Ένα ποτήρι... μισοάδειο ή μισογεμάτο;

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ένα ποτήρι...μισοάδειο ή μισογεμάτο; Τι νομίζετε;

Είστε αισιόδοξος ή απαισιόδοξος άνθρωπος; Πώς αισθάνεστε σε κάθε περίπτωση; Πιστεύετε ότι κάποιος με το να είναι αισιόδοξος πετυχαίνει πολλά πράγματα σε σχέση με έναν απαισιόδοξο ή νομίζετε ότι η αισιοδοξία πολλές φορές μας προσγειώνει με ανώμαλο τρόπο στην πραγματικότητα;

(Κάποιος mod παρακαλώ να βάλω και την τρίτη τελίτσα στον τίτλο γιατί μου ξέφυγε. Ευχαριστώ):p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μισογεμάτο.Είμαι αισιόδοξη κατα 99% αν κι εμένα με πιάνουν και απαισιόδοξες σκέψεις.Τώρα τελευταία βέβαια είμαι μόνο αισιόδοξη.Wiiiiiiiiiiiiiiiii:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
χμ...θα ελεγα οτι ειμαι γενικα απαισιοδοξο ατομο,αλλα αυτο δεν το ξερει κανεις...ουτε οι γονεις μου:p
γενικα κρυβω και κραταω μεσα μου πολλα συναισθηματα κτλ και για αυτο πληγωνομαι και ευκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μπα, μέτρον άριστον. Έχω περάσει και τις δύο φάσεις στη ζωή μου, τη μια της υπερβολικής αισιοδοξίας και την άλλη της απόλυτης απαισιοδοξίας. Με σιγουριά λέω πως καμιά από τις δύο δεν είναι καλή. Κάπου ενδιάμεσα, στο όσο γίνεται ιδανικότερο.

Και πάνω στην ερώτησή σου συγκεκριμένα jim, πολλές φορές η προσγείωση της απαισιοδοξίας είναι καλύτερη (και προτιμότερη) από αυτήν της υπέρμετρης αισιοδοξίας. Γιατί η δεύτερη είναι πάντα πιο απότομη. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
απαισιοδοξο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Μισογεμάτο.Είμαι αισιόδοξη κατα 99% αν κι εμένα με πιάνουν και απαισιόδοξες σκέψεις.Τώρα τελευταία βέβαια είμαι μόνο αισιόδοξη.Wiiiiiiiiiiiiiiiii:xixi:
Και εγώ το ίδιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Ένα ποτήρι...μισοάδειο ή μισογεμάτο; Τι νομίζετε;

Είστε αισιόδοξος ή απαισιόδοξος άνθρωπος; Πώς αισθάνεστε σε κάθε περίπτωση; Πιστεύετε ότι κάποιος με το να είναι αισιόδοξος πετυχαίνει πολλά πράγματα σε σχέση με έναν απαισιόδοξο ή νομίζετε ότι η αισιοδοξία πολλές φορές μας προσγειώνει με ανώμαλο τρόπο στην πραγματικότητα;

(Κάποιος mod παρακαλώ να βάλω και την τρίτη τελίτσα στον τίτλο γιατί μου ξέφυγε. Ευχαριστώ):p

Δυστυχώς,είμαι απαισιόδοξη.Πάντα ή τουλάχιστον σχεδόν πάντα σκέφτομαι την αρνητική πλευρά των πραγμάτων κι αυτό σε συνδυασμό με την υπερβολή που με διακατέχει κάνει χειρότερα τα πράγματα.Το αντιλαμβάνομαι πολλές φορές ότι αυτό μου το χαρακτηριστικο δεν είναι καλό και μου το έχουν πει και πολλοί και προσπαθώ να το περιορίσω.Τον τελευταίο καιρό,βλέπω μια βελτίωση.
Ναι,πιστεύω ότι όταν κάποιος είναι αισιόδοξος,μπορεί να πετύχει πολλά πράγματα.Βέβαια,αυτό αλλάζει όταν η αισιοδοξία φτάνει να γίνεται υπεραισιοδοξία.Η υπεραισιοδοξία σε καμία περίπτωση δεν είναι καλή και μπορεί να σε προσγειώσει απότομα εκεί που δεν το περιμένεις.
Προσωπικά πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να υπάρχει μία μέση κατάσταση.Ούτε υπερβολική αισιοδοξία,αλλά ούτε και υπερβολική απαισιοδοξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mισοάδειο χωρίς υπερβολές βέβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ειμαι του... μισοαδειου μερια. :P Απαισιοδοξο ατομο. Παντα ετσι ημουν, αν και πιστευω οτι αν ημουν εστω και λιγο πιο αισιοδοξος, πολλα πραγματα στη ζωη μου θα μου ειχαν ερθει αρκετα πιο ευκολα και κυριως πιο ανωδυνα. Δεν αισθανομαι καλα με την απαισιοδοξια μου, αλλα νομιζω οτι αυτο αρχιζει και αλλαζει με πολυ αργα βηματα. Περναω πλεον και φασεις αισιοδοξων σκεψεων. Θα ειχα σαλταρει εντελως αν δεν ειχα εστω και λιιιιγη αισιοδοξια. :P

Εχω παρατηρησει οτι πολλες φορες κανω το εξης. Φτιαχνω τα χειροτερα σεναρια για καποια πραγματα στο μυαλο μου, σκεφτομαι την χειροτερη περιπτωση, ετσι ωστε οταν ερθουν τα καλυτερα να βρεθω προ ευχαριστης εκπληξεως. Το θεωρω σαν ενα τροπο "αμυνας" απεναντι στις τυχον δυσαρεστες εκπληξεις.

Θεωρω οτι η συγκρατημενη αισιοδοξια ειναι το ιδανικο. Και το να εισαι υπερβολικα αισιοδοξος και αιθεροβαμων, ειναι για μενα χειροτερο κι απ' το να εισαι απαισιοδοξος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Shadow, αν και εγώ προσωπικά δε μπορώ να καταλάβω πώς το βλέπω το ποτήρι. Θέλω να το δω μισογεμάτο, αλλά συνήθως απλώς δεν έρχονται έτσι τα πράγματα. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι ένα από τα λίγα σημεία στα οποία δε διαθέτω αρκετή αυτογνωσία...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ειμαι του... μισοαδειου μερια. :P Απαισιοδοξο ατομο. Παντα ετσι ημουν, αν και πιστευω οτι αν ημουν εστω και λιγο πιο αισιοδοξος, πολλα πραγματα στη ζωη μου θα μου ειχαν ερθει αρκετα πιο ευκολα και κυριως πιο ανωδυνα. Δεν αισθανομαι καλα με την απαισιοδοξια μου, αλλα νομιζω οτι αυτο αρχιζει και αλλαζει με πολυ αργα βηματα. Περναω πλεον και φασεις αισιοδοξων σκεψεων. Θα ειχα σαλταρει εντελως αν δεν ειχα εστω και λιιιιγη αισιοδοξια. :P

Εχω παρατηρησει οτι πολλες φορες κανω το εξης. Φτιαχνω τα χειροτερα σεναρια για καποια πραγματα στο μυαλο μου, σκεφτομαι την χειροτερη περιπτωση, ετσι ωστε οταν ερθουν τα καλυτερα να βρεθω προ ευχαριστης εκπληξεως. Το θεωρω σαν ενα τροπο "αμυνας" απεναντι στις τυχον δυσαρεστες εκπληξεις.

Θεωρω οτι η συγκρατημενη αισιοδοξια ειναι το ιδανικο. Και το να εισαι υπερβολικα αισιοδοξος και αιθεροβαμων, ειναι για μενα χειροτερο κι απ' το να εισαι απαισιοδοξος.

Aκριβώς αυτά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Αναλογα. Πολλες φορες ειμαι αισιοδοξη, αλλες παλι τελειως απαισιοδοξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σφυρίξτε χαρούμενα...μπορείτε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
δε ξερω να σφυριζω :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
χμ...θα ελεγα οτι ειμαι γενικα απαισιοδοξο ατομο,αλλα αυτο δεν το ξερει κανεις...ουτε οι γονεις μου:p
γενικα κρυβω και κραταω μεσα μου πολλα συναισθηματα κτλ και για αυτο πληγωνομαι και ευκολα..


δικια μου εισαι εσυ,εγω βεβαια ειμαι αισιοδοξο ατομο αλλα συμφωνω ως προς το οτι και εγω κρυβω τα συναισθηματα μου και πληγωνομαι ευκολα αλλα δεν το δειχνω!

α!και επισης μπορει να με πειραξει κατι που ειναι ασημαντο για τον αλλον και δεν καταλαβε οτι με πληγωσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Μισοαδειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μισογεμάτο.
Όσο σκατά και να είναι η κατάσταση ή το οτιδήποτε πάντα θα υπάρξει καλύτερη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δικια μου εισαι εσυ,εγω βεβαια ειμαι αισιοδοξο ατομο αλλα συμφωνω ως προς το οτι και εγω κρυβω τα συναισθηματα μου και πληγωνομαι ευκολα αλλα δεν το δειχνω!

α!και επισης μπορει να με πειραξει κατι που ειναι ασημαντο για τον αλλον και δεν καταλαβε οτι με πληγωσε...

:iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Μισογεμάτο.
Όσο σκατά και να είναι η κατάσταση ή το οτιδήποτε πάντα θα υπάρξει καλύτερη:D
Σωστά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top