fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ειμαι πολυ μπερδεμενη...και απορω πραγματίκα γιατι επέλεξα θεωρητική... εσυ σπουδαζεις ιατρικη?

Ναι πέρασα με κατατακτηριες σε επαρχία όχι με την πρώτη. πιστεύω ότι οι Πανελλαδικές είναι πιο δύσκολες από τις κατατακτηριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
σε ποια πολη?? ειναι πολυ δυσκολα?? εγω θελω να το παλεψω πολυ!!μην σου πω να παρω απο τωρα τα βιβλια να διαβαζω!!!

να μην σου πω οτι θελω να παω να παρω απο τωρα τα βιβλια για να διαβαζω εννοουσα :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
σε ποια πολη?? ειναι πολυ δυσκολα?? εγω θελω να το παλεψω πολυ!!μην σου πω να παρω απο τωρα τα βιβλια να διαβαζω!!!

να μην σου πω οτι θελω να παω να παρω απο τωρα τα βιβλια για να διαβαζω εννοουσα :Ρ

Πάτρα (Αθήνα είναι πολύ δύσκολα και τώρα είναι με βαθμό πτυχίου) οπότε θα παιδευτείς (ομως είναι ανοιχτή η Οδοντιατρική με εξετάσεις)

Αν είσαι από ΑΕΙ ο ανταγωνισμός είναι πιο μεγάλος υποψήυφιοι πιο ανταγωνιστικοι (πολλοί βιολόγοι και χημικοί δίνουνε). Αν είαι από ΤΕΙ δεν εχεις να ανταγωνιστείς πολλούς και προσφέρονται διπλάσιες θέσεις (αρκεί να περάεις και τα 3 μαθήματα εκεί δεν είναι και τόσο εύκολο) αλλα ούτε και δύσκολο.

Αφού είσαι από θεωρητική σχολή θα πρέπει να αρχίσεις από 0 σε 3 μαθήματα και να τα φτάσεις σε επιστημονικό επίπεδο (αυτό σημαίνει ότι θελεις πολύ διαβασμα παραπάνω από καθε άλλον). (οι περισσότεροι ειδικά βιολόγοι και χημικοί είναι ψώνια και δε διαβάσουν και την πατάνε στο τέλος) .

Πιστεύω όμως ότι λόγω του τρόπου που έχεις μαθει να σκέφτεσαι θα εχεις προβάδισμα στην ανατομία για Πάτρα ή φυσιολογία για Λάρισα καθώς και λόγω της πιο σωστής έκφτασης σου θα εξηγείς πιο σωστά (εφόσον διαβάσεις αρκετά) μηχανισμους.

Αν θέλεις να δώσεις πρέπει να αρχίσεις το συντομότερο δυνατό διάβασμα. Πράπει να διαλέξεις την σχολή που θέλεις (μακρία από μεγαλουπόλεις για να αυξήσεις την πιθανότητα) και αν έχεις λεφτά για σκότωμα δεν είναι κακό να πας και σε κανά πανεπιστημιακό φροντιστηριο που προετοιμάζει ειδκά για αυτές τις εξετάσεις.

Αν ήμουν στην θέση σου (ψάξε το και μόνη σου) θα έδινα Ιωάννινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
σε ευχαριστω πάάάάάρα πολυ για τις πληροφορίες σου!!! :D τουλάχιστον με ενθαρρυνες οτι το όνειρο μου δεν είναι ανεφικτο... :) πάντως η αληθεια είναι ότι είμαι ακόμα στο 2 ετος και είναι αρκετα νωρίς να σκέφτομαι γι αυτα,αλλα εφόσων η σχολη που ειμαι δεν με ικανοποιεί ,γιατί να μην προσπαθησω? σε ευχαριστω ππαρα πολυ παντως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
ΚΑλησπερα,
ΕΙμαι αποφοιτος ηλεκτρολογος μηχανικος και ηθελα να ρωτησω εαν μπορω να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη.Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΚΑλησπερα,
ΕΙμαι αποφοιτος ηλεκτρολογος μηχανικος και ηθελα να ρωτησω εαν μπορω να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη.Ευχαριστω
Είσαι ΗΜΜΥ και θέλεις ιατρική :eek:
Θέλεις να ρωτήσεις αν μπορείς να δώσεις κατατακτήριες για ιατρική. Η απάντηση είναι Ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Εδω ομως γραφει συγκεκριμενες σχολες,διαβαζοντας αυτο ειστε σιγουροι οτι μπορει ο ηλεκτρολογος μηχανικος να δωσει κατατακτηριες?


ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2012-2013
(ΑΠΟΦΑΣΗ Δ.Σ. ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ 10-4-12)

H KATATAΞΗ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΣ 2012-2013 ΘΑ ΓΙΝΕΙ
ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΤΥΧΙΟΥ
Η επιλογή, θα γίνεται με φθίνουσα σειρά του βαθμού πτυχίου,
μέχρι την κάλυψη του προβλεπόμενου ποσοστού θέσεων.

KATATAΞΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΑΕΙ - 2% ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΙΣΑΚΤΕΩΝ
ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ
ΘΕΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ-ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΤΟ Γ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ ΣΠΟΥΔΩΝ
ΘΕΩΡΗΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ-ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΤΟ Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΠΑΛΑΙΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΚΑΤΕΕ. (ΦΕΚ.530/18-8-92)
ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΚΑΤΑΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΩΝ
ΣΧΟΛΩΝ:
OΠΤΙΚΩΝ
ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΑΔΕΛΦΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΩΝ
ΜΑΙΩΝ
ΣΤΟ Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟ


ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΤΕΙ-5% ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΙΣΑΚΤΕΩΝ ΣΤΗΝ
ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ
ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΚΑΤΑΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΩΝ
ΣΧΟΛΩΝ:(ΦΕΚ.530/18-8-92)
ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ
ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ
ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΡΑΔΙΟΛΟΓΙΑΣ/ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ
ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ
ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ
ΟΠΤΙΚΗΣ
ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ & ΕΠΙΣΚΕΠΤΡΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ
ΣΤΟ Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟ.

ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥ
ΣΠΟΥΔΩΝ (ΦΕΚ.53/14-4-78)
ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΚΑΤΑΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ:
ΑΔΕΛΦΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΩΝ
ΜΑΙΩΝ
ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ
ΟΠΤΙΚΩΝ
ΕΡΓΑΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΣΤΟ Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟ


ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ-
3% ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΙΣΑΚΤΕΩΝ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ
ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΤΟ Ε΄ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

ΚΑΤΕΕ & ΣΧΟΛΕΣ ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ-
2% ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΙΣΑΚΤΕΩΝ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ


??Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_evans

Νεοφερμένος

Η maria_evans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Με πτυχίο μαιευτικής από ΤΕΙ σε ποιο εξάμηνο της Ιατρικής κατατάσεσαι αν περάσεις τις κατατακτήριες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Με πτυχίο μαιευτικής από ΤΕΙ σε ποιο εξάμηνο της Ιατρικής κατατάσεσαι αν περάσεις τις κατατακτήριες;;
Στο Α΄,το γράφει από πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nurse9

Νεοφερμένος

Ο nurse9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σε ολους .... Ειμαι καινουργιος στο foroum και θα ηθελα μερικες πληροφοριες
Ειμαι φοιτητης νοσηλευτικης στα τει θεσσαλονικης και το ονειρο μου ηταν παντα να σπουδασω ιατρικη. Δεν τα καταφερα με τις πανελλαδικες εκσετασεις πριν 3 χρονια και τωρα που ειμαι στην δυση των σπουδων της νοσηλευτικης σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη. Αρχικα νωμιζω οτι προτοιμω να εισαχθω με βαθμο πτυχιου καθως μεχρι στιγμης εχω ηδη μεσο ορο 9.1..... Ειναι αυτο αρκετο ή θα πρεπει να δωσω ξανα εξετασεις (κατατακτηριες εννοω)...... Αν δεν τα καταφερω συμφερει να προσπαθησω να φυγω στο εξωτερικο; Αν ναι τι χωρες προτεινεται;
Ευχαριστω εκ των προτερων... Καλη εκσεταστικη σε ολους μας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Εχω μια φίλη, τελειώνει του χρόνου ψυχολογία και θα ήθελε να δώσει κατατακτήριες για ιατρική. Θα πρέπει να διαβάσει φυσική/χημεία και βιολογία για να δώσει ή μπαίνει όποιος έχει μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου; (Σε όλες τις πόλεις αναφέρομαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Εχω μια φίλη, τελειώνει του χρόνου ψυχολογία και θα ήθελε να δώσει κατατακτήριες για ιατρική. Θα πρέπει να διαβάσει φυσική/χημεία και βιολογία για να δώσει ή μπαίνει όποιος έχει μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου; (Σε όλες τις πόλεις αναφέρομαι)
Μια γρηγορη ματια που εριξα σε ιστοσελιδες ιατρικων σε αθηνα κ ιωαννινα, για παραδειγμα ,οι κατατακτηριες περιλαμαβανουν εξεταση σε ιατρικη φυσικη,χημεια και βιολογια!Ολα τα sites λογικα θα αναφερουν την υλη!Ας ριξει μια ματια...Λενε αναλυτικα την εξεταστεα υλη κ τα συγγραματα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Σε μερικες πολεις μπαινεις με αριθμο πτυχιου,πχ Αλεξανδρουπολη.Εκει ως κοινος θνητος τα βρισκεις δυσκολα.:P

Στις υπολοιπες πολεις πχ Γιαννενα και Πατρα(ασε την αθηνα) δινεις ως υλη τα μαθηματα συνηθως του 1ου εξαμηνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Oσόι είστε απο ΑΕΙ να δωσετε η Πάτρα η Ιωάννινα, η κρήτη δεν ειναι αξιόπιστη , λάρισα ξεχάστε το. Αν είστε απο ΤΕΙ να είστε επιφυλακτικοί στην Πάτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soulmemory

Νεοφερμένος

Η soulmemory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούρια στο φόρουμ και όσα διάβασα μέχρι στιγμής περί κατατακτήριων, θόλωσε το τοπίο στο μυαλό μου.
Να μη σας κουράζω, γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι οι κατατακτήριες με βάση το βαθμό πτυχίου είναι άδικες και κλείνουν πόρτες στο 90% τουλάχιστον των υποψηφίων.
Είμαι απόφοιτη του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, του τμήματος Νοσηλευτικής με βαθμό πτυχίου 8,05.
Ζορίστηκα αρκετά για να έχω αυτό το τελικό αποτέλεσμα κι όμως βλέπω ότι τελικά είναι μικρός ο βαθμός για να καταταχθώ στην Ιατρική του ΑΠΘ που με ενδιαφέρει..
Διαβάζω πως για να έχει κάποιος ελπίδα, πρέπει να έχει βαθμό πτυχίου μεγαλύτερο του 9 με 9,50! Αν είναι δυνατόν..
(Υπενθυμίζω πως δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις για Ιατρική στη Λάρισα πχ που δίνεις γραπτές εξετάσεις.. εννοώ οικονομική δυνατότητα να εγκατασταθώ σε κάποια άλλη πόλη πέραν της Θεσσαλονίκης για σπουδές με ενοίκια κλπ..)
Πιστεύετε πως έχω ελπίδα να καταταχθώ? Έχω το πλεονέκτημα να ανταγωνίζομαι υποψηφίους ΤΕΙ με 13 θέσεις.. (Για τους ΑΕΙ είναι πιο δύσκολα και άδικα τα πράματα..)
Και πάλι το 8 είναι μικρό για τέτοια διάκριση.. Λέτε να "μετρήσει" σαν συν το γεγονός ότι τέλειωσα Νοσηλευτική με κάποιον πχ που τέλειωσε ΤΕΙ Ιχθυοκαλλιέργειας με βαθμό 9?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
1. Να κάνεις αίτηση ούτως ή άλλως.
2. Δεν μετράει σαν "συν" το ότι έχεις τελειώσει Νοσηλευτική. Αν ήθελες όμως π.χ Ιατρική Αθήνας θα έμπαινες με ξεχωριστό ποσοστό, καθώς προβλέπεται χωριστή κατηγορία για αποφοίτους Νοσηλευτικής, Βιολογίας κ.α.
3. Το 8 δεν είναι καθόλου λίγο. Πιστεύω ότι έχεις πιθανότητες. Επίσης κάποιοι αποφασίζουν να μην γραφτούν στη σχόλή και μπορεί να μπεις ως επιλαχούσα. Οπότε ποτέ δεν ξέρεις!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soulmemory

Νεοφερμένος

Η soulmemory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Δέσποινα για την απάντησή σου:)
Αίτηση θα κάνω όπως και να'χει. Εξάλλου δε θα κοπιάσω με διάβασμα και δεν έχω να χάσω κάτι.
Η αλήθεια είναι πως δεν είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο κάποιοι να μη γραφτούν και να δοθεί η θέση τους στους αμέσως επόμενους επιλαχόντες.
Μήπως έχει ακούσει κανείς βαθμούς πτυχίων που πέρασαν με κατατακτήριες από ΤΕΙ? Από ΑΕΙ διάβασα ο τελευταίος να μπαίνει με 9,44!! Ίσως από ΤΕΙ τα ποσοστά βαθμών να είναι μικρότερα, ελπίζω δλδ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούρια στο φόρουμ και όσα διάβασα μέχρι στιγμής περί κατατακτήριων, θόλωσε το τοπίο στο μυαλό μου.
Να μη σας κουράζω, γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι οι κατατακτήριες με βάση το βαθμό πτυχίου είναι άδικες και κλείνουν πόρτες στο 90% τουλάχιστον των υποψηφίων.
Είμαι απόφοιτη του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, του τμήματος Νοσηλευτικής με βαθμό πτυχίου 8,05.
Ζορίστηκα αρκετά για να έχω αυτό το τελικό αποτέλεσμα κι όμως βλέπω ότι τελικά είναι μικρός ο βαθμός για να καταταχθώ στην Ιατρική του ΑΠΘ που με ενδιαφέρει..
Διαβάζω πως για να έχει κάποιος ελπίδα, πρέπει να έχει βαθμό πτυχίου μεγαλύτερο του 9 με 9,50! Αν είναι δυνατόν..
(Υπενθυμίζω πως δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις για Ιατρική στη Λάρισα πχ που δίνεις γραπτές εξετάσεις.. εννοώ οικονομική δυνατότητα να εγκατασταθώ σε κάποια άλλη πόλη πέραν της Θεσσαλονίκης για σπουδές με ενοίκια κλπ..)
Πιστεύετε πως έχω ελπίδα να καταταχθώ? Έχω το πλεονέκτημα να ανταγωνίζομαι υποψηφίους ΤΕΙ με 13 θέσεις.. (Για τους ΑΕΙ είναι πιο δύσκολα και άδικα τα πράματα..)
Και πάλι το 8 είναι μικρό για τέτοια διάκριση.. Λέτε να "μετρήσει" σαν συν το γεγονός ότι τέλειωσα Νοσηλευτική με κάποιον πχ που τέλειωσε ΤΕΙ Ιχθυοκαλλιέργειας με βαθμό 9?

To μέτρο είναι πέρα για πέρα άδικο !!! και όσες σχολές κάνουν είσοδο με βάση βαθμο πτυχίου προηγούμενης σχολής είναι απαράδεκτες. Δυστυχώς με το 8 δε μπορείς να χτυπήσεις θέση σε καμία ιατρική που κάνει εισαγωγή με βάση βαθμό πτυχίου.
Θέλει βαθμο πάνω από 9,1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Δέσποινα για την απάντησή σου:)
Αίτηση θα κάνω όπως και να'χει. Εξάλλου δε θα κοπιάσω με διάβασμα και δεν έχω να χάσω κάτι.
Η αλήθεια είναι πως δεν είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο κάποιοι να μη γραφτούν και να δοθεί η θέση τους στους αμέσως επόμενους επιλαχόντες.
Μήπως έχει ακούσει κανείς βαθμούς πτυχίων που πέρασαν με κατατακτήριες από ΤΕΙ? Από ΑΕΙ διάβασα ο τελευταίος να μπαίνει με 9,44!! Ίσως από ΤΕΙ τα ποσοστά βαθμών να είναι μικρότερα, ελπίζω δλδ!

Δυστυχώς δεν ξέρω καθόλου για βαθμούς, γιατί στη σελίδα της σχολής σε παλαιότερες ανακοινώσεις αναφέρει μόνο τα ονόματα και όχι τους βαθμούς (κάτι που το βρίσκω απαράδεκτο γιατί πρέπει να μπορείς να δεις με πόσο μπήκαν αυτοί που μπήκαν!). Πάντως μπορείς να σκεφτείς και το ενδεχόμενο των Πανελλαδικών. Μπροστά στη σχολή θα σου φανούν αρκετά ευκολότερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soulmemory

Νεοφερμένος

Η soulmemory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
focko, να'σαι καλά! με ευθύτητα και πέρα για πέρα ξεκάθαρα μου έκοψες τα φτερά! καμιά ελπίδα επομένως .. μόνο με 9 και πάνω.. μάλιστα.. θενκς μωρε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top