Οσα πρέπει να γνωρίζουμε για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

rene

Νεοφερμένος

Η rene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ρε παιδία είμαι μαθήτρια των ΕΠΑΛ και μου είπαν καθηγητές μου ότι δεν γίνονται μεταγραφές και ας είμαι πολύτεκνη και με μία αδελφή στην Αθήνα να σπουδάζει νομική:(:'(. Είναι σύγουρο τώρα αυτό ή όχι; Σας παρακαλώ αν ξέρεται κάτι θα μου ήταν πραγματικά πολύ χρήσημο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgina18

Νεοφερμένος

Η jojo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κι εγω το ιδιο εμαθα... :'(
Απο φετος ειπανε οτι "Κοβεται" Καθε ειδους μετεγγραφη...
Στην ιστοσελιδα του υπουργειου δεν υπαρχει σχετικη εγκυκλιος, παρα μονο τα παλια και γενικα η ιστοσελιδα δεν ειναι ενημερωμενη σε ο,τι αφορα τα επα.Λ... Ψαξε ρωτα παντου, παρε τηλεφωνο στο υπουργειο πολλες φορες... Κανε κατι εσυ γιατι δε θα σου πει κανεις τιποτα για το τι θα κανεις... Κατσε διαβασε να περασεις αθηνα και μην στηριχτεις σε αυτα που λενε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Εγώ δεν το ήξερα αυτό.Δεν ισχύουν τα ίδια με τους άλλους για εμάς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgina18

Νεοφερμένος

Η jojo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
χαχα..ασφαλώς και όχι....
άλλα ισχυουν για τα ενιαία,άλλα για τα επαλ,άλλα για τα τεε...
άλλα το θέμα είναι η ενημέρωση..
π.χ ποτέ δεν ανακοινώνουν στα μ.μ.ε για το πότε αρχίζουν/τελειώνουν οι πανελλήνιες ή τα θέματα όπως γίνεται με τα ενιαία...δεν το έχετε παρατηρήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι γίνονται κανονικά μεταγραφές… τουλάχιστον στο δικό μας σχολειό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rene

Νεοφερμένος

Η rene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι γίνονται κανονικά μεταγραφές… τουλάχιστον στο δικό μας σχολειό


Είσαι σύγουρος ότι στο δικό σας σχολείο γίνονται μεταγραφές;
Σε παρακαλώ αν απαντήσεις θετικά να είσαι σύγουρος κρέμεται το μέλλον μου από αυτό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Οχι για όλους ισχύει το ίδιο.Η γνώμη μου ειναι βρε rene να προσπαθήσεις για Αθήνα.Η εγκύκλιος λέει για εσπερινά και ΤΕΕ δεν λέει για επάλ........
Ορίστε λίνκ https://www.ypepth.gr/el_ec_pagesss791.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rene

Νεοφερμένος

Η rene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Οχι για όλους ισχύει το ίδιο.Η γνώμη μου ειναι βρε rene να προσπαθήσεις για Αθήνα.Η εγκύκλιος λέει για εσπερινά και ΤΕΕ δεν λέει για επάλ........
Ορίστε λίνκ https://www.ypepth.gr/el_ec_pagesss791.htm


Εχεις δίκιο και προσπαθώ για Αθήνα αλλά σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω να είμαι σύγουρη οτι δεν έχω εναλακτικές.
Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ που μου έδωσες το λίνκ Mariosxania εκτιμώ πολύ την προσπάθεια όλων να με βοηθήσετε:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeF

Νεοφερμένος

Ο LeF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αν και πολυ νωρις που ρωταω κατι τετοιο αλλα τωρα αγχωθηκα....

Θελω να ρωτησω το εξης:Η ανακοινωση σχετικα με τις μετεγγραφες απο το ενα πανεπιστημιο στο αλλο λεει οτι σε περιπτωση που καποιου παιδιου ο γονεας εχει πεθανει κ εφοσον το οικονομικο εισοδημα του ειναι μεχρι 35.000ευρω τοτε δικαιουται μετεγγραφη...

Στην περιπτωση μου το οικονομικο εισοδημα ειναι γυρω στις 36-38.000ευρω...

Τι κανω?Χανω ολοκληρη μετεγγραφη εξαιτιας 1-2 χιλιαρικων? :( ....

Νταξ δεν λεω νωρις ειναι π σκεφτομαι κατι τετοιο αλλα η πιανω την σχολη μ ανετα...Εκτος αν ανεβει 400 μορια το οποιο κ απευχομαι...Δεν νομιζω να ειμαι τοοοοοοοοσο γκαντεμης πια......

Info me.....Τενξ!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Χωρίς να γνωρίζω αλλά κατά τη γνώμη μου όταν λέει μέχρι 35 δε μπορεί να γίνει πιο σαφές. :(

Τι πεδίο είσαι και ποια σχολή αν επιτρέπεται;
*εννοώ κατεύθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Αν και πολυ νωρις που ρωταω κατι τετοιο αλλα τωρα αγχωθηκα....

Θελω να ρωτησω το εξης:Η ανακοινωση σχετικα με τις μετεγγραφες απο το ενα πανεπιστημιο στο αλλο λεει οτι σε περιπτωση που καποιου παιδιου ο γονεας εχει πεθανει κ εφοσον το οικονομικο εισοδημα του ειναι μεχρι 35.000ευρω τοτε δικαιουται μετεγγραφη...

Στην περιπτωση μου το οικονομικο εισοδημα ειναι γυρω στις 36-38.000ευρω...

Τι κανω?Χανω ολοκληρη μετεγγραφη εξαιτιας 1-2 χιλιαρικων? :( ....

Νταξ δεν λεω νωρις ειναι π σκεφτομαι κατι τετοιο αλλα η πιανω την σχολη μ ανετα...Εκτος αν ανεβει 400 μορια το οποιο κ απευχομαι...Δεν νομιζω να ειμαι τοοοοοοοοσο γκαντεμης πια......

Info me.....Τενξ!:bye:
Κοιτα κ εγω ενδιαφερομαι για το θεμα των μεταγγραφων αλλα λιγο νωρις δεν ειναι? Παντως καλα εκανες γιατι αν δεν το ανοιγες εσυ αυτο το θεμα θα το ανοιγα εγω:P
Λοιπον..εχει χαθει καποιος απο τους γονεις σου? Τοτε πας ανετα (απο οτι ξερω) στον τοπο που θελεις. Αρα παιρνεις μεταγγραφη. Ειδικα αν εχει χαθει πατερας αυτο γινεται αλλα λογικα το ιδιο ισχυει κ για την μητερα. ΛΥΠΑΜΑΙ.. αν εχασες εναν απο τους δυο..
λοιπον παρε κ αυτο το link να διαβασεις μπας κ σε βοηθησει https://www.tanea.gr/docs/Odigos/6.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeF

Νεοφερμένος

Ο LeF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Κοιτα κ εγω ενδιαφερομαι για το θεμα των μεταγγραφων αλλα λιγο νωρις δεν ειναι? Παντως καλα εκανες γιατι αν δεν το ανοιγες εσυ αυτο το θεμα θα το ανοιγα εγω:P
Λοιπον..εχει χαθει καποιος απο τους γονεις σου? Τοτε πας ανετα (απο οτι ξερω) στον τοπο που θελεις. Αρα παιρνεις μεταγγραφη. Ειδικα αν εχει χαθει πατερας αυτο γινεται αλλα λογικα το ιδιο ισχυει κ για την μητερα. ΛΥΠΑΜΑΙ.. αν εχασες εναν απο τους δυο..
λοιπον παρε κ αυτο το link να διαβασεις μπας κ σε βοηθησει https://www.tanea.gr/docs/Odigos/6.htm

4) Ορφανοί φοιτητές ή σπουδαστές από τον ένα ή και από τους δύο γονείς, εφόσον ο μέσος όρος του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος των τριών τελευταίων οικονομικών ετών δεν υπερβαίνει το ποσό των τριάντα πέντε χιλιάδων ευρώ (εδ.γ παρ.1).

Στα λογια μου ερχεσαι...Αυτη ειναι κ η απορια μου ομως...Εμας ειναι γυρω στα 36-38.00 ευρω...(οπως κ ειναι λογικω πιστευω γιατι πχ:
1μηνας=1.000ευρω
12μηνες=12.000ευρω
3χρονια=36.000ευρω......)
Θα μπορω να την κανω ή για 1-2 χιλιαδες δεν θα μ επιτραπει...??!
-----------------------------------------
Χωρίς να γνωρίζω αλλά κατά τη γνώμη μου όταν λέει μέχρι 35 δε μπορεί να γίνει πιο σαφές. :(

Τι πεδίο είσαι και ποια σχολή αν επιτρέπεται;
*εννοώ κατεύθυνση

Μα αν το δουμε και λογικα...Σχεδον των περισσοτερων μαθητων οι γονεις που δουλευουν παιρνουν περιπου 1.000ευρω το μηνα...(δεν ανηκουν στην γενια των 700!χαχα:lol:)

3χρονια * 1.000 = 36.000 .............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
καλε λεει ο μεσος ορος των 3 τελευταιων ετων,οχι το αθροισμα τους... αν βγαζετε 12000 ευρω τα τελευταια 3 χρονια,ο μεσος ορος ειναι 12000..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeF

Νεοφερμένος

Ο LeF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
καλε λεει ο μεσος ορος των 3 τελευταιων ετων,οχι το αθροισμα τους... αν βγαζετε 12000 ευρω τα τελευταια 3 χρονια,ο μεσος ορος ειναι 12000..

lol....Γιατι υπαρχει οικογενεια που να βγαζει πανω απο 35.000 ευρω το χρονο?!

Ακομα και 2 γονεις να ειναι πες 12.000+12.000=24.000 ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Εμενα οι γονεις μου βγαζουν 24 ο ενας και 26 ο αλλος :P τες πα σημασια εχει οτι εισαι μεσα στο οριο (εχεις ρωτησει το γονιο σου για το εισοδημα του ε; ) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeF

Νεοφερμένος

Ο LeF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εμενα οι γονεις μου βγαζουν 24 ο ενας και 26 ο αλλος :P τες πα σημασια εχει οτι εισαι μεσα στο οριο (εχεις ρωτησει το γονιο σου για το εισοδημα του ε; ) ;)

Lol...Ναι ρωτησα αλλα δεν θυμοταν και μ ειπε πανω κατω γυρω στα 12-13-14-15 το χρονο...(βαλε το μηνιατικο,τα δωρα του πασχα-χριστουγεννα,υπερωριες κτλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ε ενταξει... και να ανεβει η βαση της σχολης εισαι καλυμενος με τη μετεγγραφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Tελικα που θες να περασεις LeF??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeF

Νεοφερμένος

Ο LeF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ...Δεν ξερεις ποσο με καθυσηχασες!! :) :) :)

Ιστοριας&Αρχαιολογιας ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ...Δεν ξερεις ποσο με καθυσηχασες!! :) :) :)

Ιστοριας&Αρχαιολογιας ...
LeF Ιστοριας κ αρχαιολογιας που? Πες κατι που σου αρεσει απο αυτη τη σχολη αν μπορεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top