Εγγραφή Digital Piano - Μουντός ήχος

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Καλημέρα.

Χθες προσπαθήσαμε να γράψουμε λίγο απο το digital piano που έχω (Korg SP250) στον υπολογιστή, μέσω μιας εξωτερικής κάρτας ήχου (Mackie Onyx Satellite)

Η εγγραφή έγινε σε δυο κανάλια με χρήση 2 μονοφωνικών jack (L+R) απο τις εξόδους που έχει για monitor το πιάνο στις αντίστοιχες εισόδους της κάρτας.

Παράλληλα είχαμε συνδέσει και ακουστικά στην αντίστοιχη έξοδο του πιάνου.

Αυτό που παρατηρήσαμε με την εγγραφή είναι ότι, ενώ ο ήχος ακουγότανε κρυστάλλινος όσο παίζαμε με τα ακουστικά, όταν γινόταν η εγγραφή, ο ήχος ακουγότανε πολύ πιο "μουντός". Σαν να έβγαινε μέσα απο το μπάνιο. Ένιωθες τις αρμονικές και πηγαίνανε περίπατο. Δοκιμάσαμε διάφορες διατάξεις καλωδιών και έπειτα και εγώ δοκίμασα και διάφορες ρυθμίσεις sampling rate, fft size και interpolation (τα βαλα όλα στο τέρμα) αλλα καμία βελτίωση.

Έχει δοκιμάσει κανείς να γράψει ποτέ ηλεκτρικό πιανάκι; Αν ναι το χατε αυτό το πρόβλημα; Καμιά ιδέα γενικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Με πιο πρόγραμμα κάνατε την ηχογράφηση;



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Με πιο πρόγραμμα κάνατε την ηχογράφηση;

-petros
Cubase SX και μετά εγώ δοκίμαζα με Audacity.
Τα ίδια αποτελέσματα ακριβώς.
Σε Cubase πάντως είχαν γραφτεί πολύ καλά φωνή και Ακορντεόν μέσω ενός πυκνοτικού μικροφώνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top