Ιατρική στο εξωτερικό

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
για την ιατρική δε ξέρω, πάντως μία φίλη μου που βγαλε φέτος 4000 εδώ, θα πάει παιδαγωγικά στη βουλγαρία :P

έχω ακούσει πάντως πως το επίπεδο σπουδών είναι αρκετά υψηλό εκεί.
ναι ουυυυυυυυ...σίγουρα.... -_-....ελεος!!!
-----------------------------------------
Γνωριζω παιδι απο ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ που εβγαλε 8000 μορια στις πανελλαδικες και πηγε οδοντιατικη στη Βουλγαρια.Αλλοι με 6000 ιατρικη Σλοβακια μονο και μονο επειδη ο πατερας τους ηταν γιατρος και δεν επρεπε να σπασουν την παραδοση.Ξερω πολλες ακομη ιστοριες αλλα δεν θελω να κουρασω.Τι ειναι αυτα ρε παιδια???Θα τρελαθουμε?Η αδικια του αιωνα καταγραφεται ΕΔΩ.Με ποια λογικη ενας μαθητης που δεν ξερει την τυφλα του παει εξω να σπουδασει και μετα γυρναει και το παιζει σπουδαγμενος και λεφτας ενω αλλα παιδια που ξεσκιστηκαν στο διαβασμα δεν περνανε για λιγο?το κρατος μας ειναι ΑΔΙΚΟ.Η κατασταση πρεπει να αλλαξει.Επιτελους ας ξυπνησουμε και ας φωναξουμε για την αδικια αυτη!!!!!!

συμφωνώ και επαυξάνω!!!
-----------------------------------------
Σε ολους χαριζονται.Οπου πεφτει το χρημα δεν υπαρχει προβλημα.Ειδικα σε χωρες οπως Σλοβακια,Βουλγαρια,Ρουμανια.Δεν μιλαω για Ιταλια,Αγγλια και Γαλλια οπου αν δεν αξιζεις σε στελνουν πισω.Ξερω πολλους κακκιστους μαθητες που πηγαν Ιταλια και επειδη δεν μπορουσαν να περασουν ουτε 1 μαθημα εφυγαν Βουλγαρια και γυρισαν πτυχιουχοι.Τι μπορει να αλλαξε δηλαδη???Αναρωτησου μονο πως μπορει ενας μαθητης που εβγαλε 8000 μορια στις πανελλαδικες να παει στη Βουλγαρια και να τελειωσει την Ιατρικη χωρις να χασει ετος.Ειναι αδυνατον.ΔΕΝ εχει τις στοιχειωδεις γνωσεις και τελειωνει τετοια δυσκολη σχολη που αριστοι μαθητες την βγαζουν σε διπλασια χρονια?????Δεν γινονται αυτα τα πραγματα.Πληρωνουν,παιρνουν τα πτυχια και μετα το παιζουν ανετοι και ωραιοι.....Τρελες καταστασεις σε ενα κρατος που δειχνει μηδενικη ανεκτικοτητα εως αδιαφορια σε τετοιες περιπτωσεις.Ο ελληνας μπορει να μην εχει να αλλαξει βρακι αλλα παντα θα στελνει το παιδι του εξω να σπουδασει γιατρος για να εχει να καμαρωνει στην γειτονια.Φυσικα μονο γιατρος δεν θα γυρισει αφου η γνωση δεν αγοραζεται.Γι αυτο μια ζωη θα παρακολουθουμε τις εξελιξεις με κυαλια.

όσο πάει γίνεται και καλύτερο :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
καλα φιλε βγαλε συ πτυχιο 8,3 στο απθ και σου λεω μετα αν ειναι δυσκολο
αμαν πια.εισαι φοιτητης ιατρικης,απλα δεν ξερεις ισως οτι χρειαζεται κοπος για τη σχολη αυτη
και επιπλεον,ειπα οτι εχουν επιπεδο δυσκολιας,που ειναι πασιδηλο και πασιφανες στον πιο ανιδεο ανθρωπο
...
προσωπικα πιστευω
ι

Για ηρέμησε λίγο :P. Πρωταπόλα δεν αναφερόμουν στο να βγάλεις 8.3 αναφερόμουν στο να βγάλεις πτυχίο - το οποίο δεν είναι δύσκολο (δεν θέτω όριο τα 6 χρόνια). Δεύτερον, προφανώς βαρέθηκες να διαβάσεις το επόμενο ποστ μου οπότε αδυνατείς να κατανοήσεις επακριβώς τι γράφω και εννοώ στο πρώτο.

Το να λες οτι "ΟΙ γιατροι απο βουλγαριες δεν ειναι γιατροι" αφενός δείχνει πως δεν είσαι δεκτικός στον αντίλογο με επιχειρήματα και αφετέρου φανερώνει ανώριμη συμπεριφόρα. Αν καποιος αποτύχει να μπει ιατρική επειδή δεν έγραψες καλη έκθεση ή μαθηματικά ή φυσική δεν σημαίνει πως δεν θα γίνεις καλός γιατρός. Επίσης, δεν πήγες ακόμα 3η λυκείου και έχεις άποψη και για τις ιατρικές σχολές στην βουλγαρία ή λες οτι σου λένε...λογικά το δευτερο.Με την ίδια λογική και ο αμερικάνος - άγλλος -γερμανός κτλ απόφοιτος ιατρικής θα έπρεπε να λέει το ίδιο και για τους έλληνες γιατρούς.

Δεν θέλω και ούτε έχω σκοπό να σε προσβάλλω και ελπίζω να μην νοιώθεις έτσι, αλλά κάποια πράγματα που γράφεις είναι εντελώς αλαζονικά χωρίς λογική - δεν νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Για ηρέμησε λίγο :P. Πρωταπόλα δεν αναφερόμουν στο να βγάλεις 8.3 αναφερόμουν στο να βγάλεις πτυχίο - το οποίο δεν είναι δύσκολο (δεν θέτω όριο τα 6 χρόνια). Δεύτερον, προφανώς βαρέθηκες να διαβάσεις το επόμενο ποστ μου οπότε αδυνατείς να κατανοήσεις επακριβώς τι γράφω και εννοώ στο πρώτο.

Το να λες οτι "ΟΙ γιατροι απο βουλγαριες δεν ειναι γιατροι" αφενός δείχνει πως δεν είσαι δεκτικός στον αντίλογο με επιχειρήματα και αφετέρου φανερώνει ανώριμη συμπεριφόρα. Αν καποιος αποτύχει να μπει ιατρική επειδή δεν έγραψες καλη έκθεση ή μαθηματικά ή φυσική δεν σημαίνει πως δεν θα γίνεις καλός γιατρός. Επίσης, δεν πήγες ακόμα 3η λυκείου και έχεις άποψη και για τις ιατρικές σχολές στην βουλγαρία ή λες οτι σου λένε...λογικά το δευτερο.Με την ίδια λογική και ο αμερικάνος - άγλλος -γερμανός κτλ απόφοιτος ιατρικής θα έπρεπε να λέει το ίδιο και για τους έλληνες γιατρούς.

Δεν θέλω και ούτε έχω σκοπό να σε προσβάλλω και ελπίζω να μην νοιώθεις έτσι, αλλά κάποια πράγματα που γράφεις είναι εντελώς αλαζονικά χωρίς λογική - δεν νομίζεις;

εγω δε ζω σε αυτη τη χωρα?δε βλεπω γυρω μου γιατρου απο βουλγαρια,δεν εχω τη δυνατοτητα να δω τις διαφορες διαγνωσεις τους?
αυτα που γραφω ειναι αλλαζονικα αλλα δε νομιζω πως μια απαθης σταση σε αυτο το θεμα ειναι οτι καλυτερο.γραφω αυτο που αισθανομαι για το προβλημα αυτο
Αυτο που επισημαινω ειναι
μεσα απο τη ιατρικη ελλαδας βγαινουν και αστερια γιατροι και μετριοι και ασχετοι
μετρα τα αντιστοιχα ποσοστα απο τη βουλγαρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
εγω δε ζω σε αυτη τη χωρα?δε βλεπω γυρω μου γιατρου απο βουλγαρια,δεν εχω τη δυνατοτητα να δω τις διαφορες διαγνωσεις τους?
αυτα που γραφω ειναι αλλαζονικα αλλα δε νομιζω πως μια απαθης σταση σε αυτο το θεμα ειναι οτι καλυτερο.γραφω αυτο που αισθανομαι για το προβλημα αυτο
Αυτο που επισημαινω ειναι
μεσα απο τη ιατρικη ελλαδας βγαινουν και αστερια γιατροι και μετριοι και ασχετοι
μετρα τα αντιστοιχα ποσοστα απο τη βουλγαρια

+1 από μένα :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Καλα, λογικό ειναι να παθεις μια ατυχία στην έκθεση(λιγο αναποδη διορθωση) Αλλα και παλι μπαινεις στην ιατρικη ανετα αν πας καλα στα υπολοιπα.
Και σιγα το επιπεδο της φυσικης και των μαθηματικων στις πανελληνιες για να πεις οτι δεν μπορουσε να τα λυσει καποιος...:lol: Ειναι τοσο λιγα τα δυσκολα θεματα, που αν λυσεις τα υπολοιπα παλι μπαινεις στην ιατρικη.

Αρα για να παθεις τοσες "ατυχιες" πια σημαινει οτι είτε εχεις χαμηλο IQ(ειπαμε δεν ειναι το παν, αλλα ενα minimum ειναι απαραιτητο), είτε απλως βαριοσουν και θα συνεχισεις να βαριεσαι να διαβασεις(τις πιο πολλες φορες).
Και στις 2 περιπτωσεις θα βγεις ασχετος γιατρος, ειτε γιατι δεν μπορεσες είτε γιατι δεν ήθελες. Το αποτελεσμα ειναι το ίδιο ομως.

+1 blacksheep Κατω απο 18000 χιλιαδες πια στις πανελληνιες δεν ειναι απλη ατυχια. Ειναι θέμα βαρεμάρας συνηθως.
Απλως ενα μικρο ποσοστο των "τεμπελακων" ισως να ανασκουμπωθουν στη σχολη τους, αλλα δεν εχει νοημα να μιλαμε για εξαιρεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Τα αντίστοιχα ποσοστά δεν τα γνωρίζω (για βουλγ), μήπως τα γνωρίζεις εσύ ή εικάζεις με γνώμονα το συναίσθημα της αδικίας; Η προσωπική εμπειρία δεν γίνεται δεδομένο αυτομάτως.

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν μπορεί να είναι 100% άσχετοι όσοι βγαίνουν π.χ. απο τη σχολή της Σόφιας. Δεν υπάρχει απόλυτο, τουλάχιστον αυτό συγκράτεισε αφου θες να γίνεις και γιατρός. Συνεπώς έστω και 3% να είναι καλοί, καταρρίπτεται το "οι γιατροι της βουλγαρίας δεν είναι γιατροί".
Το αν ενα μεγάλο ποσοστό παίρνει πτυχία πληρώνοντας και τελικά γυρνάει εδώ και στρογγυλοκάθεται για αναμονή είναι τελείως διαφορετικό - και φυσικά είναι τεράστια αδικία. Που διαφωνείς στα παραπάνω;

εδιτ- απαντηση στην πίτσα :Ρ

Συμφωνώ οτι π.χ. κάτω απο 18000 δεν είναι ατυχία. Αλλά τι θα πεις στην κοπέλα παραπάνω που έβγαλε 18700 και πάει έξω;Προφανώς και ατύχησε.Τελικά όμως θα μπει στο ίδιο τσουβάλι με τους υπόλοιπους εκτός και αν κάθεσαι στην ειδικοτητα να ρωτάς πόσα μόρια έβγαλε ο καθέ βουλγαρορουμάνος που συναντάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Prototype νομιζω οτι ολοι συμφωνουμε στα κύρια σημεία.

Απλως εχουμε διαφορετική οπτική ο καθένας.(μισοάδειο-μισογεμάτο ποτήρι)
Εσυ θεωρείς οτι επειδή υπαρχουν αυτές οι εξαιρέσεις, δεν θα έπρεπε να είμαστε τόσο εριστικοί. Εμεις οι υπολοιποι θεωρούμε οτι οι εξαιρεσεις παραμενουν εξαιρέσεις, και απλως επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Είναι τόσο λίγες που δεν μπορούν να αλλάξουν την στάση μας.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Τα αντίστοιχα ποσοστά δεν τα γνωρίζω (για βουλγ), μήπως τα γνωρίζεις εσύ ή εικάζεις με γνώμονα το συναίσθημα της αδικίας; Η προσωπική εμπειρία δεν γίνεται δεδομένο αυτομάτως.

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν μπορεί να είναι 100% άσχετοι όσοι βγαίνουν π.χ. απο τη σχολή της Σόφιας. Δεν υπάρχει απόλυτο, τουλάχιστον αυτό συγκράτεισε αφου θες να γίνεις και γιατρός. Συνεπώς έστω και 3% να είναι καλοί, καταρρίπτεται το "οι γιατροι της βουλγαρίας δεν είναι γιατροί".
Το αν ενα μεγάλο ποσοστό παίρνει πτυχία πληρώνοντας και τελικά γυρνάει εδώ και στρογγυλοκάθεται για αναμονή είναι τελείως διαφορετικό - και φυσικά είναι τεράστια αδικία. Που διαφωνείς στα παραπάνω;

εδιτ- απαντηση στην πίτσα :Ρ

Συμφωνώ οτι π.χ. κάτω απο 18000 δεν είναι ατυχία. Αλλά τι θα πεις στην κοπέλα παραπάνω που έβγαλε 18700 και πάει έξω;Προφανώς και ατύχησε.Τελικά όμως θα μπει στο ίδιο τσουβάλι με τους υπόλοιπους εκτός και αν κάθεσαι στην ειδικοτητα να ρωτάς πόσα μόρια έβγαλε ο καθέ βουλγαρορουμάνος που συναντάς.

τα ατομα που βγαζουν 18700 και δεν περνανε ειναι ατυχα.αρκετα ατυχα
τα ποσοστα δεν τα βγαζω εγω ουτε εγω τα καθοριζω.Τα ποσοστα καθοριζει ο μεσος ελληνας καθε φορα που επισκεπτεται το γιατρο του.
και ειναι ιδιαιτερα δυσμενη σε διαβεβαιω.
ο βουλγαρος που γινεται γιατρος στη χωρα του θα ειναι καλος.
ο ελληνας αμφιβαλλω
Τελος παντων η αποψη αυτη ειναι καθαρα προσωπικη και αν ποτε ο θεος με αξιωσει να ασκησω την ιατρικη επιστημη,δε θα θεωρησω ποτε τον εαυτο μου ισο με αυτους τους γιατρους.Δε θα μπορεσω να εξισωσω τους δικους μου κοπους στα φοιτητικα θρανια με τα αντιστοιχα χρονια στη βουλγαρια.Τα λογια μου ειναι εριστικα και ρατσιστικα αλλα αυτο πιστευω ακραδαντα.
Στοχος μου ειναι να τελειωσω την ιατρικη οπως και τα 2 αδερφια μου και ναγινω οχι ο γιακουμπ αλλα ενας γιατρος που να ειναι κατα κυριο λογο γιατρος.

εδιτ Οσον αφορα αυτο που λες για το πανεπιστημιο της σοφιας,δε νομιζω οτι εχει και καμια καλη ιατρκη σχολη.Η ιατρικη θεσσαλονικης ειναι η καλυτερη ιατρικη μετα την αθηνα στα βαλκανια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Τελος παντων η αποψη αυτη ειναι καθαρα προσωπικη και αν ποτε ο θεος με αξιωσει να ασκησω την ιατρικη επιστημη,δε θα θεωρησω ποτε τον εαυτο μου ισο με αυτους τους γιατρους.Δε θα μπορεσω να εξισωσω τους δικους μου κοπους στα φοιτητικα θρανια με τα αντιστοιχα χρονια στη βουλγαρια.Τα λογια μου ειναι εριστικα και ρατσιστικα αλλα αυτο πιστευω ακραδαντα.
Στοχος μου ειναι να τελειωσω την ιατρικη οπως και τα 2 αδερφια μου και ναγινω οχι ο γιακουμπ αλλα ενας γιατρος που να ειναι κατα κυριο λογο γιατρος.

Ακριβώς:P και ας με πουν εγωιστή ή ρατσιστή. Αυτό πιστεύω και γω. Συμμαθήτρια μου με 2000 μόρια πήγε Ιατρική στην Βουλγαρία... αν είναι δυνατόν :jumpy:. Ούτε κόπιασε ούτε θα κοπιάσει το ίδιο με μένα. Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ακριβώς:P και ας με πουν εγωιστή ή ρατσιστή. Αυτό πιστεύω και γω. Συμμαθήτρια μου με 2000 μόρια πήγε Ιατρική στην Βουλγαρία... αν είναι δυνατόν :jumpy:. Ούτε κόπιασε ούτε θα κοπιάσει το ίδιο με μένα. Τέλος.
Ζοd πολλες περιπτωσεις τετοιων μαθητων υπαρχουν.ΑΔΙΚΙΑ.Πανε εξω ενω δεν αξιζουν τιποτα....Ε ρε φτυσιμο που τους χρειαζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drayton

Νεοφερμένος

Ο Drayton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλα, λογικό ειναι να παθεις μια ατυχία στην έκθεση(λιγο αναποδη διορθωση) Αλλα και παλι μπαινεις στην ιατρικη ανετα αν πας καλα στα υπολοιπα.
Και σιγα το επιπεδο της φυσικης και των μαθηματικων στις πανελληνιες για να πεις οτι δεν μπορουσε να τα λυσει καποιος...:lol: Ειναι τοσο λιγα τα δυσκολα θεματα, που αν λυσεις τα υπολοιπα παλι μπαινεις στην ιατρικη.

Αρα για να παθεις τοσες "ατυχιες" πια σημαινει οτι είτε εχεις χαμηλο IQ(ειπαμε δεν ειναι το παν, αλλα ενα minimum ειναι απαραιτητο), είτε απλως βαριοσουν και θα συνεχισεις να βαριεσαι να διαβασεις(τις πιο πολλες φορες).
Και στις 2 περιπτωσεις θα βγεις ασχετος γιατρος, ειτε γιατι δεν μπορεσες είτε γιατι δεν ήθελες. Το αποτελεσμα ειναι το ίδιο ομως.

+1 blacksheep Κατω απο 18000 χιλιαδες πια στις πανελληνιες δεν ειναι απλη ατυχια. Ειναι θέμα βαρεμάρας συνηθως.
Απλως ενα μικρο ποσοστο των "τεμπελακων" ισως να ανασκουμπωθουν στη σχολη τους, αλλα δεν εχει νοημα να μιλαμε για εξαιρεσεις.

Πολύ εύκολα συμπεράσματα δεν βγάζεις; Χωρίς παρεξήγηση. Δεν είναι όλοι ατέρια και διάνοιες σε Μαθηματικά και Φυσική και το ΙQ όπως λές μπορεί να είναι σε ικανοποιητικό βαθμό αλλά δεν εξαρτώνται τα πάντα απο αυτό. Οι τρείς ώρες των Πανελλαδικών εξετάσεων είναι αρκετά περίεργες και μέσα στην αγωνία να τα γράψεις όλα τέλεια μπορούν να συμβούν πολλά.
Το μισό τέταρτο θέμα στα Μαθημ. Κατ. δεν το έγραψα επειδή κόλησε το μαυαλό μου πάνω στον ενθουσιασμό μου που ήξερα όλα τα υπόλοιπα και στην Φυσική έγραψα 18.6 απο αριθμητικό ενώ αν έγραφα 18.7 θα ήμουν στην Φαρμακευτική Πάτρας. Για 10 μόρια έξω. Και όσο για την Ιατρική δεν μπαίνεις και τόσο εύκολα όσο λές έστω και μία αναποδιά να σου τύχει. Ένας συμμαθητής μου άριστος σε όλα εκτός έκθεσης και βαθμός 16 όλα τα άλλα πάνω απο 19, 19.002 μόρια. Ιατρική ο στόχος. Τελευταία Ιατρική 19.006. Τι μου λές:jumpy:. Και όσο για τα μόρια κάτω των 18.000 δεν είναι για πέταμα όταν έχεις να αντιμετωπίσεις εξετάσεις σαν του 2008.
-----------------------------------------
Όσο αφορά τις σπουδές στην Βουλγαρία που ενδιαφέρονται κάποιοι το είχα σκεφτεί και εγώ να πάω άλλα μετα απο αυτά που άκουσα το απέρυψα κατευθείαν. Για Φαρμακευτική υπάρχουν δύο. Ένα στην Φιληπούπολη και ένα στη Σόφια Αγγλώφωνο. Στην Φιληπούπολη για να πάς πρέπει να κάνεις ένα χρόνο Βουλγάρικα και μετά γράφεσε κατευθείαν στο Πανεπιστήμιο. Το πτυχίο απο ότι έχω ακούσει δε λέει πολλά απο την Φιληπούπολη καθώς όπως ανέφερε και κάποιος άλλος στο site είναι πληρωμένο με την έννοια ότι πληρώνεις αρκετά μαθήματα για να τα περάσεις. Όσο αφορά το άλλο στη Σόφια έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο και πολλοί απο εκεί φεύγουν και πηγαίνουν στο άλλο. Επίσης δεν ξέρω αν και αυτό αναγνωρίζεται. Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για τα αντίστοιχα τμήματα της Τσεχίας. Τα πτυχία σε Ιατρική, Οδοντιατρική και Φαρμακευτική είναι επίσημα αναγνωρισμένα απο την Ε. Ε. Το επίπεδο σπουδών είναι υψηλό και θέλει καλό διάβασμα επίσης είναι Αγγλόφωνο και σαν Πανεπιστήμιο έχει αυστηρούς κανονισμούς όσο αφορά τις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Συμμαθητης μου που δεν πέρασε πουθενά με πλήρη αδιαφορία στα μαθήματα(σε πολλά μαθήματα κοιμόταν) πήγε σε αγγλωφωνο πανεπιστήμιο στη τσεχια για να σπουδασει ιατρική.Οπότε δεν μου φαίνεται να έχουν υψηλές απαιτήσεις και εκεί.
Σημειωτέον ότι ήμασταν τεχνολογική.Απο τη στιγμή που δεν έχει γνώσεις χημείας και βιολογιας,κάποιες βασικές δλδ πως γίνεται να παει έξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλά μην το ψάχνεις, τέτοια τόπικ είναι του τύπου "συζήτηση να γίνεται να περάσει η ώρα" :D.
Για την Τσεχία, δεν γνωριζω απο προσωπική εμπειρία. Πάντως ενας φίλος του οποίου φίλος σπουδάζει εκεί του είχε πει οτι κάνουν μόνο μια ανατομία ( όταν στα ελληνικά πανεπιστήμια κάνουν 2 και 3). Αυτο ομως δεν γνωρίζω κατα πόσο ευσταθεί και αν απαραίτητα σημαίνει πως δεν μαθαίνουν καλη ανατομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιχαλης Ατιλας

Νεοφερμένος

Ο μιχαλης Ατιλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια εγω γραφτικα στην οδοντιατρικη Βαρνας και μου ειπαν οτι δεν θα δοσω Δ.Ι.Κ.Α.Τ.Σ.Α εφοσων ειναι το πανεπιστιμιο στα βουλγαρικα.Ξερει κανεις να μου απαντισει αν οντως δεν δινω Δ.Ι.Κ.Α.Τ.Σ.Α ??
-----------------------------------------
Για το πανεπιστιμιο οδοντιατρικης στα βουλγαρικα τι εχεις ακουσει??δινεις ΔΙΚΑΤΣΑ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drayton

Νεοφερμένος

Ο Drayton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Συμμαθητης μου που δεν πέρασε πουθενά με πλήρη αδιαφορία στα μαθήματα(σε πολλά μαθήματα κοιμόταν) πήγε σε αγγλωφωνο πανεπιστήμιο στη τσεχια για να σπουδασει ιατρική.Οπότε δεν μου φαίνεται να έχουν υψηλές απαιτήσεις και εκεί.
Σημειωτέον ότι ήμασταν τεχνολογική.Απο τη στιγμή που δεν έχει γνώσεις χημείας και βιολογιας,κάποιες βασικές δλδ πως γίνεται να παει έξω?

Όταν εννοώ υψηλές απιτήσεις εννοώ ότι: Αν δώσεις δύο φορές ένα μάθημα και δεν το περάσεις τότε αναγκάζεσε να επαναλάβεις έτος όχι μόνο το μάθημα όχι σαν τα ελληνικά Πανεπιστήμια που το κουβαλάς μέχρι τέλους αν θες. Επίσης αν δεν δίνεις την απιτούμενη προσοχή τόσο στην θεωρία όσο και στην πρακτική (π.χ ο γνωστός σου που κοιμμόταν στο μάθημα) και δεν αποδίδιες στις εξετάσεις (φυσικό επακόλουθο) σε διώχνουν απο το Πανεπιστήμιο. Ξέρω περίπτωση παιδιού. Όσο αφορά την Ιατρική στο εξωτερικό εντάξει θα σπουδάσεις. Αν όμως είσαι μαθητής επιπέδου zero και χειρότερα τότε θα σου πω εγώ τι Ιατρική θα μάθεις. Και μην ξεχνάμε ότι ο καλός Ιατρός φαίνεται απο τις διαγνώσεις που κάνει. Όταν είναι γνωστό ότι παιδιά αυτού του τύπου φεύγουν να σπουδάζουν Ιατρική ποιός μετά θα παέι και θα εμπιστευτεί την ζωή του σε αυτό τον Γιατρό;:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Drayton, αυτός μπορεί να βρεθεί και σε δημόσιο νοσοκομείο... και μέχρι να τον βρουν ποιός ξέρει ποσα λάθη θα έχει κανει.

Οσο για αυτό που αναφέρεις για τα πτυχία των ελληνικών, συμφωνώ. Το έχω πει και 2-3 σελίδες προηγουμένως. Τα πράγματα είναι χαλαρα. Εδώ θεωρείται δεδομένο οτι όποιος μπει ΘΑ ΒΓΕΙ κάποτε.Στανταρντ πράγματα.Κάποιοι είναι εγγεγραμμένοι για να παίρνουν το πάσο μόνο.Κανένας έλεγχος. Ξέρω "ιατρό" -πια- που είχε φτάσει πτυχίο και χρωστούσε 18 μαθήματα. Τελικά μέσα σε χρόνο τα πέρασε όλα (δεν λέω ξεσκίστηκε- αλλά τι να του πρωτοέμεινε στο κεφάλι τελικά;)...και πια αυτοαποκαλείται γιατρός. Και όλα αυτά στην ιατρική αθηνών.
Γνωστή και η περίπτωση της πολύ γνωστής κυρίας που απο νηπιαγωγός ξαφνικά έγινε M.D. και ειδικεύεται (σε χειρουργική ειδικότητα) σε γνωστό αθηναικό νοσοκομείο τώρα :xixi:. Αποφοίτησε απο το ΑΠΘ.

Τελος το έχω ακούσει πολλές φορές το "στα ξένα παν. αν δεν περάσεις Χ φορές το μάθημα ξανακάνεις όλο το έτος". Ως συνήγορος του διαβόλου, θα σου πω, οτι για να αποφοιτούν τόσοι πολλοί απέξω σκέφτομαι δύο περιπτώσεις: α) να είναι όλοι τους διαβαστεροί και να τα περνάνε σε 2 φορές ή β) οι εξετάσεις να είναι τόσο εύκολες που πρέπει να προσπαθήσεις για να κοπείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Aχαχαχαχα, ε όχι! Αυτό δεν περίμενα να το δω! :lol::lol::jumpy:

Βλεπω μια ιαπωνικη σειρα(ναι, μην ρωτατε πού και πώς, αλλα anyway παρακολουθω πολλες, οχι anime, κανονικες τηλεοπτικες σειρες). Μολις επεσα πανω σε ενα επεισόδιο με μια "τεμπελουλα" κορη ενος γιατρου, της οποια ο μπαμπακας αγορασε τα θέματα των εξετάσεων για να μπει ιατρικη. Αυτη βαριοταν υπερβολικα να διαβασει, και το ιατρειο επρεπε να μεινει σε οικογενειακα χέρια.:lol:
Κοντεψα να πέσω απο την καρεκλα! Και στην Ιαπωνια μεχρι, τα ιδια σκατά είναι! Αρα δεν φταίει η Ελλαδα, παντου τα ιδια ισχυουν. Φταιει το ρημαδι το επάγγελμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annagrecia

Νεοφερμένος

Η anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγω γραφτηκα ιατρικη στην βαρνα. 2 χρονια εδινα εξετασεις. την 1η χρονια εβγαλα 17.300 και φετος 18.027. δεν περασα ιατρικη και ενω οι δικοι μ μου ειπαν δοκιμασε παλι εγω αρχισα να ψαχνω για το εξωτερικο. ξερω καλα και αγγλικα και γερμανικα και ιταλικα και εψαχνα γι αυτες τις χωρες αλλα ειναι πολυ ακριβα.. κανενας απο τους γονεις μου δεν ειναι γιατρος (πχ η μητερα μου ειναι λογοστρια) ειναι κατι που το θελω εγω.. που λετε εψαχνα στο ιντερνετ για τα πανεπιστημια της βουλγαριας και επεσα σε αυτο το topic.
ηξερα το επιπεδο πανω κατω αλλα σκεφτηκα οτι αν δεν παω πως μπορει να ξερω τι ειναι.. εχω ακουσει ατομα με 13 απολυτηριο και σπουδζουν ιατρικη αλλα και ατομα με 18 απολυτηριο και παλι σπουδαζουν βουλγαρια.
αν ειναι αδικια, ναι ειναι αλλα ειναι γι αυτους που πηγαν εκει μονο και μονο για να λεγονται γιατροι,να το παιζουν μορφωμενοι και να χαιρονται οι γονεις... επειτα ερχονται ελλαδα και πιανουν θεσεις...δεν ειναι ομως ολοι το ιδιο
sorry αν εγινα κουραστικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εγω γραφτηκα ιατρικη στην βαρνα. 2 χρονια εδινα εξετασεις. την 1η χρονια εβγαλα 17.300 και φετος 18.027. δεν περασα ιατρικη και ενω οι δικοι μ μου ειπαν δοκιμασε παλι εγω αρχισα να ψαχνω για το εξωτερικο. ξερω καλα και αγγλικα και γερμανικα και ιταλικα και εψαχνα γι αυτες τις χωρες αλλα ειναι πολυ ακριβα.. κανενας απο τους γονεις μου δεν ειναι γιατρος (πχ η μητερα μου ειναι λογοστρια) ειναι κατι που το θελω εγω.. που λετε εψαχνα στο ιντερνετ για τα πανεπιστημια της βουλγαριας και επεσα σε αυτο το topic.
ηξερα το επιπεδο πανω κατω αλλα σκεφτηκα οτι αν δεν παω πως μπορει να ξερω τι ειναι.. εχω ακουσει ατομα με 13 απολυτηριο και σπουδζουν ιατρικη αλλα και ατομα με 18 απολυτηριο και παλι σπουδαζουν βουλγαρια.
αν ειναι αδικια, ναι ειναι αλλα ειναι γι αυτους που πηγαν εκει μονο και μονο για να λεγονται γιατροι,να το παιζουν μορφωμενοι και να χαιρονται οι γονεις... επειτα ερχονται ελλαδα και πιανουν θεσεις...δεν ειναι ομως ολοι το ιδιο
sorry αν εγινα κουραστικη
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!!!!!!!!!!Δυστηχως ομως οι περισσοτεροι που ξερω πηγαινουν για να το παιξουν μορφωμενοι και χωρις να εχουν κανεναν σοβαρο βαθμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drayton

Νεοφερμένος

Ο Drayton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!! Έχω σκεφτεί σοβαρά την περίπτωση του εξωτερικού για Φαρμακευτική και γνωρίζω κάποια πράγματα τόσο για την Αγγλία όσο και για την Τσεχία (Πανεπιστήμια), μπορείτε να δώσετε κάποια άποψη ή κάποια πληροφορία πάνω σε αυτό; Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top