια με το τοπογραφικό ώστε να γίνει η εφαρμογή των αποτελεσμάτων των σχεδίων από το χαρτί στον πραγματικό κόσμο. Κάθε εργασία έχει τον δικό της επιβλέποντα μηχανικό ο οποίος στα ιδιωτικά έργα (το σπίτι είναι προφανώς ιδιωτικό έργο και όχι δημόσιο) μπορεί να είναι το ίδιο πρόσωπο με τον μελετητή. Πρώτα γίνεται εκσκαφή στο επιθυμητό βάθος με ειδικά μηχανήματα, μετά διαμόρφωση του εδάφους και των πρανών εφόσον απαιτείται και κατασκευάζεται ο ξυλότυπος/μεταλλότυπος, το καλούπι δηλαδή στο οποίο θα χυθεί το νωπό σκυρόδεμα για να κατασκευαστεί το κτίριο. Αυτή η διαδικασία γίνεται σταδιακά από όροφο σε όροφο. Πρώτα κατασκευάζεται ο 1ος όροφος, μετά ο 2ος, μετά ο 3ος κοκ. Μετά τα μπετά γίνονται τα ηλεκτρομηχανολογικά και ακολουθούν οι εργασίες τελειώματος. Να μπουν οι δρομικές και μπατικές τοιχοποιίες, τα κουφώματα, τα πλακάκια, τα επιχρίσματα, τα δάπεδα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε ποιών μηχανικών οι υπογραφές είναι απαραίτητες για το χτίσιμο ενός σπιτιού?:thanks:

Όταν λες χτίσιμο τι ακριβώς εννοείς, χωρίς ρεύμα και καλοριφέρ, σκέτο τοίχους, ή ένα σπίτι με τα όλα του???

Απ' όσο ξέρω, μέχρι διόροφο χτίζουν κομπλέ και οι μηχ-μηχ, και οι πολ-μηχ, και οι ηλ-μηχ.
Από 3 και πάνω, ο καθένας αναλαμβάνει τα καθήκοντά του...
(Έτσι ξέρω εγώ και έτσι πρέπει να λέει ο νόμος, τώρα κατά πόσο ισχύει ένας Θεός ξέρει...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
μεχρι 2 οροφους μπορουν και οι αρχιτεκτονες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όταν λες χτίσιμο τι ακριβώς εννοείς, χωρίς ρεύμα και καλοριφέρ, σκέτο τοίχους, ή ένα σπίτι με τα όλα του???

Απ' όσο ξέρω, μέχρι διόροφο χτίζουν κομπλέ και οι μηχ-μηχ, και οι πολ-μηχ, και οι ηλ-μηχ.
Από 3 και πάνω, ο καθένας αναλαμβάνει τα καθήκοντά του...
(Έτσι ξέρω εγώ και έτσι πρέπει να λέει ο νόμος, τώρα κατά πόσο ισχύει ένας Θεός ξέρει...)

Ό,τι είναι με bold είναι λάθος. Οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί ΔΕΝ έχουν δικαίωμα εκπόνησης στατικής μελέτης ή επίβλεψης οικοδομικών εργασιών όσο απλες και αν είναι. Από την άλλη ο πολιτικός μηχανικός, ο αγρονόμος-τοπογράφος μηχανικός, ο αρχιτέκτων μηχανικός, ο μεταλλειολόγος-μεταλλουργός μηχανικός και γενικά κάθε διπλωματούχος μηχανικός εκτός από μηχανολόγους, ναυπηγούς μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους, ηλεκτρονικούς έχουν δικαίωμα εκπόνησης απλών ηλεκτρομηχανολογικών μελετών και επίβλεψης απλών ηλεκτρομηχανολογικών εργασιών. Μέχρι 2 ορόφους μπορούν να χτίσουν οι αγρονόμοι-τοπογράφοι μηχανικοί. Οι αρχιτέκτονες νομίζω μπορούν και παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Ό,τι είναι με bold είναι λάθος. Οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί ΔΕΝ έχουν δικαίωμα εκπόνησης στατικής μελέτης ή επίβλεψης οικοδομικών εργασιών όσο απλες και αν είναι. Από την άλλη ο πολιτικός μηχανικός, ο αγρονόμος-τοπογράφος μηχανικός, ο αρχιτέκτων μηχανικός, ο μεταλλειολόγος-μεταλλουργός μηχανικός και γενικά κάθε διπλωματούχος μηχανικός εκτός από μηχανολόγους, ναυπηγούς μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους, ηλεκτρονικούς έχουν δικαίωμα εκπόνησης απλών ηλεκτρομηχανολογικών μελετών και επίβλεψης απλών ηλεκτρομηχανολογικών εργασιών. Μέχρι 2 ορόφους μπορούν να χτίσουν οι αγρονόμοι-τοπογράφοι μηχανικοί. Οι αρχιτέκτονες νομίζω μπορούν και παραπάνω.

χωρίς να θέλω να μπώ σε προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου, και σεβόμενος την σχετική πείρα σου, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία...
σύμφωνα με τα όσα λες, οι μηχ-μηχ και οι ηλ-μηχ ειναι παντελώς άχρηστοι για την κατασκευή 2όροφου κτιρίου? αφού τις δουλειές τους τις κάνει ο πολιτικός...
εμένα τότε γιατί μου λέει συνέχεια ο αδερφός μου ότι μπορεί να ρίξει διόροφο ο μηχμηχ και ο ηλμηχ?
έχεις πρόχειρα κάποιο λινκ ή κάτι να το σιγουρέψουμε?
στο ΤΕΕ είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
χωρίς να θέλω να μπώ σε προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου, και σεβόμενος την σχετική πείρα σου, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία...
σύμφωνα με τα όσα λες, οι μηχ-μηχ και οι ηλ-μηχ ειναι παντελώς άχρηστοι για την κατασκευή 2όροφου κτιρίου? αφού τις δουλειές τους τις κάνει ο πολιτικός...
εμένα τότε γιατί μου λέει συνέχεια ο αδερφός μου ότι μπορεί να ρίξει διόροφο ο μηχμηχ και ο ηλμηχ?
έχεις πρόχειρα κάποιο λινκ ή κάτι να το σιγουρέψουμε?
στο ΤΕΕ είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα...

Θεωρητικά ναι. Ο πολιτικός μηχανικός (όπως και οι άλλοι μηχανικοί) έχει δικαίωμα να κάνει τα ηλεκτρομηχανολογικά εφόσον είναι απλά (το απλά καθορίζεται από το νόμο) αλλά στην πράξη δεν θα τα κάνει γιατί δεν ξέρει να τα κάνει. Το αντίστοιχο ΦΕΚ που δίνει αυτό το δικαίωμα σε όλους τους μηχανικούς που δεν είναι μηχανολόγοι-ηλεκτρολόγοι-ηλεκτρονικοί-ναυπηγοί είναι διαθέσιμο στην κεντρική σελίδα του ΤΕΕ. Στατικά να κάνει ο μηχανολόγος και ο ηλεκτρολόγος σε απλές κατασκευές δεν το 'χω ξανακούσει ποτέ ούτε έχω δει σχετικό νόμο που να το κατοχυρώνει. Επειδή υπάρχει η πιθανότητα να ισχύει (αν και δεν νομίζω) ρώτησε τον αδερφό σου που υπάρχει ο σχετικός νόμος και πόσταρε το link εδώ να το δω κι εγώ και όποιος ενδιαφέρεται γιατί είναι σημαντικό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Την αρχιτεκτονική μελέτη - σχέδια μεχρι τι επιπέδου μπορεί να είναι για να πραγματοποιηθούν απο πολ. μηχανικό... Εννοώ υπάρχει κάποιο όριο ως προς το τι μπορεί να σχεδιασει ένας πολ. μηχ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Την αρχιτεκτονική μελέτη - σχέδια μεχρι τι επιπέδου μπορεί να είναι για να πραγματοποιηθούν απο πολ. μηχανικό... Εννοώ υπάρχει κάποιο όριο ως προς το τι μπορεί να σχεδιασει ένας πολ. μηχ??
αναλογα με τα χρονια του,για το δημοσιο.τωρα για τον ιδιωτικο τομεα δεν ξερω ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
αναλογα με τα χρονια του,για το δημοσιο.τωρα για τον ιδιωτικο τομεα δεν ξερω ακριβως.

Απ'ότι έχω καταλάβει οι πολιτικοί μηχανικοί είναι πως να το πω, πολυμηχανήματα :P Υπογράφουν ένα σωρό μελέτες "κλέβοντας" ουσιαστικά τη δουλειά άλλων μηχανικών... Άδικο μου φαίνεται εμένα αυτο, αλλα τεσπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Την αρχιτεκτονική μελέτη - σχέδια μεχρι τι επιπέδου μπορεί να είναι για να πραγματοποιηθούν απο πολ. μηχανικό... Εννοώ υπάρχει κάποιο όριο ως προς το τι μπορεί να σχεδιασει ένας πολ. μηχ??

Όσον αφορά τις αρχιτεκτονικές μελέτες κτιριακών έργων (δηλαδή σπίτια, γραφεία, υπηρεσίες κλπ.) μπορεί και ο πολιτικός μηχανικός χωρίς περιορισμό. Τις ειδικές ερχιτεκτονικές μελέτες (π.χ. διαμόρφωση χώρου πρασίνου, πάρκα κλπ.) έχει δικαίωμα μόνο ο αρχιτέκτονας μηχανικός να τις εκπονήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
μεχρι 2 οροφους μπορουν και οι αρχιτεκτονες

Βασικά, απ' ότι έχω ακούσει, υπογραφή για κτίριο μέχρι 2 ορόφους, μπορούν να βαλουν και όσοι βγαίνουν από ΤΕΙ δομικών έργων...Κάποιος που ξέρει καλύτερα ας πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Βασικά, απ' ότι έχω ακούσει, υπογραφή για κτίριο μέχρι 2 ορόφους, μπορούν να βαλουν και όσοι βγαίνουν από ΤΕΙ δομικών έργων...Κάποιος που ξέρει καλύτερα ας πει...

Νομιζω οι πολιτικοι δομικων εργων εχουν δικαιωμα να υψωσουν 3 οροφους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Νομιζω οι πολιτικοι δομικων εργων εχουν δικαιωμα να υψωσουν 3 οροφους

Ισχύει αυτό αλλά δεν έχουν δικαίωμα εκπόνησης και υπογραφής αντισεισμικού υπολογισμού ο οποίος πρέπει να εκπονείται και να υπογράφεται από διπλωματούχο πολιτικό μηχανικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Φίλε rex, έψαξα και ρώτησα. Οι διπλωματούχοι μηχανολόγοι, ναυπηγοί μηχανολόγοι και ηλεκτρολόγοι μηχανικοί δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα εκπόνησης στατικών, αρχιτεκτονικών και τοπογραφικών μελετών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
το μονο ισως που μπορει να γινει ..απο οτι ξερω...ειναι "εξουσιοδοτημενος" μηχ μηχ,ηλ μηχ απο ενα πολ μηχ να κανει επιβλεψη κτιριου!και please μη με "φατε"...δεν μου το ειπε καποιος...εχω γνωστο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Φίλε rex, έψαξα και ρώτησα. Οι διπλωματούχοι μηχανολόγοι, ναυπηγοί μηχανολόγοι και ηλεκτρολόγοι μηχανικοί δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα εκπόνησης στατικών, αρχιτεκτονικών και τοπογραφικών μελετών.

Α ναι ε...
εγώ πάλι ρώτησα τον αδερφό μου, και μου είπε πως δεν ήξερε σίγουρα, απλά έτσι του είχαν πει ότα είχε πρωτομπεί, δεν το χει ψάξει ο ίδιος, και απ' όσο κατάλαβα από τον ίδιο, στην τελική και να το είχε το δικαίωμα δε θα το έκανε ποτέ,γιατί είναι 4ο έτος και δεν έχει διδαχθεί και πολλά (μπορεί και καθόλου) από αυτά,οπότε θα ήταν και ανούσιο δικαίωμα...:D

πάντως από αυτά που ακούω τελευταία από φοιτητές και απόφοιτους είναι ότι δεν υπάρχει δα και τόσος κορεσμός (ίσως και καθόλου) ώστε να κλέβει ο ένας μηχανικός τη δουλειά του άλλου, ο καθένας κάνει και ασχολείται πάνω σε αυτά που ξέρει, όχι σαν τα οικονομικά (τρομάρα που ήθελα και μικρός) που άλλος κάνει τη δουλειά άλλου...:P
Ελπίζω να είναι έτσι όντως...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Α ναι ε...
εγώ πάλι ρώτησα τον αδερφό μου, και μου είπε πως δεν ήξερε σίγουρα, απλά έτσι του είχαν πει ότα είχε πρωτομπεί, δεν το χει ψάξει ο ίδιος, και απ' όσο κατάλαβα από τον ίδιο, στην τελική και να το είχε το δικαίωμα δε θα το έκανε ποτέ,γιατί είναι 4ο έτος και δεν έχει διδαχθεί και πολλά (μπορεί και καθόλου) από αυτά,οπότε θα ήταν και ανούσιο δικαίωμα...:D

πάντως από αυτά που ακούω τελευταία από φοιτητές και απόφοιτους είναι ότι δεν υπάρχει δα και τόσος κορεσμός (ίσως και καθόλου) ώστε να κλέβει ο ένας μηχανικός τη δουλειά του άλλου, ο καθένας κάνει και ασχολείται πάνω σε αυτά που ξέρει, όχι σαν τα οικονομικά (τρομάρα που ήθελα και μικρός) που άλλος κάνει τη δουλειά άλλου...:P
Ελπίζω να είναι έτσι όντως...:xixi:

Όταν λές δεν υπάρχει κορεσμός σε ποιόν κλάδο των μηχανικών αναφέρεσαι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Όταν λές δεν υπάρχει κορεσμός σε ποιόν κλάδο των μηχανικών αναφέρεσαι??

Α, εννοείτε πως μιλάω πάντα για μηχ-μηχ,ναυπηγούς,ΗΜΜΥ,ΠΜ,Αρχιτ-μηχ και τοπογράφους...

μηχανικοί είναι και οι ηλεκτρονικοί και οι χημικοί και του περιβάλλοντος...
δε μιλάω για αυτούς...
καλά που το ρώτησες


έχω διαβάσει και την έρευνα του ΤΕΕ πρόσφατα...
ο κορεσμός στους Ναυπηγούς είναι σχεδόν ανύπαρκτος...
οι ΗΜΜΥ και οι Μηχ-Μηχ περίπου τα ίδια...
ο μόνος κορεσμός (σχετικός πάντα) που υπάρχει είναι στους Πολιτικούς, αλλά και αυτοί έχουν περισσότερα δικαιώματα και ασχολούνται με περισσότερα πράγματα...

Τώρα δεν κόβω και το κεφάλι μου αλλά, αυτό διαπίστωσα όταν διάβασα κ την έρευνα του ΤΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
. Μέχρι 2 ορόφους μπορούν να χτίσουν οι αγρονόμοι-τοπογράφοι μηχανικοί.

Εχουν τις γνώσεις οι τοπογραφοι να χτισουν ? Εννοω εχουν κανει μαθηματα για σκυροδεμα κλπ κλπ κλπ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top