Βιομηχανικής Διοίκησης & Τεχνολογίας

lenoOz

Νεοφερμένος

Η Lena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Γεια σας,
Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με το τμήμα Βιομηχανικής Διοίκησης & Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πειραιά.Μου την πρότειναν τη σχολή πρόσφατα ως εναλλακτίκη και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζετε κάτι σχετικά με την δυσκολία της και την επαγγελματική αποκατάσταση.Συμβουλεύτηκα το αντίστοιχο τμήμα του site του πανεπιστημίου αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα βοηθητικό.Αν γνωρίζετε ο,τιδήποτε παρακαλώ γράψτε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Γεια σας,
Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με το τμήμα Βιομηχανικής Διοίκησης & Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πειραιά.Μου την πρότειναν τη σχολή πρόσφατα ως εναλλακτίκη και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζετε κάτι σχετικά με την δυσκολία της και την επαγγελματική αποκατάσταση.Συμβουλεύτηκα το αντίστοιχο τμήμα του site του πανεπιστημίου αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα βοηθητικό.Αν γνωρίζετε ο,τιδήποτε παρακαλώ γράψτε.:)


Δεν ξερω αν σε βοηθησει αυτο:) : https://195.251.20.34/doPageprofs.as...2+%EA%E1%E9+%D4%E5%F7%ED%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Παιδεια σας παρακαλω τις αποψεις σας!!!με ενδιαφερει αυτο το τμημα!!γνωριζει κανεις τπτ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Επειδη με ενδιαφερει και μενα σαν τμημα εχω ακουσει οτι ειναι παρα πολυ καλο σαν τμημα και η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι αμεση!!!!! GREAT CHOICE:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
αλλα εχς ακουσει οτι τετοια τμηματα καλυπτονται με ενα μεταπτυχιακο...μετα απο ενα πτυχιο οικονομικης επιστημης!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Καλησπερα!!!! Θα ηθελα να ρωτησω αν το συγκεκριμενο τμημα ειναι καλο και δυσκολο και αν εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση! Ευχαριστω! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioulia 16

Νεοφερμένος

Η Ioulia 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κρύα Βρύση (Πέλλας). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:help:Λοιπόν, η πρώτη μου επιλογή είναι η Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας για τις Πανελλήνιες 2012. Εφόσον όμως βλέπω τις βάσεις να φτάνουν στα ύψη και τους επιτυχόντες να μειώνονται δραματικά σκέφτομαι ότι ίσως πρέπει να λαβω υπ'όψην και άλλες σχολές του 5ου πεδίου... έψαξα λοιπόν για την συγκεκριμένη σχολή και βρήκα τα προπτυχιακά μαθήματα πολύ ενδιαφέροντα...!!! το 2010 η βάση βρισκόταν στα 16.523 μόρια..!! στόχος εφικτός για μένα...!! θα ήθελα όμως και την γνώμη σας...τι πιστεύετε για την εν λόγω σχολή??? θα μπορούσε να με εξασφαλίσει επαγγελματικά στο μέλλον?? σε τι επίπεδο δυσκολίας κυμαίνεται?? please HELP!!!! :help:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εχω βγαλει 16109 μορια το πιο πιαθνο ειναι να περασω στη

ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑ

ποια η γνωμη σας για αυτη τη σχολη;;;
ειναι καλη σχολη;;;;
με τι ακριβως ασχολειτε;;;
καθε πληροφορια-εστω και προσωπικη εμπειρια- θα ηταν χρησιμη αφου,δεν γνωριζω πολλα και το site της σχολης δεν ειναι κατατοπιστικό....
σε οτι αφορα τον επαγγελματικό τομεα θεωρειτε οτι εχει μελλον;;;

Y.Γ. το εχω διαβασει το site της σχολης μη μου στειλετε το link...thanx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
την ειδα και τη σελιδα στο ischool δεν μπορω αν πω οτι με βοηθησε ιδιαιτερως

πληροφοριες παρακαλω...

ξεθάβω το θεμα διοτι αυτη μάλλον ειναι η σχολη στην οποια θα περασω και θα ηθελα να μου πειτε κατα το δυνατον περισσοτερες info-φημες...

Η Βιομηχανική Διοίκηση και Τεχνολογία Πειραιά είναι η παλιά Ανωτέρα Βιομηχανική Πειραιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Η Βιομηχανική Διοίκηση και Τεχνολογία Πειραιά είναι η παλιά Ανωτέρα Βιομηχανική Πειραιά;
Το ΠΑΠΕΙ παλιά ήταν η Ανωτάτη Βιομηχανική.
Αντίστοιχα το ΟΠΑ είναι η παλιά ΑΣΟΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Το ΠΑΠΕΙ παλιά ήταν η Ανωτάτη Βιομηχανική.
Αντίστοιχα το ΟΠΑ είναι η παλιά ΑΣΟΕΕ.

οκ ευχαριστω πολυ :thumbsup:
:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Για τη σχολη ομως πειτε.... Καποιοι ενδιαφερονται να μαθουν πραγματα αν ξερετε θα τους βοηθησετε πολυ!!! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Για τη σχολη ομως πειτε.... Καποιοι ενδιαφερονται να μαθουν πραγματα αν ξερετε θα τους βοηθησετε πολυ!!! :):)

ναι και εγω θα ηθελα να μαθω info ειναι μια απο τις σχολες που πιθανον πιανω....(2η επιλογη μου αλλα οκ δεν εχει σημασια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανώνυμος1989

Νεοφερμένος

Ο ανώνυμος1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπέρα! είμαι φοιτητής της παραπάνω σχολής και μιας και βλέπω ενδιαφέρον είπα να δώσω τα φώτα μου :P !
λοιπόν, το τμήμα μας είναι μία σχολή που εμβαθύνει στον τομέα της παραγωγής , διδάσκοντας ταυτόχρονα και οικονομικά μαθήματα, μαθήματα διοίκησης αλλά και μαθήματα που στοχεύουν στη σωστή προσαρμογή σε ένα βιομηχανικό περιβάλλον. Θα συναντήσει δηλαδή κανείς και μαθήματα που περιλαμβάνουν κάποιες έννοιες χημείας και βιομηχανικών υλικών, κάποια βασικά μαθήματα πληροφορικής, μαθηματικά, κλπ. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι πιθανών να χρειαστείτε μια παραπάνω εξειδίκευση τελειώνοντας τη σχολή μιας κ όπως καταλάβατε κάνουμε λίγο από όλα . Καταλήγοντας ,μπορείτε να επιλέξετε τη σχολή ακόμα και αν δεν ενδιαφέρεστε καθαρά για τον τομέα της βιομηχανίας , σκεπτόμενοι πάντα ότι με ένα μεταπτυχιακό θα έχετε όλα τα εφόδια για να ανταποκριθείτε στον τομέα που θέλετε.
Υ.Γ : οι απόφοιτοι ανηκουν στο οικονομικό επημελητιριο για οποιον αναρωτιεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
έννοιες χημείας και βιομηχανικών υλικών
ελα,πολυ παραξενο μου φαινεται αυτο.Και γιατι ακριβως χρειαζεται αυτο το μαθημα;;;εννοω εν τελει ολα ακομα και τα λιγο πολυ απ'ολα -που λες και εσυ- δεν τα συνδεουν με τον τομεα της παραγωγης ή διοικησης;;;οπως καταλαβες μπερδευτηκα καπως ως προς την χρησιμοτητα:P:redface::redface:
Υ.Γ : οι απόφοιτοι ανηκουν στο οικονομικό επημελητιριο για οποιον αναρωτιεται.
αυτο δεν το ηξερα και ειναι ιδιαιτερως χρησιμο:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανώνυμος1989

Νεοφερμένος

Ο ανώνυμος1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
αυτά τα μαθήματα γίνονται γιατί σε μία βιομηχανία θα συναντήσεις διάφορες διεργασίες(φυσικές,χημικές) και παρόλο που δεν θα έχεις γνώσεις χημικού μηχανικού ή χημικού θα μπορείς να έχεις μία παραπάνω άποψη. Τα συγκεκριμένα μαθήματα εξετάζονται με ανοιχτές σημειώσεις και είναι μέτριας δυσκολίας. με την ευκαιρία να πω ότι γίνονται και εργαστήρια σε 2 ή 3 εξάμηνα αν θυμάμαι καλά , όπως και σε κάποια μαθήματα πληροφορικής.φυσικά και όλα τα μαθήματα συνδέονται με τις βασικές κατευθύνσεις της σχολής. υπάρχει για παράδειγμα μάθημα που μελετάται φυσική(δυναμική και στατική) των μηχανών . Αυτό πχ εμβαθύνει στην παραγωγή . τα γράφω όλα αυτά για να δώσω μία σαφή εικόνα , η σχολή δεν είναι καθαρά οικονομική , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν μαθήματα όπως οικονομικές 1,2 διοίκηση1,2,3 λογιστικές1,2 και αρκετά ακόμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτήσω εαν τελειώνοντας την σχολή μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στην πληροφορικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
αυτά τα μαθήματα γίνονται γιατί σε μία βιομηχανία θα συναντήσεις διάφορες διεργασίες(φυσικές,χημικές) και παρόλο που δεν θα έχεις γνώσεις χημικού μηχανικού ή χημικού θα μπορείς να έχεις μία παραπάνω άποψη. Τα συγκεκριμένα μαθήματα εξετάζονται με ανοιχτές σημειώσεις και είναι μέτριας δυσκολίας. με την ευκαιρία να πω ότι γίνονται και εργαστήρια σε 2 ή 3 εξάμηνα αν θυμάμαι καλά , όπως και σε κάποια μαθήματα πληροφορικής.φυσικά και όλα τα μαθήματα συνδέονται με τις βασικές κατευθύνσεις της σχολής. υπάρχει για παράδειγμα μάθημα που μελετάται φυσική(δυναμική και στατική) των μηχανών . Αυτό πχ εμβαθύνει στην παραγωγή . τα γράφω όλα αυτά για να δώσω μία σαφή εικόνα , η σχολή δεν είναι καθαρά οικονομική , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν μαθήματα όπως οικονομικές 1,2 διοίκηση1,2,3 λογιστικές1,2 και αρκετά ακόμα!
οκ man ευχαριστω για τις πληροφοριες:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανώνυμος1989

Νεοφερμένος

Ο ανώνυμος1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
για το μεταπτυχιακό στην πληροφορική δεν γνωρίζω σίγουρα. Αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι ότι οι γνώσεις πληροφορικής που θα έχεις τελειώνοντας θα είναι ελάχιστες και ανεπαρκής σε σχέση με μια σχολή πληροφορικής. τουλάχιστον το πανεπιστήμιο Πειραιά νομίζω πως δεν έχει τέτοιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Αν μπορείς να το κάνεις σε άλλο πανεπιστήμιο ή στο εξωτερικό δεν ξέρω μην σου γράψω και ανακρίβειες:hmm:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top